For virksomheder: pakker, API og import →

Porsche Cayenne 92A

Biler · Produktion 2010–2017

Porsche Cayenne 92A, produceret 2010–2017. Annoncer og information.

ANNONCE Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Generationer 3 generationer

Porsche Cayenne 92A til salg

Alle annoncer →

Pris, €

Årgang

Kilometer, km

Effekt, kW

Sælger

Udstyr

Mere udstyr
Eksteriør
Elektronik
Interiør
Lyd og billede
Sikkerhed
Tyverisikring
Andre fordele
Ingen annoncer endnu.
ANNONCE Site AI Audit — free website audit
Porsche Cayenne
Foto: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Porsche

Porsche Cayenne: 92A og 9YA generationer, motorer og udstyr

Porsche Cayenne — en stor SUV, der kombinerer daglig komfort med sporty Porsche-kørsel. Vi kigger på de mest almindelige 92A og 9YA generationer, populære motorer, udstyr og hvad du skal tjekke før køb.

Cayenne kort fortalt

Cayenne er blevet produceret siden 2002 og er blevet en af de mest solgte Porsche-modeller. Alle versioner har firehjulstræk, og siden 2019 er der også en Cayenne Coupé med lavere tag. Teknisk set er Cayenne nært beslægtet med Volkswagen Touareg og Audi Q7, men mere sporty indstillet.

På brugtbilsmarkedet værdsættes Cayenne for sin kørsel, kvalitetsindretning og forholdsvis gode værdiopbevaring. På den anden side er reservedele, dæk og bremser dyre, og listen over ekstraudstyr er så lang, at to biler af samme version kan være meget forskellige.

Hvilken generation skal du vælge

Første generation (9PA, 2002–2010) er billig i dag, men aldring: De fleste biler har brug for betydelige investeringer i fjederstilling, kølesystem og elektronik.

Anden generation (92A, 2010–2017) — lettere, mere moderne og mest populær på brugtbilsmarkedet. Der var dieselversioner, og opdateringen i 2014 bragte nye V6-motorer med to turbokompressorer og en opladbar hybrid S E-Hybrid.

Den tredje generation (9YA, fra slutningen af 2017) har en mere moderne kabine med følsomme kontrolknapper, valgfrit baghjulstræk og kun benzin- og hybridmotorer. Den opdaterede version fra 2023 fik et nyt digitalt instrumentbræt, valgfrit skærm til passageren og forbedrede motorer.

Motorer og gearkasser

I 92A-generationen er Cayenne Diesel (3.0 V6, omkring 240–262 hk) mest almindeligt, samt Cayenne S Diesel (4.2 V8, omkring 382–385 hk). Benzinmotorerne omfatter Cayenne (3.6 V6), Cayenne S (indtil opdateringen – 4.8 V8, senere – 3.6 V6 med to turbokompressorer, omkring 420 hk), GTS og Turbo (4.8 V8 med to turbokompressorer, omkring 500–520 hk).

I 9YA-generationen er der Cayenne (3.0 V6 med turbokompressor, omkring 340–353 hk), Cayenne S (indtil 2023 – 2.9 V6, senere – 4.0 V8), E-Hybrid (omkring 462–470 hk), GTS og Turbo med 4.0 V8, og de mest kraftfulde – Turbo S E-Hybrid og Turbo GT. Der er ingen dieselmotorer i denne generation.

Biler fra 92A- og 9YA-generationerne har en 8-trins Tiptronic S automatgearkasse (nogle tidlige 92A-modeller har også manuel gearkasse). Luftfjeder er valgfrit på mange versioner, men findes ofte på brugte biler.

Hvad man skal tjekke, når man køber en brugt Cayenne

I 92A Diesel-biler skal du tjekke partikelfilteret (DPF), EGR-systemet og AdBlue i nyere modeller, og i motorer med stor slitage skal du spørge om distributionskæderne. Det er den samme 3.0 TDI-motor som i Audi og Volkswagen-biler.

Luftfjeder og adaptiv PASM støddæmpere med lang levetid — kontroller, om bilen står lige efter natten og om der ikke er fejl ved højdejustering. Bremsene og store dæck er dyre, så vurder deres tilstand straks, og keramiske bremseskiver (PCCB) bør undersøges af en specialist.

Da udstyret varierer meget, sammenlign bilens udstyr med VIN-koden og kontroller, om alle valgte funktioner virker. Kontroller køretøjets historie med serviceoplysninger, og i hybridbiler skal du spørge om batteriets tilstand.

