Pre firmy: tarify, API a import →

Porsche Cayenne

Osobné autá · Výroba 2002–

Porsche Cayenne: generácie, roky výroby a inzeráty.

REKLAMA Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Generácie 3 generácie

Porsche Cayenne — inzeráty

Všetky inzeráty →

Cena, €

Rok

Nájazd, km

Výkon, kW

Predajca

Výbava

Ďalšia výbava
Exteriér
Elektronika
Interiér
Audio a video
Bezpečnosť
Zabezpečenie
Ďalšie výhody
Zatiaľ žiadne inzeráty.
REKLAMA Site AI Audit — free website audit
Porsche Cayenne
Foto: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Porsche

Porsche Cayenne: generácie 92A a 9YA, motory a výbavy

Porsche Cayenne je veľký terénny vozidlo, ktoré kombinuje každodenný komfort so športovým riadením Porsche. Pozrieme sa na najčastejšie generácie 92A a 9YA na trhu s použitými vozidlami, najobľúbenejšie motory, výbavy a to, čo je potrebné skontrolovať pred nákupom.

Cayenne krátko

Cayenne sa vyrába od roku 2002 a stal sa jedným z najpredávanejších modelov Porsche. Všetky verzie majú pohon všetkých kolies a od roku 2019 sa okrem bežného karosérie ponúka aj Cayenne Coupé s nižším strechou. Technicky je Cayenne blízky Volkswagen Touareg a Audi Q7, no je športovejšie nastavený.

Na trhu s použitými vozidlami je Cayenne oceňovaný za riadenie, kvalitný interiér a pomerne dobré udržanie hodnoty. Na druhej strane sú náhradné diely, pneumatiky a brzdy drahé a zoznam výbavy je tak dlhý, že dva rovnaké vozy sa môžu veľmi líšiť.

Ktorú generáciu vybrať

Prvá generácia (9PA, 2002–2010) je dnes lacná, ale stará sa: väčšine vozidiel je potrebná investícia do podvozku, chladiaceho systému a elektroniky.

Druhá generácia (92A, 2010–2017) je ľahšia, modernejšia a najobľúbenejšia na trhu s použitými vozidlami. Ponúkala sa v dizelových verziách a v roku 2014 prišiel update s novými V6 motormi s dvoma turbodúchadlami a nabíjačkou hybrid S E-Hybrid.

Tretia generácia (9YA, od konca roku 2017) má modernší interiér s citlivými ovládacími prvkami, voliteľne – riadenie zadných kolies, a ponúka sa iba benzínové a hybridné motory. Verzia z roku 2023 dostala nový digitálny priemyselný panel, voliteľne – obrazovku pre cestujúcich a zlepšené motory.

Motory a prevodovky

V generácii 92A sa najčastejšie stretneme s Cayenne Diesel (3.0 V6, okolo 240–262 kW), ale aj Cayenne S Diesel (4.2 V8, okolo 382–385 kW). Benzínové – Cayenne (3.6 V6), Cayenne S (pred obnovením – 4.8 V8, neskôr – 3.6 V6 s dvoma turbodúchadlami, okolo 420 kW), GTS a Turbo (4.8 V8 s dvoma turbodúchadlami, okolo 500–520 kW).

V generácii 9YA – Cayenne (3.0 V6 s turbodúchadlom, okolo 340–353 kW), Cayenne S (pred rokom 2023 – 2.9 V6, neskôr – 4.0 V8), E-Hybrid (okolo 462–470 kW), GTS a Turbo s 4.0 V8, a najsilnejšie – Turbo S E-Hybrid a Turbo GT. V tejto generácii nie sú naftové motory.

Autá generácií 92A a 9YA majú 8-stupňovú automatickú prevodovku Tiptronic S (niektoré staršie 92A majú aj manuálnu). Pneumatická podvesenie bolo vo viacerých verziách voliteľné, no v ponuke použitých aut je často.

Čo skontrolovať pri kúpe použitého Cayenne

V dieselových autom 92A skontrolujte filtr pevných častíc (DPF), systém EGR, v novších aj AdBlue, a v motoroch s veľkým zdvihom sa informujte o rozvodových reťaziach. Je to rovnaký motor 3.0 TDI ako v autom Audi a Volkswagen.

Pneumatická podvozková zarážka a adaptivní PASM tlumiče s doživotnou zárukou – zkontrolujte, zda automobil stojí po noci rovnoměrně a zda při změně výšky nedochází k chybám. Břzdy a velké rozměry pneumatik jsou drahé, proto jejich stav ohodno hodnotit hned, zatímco keramické brzdy (PCCB) by měl zkontrolovat specialista.

Protože výbava se velmi liší, porovnejte výbavu automobilu s údaji VIN kódu a zkontrolujte, zda fungují všechny vybrané funkce. Historie porovnejte s záznamy servisu a u hybridů se informujte o stavu baterie.

