For bedrifter: pakker, API og import →

Audi 100 C4

Biler · Produksjon 1990–1994

Audi 100 C4, produsert 1990–1994. Annonser og informasjon.

ANNONSE AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Generasjoner 2 generasjoner

Audi 100 C4 til salgs

Alle annonser →

Pris, €

Årsmodell

Kilometerstand, km

Effekt, kW

Selger

Utstyr

Mer utstyr
Eksteriør
Elektronikk
Interiør
Lyd og bilde
Sikkerhet
Tyverisikring
Andre fordeler
Ingen annonser ennå.
ANNONSE AI Blog Autopilot — your blog writes itself
Audi 100
Foto: Mr.choppers, CC BY-SA 3.0
Audi

Audi 100: Generasjoner C3 og C4, motorer og utstyr

Audi 100 er en øvre mellomklassebil fra Audi, produsert fra 1968 til 1994 og forløperen til Audi A6. I Norge finner man oftest generasjonene C3 og C4, verdsatt for plass, holdbarhet og sinkert karosseri. Vi ser på hva som skiller dem, hvilke motorer som er vanligst og hva man bør sjekke når man kjøper en bil i denne alderen.

Audi 100 kort fortalt

Audi 100 ble produsert i fire generasjoner: C1 (1968–1976), C2 (1976–1982), C3 (1982–1991) og C4 (1990–1994). I 1994 ble den oppdaterte C4 omdøpt til Audi A6. I dag finner man nesten utelukkende C3 og C4 på bruktmarkedet, mens de tidligere generasjonene ofte blir kjøpt av samlere.

Audi 100 ble tilbudt som sedan og stasjonsvogn — Avant — med forhjuls- eller permanent firehjulstrekk quattro. Dette er en romslig, komfortabel og enkel bil i konstruksjon, som lenge har vært verdsatt i Norge for holdbarhet og enkel vedlikehold. Likevel er den yngste eksemplaret over 30 år gammelt, så tilstanden varierer mye fra bil til bil.

C3 og C4 — hva er forskjellen

C3 (1982–1991) skilte seg ut med en svært strømlinjeformet karosseri — luftmotstanden var rundt 0,30, noe som på den tiden var rekordlavt for en serieprodusert bil. Senere C3-biler fikk helt sinkerte karosserier, og i 1988 ble modellen oppdatert. Denne generasjonen var også grunnlaget for den mer luksuriøse Audi 200.

C4 (1990–1994) — en betydelig oppdatering av C3: annen front og bak, mer moderne interiør, bedre sikkerhet. Denne gangen kom det V6-bensinmotorer og den sportslige S4-versjonen, mens 2.5 TDI ble den mest populære dieselen.

For daglig bruk er C4-generasjonen mer praktisk — den er nyere og ofte i bedre stand. C3 velger de som liker dens klassiske design, eller de som leter etter den enkleste og billigste bilen.

Motorer og girkasser

I C3-generasjonen finner man ofte fire- og fem-sylindrede 1.8–2.3 bensinmotorer, samt fem-sylindrede diesler og turbodiesler. Fra 1989 ble 2.5 TDI (ca. 120 hk) tilbudt — en av de første lette bilene med turbodiesel og direkte innsprøytning.

I C4-generasjonen er de vanligste 2.0 (vanligvis ca. 100–115 hk) og fem-sylindrede 2.3 (ca. 133 hk) bensinmotorer, 2.6 og 2.8 V6 (ca. 150 og 174 hk) motorer samt fem-sylindrede 2.4 D og 2.5 TDI (ca. 115 hk) diesler. Den sportslige S4 hadde en fem-sylindret 2.2 turbomotor (ca. 230 hk), senere også en 4.2 V8.

Vanligvis finner man en femtrinns manuell girkasse, sjeldnere en automat. Quattro-versjonene har permanent firehjulstrekk, som er særlig verdsatt om vinteren.

Hva man bør sjekke når man kjøper en brukt Audi 100

Et ubehandlet karosseri etter flere tiår og reparasjoner kan ruste — vanligvis på hjulbuene, dørbunnene og bagasjerommet. Ikke alle tidlige C3-biler har helt ubehandlet karosseri, så de bør undersøkes ekstra nøye. Spør om karosseriet ikke har blitt oppvarmet.

I en bil av denne alderen må man ofte bytte ut gummideler, slanger, fjæring og servostyring. Sjekk om motoren ikke lekkas olje og kjører jevnt når den er kald, og i tilfelle 2.5 TDI — om den starter lett og ikke røyker. Sentrallåsen styres pneumatisk, så skader på pumpen og slangene er ikke uvanlig.

Be om registrerings- og teknisk undersøkelsesdokumenter, og sammenlign VIN-nummer. Noen salong- og karosseridetaljer kan være vanskelig å finne, så det er lurt å velge en bil som er så komplett og original som mulig.

