4
Mini Countryman
Mini Countryman, 2013-09, hečbekas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: mechaninė; variklis: 1.6 l, 82 kW; rida: 196 000 km. Galima papildoma mokama garantija. Galimas automobilio prist…
Mini Countryman R60, produsert 2010–2016. Annonser og informasjon.
4
Mini Countryman, 2013-09, hečbekas. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: mechaninė; variklis: 1.6 l, 82 kW; rida: 196 000 km. Galima papildoma mokama garantija. Galimas automobilio prist…
MINI Countryman — den største MINI-modellen, en kompakt femdørs SUV som også kan fås med firehjulstrekk ALL4. Vi ser på forskjellene mellom R60, F60 og U25 generasjonene, hvilke motorer som finnes, og hvordan One, Cooper, Cooper S og andre utstyrsversjoner skiller seg ut. Vi gir også råd om hva du bør sjekke når du kjøper brukt.
Countryman ble introdusert i 2010 som den første femdørs MINI. Første generasjon (R60) ble produsert fra 2010 til 2016, andre generasjon (F60) fra 2017 til 2024, og i 2024 kom tredje generasjon (U25), som er betydelig større og tilbyr både forbrennings- og elektriske motorer.
Som andre MINI-modeller, er utstyrsversjonene delt opp etter motor: One, Cooper, Cooper S og John Cooper Works, mens dieselmotorene er merket med bokstaven D (Cooper D, Cooper SD). Firehjulstrekk er merket ALL4. Countryman beholder MINI-stilen og presise kjøreegenskaper, men er mye romsligere enn hatchbacken, og passer derfor også for familier.
R60 generasjonen (2010–2016) er den billigste måten å få tak i en Countryman. Den er mer kompakt, og interiøret domineres av en stor, rund sentralinstrumentering som var typisk for MINI på den tiden. Denne generasjonens 1.6 liters bensinmotorer, som også MINI Hatch fra samme tid, krever nøye vedlikehold.
F60 generasjonen (2017–2024) er større, mer romslig og moderne, med BMWs tre- og fire-sylindrede motorer og større bagasjerom. Dette er den mest populære generasjonen på bruktmarkedet. I 2020 fikk bilene oppdatert front og baklykter med Union Jack-motiv.
U25-modellen (fra 2024) er større og har en helt annen interiør — i stedet for vanlige instrumenter er det en rund OLED-skjerm. Den tilbys med bensin-, diesel- og elektriske motorer, men det er få slike biler på bruktmarkedet for øyeblikket.
I F60-modellen har One vanligvis en 1.5 tre-sylindret bensinmotor (ca. 102 hk), Cooper har samme 1.5-motor (ca. 136 hk), Cooper S har en 2.0 (ca. 178–192 hk), og John Cooper Works har en 2.0 (først ca. 231 hk, fra 2019 ca. 306 hk). Dieselversjonene er One D (1.5, ca. 116 hk), Cooper D (2.0, ca. 150 hk) og Cooper SD (2.0, ca. 190 hk).
Ladbar hybrid Cooper SE ALL4 kombinerer en 1.5 bensinmotor og en elektrisk motor (sammensatt effekt ca. 224 hk); på ren elektrisk kraft kan den kjøre bare noen få titalls kilometer. I R60-modellen dominerer 1.6 bensinmotorene (Cooper ca. 122 hk, Cooper S med turbo ca. 184–190 hk) og 1.6 og 2.0 dieselmotorene.
Girkasser er enten 6-trinns manuell eller automatisk. Fra 2018 har de fleste forhjulsdrevne bensinversjoner av F60-modellen vanligvis en 7-trinns dobbelkoblet Steptronic-girkasse, mens diesel- og noen ALL4-versjoner har en 8-trinns klassisk automatisk girkasse.
I en benzinversjon av R60-modellen, spør om det er en uvanlig drivkjedel og spenningsstang: en kald motor bør ikke stønne etter oppstart, og hyppig oljetilføring er et advarselsskilt. I turboladede Cooper S-motorer kan det samle seg avsetninger på innsugsventilene.
I F60, sjekk at det ikke er olje- eller kjølevæskelekkasjer, og med to-saksboks — at bilen flytter seg fra stedet jevnt. Dieselbiler som har kjørt mye i byen, sjekk partikkelfilteret (DPF) og EGR-systemet.
I ALL4-versjonene, sørg for at allehjulstransmisjonen fungerer uten ekstra støy, spesielt i svinger. Ladehybridens batteristatus bør sjekkes med diagnostikk, og alle bilers tilstand — etter tekniske inspeksjoner og servicejournaler.
MINI-utstyret avhenger sterkt av valgte pakker (f.eks., Pepper, Chili, senere — Classic, JCW Trim); vi oppgir hovedversjonene og deres karakteristiske utstyr.
Den enkleste og billigste versjonen.
Den mest populære versjonen — god balanse mellom kraft og forbruk.
Dieselversjoner for de som kjører mye.
En mer sporty bensinversjon.
Ladbar hybrid med firehjulstrekk.
Den mest kraftige versjonen med firehjulstrekk.
| Cooper | Cooper D | Cooper S | Cooper SE ALL4 | |
|---|---|---|---|---|
| Hvem passer den til | For daglig kjøring | For de som kjører mye | For komfortabel kjøring | Korte turer med elektrisk |
| Hjulstørrelser (vanligvis) | 16–17 tommer | 17 tommer | 17–18 tommer | 17–18 tommer |
| Motor | 1.5, 3 sylindre, 136 hk | 2.0 dieselmotor, 150 hk | 2.0, 178–192 hk | 1.5 + elektrisk motor, ca. 224 hk |
| Girkasse | Framhjulsdrift, sjeldnere ALL4 | Framhjulsdrift eller ALL4 | Framhjulsdrift eller ALL4 | ALL4 |
| Pris i bruktbilmarkedet (relativt) | € | €€ | €€ | €€ |
For de fleste kjøpere er F60-generasjons Cooper det beste valget, mens de som kjører mye bør velge Cooper D. Cooper S er for de som vil ha mer spenning, mens Cooper SE ALL4 bare er aktuelt hvis du har mulighet til å lade bilen regelmessig.
Countryman er en større femdørs crossover med høyere seteposisjon, mer plass bak og større bagasjerom. Dessuten kan den ha firehjulstrekk ALL4, noe som hachbacken ikke har.
For mange kjøpere er F60-generasjonen det beste valget, spesielt etter oppdateringen i 2020: den er romsligere, mer moderne og har færre kjente motorproblemer enn R60. R60 er billigere, men det er spesielt viktig med vedlikeholdshistorikk.
ALL4 er verdt å ha hvis du ofte kjører på grusveier eller vinterstid på glatte veier. For bykjøring er forhjulstrekk tilstrekkelig – en slik bil er enklere og litt mer økonomisk.
Det er verdt det hvis du kan lade bilen hjemme eller på jobben og vanligvis kjører korte turer. Hvis du ikke lader hybriden, vil den bli tyngre og mindre økonomisk enn den vanlige bensin-drevne Cooper.
Oppdatert 2026-10-09 · Utstyrsnivåer og utstyr varierer etter marked og årsmodell — sjekk utstyret i den aktuelle bilen. · Automatisk oversatt
Ingen kommentarer om Mini Countryman ennå. Del din erfaring.
Logg inn for å kommentereVi bruker nødvendige informasjonskapsler for at nettstedet skal fungere. Med ditt samtykke bruker vi også informasjonskapsler for analyse og annonsemåling — for å forstå hvordan nettstedet brukes og måle annonseresultater. Les mer