Pre firmy: tarify, API a import →

Scania 4-series

Nákladné · Výroba 1995–2004

Scania 4-series: generácie, roky výroby a inzeráty.

REKLAMA Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Generácie

Zoznam generácií tohto modelu sa dopĺňa.

Scania 4-series — inzeráty

Všetky inzeráty →

Cena, €

Rok

Nájazd, km

Výkon, kW

Predajca

Výbava

Ďalšia výbava
Exteriér
Elektronika
Interiér
Audio a video
Bezpečnosť
Zabezpečenie
Ďalšie výhody
Zatiaľ žiadne inzeráty.
REKLAMA Internet Solutions — IT services for business since 2011
Scania 4-series
Foto: MDACES, CC BY-SA 4.0
Scania

Scania 4-series: nákladný automobil, modely a čo overiť

Scania 4-series — generácia ťažkých nákladných automobilov vyrábaná v rokoch 1995–2004 (modely 94, 114, 124, 144, 164). Pozrieme sa na kabínu, motory a čo overiť pri nákupe použitej 4-series.

4-series krátko

Scania 4-series — generácia nákladných automobilov predstavená v roku 1995 a vyrábaná približne do roku 2004. Nahradila 3-series a neskôr bola nahradená novou generáciou R-series. Modely sú označené číslami podľa objemu motora: 94 (okolo 9 l), 114 (okolo 11 l), 124 (okolo 12 l), 144 (okolo 14 l) a 164 (V8).

4-series sa široko používala na dlhšie prepravy, stavbu a špeciálnu techniku. Na trhu s použitými vozidlami je stále populárna pre svoju dlhú životnosť, no väčšina automobilov už má vysoký nájazd.

Kabíny a verzie

Kabíny sú označené písmenami: P (nízka), G (stredná), R (vysoká spálňa) a T (najvyššia). V názve po písmeni kabíny je uvedený model a na konci výkon, napríklad R114L 380 znamená kabínu R, model 114 (okolo 11-litrový motor) a približne 380 kW.

Na trhu s použitými vozidlami sa najčastejšie vyskytujú ťahače (4x2 a 6x2), ale aj samohybné stroje a nákladné automobily s žeriavom. Keďže je automobil starý, je dôležité vedieť históriu konkrétnej verzie.

Motory a prevodovky

Motory 4-series sú Scania dieselové: šesťvalcové radové (okolo 9, 11, 12 a 14 litrov) a V8 okolo 16 litrov (model 164). Výkony sa pohybujú približne od 230 do 580 kW.

Prevodovky — mechanické (Scania řada GR) alebo automatizované Opticruise. Mechanické prevodovky sú jednoduchšie a spoľahlivejšie, ale vyžadujú viac práce od vodiča.

Čo overiť pri kúpe použitého 4-series

Keďže 4-series sú už staršie, overte opatrne podvozok – môže byť veľký a nie vždy potvrdený v dokumentoch. Zistiť o histórii opravy motora, overiť skriňu prevodovky, podvozok, zavesenie a brzdy.

Znaky korózie kabíny a rámu – častý problém starších nákladných vozidiel: overte prahy, podlahu, upevnenie kabíny a rám. Overte, či mechanizmus zvedania kabíny funguje a motor sa rozbehne bez dlhého krátenia a nekúri.

Zistiť, aká je eurotrieda a či je možné jazdiť v zónach s obmedzenou emisiou. Dostupnosť náhradných dielov pre staršie Scanie je obvykle dobrá, ale predem sa informujte o konkrétnom dieli.

REKLAMA Internet Solutions: SaaS ir IT paslaugos verslui

Výbava a verzie

Výbava a verzie sa líšia podľa trhu a rokov; nižšie sú najčastejšie stretnuté verzie.

Scania 94

4-series

Verzia s menším výkonom s približne 9-litrovým motorom.

  • Často – pre regionálne prepravy
  • Menší výkon
  • Jednoduchšia výbava

Scania 114

4-series

Populárna verzia s približne 11-litrovým motorom.

  • Výkon približne 340–420 k
  • Často – náves
  • Vhodí pre regionálne a dlhé jazdy

Scania 124

4-series

Výkonnejší motor s približne 12-litrovým motorom.

  • Výkon približne 360–470 kW
  • Často – ťahač a nákladný automobil
  • Vhodné pre dlhé jazdy

Scania 144

4-series

Výkonnejšia verzia s približne 14-litrovým motorom.

  • Výkon približne 460–530 kW
  • Často – pre ťažké náklady
  • Vyššia spotreba paliva

Scania 164 (V8)

4-series

Verzia s V8 motorom pre najťažšie náklady.

  • V8 motor
  • Najvyšší výkon v radu
  • Zriedkavo sa vyskytuje na trhu s použitými vozidlami

Porovnanie verzií

Scania 114Scania 124Scania 144
Pre koho je vhodnýPre regionálne a dlhé cestyPre dlhé cestyPre ťažké náklady
Objem motoraPriblížne 11 lPriblížne 12 lPriblížne 14 l
Výkon (priblížne)340–420 kW360–470 kW460–530 kW
Na čo zvlášť zamerkaťStav kabíny a karosérieMotor a prevodovkuMotor a chladenie
Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne)€€€€

Väčšine kúpcu vyhovuje Scania 114 alebo 124 s dobrou údržbou motora a zdravou kabínou. Pred nákupom zvlášť dôkladne skontrolujte prepáženie, známy koróziu a históriu oprav motora.

Výhody

  • Pevná a dlhoživá konštrukcia
  • Dostupné náhradní diely
  • Široký výber motorov a kabín
  • Dostupná cena na trhu s použitými vozidlami

Nevýhody

  • Veľa automobilov má vysoký prepáženie
  • Staršie emisiálne triedy
  • V starších verziách môže byť korózia problémom

Časté otázky

Čo znamená R114L 380?

Písmeno R označuje kabínu, 114 — model s približne 11-litrovým motorom, L — označenie podvozku alebo verzie, a 380 — približnú výkonnosť v koníkoch.

Čo je rozdiel medzi 4-series a 3-series?

4-series je novšia generácia (od roku 1995) s modernšou kabínou a technikou, zatiaľ čo 3-series sa vyrábala v rokoch 1987–1997.

Je možné 4-series používať v mestských zónach?

Toto závisí od eurotriedy a miestnych požiadaviek, preto pred nákupom si prečítajte pravidlá pre zóny s obmedzeným dopravou.

Aktualizované 2026-10-21 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky

Komentáre

Zatiaľ žiadne komentáre k Scania 4-series. Podeľte sa o skúsenosti.

Prihláste sa a komentujte

Ďalšie modely Scania

Scania →
REKLAMA Internet Solutions — IT services for business since 2011