ANNONSE Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Utgaver

Audi 100s utstyrsnivåer varierte etter marked og år (f.eks. C3 var CC eller CD), så vi oppgir de vanligste karosseri-, motor- og drivlinjeutgavene.

Audi 100 sedanas

C3 og C4

Den vanligste utgaven er en romslig fire-dørs sedan med stor bagasjerom.

  • Vanligvis 2.0–2.3 bensinmotorer eller fem-sylindre dieselmotorer
  • Enkel, lett reparerbar teknikk
  • Romslig baksete

Audi 100 Avant

C3 og C4

Stasjonsvogn — den mest praktiske utgaven for familie og laster.

  • Stor bagasjerom, C3 var med skrå bakparti
  • Ofte — tverrstenger på taket
  • Mange av de samme motorene som sedanen

quattro

C3 og C4

Permanent firehjulsdrift — god grep på vinter og dårlige veier.

  • Firehjulstrekk
  • Oftest med kraftigere motorer
  • Høyere drivstofforbruk og mer komplisert girkasse

2.5 TDI

C3 (fra 1989) og C4

Fem-sylindret turbodiesel — den mest driftsøkonomiske og mest verdsatte versjonen.

  • Omtrent 115–120 hk og stort dreiemoment
  • Lavt drivstofforbruk for en bil av denne størrelsen
  • En godt vedlikeholdt motor kjører svært lenge

S4

C4 (1991–1994)

Sportversjon med quattro firehjulstrekk, omdøpt til S6 i 1994

  • Fem-sylindret 2.2 turbo (omtrent 230 hk) eller 4.2 V8
  • Firehjulstrekk quattro
  • Sjelden, verdsatt av entusiaster og samlere

Sammenligning av de vanligste versjonene

SedanasAvantquattro2.5 TDI
Hvem passer den tilIdeell for daglig kjøringFor familie og lasterFor vinter og dårlige veierFor de som kjører mye
KupeSedanasStasjonsvognSedan eller AvantSedan eller Avant
GirkasseFremre hjulFremre hjulAlle hjulFremre hjul
Motor (vanligvis)2.0–2.3, 2.4 D2.0–2.6, 2.5 TDI2.3–2.82.5 TDI
Pris på bruktmarkedet (relativt)€€€€€€

De fleste kjøperes beste valg er C4 sedan eller Avant med 2.3 eller 2.5 TDI-motor. Quattro er et godt valg om du trenger god grep om vinteren, men på en bil i denne alderen er det likevel karosseriet og teknikkens tilstand som er viktigst.

Fordeler

  • Romslig interiør og stor bagasjerom
  • Senere C3- og C4-biler har sinkbehandlet karosseri
  • Enkel, lett reparerbar teknikk
  • Pålitelige fem-sylindrede bensinmotorer og 2.5 TDI-motorer

Ulemper

  • Alder – rust og slittede detaljer
  • Høye drivstofforbruk for gamle bensinmotorer
  • Det blir stadig vanskeligere å finne visse interiør- og karosseridetaljer

Vanlige spørsmål

Hva er forskjellen mellom Audi 100 og Audi A6?

I 1994 ble Audi 100 C4 oppdatert og omdøpt til Audi A6 (C4). Teknikken forble i hovedsak den samme, men A6 fikk en annen front og bakdel, oppdatert interiør og noen nye motorer.

Hvilken generasjon Audi 100 er best å kjøpe?

For daglig kjøring velger man ofte C4-generasjonen – den er nyere, sikrere og har flere motorvalg. C3 er et godt valg om du liker designet og finner en godt vedlikeholdt, rustfri bil.

Hvilken Audi 100-motor er mest pålitelig?

De fem-sylindrede 2.3 bensin- og 2.5 TDI-dieselmotorene blir ofte roset – de er enkle og, godt vedlikeholdt, kjører veldig lenge. Likevel er det tilstanden og vedlikeholdshistorien til den spesifikke motoren som er viktigst, ikke typen.

Kan en Audi 100 registreres som historisk kjøretøy?

Biler som er eldre enn 30 år og som oppfyller kravene for historiske kjøretøy (originalitet og stand) kan registreres som historiske. Alle Audi 100-modeller fra generasjonene C3 og C4 har nå nådd dette alderstrinnet.

Oppdatert 2026-10-09 · Utstyrsnivåer og utstyr varierer etter marked og årsmodell — sjekk utstyret i den aktuelle bilen. · Automatisk oversatt

Kommentarer

Ingen kommentarer om Audi 100 ennå. Del din erfaring.

Logg inn for å kommentere

Andre modeller Audi

Audi →
ANNONSE Site AI Audit — free website audit