Porsche Cayenne: 92A og 9YA generasjoner, motorer og utstyrsversjoner
Porsche Cayenne er en stor SUV som kombinerer daglig komfort med sporty Porsche-kjøring. Vi ser på de mest vanlige 92A og 9YA generasjonene på bruktmarkedet, de mest populære motorene, utstyrsversjonene og hva du må sjekke før du kjøper.
Cayenne kort fortalt
Cayenne har blitt produsert siden 2002 og har blitt en av de mest solgte Porsche-modellene. Alle versjoner har firehjulstrekk, og siden 2019 har det også vært tilgjengelig en Cayenne Coupé med lavere tak. Teknisk sett er Cayenne nær beslektet med Volkswagen Touareg og Audi Q7, men mer sporty.
På bruktmarkedet er Cayenne verdsatt for kjøreegenskapene, den høykvalitets interiøret og forholdsvis god verdiutvikling. På den annen side er reservedeler, dekk og bremsene dyre, og listen over ekstrautstyr er så lang at to biler av samme versjon kan være svært forskjellige.
Hvilken generasjon å velge
Første generasjon (9PA, 2002–2010) er billig i dag, men slites: De fleste bilene trenger betydelige investeringer i fjæring, kjølesystem og elektronikk.
Andre generasjon (92A, 2010–2017) er lettere, mer moderne og mest populær på bruktmarkedet. Den hadde dieselmotorer, og oppdateringen i 2014 bragte nye V6-motorer med to turbokompressorer og en ladehybrid S E-Hybrid.
Tredje generasjon (9YA, fra slutten av 2017) har en mer moderne interiør med taktile kontrollknapper, valgfritt bakhjulsdrift, og tilbyr kun bensin- og hybridmotorer. 2023-modellen fikk et nytt digitalt instrumentpanel, valgfritt passasjerskjerm og forbedrede motorer.
Motorer og girkasser
I 92A-generasjonen finner man ofte Cayenne Diesel (3.0 V6, ca. 240–262 hk), samt Cayenne S Diesel (4.2 V8, ca. 382–385 hk). Bensindrevne modeller inkluderer Cayenne (3.6 V6), Cayenne S (frem til oppdateringen – 4.8 V8, senere – 3.6 V6 med to turbokompressorer, ca. 420 hk), GTS og Turbo (4.8 V8 med to turbokompressorer, ca. 500–520 hk).
I 9YA-generasjonen finner man Cayenne (3.0 V6 med turbokompressor, ca. 340–353 hk), Cayenne S (frem til 2023 – 2.9 V6, senere – 4.0 V8), E-Hybrid (ca. 462–470 hk), GTS og Turbo med 4.0 V8, og de mest kraftige – Turbo S E-Hybrid og Turbo GT. Det er ingen dieselmotorer i denne generasjonen.
Biler fra 92A- og 9YA-generasjonene har en 8-trinns Tiptronic S automatgirkasse (noen tidlige 92A-modeller har også manuell girkasse). Luftfjæring var valgfritt på mange versjoner, men finnes ofte på bruktbilmarkedet.
Hva man skal sjekke når man kjøper en brukt Cayenne
I 92A Diesel-biler bør man sjekke partikkelfilteret (DPF), EGR-systemet, og i nyere modeller også AdBlue. I motorer med høy kilometerstand bør man spørre om distribusjonskjeder. Det er samme 3.0 TDI-motor som i Audi og Volkswagen-biler.
Luftfjæring og adaptive PASM-støtdempere med livstidsgaranti — sjekk om bilen står jevnt etter natten og om det ikke er feil ved høydejustering. Bremsene og store dekkstørrelser er dyre, så vurdér tilstanden deres umiddelbart, og keramiske bremseskiver (PCCB) bør undersøkes av en spesialist.
Siden utstyret varierer mye, sammenlign bilens utstyr med VIN-koden og sjekk om alle valgte funksjoner fungerer. Sammenlign kjøreloggen med servicejournalen, og for hybridbiler, spør om batteriets tilstand.
Versjoner
Porsche deler Cayenne ikke i utstyrsversjoner, men i versjoner basert på motor; utstyret avhenger mye av valgte pakker.
Cayenne
92A, 9YABasisversjonen — for de fleste daglige behov er den tilstrekkelig.
