Pro firmy: tarify, API a import →

Scania 4-series

Nákladní · Výroba 1995–2004

Scania 4-series: generace, roky výroby a inzeráty.

REKLAMA Interneto svetainė jūsų verslui per 48 val. — svetainesverslui.lt

Generace

Seznam generací tohoto modelu se doplňuje.

Scania 4-series — inzeráty

Všechny inzeráty →

Cena, €

Rok

Nájezd, km

Výkon, kW

Prodejce

Výbava

Další výbava
Exteriér
Elektronika
Interiér
Audio a video
Bezpečnost
Zabezpečení
Další výhody
Zatím žádné inzeráty.
REKLAMA AI Blog Autopilot — your blog writes itself
Scania 4-series
Foto: MDACES, CC BY-SA 4.0
Scania

Scania 4-series: nákladní vůz, modely a co zkontrolovat

Scania 4-series — generace těžkých nákladních vozů vyráběná v letech 1995–2004 (modely 94, 114, 124, 144, 164). Podíváme se na kabinu, motory a co zkontrolovat při nákupu použitého 4-series.

4-series stručně

Scania 4-series — generace nákladních vozů představena v roce 1995 a vyráběná přibližně do roku 2004. Nahrazovala 3-series a později byla nahrazena novou generací R-series. Modely jsou označovány čísly podle objemu motoru: 94 (cca 9 l), 114 (cca 11 l), 124 (cca 12 l), 144 (cca 14 l) a 164 (V8).

4-series byla široce používána pro dlouhé přepravy, stavební práce a speciální techniku. Na trhu s použitými vozidly je stále populární díky své dlouhověkosti, avšak většina vozů již má vysoký nájezd.

Kabiny a výbavy

Kabiny jsou označovány písmeny: P (nízká), G (střední), R (vysoká spací) a T (nejvyšší). Za písmenem kabiny je uveden model a na konci výkon, například R114L 380 znamená kabinu R, model 114 (cca 11litrový motor) a přibližně 380 k.

Na trhu s použitými vozidly se nejčastěji vyskytují tahače (4x2 a 6x2), dále samosvály a nákladní vozy s jeřábem. Protože je vůz starý, je důležité znát historii konkrétní verze.

Motory a převodovky

Motory 4-series — Scania dieselové: šestiválcové řadové (cca 9, 11, 12 a 14 litrů) a V8 cca 16 litrů (model 164). Výkony se pohybují přibližně od 230 do 580 k.

Převodovky — mechanické (Scania řada GR) nebo automatizované Opticruise. Mechanické převodovky jsou jednodušší a spolehlivější, ale vyžadují více práce od řidiče.

Co zkontrolovat při nákupu použitého 4-series

Protože 4-series jsou již starší, zkontrolujte opatrně stav podvozku – může být velký a ne vždy potvrzený v dokumentech. Zeptejte se na historii oprav motoru, zkontrolujte skříň převodovky, podvozek, zavěšení a brzdy.

Známky korozí kabiny a rámu – častý problém starších nákladních vozidel: zkontrolujte prahy, podlahu, upevnění kabiny a rám. Zkontrolujte, zda funguje mechanismus zvedání kabiny a zda motor nastartuje bez dlouhého krácení a nekouří.

Zjistěte, jaká je emise Euro a zda je možné jezdit v ochranných zónách. Dostupnost náhradních dílů pro starší Scania je obvykle dobrá, ale předem se informujte o konkrétním dílu.

REKLAMA Internet Solutions: SaaS ir IT paslaugos verslui

Vybavení a verze

Vybavení a verze se liší podle trhu a let; níže jsou nejčastěji se vyskytující verze.

Scania 94

4-series

Verze s menší výkonem s motorem o objemu asi 9 litrů.

  • Často — pro regionální přepravu
  • Menší výkon
  • Jednodušší výbava

Scania 114

4-series

Populární verze s motorem o objemu asi 11 litrů.

  • Výkon asi 340–420 k
  • Často — tažný vůz
  • Vhodné pro regionální a dlouhé jízdy

Scania 124

4-series

Větší výkon s motorem o objemu asi 12 litrů.

  • Výkon asi 360–470 k
  • Často – tažný vůz a samonosič
  • Vhodné pro dlouhé jízdy

Scania 144

4-series

Silnější varianta s motorem o objemu asi 14 litrů.

  • Výkon asi 460–530 k
  • Často – pro těžké náklady
  • Větší spotřeba paliva

Scania 164 (V8)

4-series

Verze s motorem V8 pro nejtěžší náklady.

  • Motor V8
  • Nejvyšší výkon v řadě
  • V obchodech s ojetými auty se vyskytuje jen zřídka

Porovnání verzí

Scania 114Scania 124Scania 144
Komu je vhodnéPro regionální a dlouhé jízdyPro dlouhé jízdyPro těžké náklady
Objem motoruPřibližně 11 lPřibližně 12 lPřibližně 14 l
Výkon (přibližně)340–420 k360–470 k460–530 k
Co zvláště zkontrolovatStav kabiny a karoserieMotor a převodovkuMotor a chlazení
Cena na trhu s použitými vozy (přibližně)€€€€

Většina kupujících bude spokojena se Scanií 114 nebo 124 s dobře udržovaným motorem a zdravou kabinou. Před nákupem důkladně zkontrolujte nájezd, známky koroze a historii oprav motoru.

Výhody

  • Pevná a dlouhodobá konstrukce
  • Dostupné náhradní díly
  • Široký výběr motorů a kabin
  • Dostupná cena na trhu s použitými vozy

Nevýhody

  • Většina vozů má vysoký nájezd
  • Starší evropští standardy
  • V starších verzích může být korozí problém

Časté otázky

Co znamená R114L 380?

Písmeno R označuje kabinu, 114 — model s motorem o objemu asi 11 litrů, L — označení verze nebo podvozku, a 380 — přibližnou výkonnost v koňských silách.

Jak se 4-series liší od 3-series?

4-series je novější generace (od roku 1995) s modernější kabinou a technikou, zatímco 3-series se vyráběla v letech 1987–1997.

Může se 4-series používat v městských zónách?

To záleží na emisní třídě a místních předpisech, proto před nákupem zkontrolujte pravidla pro zóny s omezeným provozem.

Aktualizováno 2026-10-21 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky

Komentáře

Zatím žádné komentáře k Scania 4-series. Podělte se o zkušenosti.

Přihlaste se a komentujte

Další modely Scania

Scania →
REKLAMA Site AI Audit — free website audit