For bedrifter: pakker, API og import →

Audi R8

Biler · Produksjon 2006–2024

Audi R8: generasjoner, produksjonsår og annonser.

ANNONSE Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Generasjoner 2 generasjoner

Audi R8 til salgs

Alle annonser →

Pris, €

Årsmodell

Kilometerstand, km

Effekt, kW

Selger

Utstyr

Mer utstyr
Eksteriør
Elektronikk
Interiør
Lyd og bilde
Sikkerhet
Tyverisikring
Andre fordeler
Ingen annonser ennå.
ANNONSE PostRSS — automatic posting to social networks
Audi R8
Foto: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Audi

Audi R8: Type 42 og Type 4S generasjoner, motorer og utstyr

Audi R8 er en sportsbil med midtmotor, produsert fra 2006 til 2024 og har blitt Audi sin vitrine for sportsteknologi. I Norge er den sjeldent og blir ofte importert fra andre europeiske land eller USA. Vi ser på hva som skiller de to generasjonene, hvilke V8- og V10-motorer og girskasser som har vært tilgjengelig, og hva du må sjekke før du kjøper.

R8 kort fortalt

R8 ble produsert i to generasjoner: den første (Type 42) fra 2006 til 2015, og den andre (Type 4S) fra 2015 til 2024. Begge generasjonene var tilgjengelig som kupé og Spyder – kabriolet med mykt tak. Motoren er plassert bak setene, og de fleste utstyrsversjonene har firehjulstrekk quattro.

R8 vurderes som en av de mest brukervennlige superbilene: god sikt, komfortable seter og den vanlige Audi-interiøret. Andre generasjon er teknisk nær beslektet med Lamborghini Huracán – begge modellene deler plattform og V10-motor.

Type 42 og Type 4S – hva skiller dem

Første generasjon ble opprinnelig tilbudt kun med 4.2 V8-motor, men i 2009 kom V10-motoren. De tidlige bilene hadde en 6-trinns manuell girboks med åpen metallkulisse eller den robotiserte R tronic, men etter oppdateringen i 2012 ble R tronic erstattet av en 7-trinns S tronic med dobbel kluttskjerm.

Andre generasjon har kun 5.2 V10-motor og 7-trinns S tronic-gearkasse. Karosseriet er laget av aluminium og karbonfiber, slik at den er sterkere og lettere, og innvendig er det montert en digital instrumentpanel Audi virtual cockpit. Fra 2017 har det også vært tilgjengelig med bakhjulsdrift, og modellen ble oppdatert i 2019.

Første generasjon er billigere og enklere, og V8 med manuell girkasse er populær blant entusiastere for sin rene kjørefølelse. Andre generasjon er raskere og mer moderne, ofte med færre kjørede kilometer, men også betydelig dyrere.

Motorer og girkasser

I første generasjon tilbys 4.2 FSI V8 (ca. 420–430 hk) og 5.2 FSI V10 (ca. 525 hk) motorer, mens begrensede GT og senere V10 plus-versjoner hadde ca. 550–560 hk.

I andre generasjon finnes kun 5.2 FSI V10: basismodellen hadde ca. 540 hk (etter oppdatering ca. 570 hk), V10 plus ca. 610 hk, V10 performance ca. 620 hk. Bakhjulsdrevne versjoner (RWS, senere RWD) hadde ca. 540–570 hk.

Motorer i begge generasjoner har ingen turbokompressorer – dette er en av grunnene til at R8 er så populær blant entusiastere. I første generasjon kan man velge mellom manuell, R tronic eller S tronic girkasse, i andre generasjon kun S tronic.

Hva man skal sjekke når man kjøper en brukt R8

R tronic-girkassen slites raskt, spesielt i bykjøring – spør når den ble byttet og be om å sjekke slitasje med diagnostisk utstyr. Manuell girkasse og S tronic regnes som mer holdbare, men S tronic-oljen må også byttes regelmessig.

Magnetiske fjæringssystemer (Magnetic Ride) kan begynne å lekke — sjekk om det er olje på dem. Foran er det monterte radiatorer som samler opp smuss og blader, og småstein kan skade dem. Hvis bilen har keramiske bremseskiver, vurdér tilstanden deres — utskifting er veldig dyrt.

Sjekk alltid bilens historie: Noen R8 har blitt brukt på baner eller vært i ulykker, og reparasjon av aluminiumskarosseriet er komplisert og dyrt. Hvis bilen er importert fra USA, finn ut om den ikke har blitt skadet, og sjekk servicehistorikken hos den offisielle servicen.

