For bedrifter: pakker, API og import →

Audi A4 Allroad

Biler · Produksjon 2009–2024

Audi A4 Allroad: generasjoner, produksjonsår og annonser.

ANNONSE Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Generasjoner 2 generasjoner

Audi A4 Allroad til salgs

Alle annonser →

Pris, €

Årsmodell

Kilometerstand, km

Effekt, kW

Selger

Utstyr

Mer utstyr
Eksteriør
Elektronikk
Interiør
Lyd og bilde
Sikkerhet
Tyverisikring
Andre fordeler
Ingen annonser ennå.
ANNONSE AI Blog Autopilot — your blog writes itself
Audi A4 Allroad
Foto: Dinkun Chen, CC BY-SA 4.0
Audi

Audi A4 allroad quattro: B8 og B9 generasjoner, motorer og forskjeller fra Avant

Audi A4 allroad quattro — en A4 Avant stasjonsvogn med høydejustert karosseri, standard quattro-drift og beskyttelsesdetaljer. Vi ser på hva som skiller den fra den vanlige A4 Avant, forskjellene mellom B8 og B9 generasjoner, hvilke motorer som er vanligst og hva du bør sjekke når du kjøper en brukt allroad.

A4 allroad kort fortalt

A4 allroad quattro ble introdusert første gang i 2009 (B8 generasjon), og i 2016 ble den erstattet av B9 generasjonen. Dette er ikke en egen modell, men en A4 Avant stasjonsvogn som er tilpasset vanskeligere terreng: litt høyere frihøyde, plastbeskyttelse på hjulhus og undersiden, andre støtdempere og fjærer, og alltid firehjulsdrift.

I motsetning til den større A6 allroad har A4 allroad ikke luftfjæring — den bruker standard fjæring, så vedlikeholdet er enklere og billigere. Interiøret, bagasjerommet og mesteparten av utstyret er det samme som i A4 Avant, så allroad velges ofte av de som trenger en stasjonsvogn, men må kjøre mye på grusveier eller om vinteren.

B8 og B9 generasjon — hva er forskjellene

B8 generasjonens A4 allroad (2009–2016) har permanent quattro-drift med sentral differensial. I 2012 ble bilen oppdatert: nye lys, interiørdetaljer og motorer. I dag er dette den billigste måten å få tak i en allroad, men de fleste bilene har allerede høy kjørelengde.

B9-generasjonen A4 allroad (fra 2016) er lengre, tyngre og mer moderne, ofte med virtuell instrumentpanel og flere hjelpesystemer for kjøring. De fleste fire-sylindrede versjoner har quattro med ultra-teknologi: vanligvis fremhjulsdrift, men bakhjulene kobles automatisk til når det er nødvendig. V6-dieselmotorene beholder permanent quattro-drift.

2019 fikk B9-generasjonen en ny utseende, en berøringsfølsom multimedieskjerm i stedet for en roterende kontroll og nye motornavn (f.eks., 40 TDI, 45 TFSI). Allroad-versjonen har ofte Audi drive select-modus «offroad», som hjelper til med å kjøre på ujevnt terreng og klatre opp bratte skråninger.

Motorer og girbokser

I B8-generasjonen er 2.0 TDI-dieselmotorene vanligst (vanligvis rundt 170–190 hk) og 3.0 TDI V6 (rundt 240–245 hk), mens bensinmotoren 2.0 TFSI (rundt 211–225 hk) er mindre vanlig. 2.0 TDI blir ofte kombinert med en 6-trinns manuell girboks, mens de kraftigere motorene bruker 7-trinns S tronic.

I B9-generasjonen, før oppdateringen, var det 2.0 TDI (rundt 150–190 hk), 3.0 TDI V6 (rundt 218–272 hk) og 2.0 TFSI (rundt 252 hk). Etter 2019 er det 40 TDI (rundt 190–204 hk), 45 og 50 TDI med V6 (rundt 231 og 286 hk) og 45 TFSI (rundt 245–265 hk). De nyere motorene har et lett hybrid-system, og dieselmotorene bruker AdBlue-væske.

I B9-generasjonen blir fire-sylindrede motorer vanligvis kombinert med en 7-trinns S tronic dobbelkoblet girboks, mens V6 TDI bruker en 8-trinns tiptronic automatgir.

Hva du bør sjekke når du kjøper en brukt A4 allroad

Det som gjelder A4 Avant, gjelder også allroad: Tidlige B8-generasjons 2.0 TFSI-motorer var kjent for økt oljeforbruk, 3.0 TDI V6-fordelingskjeden er bak på motoren, og S tronic-gearkassen bør skifte glatt, uten støt og rykk.