ANNONCE Svetainė jūsų verslui per 48 val. — svetainesverslui.lt

Versioner

Porsche deler Cayenne ikke i udstyrsversioner, men i versioner baseret på motoren; udstyret afhænger meget af de valgte pakker.

Cayenne

92A, 9YA

Den basale version — til de fleste daglige behov er den tilstrækkelig.

  • V6 benzinmotor
  • Stålfjeder, valgfrit — luftfjeder
  • Oftest — 19–20 tommers felger

Cayenne Diesel

92A

Den mest populære 92A-version på brugtbilsmarkedet — den mest økonomiske.

  • 3.0 V6 TDI, omkring 240–262 hk
  • Stor køreafstand på en tank
  • Egnet til at trække en hængerkøretøj (op til 3,5 t)

Cayenne S

92A, 9YA

Den mere kraftfulde version — den mest almindelige valg mellem benzinmotorer.

  • 92A — 4.8 V8 eller 3.6 V6, 9YA — 2.9 V6 eller 4.0 V8
  • Større bremser end på basisversionen
  • Oftest — luftfjeder

E-Hybrid

92A (S E-Hybrid), 9YA

Opladbar hybrid — økonomisk i byen, kraftig udenfor byen.

  • V6 benzinmotor og elmotor
  • Korte afstande kan køres på rent elektricitet
  • Mindre bagagerum på grund af batteriet

GTS

92A, 9YA

Den mest sportslige standardversion med lavere fjeder og sportspakke.

  • Sportsfjeder og udstødningssystem
  • Oftest — Alcantara interiør
  • 92A — V8 eller V6, 9YA — 4.0 V8

Turbo

92A, 9YA

Den mest kraftige standardversion med V8-motor.

  • 4.8 eller 4.0 V8 med to turbokompressorer
  • Standard luftfjeder
  • De største vedligeholdelsesomkostninger

Sammenligning af 9YA-generationerne

CayenneCayenne E-HybridCayenne SCayenne GTS
Hvem passer det tilTil daglig kørselTil dem, der regelmæssigt transportererBalancen mellem ydeevne og komfortTil sporty kørsel
Dæk (ofte)19–20 tommer19–20 tommer20–21 tommer21 tommer
InteriøretStandardStandardStandard, ofte med mere udstyrSportsæder, Alcantara
Motor3.0 V6, omkring 340–353 hk3.0 V6 og el-motor, omkring 462–470 hk2.9 V6 (indtil 2023) eller 4.0 V84.0 V8
Pris i brugtmarkedet (relativt)€€€€€€€€

For de fleste købere er den basale Cayenne eller E-Hybrid den bedste valg. De har nok kraft til daglig brug og er økonomiske. Cayenne S og GTS er værd at overveje, hvis man ønsker mere kraft og sporty kørsel.

Fordele

  • Meget præcis styring i klassen af store SUV'er
  • Kvalitetsindretning og montering
  • Beholder relativt godt sin værdi
  • Kan trække op til 3,5 tons vogn

Ulemper

  • Dyre reservedele, dæk og bremser
  • En lang liste over ekstraudstyr — bilerne er meget forskellige
  • Der er ingen dieselmotorer i 9YA-serien

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken Cayenne-generation er bedst at købe brugt?

For mange købere er den bedste kompromis 2015–2017-modellen af den opdaterede 92A-serie eller de tidlige 9YA-biler. 92A tilbyder en dieselmotor og en mere overkommelig pris, mens 9YA har et mere moderne interiør og nyere teknologi.

Er det værd at købe en Cayenne Diesel?

Ja, hvis du kører meget i byen — 3.0 TDI er den mest økonomiske Cayenne-motor og egner sig godt til at trække en hængerkøretøj. Vælg en bil med en klar servicehistorie og kontroller bløddelspartikelfilteret og drivremmen.

Hvad er forskellen på Cayenne og Cayenne Coupé?

Cayenne Coupé har et mere skråt tag, så den ser mere sporty ud, men der er lidt mindre plads til hovedet bagtil, og bagagerummet er mindre. Motorerne og teknologien er i princippet de samme.

Er det værd at købe en brugt Cayenne E-Hybrid?

Ja, hvis du kan oplade bilen regelmæssigt — så kan du køre daglige korte strækninger på el. Før du køber, spørg om batteriets tilstand og kontroller, om opladningen fungerer.

Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat

Kommentarer

Ingen kommentarer om Porsche Cayenne endnu. Del din erfaring.

Log ind for at kommentere

Andre modeller Porsche

Porsche →
ANNONCE Site AI Audit — free website audit