Scania 4-series: kuorma-autot, mallit ja mitä tarkistaa
Scania 4-series — raskaan kuorma-autojen sukupolvi, valmistettu 1995–2004 (mallit 94, 114, 124, 144, 164). Katsomme kabinoita, moottoreita ja mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä 4-series.
4-series lyhyesti
Scania 4-series — kuorma-autojen sukupolvi, joka esiteltiin 1995 ja valmistettiin noin vuoteen 2004 asti. Se korvasi 3-seriesin, ja myöhemmin se korvattiin uuden sukupolven R-seriesillä. Mallit on merkitty numeroilla moottorin tilavuuden mukaan: 94 (noin 9 l), 114 (noin 11 l), 124 (noin 12 l), 144 (noin 14 l) ja 164 (V8).
4-series oli laajalti käytössä pitkän matkan kuljetuksissa, rakennustöissä ja erikoiskoneissa. Käytetyn markkinoilla se on edelleen suosittu kestävyytensä vuoksi, mutta useimmat autot ovat jo kulkeneet huomattavan matkan.
Kabinot ja versiot
Kabinot on merkitty kirjaimilla: P (matala), G (keskikorkea), R (korkea nukkumiskabina) ja T (korkein). Kabinan kirjaimen jälkeen on mallin numero, ja lopussa teho, esimerkiksi R114L 380 tarkoittaa R-kabinaa, 114-mallia (noin 11-litrainen moottori) ja noin 380 hv.
Käytetyn markkinoilla tavataan useimmiten vetäjiä (4x2 ja 6x2), mutta myös omavetoisia ja nostureilla varustettuja kuorma-autoja. Koska auto on vanha, on tärkeää tietää tietyn version historia.
Moottorit ja vaihteistot
4-seriesin moottorit ovat Scania-dieseleitä: kuusisylinterisiä rivimoottoreita (noin 9, 11, 12 ja 14 litraa) ja V8 noin 16 litraa (164-malli). Teho vaihtelee noin 230:stä 580 hevosvoimaan.
Vaihteistoja ovat mekaaniset (Scania GR -sarja) tai automatisoidut Opticruise. Mekaaniset vaihteistot ovat yksinkertaisempia ja luotettavampia, mutta vaativat enemmän kuljettajan työtä.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä 4-series
Koska 4-series on jo vanha, tarkista akseli huolellisesti – se voi olla suuri ja ei aina vahvistettu asiakirjoilla. Kysy moottorin korjaushistoriasta, tarkista vaihteisto, jousitus, pakoputket ja jarrujärjestelmä.
Hytti- ja runkorakenteen korroosiomerkit ovat yleinen ongelma vanhoissa kuorma-autoissa: tarkista portaat, lattia, hyttien kiinnitykset ja runko. Tarkista, että hyttinosturi toimii ja moottori käynnistyy ilman pitkää kääntämistä ja savua.
Tarkista, minkä Euro-luokan auto on ja onko mahdollista ajaa ympäristöalueilla. Korvausosien saatavuus vanhoille Scania-autoille on yleensä hyvä, mutta tarkista etukäteen tietyn osan saatavuus.
Varustelut ja versiot
Varustelut ja versiot vaihtelevat markkinan ja vuosien mukaan; alla on yleisimmin tavattavat versiot.
Scania 94
4-seriesVähemmän tehokas versio noin 9 litran moottorilla.
- Usein – alueellisiin kuljetuksiin
- Vähemmän tehoa
- Yksinkertaisempi varustelu
Scania 114
4-seriesSuosittu versio noin 11 litran moottorilla.
- Teho noin 340–420 hv
- Usein – perävaunu
- Sopii alueellisiin ja pitkiin matkoihin
Scania 124
4-seriesSuurempi teho noin 12-litraisella moottorilla.
- Teho noin 360–470 hv.
- Usein – vetokoukku ja itselataava.
- Sopii pitkiin matkoihin
Scania 144
4-seriesTehokkaampi versio noin 14-litraisella moottorilla.
- Teho noin 460–530 hv.
- Usein – raskaille kuormille
- Suurempi polttoaineenkulutus
Scania 164 (V8)
4-seriesV8-moottoriversio raskaimpien kuormien kuljetukseen.
- V8-moottori
- Suurin teho sarjassa
- Harvinaisempi käytettyjen markkinoilla
Versioiden vertailu
| Scania 114 | Scania 124 | Scania 144 | |
|---|---|---|---|
| Kenen autoksi sopii | Alueille ja pitkille matkoille | Pitkille matkoille | Raskaille kuormille |
| Moottorin tilavuus | Noin 11 litraa | Noin 12 litraa | Noin 14 litraa |
| Teho (noin) | 340–420 hv | 360–470 hv | 460–530 hv |
| Mitä erityisesti tarkistaa | Perävaunun ja ohjaamon kunto | Moottorin ja vaihteiston kunto | Moottorin ja jäähdytyksen kunto |
| Hinta käytettyjen markkinoilla (suhteellisesti) | € | € | €€ |
Monille ostajille sopii Scania 114 tai 124, joilla on hyvin ylläpidetty moottori ja terve kabina. Ennen ostamista tarkista erityisesti kilometrimäärä, ruostumisen merkkejä ja moottorin korjaushistoriaa.
Plussat
- Vankka ja kestävä rakenteinen
- Saatavilla olevat osat
- Laaja valikoima moottoreita ja kabineita
- Saatavilla oleva hinta käytettyjen markkinoilla
Miinukset
- Monilla autoilla on suuri kilometrimäärä
- Vanhemmat Euro-luokat
- Vanhoissa versioissa ruostuminen voi olla ongelma
Usein kysytyt kysymykset
Mitä tarkoittaa R114L 380?
Kirjain R tarkoittaa kabinaa, 114 on mallimerkintä noin 11-litraisella moottorilla, L on alustan tai version merkintä, ja 380 on noin hevosvoimien määrä.
Miten 4-sarja eroaa 3-sarjasta?
4-sarja on uudempi sukupolvi (vuodesta 1995) modernimmalla kabinalla ja tekniikalla, kun taas 3-sarja valmistettiin vuosina 1987–1997.
Voiko 4-sarjaa käyttää kaupunkialueilla?
Tämä riippuu Euro-luokasta ja paikallisista vaatimuksista, joten tarkista ympäristöalueiden säännöt ennen ostamista.
Päivitetty 2026-10-21 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























