Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

Mini Countryman R60

Henkilöautot · Valmistus 2010–2016

Mini Countryman R60, valmistettu 2010–2016. Ilmoitukset ja tiedot.

MAINOS Site AI Audit: What to fix on your website

Sukupolvet 3 sukupolvea

Mini Countryman R60 myytävänä 1 ilmoitus

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Polttoaine

Vaihteisto

Korityyppi

Kunto

Maa

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
Mini Countryman4

Mini Countryman

2013196 000 kmDieselManuaali82 kWViistoperä

Mini Countryman, 2013-09, hečbekas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: mechaninė; variklis: 1.6 l, 82 kW; rida: 196 000 km. Galima papildoma mokama garantija. Galimas automobilio prist…

🇱🇹 Šiauliai · ID 306
5 300 €
MAINOS PostRSS — automatic posting to social networks
Mini Countryman
Kuva: Alexander Migl, CC BY-SA 4.0
Mini

MINI Countryman: R60, F60 ja U25 sukuppeleet, moottorit ja versiot

MINI Countryman on suurin MINI-malli, kompakti ja viisiovinen crossover, jota voi ostaa myös kaikkien pyörien nelivetoisena ALL4. Katsomme, miten R60, F60 ja U25 sukuppeleet eroavat toisistaan, mitä moottoreita löytyy, miten One, Cooper, Cooper S ja muut versiot eroavat sekä mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä.

Countryman lyhyesti

Countryman esiteltiin vuonna 2010 ensimmäisenä viisiovisena MINI-mallina. Ensimmäinen sukupolvi (R60) valmistettiin vuosina 2010–2016, toinen (F60) vuosina 2017–2024, ja vuonna 2024 esiteltiin kolmas (U25), joka kasvoi huomattavasti ja tarjoaa sekä sisäpoltto- että sähkömoottoreita.

Samoin kuin muillakin MINI-malleilla, versiot luokitellaan moottorin mukaan: One, Cooper, Cooper S ja John Cooper Works, ja dieselmoottorit on merkitty kirjaimella D (Cooper D, Cooper SD). Kaikkien pyörien neliveto on merkitty ALL4. Countryman säilyttää MINI-tyylin ja tarkan ohjattavuuden, mutta on huomattavasti tilavampi kuin hatchback, joten se sopii myös perheelle.

R60, F60 ja U25 — miten ne eroavat

R60-sukupolvi (2010–2016) on halvin tapa hankkia Countryman. Se on kompaktimpi, ja sisustuksessa hallitsee suuri pyöreä keskikonsoli, joka on tyypillinen tuon ajan MINI-malleille. Tämän sukupolven 1.6-litraiset bensiinimoottorit, kuten tuon ajan MINI Hatch, vaativat huolellista huoltoa.

F60-sukupolvi (2017–2024) on suurempi, tilavampi ja modernimpi, BMW:n kolmella ja neljällä sylinterillä varustettuna sekä suuremmalla tavaratilalla. Tämä on suosituin sukupolvi käytettyjen markkinoilla. Vuodesta 2020 lähtien uudistetut autot saivat uudistetun etupään ja takavalot, joissa on Iso-Britannian lipun teema.

U25-mallin (vuodesta 2024) on vielä suurempi ja kokonaan uudelleenmuotoiltu sisustuksella — perinteisten mittarien sijasta on pyöreä OLED-näyttö. Se on saatavilla bensiini-, diesel- ja sähkökäyttöisillä moottoreilla, mutta käytetyn markkinan osalta tällaisia autoja on vielä vähän.

Moottorit ja vaihteistot

F60-mallin One-mallissa on yleensä 1.5 kolmisylinterinen bensiinimoottori (noin 102 hv), Cooperissa sama 1.5 moottori (noin 136 hv), Cooper S:ssä 2.0 (noin 178–192 hv) ja John Cooper Worksissa 2.0 (alun perin noin 231 hv, vuodesta 2019 noin 306 hv). Dieselversiot ovat One D (1.5, noin 116 hv), Cooper D (2.0, noin 150 hv) ja Cooper SD (2.0, noin 190 hv).

Latautuva hybridi Cooper SE ALL4 yhdistää 1.5 bensiinimoottorin ja sähkömoottorin (yhteisteho noin 224 hv); sähköllä se voi ajaa vain muutaman kymmenen kilometriä. R60-mallissa vallitsevat 1.6 bensiinimoottorit (Cooper noin 122 hv, turbo Cooper S noin 184–190 hv) sekä 1.6 ja 2.0 dieselmoottorit.

Vaihteistot ovat 6-vaihteisia manuaaleja tai automaatteja. F60-mallin etuvetoiset bensiiniversiot ovat vuodesta 2018 lähtien yleensä varustettu 7-vaihteisella kaksikytkimen Steptronic-vaihteistolla, ja diesel- sekä osa ALL4-versioista 8-vaihteisella perinteisellä automaattivaihteistolla.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä Countrymania

R60-mallin bensiiniautossa tarkista, onko jakoväylä ja sen jännitys oikein: kylmä moottori ei saa baristaa käynnistyksen jälkeen, ja usein öljyn täyttäminen on varoitusmerkki. Turbo Cooper S -moottoreissa voi kerääntyä likaa imuventtiilien päälle.

