Scania 4-series: vrachtwagen, modellen en wat te controleren
Scania 4-series — de generatie zware vrachtwagens, geproduceerd van 1995 tot 2004 (modellen 94, 114, 124, 144, 164). We bekijken de cabines, motoren en wat te controleren bij het kopen van een tweedehands 4-series.
4-series kort samengevat
Scania 4-series — de vrachtwagen generatie die in 1995 werd geïntroduceerd en tot ongeveer 2004 werd geproduceerd. Deze verving de 3-series en werd later vervangen door de nieuwe R-series. De modellen zijn genummerd naar de cilinderinhoud: 94 (ongeveer 9 liter), 114 (ongeveer 11 liter), 124 (ongeveer 12 liter), 144 (ongeveer 14 liter) en 164 (V8).
De 4-series werd veel gebruikt voor langeafstandstransport, bouw en speciale techniek. Op de tweedehandsmarkt blijft deze populair vanwege zijn duurzaamheid, maar de meeste voertuigen hebben al een aanzienlijke kilometerstand.
Cabines en uitvoeringen
Cabines zijn aangeduid met letters: P (laag), G (middelhoog), R (hoog slaapcabine) en T (hoogste). Na de cabineleter volgt de modelaanduiding, en aan het eind de vermogensaanduiding, bijvoorbeeld R114L 380 betekent een R-cabine, 114-model (ongeveer 11 liter motor) en ongeveer 380 pk.
Op de tweedehandsmarkt komen vaak trekkers (4x2 en 6x2) voor, evenals zelfaanzuigers en vrachtwagens met kraan. Omdat het voertuig oud is, is het belangrijk om de specifieke geschiedenis van de uitvoering te kennen.
Motoren en versnellingsbakken
De 4-series motoren zijn Scania diesels: zescilinder in lijn (ongeveer 9, 11, 12 en 14 liter) en V8 van ongeveer 16 liter (model 164). De vermogens variëren ongeveer van 230 tot 580 pk.
Versnellingsbakken — handgeschakeld (Scania GR-serie) of automatische Opticruise. Handgeschakelde bakken zijn eenvoudiger en betrouwbaarder, maar vereisen meer inspanning van de bestuurder.
Wat te controleren bij het kopen van een gebruikte 4-series
Omdat de 4-series al oud is, controleer de rijlijn voorzichtig — deze kan groot zijn en niet altijd bevestigd in documenten. Vraag naar de geschiedenis van de motorreparaties, controleer de koppeling, versnellingsbak, ophanging en remmen.
Tekenen van corrosie aan de cabine en het chassis — een veelvoorkomend probleem bij oude vrachtwagens: controleer de deuren, de vloer, de cabinemonteringen en het chassis. Controleer of de cabineliftmechanisme werkt en of de motor zonder langdurig kraken en rook start.
Controleer de Euro-klasse en of je in milieuzones mag rijden. De beschikbaarheid van reserveonderdelen voor oudere Scania-modellen is meestal goed, maar controleer van tevoren of een specifiek onderdeel beschikbaar is.
Uitvoeringen en versies
Uitvoeringen en versies verschillen per markt en jaar; hieronder staan de meest voorkomende versies.
Scania 94
4-seriesEen versie met minder vermogen en een motor van ongeveer 9 liter.
- Vaak — voor regionale vervoersopdrachten
- Minder vermogen
- Eenvoudigere uitvoering
Scania 114
4-seriesPopulaire versie met een motor van ongeveer 11 liter.
- Vermogen ongeveer 340–420 pk
- Vaak — trekker
- Geschikt voor regionale en lange ritten
Scania 124
4-seriesMeer vermogen met een motor van ongeveer 12 liter.
- Vermogen ongeveer 360–470 pk
- Vaak — trekker en zelfaanzuiger
- Geschikt voor lange ritten
Scania 144
4-seriesKrachtigere versie met een motor van ongeveer 14 liter.
- Vermogen ongeveer 460–530 pk
- Vaak — voor zware lading
- Hogere brandstofverbruik
Scania 164 (V8)
4-seriesV8-motorversie voor de zwaarste lading.
- V8-motor
- Het grootste vermogen in de serie
- Zelden te vinden op de markt van gebruikte auto's
Vergelijking van versies
| Scania 114 | Scania 124 | Scania 144 | |
|---|---|---|---|
| Voor wie geschikt | Voor regionale en lange ritten | Voor lange ritten | Voor zware lading |
| Motorinhoud | Rond de 11 liter | Rond de 12 liter | Rond de 14 liter |
| Vermogen (ongeveer) | 340–420 pk | 360–470 pk | 460–530 pk |
| Wat specifiek te controleren | De laadbak en de staat van de cabine | De motor en de versnellingsbak | De motor en de koeling |
| Prijs op de markt voor gebruikte auto's (relatief) | € | € | €€ |
Voor de meeste kopers is een Scania 114 of 124 met een goed onderhouden motor en een gezonde cabine een goede keuze. Voordat je koopt, controleer dan vooral de kilometerstand, tekenen van corrosie en de geschiedenis van motorreparaties.
Pluspunten
- Sterke en duurzame constructie
- Beschikbare onderdelen
- Breed scala aan motoren en cabines
- Beschikbare prijs op de markt voor gebruikte auto's
Minpunten
- De meeste auto's hebben een hoge kilometerstand
- Oudere Euro-normen
- Bij oudere versies kan corrosie een probleem zijn
Veelgestelde vragen
Wat betekent R114L 380?
De letter R geeft de cabine aan, 114 is het model met ongeveer een 11-liter motor, L is de aanduiding van de chassis of versie, en 380 is de benaderde vermogensuitvoering in pk.
Wat is het verschil tussen de 4-series en de 3-series?
De 4-series is een nieuwere generatie (vanaf 1995) met een modernere cabine en technologie, terwijl de 3-series geproduceerd werd van 1987 tot 1997.
Kan de 4-series in stedelijke zones worden gebruikt?
Dat hangt af van de Euroklasse en de lokale eisen, dus controleer de regels voor milieuzones voordat u koopt.
Bijgewerkt 2026-10-21 · Uitvoeringen en uitrusting verschillen per markt en bouwjaar — controleer de uitrusting van de specifieke auto. · Automatisch vertaald





