Allroads spesialitet er understell og underside. Hvis bilen har kjørt mye på grusveier, sjekk beskyttelsene, støtdempere og fjæring, og se etter støtmerker under bilen. quattro-driv er viktig at alle dekk er av samme størrelse og slitt likt; spør også om oljeskifte av girkasse og differensial.

Plastikk på hjulhus og støtfanger kan skjule mindre riper, men det kan samle seg smuss under – sjekk om det er korrosjon. Mange allroad-modeller importeres fra utlandet, så sjekk kjørehistorien etter service- og tekniske inspeksjonsopplysninger.

ANNONSE Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Versjoner etter motor

A4 allroad selges ofte som en egen versjon med ekstrautstyrspakker, så vi oppgir de vanligste versjonene etter motor; utstyret varierer etter marked og år.

2.0 TDI quattro

B8-generasjonen

Den vanligste og mest økonomiske valget i B8-generasjonen.

  • Oftest rundt 170–190 hk
  • Ofte – 6-trinns manuell girkasse
  • Permanent quattro-driv

3.0 TDI quattro

B8-generasjonen

Den kraftigste B8-generasjons dieselen med V6-motor.

  • Omtrent 240–245 hk
  • 7-trinns S tronic-girkasse
  • Ofte – mer komfortutstyr

2.0 TDI / 40 TDI quattro

B9-generasjonen

Den mest populære B9-generasjonsmotoren.

  • Omtrent 150–204 hk
  • Oftest 7-trinns S tronic
  • quattro med ultra teknologi

45 TFSI quattro

B9-generasjonen (fra 2019)

Bensinversjonen for de som kjører lite per år.

  • Omtrent 245–265 hk
  • 7-trinns S tronic
  • Ofte – lett hybrid-system

50 TDI quattro

B9-generasjonen (fra 2019)

Den mest kraftige allroad med V6-dieselmotor.

  • Omtrent 286 hk
  • 8-trinns tiptronic automatgir
  • Kontinuerlig quattro-drift og 48 V lett hybrid

Sammenligning av B9-generasjonsversjoner

2.0 TDI (iki 2019 m.)40 TDI45 TFSI50 TDI
Hvem passer den tilFor mindre budsjetterFor de fleste kjøpereFor mindre årlige kjøreturerFor hyppige lange turer
YtelseOmtrent 150–190 hkOmtrent 190–204 hkOmtrent 245–265 hkOmtrent 286 hk
GirkasseOftest S tronic7-trinns S tronic7-trinns S tronic8-trinns tiptronic
quattro-typequattro ultraquattro ultraquattro ultraPermanent quattro
MultimediaMMI med roterende kontrollDigitalt instrumentbrønnDigitalt instrumentbrønnDigitalt instrumentbrønn
Pris i bruktbilmarkedet (relativt)€€€€€€€€

For de fleste kjøpere er 40 TDI det beste valget – økonomisk og tilstrekkelig kraftig. 50 TDI er verdt å velge hvis du kjører mye på motorveier eller trekker en hengervogn, mens 45 TFSI er best hvis du ikke kjører mye i løpet av året.

Fordeler

  • Høyere friehøyde enn A4 Avant – mer praktisk på grusveier og om vinteren
  • Alltid med quattro-drift
  • Enklere fjæring enn A6 allroad, uten luftfjæring bak
  • Kvalitetsinteriør og romslig bagasjerom

Ulemper

  • Dyrere på bruktbilmarkedet enn en tilsvarende A4 Avant
  • Noe høyere drivstofforbruk enn A4 Avant
  • Ikke en ren terrengbil – egner seg best til lett terreng

Vanlige spørsmål

Hva skiller A4 allroad fra A4 Avant?

Allroad har høyere friehøyde, plastbeskyttelse på karosseriet, annen utseende og alltid quattro-drift. Interiøret, bagasjerommet og motorene er i prinsippet de samme, men A4 Avant finnes også med forhjulsdrift og et mye bredere motorutvalg.

Har A4 allroad luftfjæring?

Nei — i motsetning til A6 allroad, har A4 allroad standard fjæring, og i noen biler med adaptive støtdempere. Derfor er vedlikeholdet enklere, og fjæringsreparasjoner billigere.

Er det verdt å velge allroad i stedet for A4 Avant quattro?

Det er verdt det hvis du kjører mye på grusveier, bor på landet eller ofte reiser om vinteren – større frihøyde er veldig fordelaktig her. Hvis du kjører mest på asfalt, vil A4 Avant quattro være litt mer økonomisk og ofte billigere.

Oppdatert 2026-10-09 · Utstyrsnivåer og utstyr varierer etter marked og årsmodell — sjekk utstyret i den aktuelle bilen. · Automatisk oversatt

Kommentarer

Ingen kommentarer om Audi A4 Allroad ennå. Del din erfaring.

Logg inn for å kommentere

Andre modeller Audi

Audi →
ANNONSE PostRSS — automatic posting to social networks