REKLAMA Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Verzie

Porsche rozděluje Cayenne ne podle výbavy, ale podle verzií podle motoru; výbava závisí na volitelných balíčcích.

Cayenne

92A, 9YA

Základní verze – pro většinu každodenních potřeb je dostatečná.

  • V6 benzínový motor
  • Pružinová podvozková zarážka, volitelně – pneumatická
  • Často – 19–20palcové kola

Cayenne Diesel

92A

Nejpopulárnější verze 92A na trhu s použitými vozidly – nejúspornější.

  • 3.0 V6 TDI, asi 240–262 kW
  • Velký dojezd na jeden tank
  • Vhodné pro tažení přívěsu (až 3,5 t)

Cayenne S

92A, 9YA

Silnější verze – nejčastější výběr mezi benzínovými motory.

  • 92A — 4.8 V8 alebo 3.6 V6, 9YA — 2.9 V6 alebo 4.0 V8
  • Väčšie brzdy ako v základnej verzii
  • Často — pneumatická podves

E-Hybrid

92A (S E-Hybrid), 9YA

Nabíjateľný hybrid — ekonomický v meste, silný mimo mesta.

  • V6 benzínový a elektrický motor
  • Kratšie vzdialenosti je možné prejsť len na elektrinu
  • Menší kufrík kvôli batérii

GTS

92A, 9YA

Najšportovejšia bežná verzia so zníženou podvesou a športovým interiérom.

  • Športová podves a výfukový systém
  • Často — interiér z Alcantary
  • 92A — V8 alebo V6, 9YA — 4.0 V8

Turbo

92A, 9YA

Najsilnejšia bežná verzia s V8 motorom.

  • 4.8 alebo 4.0 V8 s dvoma turbodúchadlami
  • Základná pneumatická podves
  • Najväčšie náklady na údržbu

Porovnanie verzií 9YA generácie

CayenneCayenne E-HybridCayenne SCayenne GTS
Pre koho je toPre každodenné jazdyPre tých, ktorí pravidelne nakladajúVýkon a komfort v rovnováhePre športové jazdy
Pneumatiky (často)19–20 palcov19–20 palcov20–21 palcov21 palcov
InteriérŠtandardnýŠtandardnýŠtandardný, často viac výbavyŠportové sedadlá, Alcantara
Motor3.0 V6, približne 340–353 kW3.0 V6 a elektrický motor, približne 462–470 kW2.9 V6 (do roku 2023) alebo 4.0 V84.0 V8
Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne)€€€€€€€€

Pre väčšinu kupujúcich je najvhodnejší základný Cayenne alebo E-Hybrid – ich výkon v každom dni stačí s rezervou. Cayenne S a GTS je vhodné vybrať, ak je dôležitý väčší výkon a športovejšie jazdenie.

Výhody

  • Veľmi presné riadenie v triede veľkých terénnych vozidiel
  • Kvalitný interiér a montáž
  • Porovnateľne dobre udržiava hodnotu
  • Možno vlečiť príves s hmotnosťou do 3,5 t

Nevýhody

  • Drahé náhradné diely, pneumatiky a brzdy
  • Dlhý zoznam výbavy — autá sa veľmi líšia
  • V generácii 9YA nie sú dizelové motory

Časté otázky

Ktorá generácia Cayenne je najlepšia na kúpu starého auta?

Pre väčšinu kupujúcich je najlepším kompromisom generácia 92A z rokov 2015–2017 alebo staršie automobily 9YA. Generácia 92A ponúka dizelový motor a dostupnejšiu cenu, zatiaľ čo 9YA má modernejší interiér a novšiu techniku.

Stálo by sa kúpiť Cayenne Diesel?

Áno, ak často jazdíte mimo mesta — 3.0 TDI je najhospodárnejší motor Cayenne a dobre sa hodi na vlečenie prívesu. Vyberte si auto s jasnou históriou servisu a overte si filtr pevných častíc a rozvodné reťaze.

Čo je rozdiel medzi Cayenne a Cayenne Coupé?

Cayenne Coupé má strmší strechu, preto vypadá športovejšie, ale v zadnej časti je trochu menej miesta pre hlavu a menší kufr. Motory a technika sú z podstaty rovnaké.

Stálo by sa kúpiť starý Cayenne E-Hybrid?

Stálo, ak môžete auto pravidelne nabíjať — potom môžete denné krátke vzdialenosti ujsť elektrinou. Pred nákupom sa spýtajte na stav batérie a overte, či funguje nabíjanie.

Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky

Komentáre

Zatiaľ žiadne komentáre k Porsche Cayenne. Podeľte sa o skúsenosti.

Prihláste sa a komentujte

Ďalšie modely Porsche

Porsche →
REKLAMA Talkmio — AI live chat for your website 24/7