Scania 4-series: lastbilar, modeller och vad man bör kontrollera
Scania 4-series — generationen tunga lastbilar som tillverkades 1995–2004 (modellerna 94, 114, 124, 144, 164). Vi granskar hyttan, motorerna och vad man bör kontrollera när man köper en begagnad 4-series.
4-series kortfattat
Scania 4-series — lastbilarsgenerationen som introducerades 1995 och tillverkades fram till cirka 2004. Den ersatte 3-series och ersattes senare av den nya R-series. Modellerna är märkta med siffror efter motorvolymen: 94 (cirka 9 liter), 114 (cirka 11 liter), 124 (cirka 12 liter), 144 (cirka 14 liter) och 164 (V8).
4-series användes bredvid för långdistansfrakt, byggnadsarbeten och specialutrustning. Den är fortfarande populär på begagnatmarknaden för sin hållbarhet, men de flesta bilarna har redan hög körsträcka.
Hyttor och versioner
Hyttorna är märkta med bokstäver: P (låg), G (mellan), R (hög säng) och T (höghytt). Efter hyttbokstaven anges modellen, och i slutet anges effekten, till exempel R114L 380 betyder R-hytt, 114-modell (cirka 11-litersmotor) och ungefär 380 hk.
På begagnatmarknaden hittar man oftast dragbilar (4x2 och 6x2), samt lastbilar med kran. Eftersom bilen är gammal är det viktigt att känna till den specifika versionens historia.
Motorer och växellådor
4-series motorer är Scania dieslar: sexcylindriga radmotorer (cirka 9, 11, 12 och 14 liter) och V8 på cirka 16 liter (164-modellen). Effekten varierar ungefär mellan 230 och 580 hk.
Växellådor — manuella (Scania GR-serien) eller automatiserade Opticruise. Manuella växellådor är enklare och mer pålitliga, men kräver mer arbete från föraren.
Vad man ska kontrollera när man köper en begagnad 4-series
Eftersom 4-series är ganska gamla, kontrollera noggrant på riden — den kan vara stor och inte alltid bekräftad i dokumenten. Fråga om motorreparationens historia, kontrollera motor, växellåda, fjäderupphängning och bromsar.
Kabin- och ramkorrosion är ett vanligt problem hos äldre lastbilar: kontrollera skarvar, golv, kabinbefästningar och ramen. Kontrollera att kabinlyftmekanismen fungerar och att motorn startar utan långt krånglande och utan att röka.
Kontrollera vilken Euro-klass den har och om den får köras i miljözoner. Tillgången på reservdelar till äldre Scania-modeller är vanligtvis bra, men kontrollera i förväg för den specifika delen.
Utföranden och versioner
Utföranden och versioner skiljer sig beroende på marknad och år; nedan följer de vanligaste versionerna.
Scania 94
4-seriesEn version med lägre effekt och en motor på cirka 9 liter.
- Ofta — för regionala transporter
- Lägre effekt
- Enklare utrustning
Scania 114
4-seriesEn populär version med en motor på cirka 11 liter.
- Effekt omkring 340–420 hk
- Ofta — dragbil
- Lämpar sig för regionala och långa resor
Scania 124
4-seriesStörre effekt med en cirka 12-liters motor.
- Effekt cirka 360–470 hk
- Ofta — dragbil och självlastare
- Lämpar sig för långa resor
Scania 144
4-seriesMer kraftfull variant med en cirka 14-liters motor.
- Effekt cirka 460–530 hk
- Ofta — för tunga lastbilar
- Större bränsleförbrukning
Scania 164 (V8)
4-seriesV8-motorsversion för de tyngsta lastbilarna.
- V8-motor
- Största effekten i serien
- Sällsynt i begagnade marknaden
Jämförelse av versioner
| Scania 114 | Scania 124 | Scania 144 | |
|---|---|---|---|
| Vem passar den? | För regionala och långa resor | För långa resor | För tunga laster |
| Motorstorlek | Cirka 11 liter | Cirka 12 liter | Cirka 14 liter |
| Effekt (ungefär) | 340–420 hk | 360–470 hk | 460–530 hk |
| Vad man särskilt bör kontrollera | Kabinen och dess skick | Motorn och växellådan | Motorn och kylsystemet |
| Pris på begagnademarknaden (relativt) | € | € | €€ |
För de flesta köpare passar Scania 114 eller 124 med välskött motor och fräscha kabinen. Innan du köper, kontrollera noggrant riden, korrosionsskador och motorens servicehistoria.
Fördelar
- Robust och långlivad konstruktion
- Tillgängliga reservdelar
- Bredd på motor- och kabinval
- Tillgänglig pris på begagnademarknaden
Nackdelar
- De flesta bilar har hög miltal
- Äldre Euro-klasser
- Korrosion kan vara ett problem i äldre versioner
Vanliga frågor
Vad betyder R114L 380?
Bokstaven R anger kabinen, 114 — modellen med cirka 11-liters motor, L — chassi eller versionsbeteckning, och 380 — ungefärlig effekt i hästkrafter.
Hur skiljer sig 4-serien från 3-serien?
4-serien är en nyare generation (från 1995) med modernare kabin och teknik, medan 3-serien tillverkades mellan 1987 och 1997.
Kan man använda en 4-series i stadszoner?
Det beror på Euro-klass och lokala krav, så kontrollera miljönormerna i zoner före köp.
Uppdaterad 2026-10-21 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt





























