För företag: paket, API och import →

Volkswagen T-Roc

Bilar · Tillverkning 2017–

Volkswagen T-Roc: generationer, tillverkningsår och annonser.

ANNONS Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Generationer

Listan över generationer för modellen kompletteras.

Volkswagen T-Roc till salu 2 annonser

Alla annonser →

Pris, €

Årsmodell

Mätarställning, km

Effekt, kW

Drivmedel

Växellåda

Karosstyp

Skick

Land

Säljare

Utrustning

Mer utrustning
Exteriör
Elektronik
Interiör
Ljud och bild
Säkerhet
Stöldskydd
Övriga fördelar
Volkswagen T-Roc4

Volkswagen T-Roc

201957 240 kmDieselAutomat110 kWSUV / terrängbil

Volkswagen T-Roc, 2019-06, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 110 kW; rida: 57 240 km. 3 000 km arba 3 mėn. pardavėjo garantija. A…

🇱🇹 Šiauliai · ID 250
17 900 €
Volkswagen T-Roc4

Volkswagen T-Roc

202265 088 kmBensinAutomat221 kWSUV / terrängbil

Volkswagen T-Roc, 2022-01, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 221 kW; rida: 65 088 km. 3 000 km arba 3 mėn. pardavėjo garantija. Au…

🇱🇹 Šiauliai · ID 280
27 900 €
ANNONS Site SEO AI Audit — free SEO audit
Volkswagen T-Roc
Foto: Alexander Migl, CC BY-SA 4.0
Volkswagen

Volkswagen T-Roc: generationer, motorer och utrustningsnivåer

Volkswagen T-Roc är en kompakt crossover som har tillverkats sedan 2017 och snabbt blivit en av de mest populära VW-modellerna i Europa. Vi tittar på vad som skiljer bilarna före och efter uppdateringen 2022, vilka motorer som är vanligast, hur utrustningsnivåerna skiljer sig och vad man bör kolla när man köper begagnad.

T-Roc kort

T-Roc är byggd på samma MQB-plattform som Golf, men är högre, med större markfrigång och högre sittande säten. Grundkroppen är en femdörrars crossover, och sedan 2020 erbjuds även den fyrsitsiga T-Roc Cabriolet med mjukt tak. Den mest sportiga versionen är T-Roc R med en motor på cirka 300 hk och fyrhjulsdrift.

Kunderna uppskattar T-Roc för bekväm påstigning, bra sikt och en körkänsla på Golf-nivå. De flesta bilarna drivs av framhjulen, men med kraftigare motorer erbjöds även 4MOTION fyrhjulsdrift. På begagnadmarknaden behåller T-Roc sitt värde bra, så det är svårt att hitta billiga exemplar.

Före och efter uppdateringen 2022 — vad skiljer dem åt

De första T-Roc-modellerna (2017–2021) sticker ut med sina tydliga, ofta tvåfärgade karossfärger och färgade instrumentbrädor. Deras största svaghet är den hårda plasten i interiören, som kritiserades av många recensenter. Tekniskt sett är dessa bilar välutvecklade, och deras utbud på begagnadmarknaden är störst.

2022 års uppdaterade T-Roc fick ett mjukare instrumentpanel, en högre placerad separat multimedieskärm, oftast en standard digital instrumentpanel och nya strålkastare – om man vill, matrisstrålkastare IQ.LIGHT. Om budgeten tillåter, är den uppdaterade versionen ett bättre val på grund av salongens kvalitet och mer moderna utrustning.

2025 års andra generation av T-Roc presenterades med lätta hybridbilar, men på den begagnade marknaden hittar man fortfarande mest första generationens bilar.

Motorer och växellådor

De vanligaste motorerna är bensinmotorer 1.0 TSI (trecylindrig, cirka 110–115 hk) och 1.5 TSI (150 hk) samt dieselmotorerna 1.6 TDI och 2.0 TDI. Den kraftigare 2.0 TSI (cirka 190 hk) och vissa 2.0 TDI-versioner kombinerades med 4MOTION fyrhjulsdrift.

Växellådorna är 6-växlad manuell eller 7-växlad DSG. Med 1.0 och 1.5 TSI monteras oftast DSG med torrkoppling (DQ200), medan 2.0 TSI, 4MOTION-dieslar och T-Roc R har DSG med våtkoppling.

För daglig användning är 1.5 TSI det mest universella valet: den räcker både i staden och med en full bil. 1.0 TSI passar bäst för de som mestadels kör i staden, medan dieseln är värt att välja om man ofta åker utanför staden.

Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad T-Roc

DSG-växellådan ska växla smidigt: ryckningar vid uppstart, stötar vid växling eller vibrationer indikerar ofta att kopplingen eller mekatroniken behöver repareras. Vissa av de tidiga 1.5 TSI-bilarna ryckte vid körning med kall motor – fråga om tillverkaren har uppdaterat programvaran.

I 4MOTION-bilarna, kontrollera om differentialvätskan i fyrhjulsdriften är okej, och för dieslar som körts mycket i staden, kontrollera sållfiltret för partiklar (DPF) och EGR-ventilen. I cabriolet-versionen, testa takmekanismen och se till att vatten inte tränger in i salongen.

Kontrollera körhistoriken enligt service- och besiktningsprotokoll, och karossen för målade detaljer och ojämna fogar. Större hjul med låga profiler är ofta monterade på felaktigt sätt.

ANNONS Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Utföranden

Namn och utrustning varierar beroende på marknad och år; vi anger de vanligaste utförandena i Europa.

Style

Tills 2022

Komfort- och designutförande, populärt på begagnadmarknaden.

  • Lätta legeringshjul
  • Ofta — tvåfärgad kaross med kontrasterande tak
  • Ofta — automatisk klimatkontroll

Sport

Tills 2022

Sportigare utförande.

  • Ofta — sportiga säten
  • Ofta — större hjul
  • Ofta — adaptiva stötdämpare (DCC)

Life

Efter 2022

Grundutförandet för den uppdaterade modellen.

  • LED-strålkastare
  • Digital instrumentpanel
  • Ofta — parkeringssensorer

Style

Efter 2022

En elegantare version för komfortälskare.

  • Högre klass inredning
  • Ofta — matrisstrålkastare IQ.LIGHT
  • Ofta — inbyggd belysning

R-Line

Båda versionerna

En sportigare version utan sportmotor.

  • Sportiga stötfångare och fälgar
  • Sportiga säten och rat
  • Ofta — sportig växellåda

R

Från 2019

Den mest kraftfulla T-Roc-versionen.

  • 2.0 TSI, cirka 300 hk
  • 4MOTION fyrhjulsdrift och DSG
  • Sportig körning och bromsar

Jämförelse av uppdaterade T-Roc-utrustningsnivåer

LifeStyleR-LineR
Vem passar den här förFör daglig körningFör komfort och utseendeSportigt utseendeFör körglädje
Däck (vanligtvis)16–17 tum17–18 tum18–19 tum18–19 tum
Främre strålkastareLEDLED, ofta matrisbelysningLED, ofta matrisbelysningLED, ofta matrisbelysning
Motor1.0–1.5 TSI, 2.0 TDI1.5 TSI, 2.0 TDI1.5–2.0 TSI, 2.0 TDI2.0 TSI, cirka 300 hk
Pris (relativt) på begagnadsmarknaden€€€€€€€€

För de flesta köpare är det bästa valet en uppdaterad T-Roc Life eller Style med 1.5 TSI-motor. R-Line är värt att välja för dess utseende, medan R-modellen är bara för dem som söker en riktigt snabb crossover.

Fördelar

  • Hög sittposition och bekväm in- och utstigning
  • Golfnivå på körkvalitet och motorer
  • Behåller sitt värde bra
  • Kan hittas med fyrhjulsdrift

Nackdelar

  • Innan uppdateringen – en hård plastinredning
  • Ofta dyrare än konkurrenterna på begagnadsmarknaden
  • DSG-reparation på vinterdäck kan bli dyrt

Vanliga frågor

Vad skiljer T-Roc från Golf?

Tekniken är mycket lik, men T-Roc är högre, sätet är högre och det är lättare att komma in, medan bagageutrymmet är av liknande storlek. Golf är vanligtvis lite mer ekonomisk och tystare, medan T-Roc är mer bekväm på sämre vägar och finns med fyrhjulsdrift.

Är det värt att leta efter en T-Roc från 2022 års uppdatering?

Om interiörkvalitet och modernare utrustning är viktigt – ja: den uppdaterade T-Roc har en mjukare instrumentpanel och nyare multimediasystem. Tekniken är i princip densamma, så en välskött tidigare bil är också ett bra val för ett lägre pris.

Vilken T-Roc-motor är bäst?

För de flesta köpare – 1.5 TSI: den är tillräckligt kraftfull och passar både stad och landsbygd. 1.0 TSI räcker i staden, medan 2.0 TDI är värt att välja om man reser mycket eller söker fyrhjulsdrift.

Uppdaterad 2026-10-10 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt

Kommentarer

Inga kommentarer om Volkswagen T-Roc ännu. Dela din erfarenhet.

Logga in för att kommentera

Andra modeller Volkswagen

Volkswagen →
ANNONS Site AI Audit — free website audit