ANNONSE AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Versjoner

Det er nesten ingen forskjell på R8-utstyrslinjene — versjonene skiller seg ut med motorstyrke, girboks og karosseri. De fleste hadde både kupé- og Spyder-karosseri.

V8

Type 42 (2006–2015)

Den første og billigste R8-versjonen — elsket av entusiaster for balansen og lyden.

  • 4.2 FSI V8, rundt 420–430 hk
  • Oftest — manuell girboks eller R tronic
  • Firehjulstrekk quattro

V10

Type 42 (2009–2015)

En kraftigere versjon av første generasjon med en V10-motor fra Lamborghini.

  • 5.2 FSI V10, rundt 525 hk
  • Oftest — LED-forlykter og magnetisk fjæring
  • Tilgjengelig med Spyder-karosseri

V10 plus

Type 42 (fra 2013) og Type 4S

Lengre og kraftigere versjon, mer rettet mot banen.

  • Omtrent 550 hk (Type 42) eller 610 hk (Type 4S)
  • Ofte med karbonfiberdetaljer og keramiske bremser
  • Stivere fjæring og sportsete seter

V10

Type 4S (2015–2024)

Basisversjonen av andre generasjon med mer moderne interiør.

  • 5.2 FSI V10, omtrent 540–570 hk
  • 7-trinns S tronic og quattro-gir
  • Digital instrumentpanel

RWS / RWD

Type 4S (fra 2017)

Bakhjulsdrevet versjon for de som vil ha mer livlig kjøring.

  • Omtrent 540–570 hk
  • Lettvektigere, siden den ikke har forhjulsdrift
  • Krever mer erfaring fra føreren, spesielt på vått underlag

V10 performance

Type 4S (2019–2024)

Den mest oppdaterte andre generasjonsversjonen.

  • Omtrent 620 hk
  • Ofte med karbonfiberdetaljer og keramiske bremser
  • Sportyere innstillinger og større hjul

Sammenligning av hovedversjoner

V8 (Type 42)V10 (Type 42)V10 (Type 4S)V10 performance
Hvem passer den for?Komfortabel kjøring til en lavere prisFor de som elsker kraft og lydModerne daglig superbilFor maksimal ytelse
Motor4.2 V8, omtrent 420–430 hk5.2 V10, omtrent 525 hk5.2 V10, omtrent 540–570 hk5.2 V10, omtrent 620 hk
GirkasseManuell, R tronic eller S tronicManuell, R tronic eller S tronicS tronicS tronic
InteriøretAnaloge instrumenterAnaloge instrumenterDigitalt instrumentpanelDigitalt instrumentpanel, sportssete
Pris i bruktbilmarkedet (relativt)€€€€€€€€€

Første generasjons V8 — den mest tilgjengelige måten å få tak i en R8, spesielt med manuell eller S tronic-gear. Andre generasjon med V10 passer de som vil ha noe mer moderne, raskere og generelt sett mindre kjørt bil.

Fordeler

  • Atmosfærisk V8 eller V10-motor og unik lyd
  • En superbil som er praktisk å bruke hver dag
  • Firehjulstrekk quattro i de fleste versjoner
  • En kvalitetsfull, godt kjent Audi-interiør

Ulemper

  • Veldig dyrt vedlikehold, dekk og bremser
  • R tronic-girkasseksploderer
  • Liten bagasjerom og lav frihøyde

Vanlige spørsmål

Hvilken R8 bør du velge?

Hvis pris og kjøreopplevelse er viktigst, så er første generasjons V8 eller V10 med manuell eller S tronic-girkasse best. Hvis du vil ha en mer moderne interiør, mer effekt og lavere profil, så er andre generasjons V10 det beste valget.

Er Audi R8 egnet for daglig bruk?

Mer enn de fleste superbiler: den er komfortabel, har god sidelig synlighet, og quattro-drift hjelper i dårlige forhold. Likevel er bagasjerommet foran lite, og lav frihøyde og brede dekk gjør det vanskelig på dårlige veier.

Hva er forskjellen mellom R tronic og S tronic?

R tronic er en robotgirkasse med én klokkebrems – den skifter langsommere, føles litt trøtt og tar lengre tid å skifte. S tronic har to klokkebremser, skifter raskt og jevnt, og er derfor det beste valget for de fleste kjøpere.

Oppdatert 2026-10-09 · Utstyrsnivåer og utstyr varierer etter marked og årsmodell — sjekk utstyret i den aktuelle bilen. · Automatisk oversatt

Kommentarer

Ingen kommentarer om Audi R8 ennå. Del din erfaring.

Logg inn for å kommentere

Andre modeller Audi

Audi →
ANNONSE Site AI Audit — free website audit