- V6 bensinmotor
- Stålfjæring, valgfritt — luftfjæring
- Oftest — 19–20 tommers felger
Cayenne Diesel
92ADen mest populære 92A-versjonen på bruktmarkedet — den mest økonomiske.
- 3.0 V6 TDI, omtrent 240–262 hk
- Stor kjørelengde på en tank
- Egner seg til å trekke hengervogn (opptil 3,5 tonn)
Cayenne S
92A, 9YADen kraftigere versjonen — vanligste valget blant bensinmotorer.
- 92A — 4.8 V8 eller 3.6 V6, 9YA — 2.9 V6 eller 4.0 V8
- Større bremser enn på basisversjonen
- Oftest — pneumatisk fjæring
E-Hybrid
92A (S E-Hybrid), 9YALadbar hybrid — økonomisk i byen, kraftig utenfor byen.
- V6 bensinmotor og elektrisk motor
- Korte turer kan gjøres på ren elektrisitet
- Mindre bagasjerom på grunn av batteriet
GTS
92A, 9YASportigste standardversjon med lavere fjæring og sportsinteriør.
- Sportsfjæring og utstøtningsanlegg
- Ofte — Alcantara interiør
- 92A — V8 eller V6, 9YA — 4.0 V8
Turbo
92A, 9YAKraftigste standardversjon med V8-motor.
- 4.8 eller 4.0 V8 med to turbokompressorer
- Standard pneumatisk fjæring
- Høyeste vedlikeholdskostnader
Sammenligning av 9YA-generasjonene
| Cayenne | Cayenne E-Hybrid | Cayenne S | Cayenne GTS | |
|---|---|---|---|---|
| Hvem passer det til | For daglig bruk | For de som regelmessig transporterer | Balanse mellom ytelse og komfort | For sporty kjøring |
| Deilig å kjøre (ofte) | 19–20 tommer | 19–20 tommer | 20–21 tommer | 21 tommer |
| Interiøret | Standard | Standard | Standard, ofte med mer utstyr | Sportsete, Alcantara |
| Motor | 3.0 V6, ca. 340–353 hk | 3.0 V6 og elektrisk motor, ca. 462–470 hk | 2.9 V6 (til 2023) eller 4.0 V8 | 4.0 V8 |
| Pris relativt til brukte biler på markedet | € | €€ | €€ | €€€ |
For de fleste kjøpere er den grunnleggende Cayenne eller E-Hybrid det beste valget – deres ytelse er tilstrekkelig for daglig bruk. Cayenne S og GTS er verdt å vurdere hvis du ønsker mer kraft og sporty kjøring.
Fordeler
- Svært presist styring i klassen av store SUV-er
- Høy kvalitet interiør og montering
- Beholder relativt godt verdien
- Kan trekke opp til 3,5 tonn hengervogn
Ulemper
- Dyre reserve deler, dekk og bremser
- En lang liste over valgfrie ekstrautstyr — bilene varierer mye
- Det finnes ingen dieselmotorer i 9YA-modellen
Vanlige spørsmål
Hvilken Cayenne-generasjon er best å kjøpe brukt?
For mange kjøpere er den beste kompromissen 2015–2017-modellen av 92A eller de tidlige 9YA-bilene. 92A tilbyr en dieselmotor og en mer tilgjengelig pris, mens 9YA har en mer moderne interiør og nyere teknologi.
Er det verdt å kjøpe Cayenne Diesel?
Ja, hvis du kjører mye i byen — 3.0 TDI er den mest økonomiske Cayenne-motoren og egner seg godt til å trekke hengere. Velg en bil med en klar servicehistorie og sjekk hardpartikelfilteret og drivremmene.
Hva er forskjellen mellom Cayenne og Cayenne Coupé?
Cayenne Coupé har en mer skråstilt taklinje, slik at den ser mer sporty ut, men det er litt mindre plass bak og mindre bagasjerom. Motorene og teknologien er i hovedsak de samme.
Er det verdt å kjøpe en brukt Cayenne E-Hybrid?
Det er verdt det, hvis du kan lade bilen regelmessig — da kan du kjøre daglige korte turer på elektrisitet. Før du kjøper, spør om batteriets tilstand og sjekk at lading fungerer.
Oppdatert 2026-10-09 · Utstyrsnivåer og utstyr varierer etter marked og årsmodell — sjekk utstyret i den aktuelle bilen. · Automatisk oversatt





