Tarkista F60: onko öljyä tai jäähdytysnestettä vuotanut, ja kahden vaihteiston kanssa: liikkuuko auto paikaltaan sujuvasti. Diesel-autoissa, jotka ovat paljon ajaneet kaupungissa, tarkista kovaosainen suodatin (DPF) ja EGR-järjestelmä.

ALL4-versioissa varmista, että kaikki pyörät toimivat ilman sivuhälyjä, erityisesti kaarteissa. Lataushybridi-akun kunto kannattaa tarkistaa diagnostiikalla, ja kaikkien autojen kuntoa — teknisen tarkastuksen ja huoltojen perusteella.

MAINOS Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Versiot

MINI-varustelu riippuu paljon valituista paketeista (esim. Pepper, Chili, myöhemmin Classic, JCW Trim); mainitsemme pääversiot ja niihin kuuluvan varustelun.

One / One D

R60, F60

Yksinkertaisin ja halvin versio.

  • Vähemmän tehokas moottori
  • Useimmiten 16 tuuman rengasmitat
  • Yksinkertaisempi varustelu

Cooper

R60, F60

Suosituin versio — hyvä teho ja kulutuksen tasapaino.

  • 1.5 kolmisylinterinen moottori (F60)
  • Useimmiten Pepper tai Chili varustepaketti
  • Useimmiten LED-ajovalot

Cooper D / Cooper SD

R60, F60

Diesel-versiot pitkille matkoille.

  • Vähemmän polttoaineenkulutusta kaupungissa
  • Usein — 8-vaihteinen automaattivaihteisto (F60)
  • Usein — ALL4 kaikkipyöräveto

Cooper S

R60, F60

Urheilullisempi bensiiniversio

  • 2.0 nelisylinterinen moottori (F60)
  • Ilmanottoaukko moottorin kansiin
  • Usein — urheilulliset istuimet ja isommat ohjauspyörät

Cooper SE ALL4

F60, 2017–2024

Latautuva hybridi kaikkipyörävetolla

  • 1.5 bensiini- ja sähkömoottori
  • Sähkö — vain lyhyille matkoille
  • Hieman pienempi tavaratila

John Cooper Works

R60, F60, U25

Tehokkain versio kaikkipyörävetolla

  • F60 vuodesta 2019 — noin 306 hv
  • Urheilulliset jarru- ja puskurijärjestelmät
  • Standardin ALL4-vaihteisto

F60-sukupolvien vertailu

CooperCooper DCooper SCooper SE ALL4
Kenelle sopiiArkipäiväkäyttöönMonelle ajolleAjokomfortin parantamiseksiLyhyille matkoille sähköllä
Renkaat (yleensä)16–17 tuuman renkaat17 tuuman renkaat17–18 tuuman renkaat17–18 tuuman renkaat
Moottori1.5, 3 sylinteriä, 136 hv2.0 diesel, 150 hv2.0, 178–192 hv1.5 + sähkömoottori, noin 224 hv
VaihteistoEturivin pyörät, harvemmin ALL4Eturivin pyörät tai ALL4Eturivin pyörät tai ALL4ALL4
Käytettyjen autojen hinta (suhteellisesti)€€€€€€€

Monille ostajille paras valinta on F60-sarjan Cooper, ja paljon ajaville Cooper D. Cooper S on hyvä valinta, jos haluat enemmän jännitystä, mutta Cooper SE ALL4 on vain, jos voit säännöllisesti lataa auton.

Plussat

  • Tilava MINI – sopii myös perheelle
  • Laadukas ja tyylikäs sisustus
  • Mahdollinen kaikki pyörät vetävä vaihteisto ALL4
  • Tarkka, MINI-tyypillinen ohjaus

Miinukset

  • R60-sarjan bensiinimoottoreille tarvitaan huolellista huoltoa
  • Kova alusta, erityisesti suurilla renkailla
  • Käytettyjen markkinoilla usein kalliimpi kuin vastaavan kokoinen crossover

Usein kysytyt kysymykset

Mitä Countryman eroaa MINI Hatchista?

Countryman on suurempi viisiovinen crossover, jossa on korkeampi istuin, tilavampi takaistuin ja suurempi tavaratila. Lisäksi se voi olla varustettu kaikkien pyörien vetotuksella ALL4, jota hatchbackillä ei ole.

Mikä Countryman sukupolvi on paras ostettavaksi käytettyinä?

Monille ostajille paras valinta on F60 sukupolvi, erityisesti 2020 vuoden päivityksen jälkeen: se on tilavampi, modernimpi ja sillä on vähemmän tunnettuja moottoriongelmia kuin R60:ssa. R60 on halvempi, mutta sen huoltohistoria on erityisen tärkeä.

Onko ALL4 valinta kannattava?

ALL4 on hyvä valinta, jos ajat usein sorateitä tai talvella liukkaita teitä. Kaupungissa riittää etupyörien vetotukki — tällainen auto on yksinkertaisempi ja hieman taloudellisempi.

Onko käytetyn Cooper SE ALL4 ostaminen kannattavaa?

Se on kannattavaa, jos voit lataa auton kotona tai työssä ja ajat useimmiten lyhyitä matkoja. Jos et lataa hybridiä, se on raskas ja vähemmän taloudellinen kuin tavallinen bensiini-Cooper.

Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

Mini Countryman-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit Mini

Mini →
MAINOS Site SEO AI Audit — free SEO audit