4
Mini Countryman
Mini Countryman, 2013-09, hečbekas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: mechaninė; variklis: 1.6 l, 82 kW; rida: 196 000 km. Galima papildoma mokama garantija. Galimas automobilio prist…
Mini Countryman R60, vyráběno 2010–2016. Inzeráty a informace.
4
Mini Countryman, 2013-09, hečbekas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: mechaninė; variklis: 1.6 l, 82 kW; rida: 196 000 km. Galima papildoma mokama garantija. Galimas automobilio prist…
MINI Countryman je největším modelem MINI, kompaktním pěti-dveřovým crossoverem, který lze zakoupit i s pohonem všech kol ALL4. Přehlédneme, čím se liší generace R60, F60 a U25, jaké motory najdete, čím se liší výbavy One, Cooper, Cooper S a další a co zkontrolovat při nákupu použitého vozidla.
Countryman byl představen v roce 2010 jako první pěti-dveřový MINI. První generace (R60) se vyráběla v letech 2010–2016, druhá (F60) v letech 2017–2024, zatímco třetí generace (U25) byla představena v roce 2024 a značně vzrostla, nabízí se jak s benzinovými, tak s elektrickými motory.
Stejně jako u ostatních MINI jsou výbavy rozděleny podle motoru: One, Cooper, Cooper S a John Cooper Works, zatímco nafty jsou označeny písmenem D (Cooper D, Cooper SD). Pohon všech kol je označen ALL4. Countryman zachovává styl MINI a přesné ovládání, je však mnohem prostornější než hatchback, takže je vhodný i pro rodinu.
Generace R60 (2010–2016) je nejlevnějším způsobem, jak získat Countryman. Je kompaktnější a v interiéru dominuje velký kulatý středový přístroj, typický pro MINI té doby. Motory 1.6 benzínu, stejně jako u MINI Hatch té doby, vyžadují pečlivou údržbu.
Generace F60 (2017–2024) je větší, prostornější a modernější, s motory BMW tří a čtyř válců a většími zavazadly. Je to nejoblíbenější generace na trhu s použitými vozy. V roce 2020 byly obnovené vozy vybaveny novým předním nárazníkem a zadními světly s motivem vlajky Velké Británie.
U25 generace (od roku 2024) je větší a má úplně jiný interiér – místo obvyklých přístrojů je zde kulatý OLED displej. Nabízí se s benzínovými, naftovými i elektrickými motory, ale na trhu s použitými auty zatím takových vozů není mnoho.
V generaci F60 je model One nejčastěji s 1.5 tříválcovým benzínovým motorem (cca 102 kW), Cooper má stejný 1.5 motor (cca 136 kW), Cooper S pak 2.0 (cca 178–192 kW), zatímco John Cooper Works 2.0 (původně cca 231 kW, od roku 2019 cca 306 kW). Naftové verze jsou One D (1.5, cca 116 kW), Cooper D (2.0, cca 150 kW) a Cooper SD (2.0, cca 190 kW).
Nabíjený hybrid Cooper SE ALL4 kombinuje 1.5 benzínový a elektrický motor (společná výkonnost cca 224 kW); na čistě elektrický pohon je schopen ujet jen několik desítek kilometrů. V generaci R60 převládají 1.6 benzínové motory (Cooper cca 122 kW, Cooper S s turbem cca 184–190 kW) a 1.6 i 2.0 naftové motory.
Převodovky jsou šestistupňová manuální nebo automatická. Benzínové verze s předním pohonem generace F60 od roku 2018 mají nejčastěji sedmistupňovou dvojspojkovou automatickou převodovku Steptronic, zatímco naftové a některé verze ALL4 mají osmistupňovou klasickou automatickou převodovku.
U benzínového auta generace R60 se podívejte, zda je v pořádku rozvodový řemen a jeho napínák: studený motor po zapnutí nesmí cvakat, a časté doplňování oleje je varovným znamením. V turbínových motorech Cooper S se na sacích ventilech mohou hromadit usazeniny.
F60 zkontrolujte, zda není únik oleje nebo chladicí kapaliny, a u dvoudveřového modelu zda auto hladce vyjíždí z místa. U dieselů, které jezdily hlavně v městě, zkontrolujte filtr pevných částic (DPF) a systém EGR.
U verzí ALL4 se ujistěte, že pohon všech kol funguje bez vedlejších zvuků, zejména při zatáčkách. Stav nabíjecí baterie hybridu je dobré zkontrolovat diagnostikou, a stav všech aut zkontrolujte podle záznamů technických prohlídek a servisů.
Výbava MINI závisí na vybraných balíčcích (např. Pepper, Chili, později Classic, JCW Trim); uvádíme základní verze a jejich typickou výbavu.
Nejjednodušší a nejlevnější verze.
Nejpopulárnější verze – dobrá kombinace výkonu a spotřeby.
Dieselové verze pro ty, kteří hodně jezdí.
Sportovnější benzínová verze.
Nabíjený hybrid s pohonem všech kol.
Nejvýkonnější verze s pohonem všech kol.
| Cooper | Cooper D | Cooper S | Cooper SE ALL4 | |
|---|---|---|---|---|
| Komu vyhovuje | Pro každodenní jízdu | Pro ty, kteří hodně jezdí | Pro pohodlné řízení | Kratší výlety na elektřinu |
| Pneu (nejčastěji) | 16–17 palců | 17 palců | 17–18 palců | 17–18 palců |
| Motor | 1.5, 3 válce, 136 k | 2.0 nafta, 150 k | 2.0, 178–192 k | 1.5 + elektromotor, asi 224 kW |
| Převodovka | Přední pohon, méně často ALL4 | Přední pohon nebo ALL4 | Přední pohon nebo ALL4 | ALL4 |
| Cena na trhu s použitými vozy (přibližně) | € | €€ | €€ | €€ |
Pro většinu kupujících je nejlepší volbou F60 Cooper, pro ty, kteří hodně jezdí, Cooper D. Cooper S je vhodný pro ty, kteří chtějí více adrenalinu, a Cooper SE ALL4 pouze pro ty, kteří mají možnost pravidelně nabíjet auto.
Countryman je větší pětidveřový SUV s vyšším sezení, prostornější zadní lavicí a většími zavazadlovými prostory. Navíc může mít pohon všech kol ALL4, který hatchback nemá.
Pro většinu kupujících je nejlepší volbou generace F60, zejména po faceliftu v roce 2020: je prostornější, modernější a má méně známých problémů s motory než R60. R60 je levnější, ale je důležité mít dobrou historii údržby.
ALL4 je výhodné, pokud často jezdíte po šotolinách nebo v zimě po kluzkých silnicích. Pro město stačí pohon předních kol – takové vozidlo je jednodušší a trochu ekonomičtější.
Je to vhodné, pokud můžete vozidlo nabíjet doma nebo v práci a většinou jezdíte krátké vzdálenosti. Pokud hybrid nebude nabíjet, bude těžší a méně ekonomický než běžný benzínový Cooper.
Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky
Zatím žádné komentáře k Mini Countryman. Podělte se o zkušenosti.
Přihlaste se a komentujtePoužíváme nezbytné cookies pro fungování webu. S vaším souhlasem použijeme i analytické cookies a cookies pro měření reklamy — abychom věděli, jak se web používá, a měřili výsledky reklamy. Více