Ford Mustang: generacje S197, S550 i S650, silniki i wersje wyposażenia
Ford Mustang — legendarny amerykański samochód sportowy, produkowany od 1964 r. i oficjalnie sprzedawany w Europie od 2015 r. Przyglądamy się, czym różnią się generacje S197, S550 i S650, jakie silniki i wersje spotyka się najczęściej oraz co trzeba sprawdzić, bo znaczna część Mustangów sprzedawanych na Litwie jest sprowadzana z USA.
Mustang w skrócie
Mustang — czteromiejscowy samochód z napędem na tylne koła, produkowany jako coupé (fastback) i kabriolet. Przez długi czas był przeznaczony wyłącznie na rynek Ameryki Północnej, dlatego starsze egzemplarze spotykane w Europie są najczęściej sprowadzane z USA. Od VI generacji (S550) Mustang stał się modelem globalnym i zaczął być oficjalnie sprzedawany również w Europie.
Kupujący wybierają Mustanga ze względu na wygląd, dźwięk silnika V8 i dużą moc w stosunkowo przystępnej cenie. Nie jest to jednak zbyt praktyczny samochód na co dzień: tylne siedzenia są ciasne, a silnik V8 zużywa dużo paliwa.
Mustang Mach-E to zupełnie inny, elektryczny SUV, który z klasycznym Mustangiem łączy tylko nazwa. W tym artykule go nie omawiamy.
Którą generację wybrać
S197 (2005–2014) wyróżnia się retro designem nawiązującym do Mustanga z lat 70. i prostym tylnym zawieszeniem z osią sztywną. W 2010 r. samochód odświeżono, a od 2011 r. otrzymał nowe silniki — 3.7 V6 i 5.0 V8. To najtańszy sposób na zakup Mustanga z V8, ale prawie wszystkie takie samochody są sprowadzane z USA, dlatego ich historia jest ważniejsza niż wyposażenie.
S550 (2015–2023) — pierwszy Mustang z niezależnym tylnym zawieszeniem, nowocześniejszym wnętrzem i oficjalną sprzedażą w Europie. To najpopularniejsza generacja na rynku wtórnym. Odświeżone w 2018 r. samochody otrzymały nowy przód, mocniejszy V8, 10-biegową automatyczną skrzynię biegów i możliwość wyboru cyfrowego zestawu wskaźników.
S650 (od 2023 r.) jest technicznie bliski S550, ale ma zupełnie nowe wnętrze z dużymi ekranami. W Europie jest sprzedawany głównie z silnikiem V8, a na rynku wtórnym jest jeszcze rzadki i drogi.
Silniki i skrzynie biegów
W generacji S197 do 2010 r. dostępne były silniki 4.0 V6 i 4.6 V8, a później — 3.7 V6 (ok. 305 KM) i 5.0 V8 (ok. 412–420 KM). Najmocniejsze było Shelby GT500 z kompresorowym V8.
W generacji S550 w Europie oferowano dwa silniki: czterocylindrowy 2.3 EcoBoost turbo (317 KM, po liftingu — 290 KM) i 5.0 V8 (421 KM, po liftingu — 450 KM). Specjalne wersje Bullitt i Mach 1 miały ok. 460 KM. Na rynku USA do 2017 r. dostępny był także 3.7 V6, a moc wersji amerykańskich nieco różni się od europejskich.
We wszystkich generacjach można wybrać 6-biegową manualną skrzynię biegów. S550 do 2017 r. miał 6-biegową automatyczną, a od 2018 r. — 10-biegową automatyczną skrzynię biegów, która jest używana również w generacji S650.
Co sprawdzić, kupując używanego Mustanga
Jeśli samochód został sprowadzony z USA, sprawdź jego historię po numerze VIN: zdjęcia z aukcji, wypadki i ewentualne szkody powodziowe. Obejrzyj szczeliny nadwozia, lakierowane elementy, stan poduszek powietrznych, a rdza lub wilgoć pod wykładziną mogą oznaczać, że samochód był zalany.
Wersje amerykańskie różnią się od europejskich reflektorami, ustawieniami multimediów i innymi drobiazgami, dlatego często bywają przerabiane — zapytaj, co i jak zostało zmienione. Rejestrując samochód na Litwie, płaci się opłatę za emisję, która w przypadku samochodów V8 o dużej emisji CO2 jest wyższa.
To mocny samochód, więc oceń stan opon, hamulców, sprzęgła i zawieszenia oraz geometrię kół. Mocno zużyte tylne opony lub przegrzane hamulce świadczą o agresywnej jeździe. Automatyczna skrzynia biegów powinna przełączać płynnie, bez szarpnięć.
Wersje wyposażenia i odmiany
Wersje Mustanga najczęściej oznacza się na podstawie silnika i wersji specjalnych, a wyposażenie różni się w zależności od rynku i rocznika; podajemy najczęściej spotykane odmiany.
V6
Generacja S197Najtańszy wariant generacji S197 z sześciocylindrowym silnikiem.
- Silnik 4.0 lub 3.7 V6
- Często — prostsze wyposażenie i mniejsze felgi
- Niższe koszty utrzymania niż V8
EcoBoost
Generacja S550Czterocylindrowa wersja turbo dla tych, dla których najważniejszy jest wygląd.
- Silnik 2.3 EcoBoost turbo
- Niższe zużycie paliwa niż V8
- Często — felgi 18–19 cali
GT
Generacje S197, S550 i S650Najpopularniejsza wersja z silnikiem 5.0 V8.
- Silnik 5.0 V8
- Często — hamulce Brembo (S550 i S650)
- Często — aktywny układ wydechowy z regulowanym dźwiękiem
Premium
Generacje S197 i S550 (rynek USA)Bogatszy wariant na rynek USA, częsty wśród sprowadzanych samochodów.
- Skórzana tapicerka wnętrza
- Lepszy system audio
- Często — podgrzewane i wentylowane fotele
Bullitt
Generacja S550Wersja limitowana upamiętniająca film o tym samym tytule.
- 5.0 V8, ok. 460 KM
- Tylko manualna skrzynia biegów z gałką w kształcie kuli
- Najczęściej w ciemnozielonym lub czarnym kolorze
Mach 1
Generacja S550Najbardziej sportowa wersja S550 oficjalnie sprzedawana w Europie.
- 5.0 V8, ok. 460 KM
- Ulepszony układ chłodzenia i podwozie
- Część podzespołów zapożyczono z wersji Shelby
Porównanie wersji VI generacji (S550)
| EcoBoost | GT | Bullitt | Mach 1 | |
|---|---|---|---|---|
| Dla kogo | Dla tych, którym zależy na wyglądzie i niższych kosztach | V8 dla dźwięku i mocy | Dla kolekcjonerów | Dla sportowej jazdy |
| Silnik | 2.3 EcoBoost, 290–317 AG | 5.0 V8, 421–450 AG | 5.0 V8, ok. 460 KM | 5.0 V8, ok. 460 KM |
| Skrzynia biegów | Manualna lub automatyczna | Manualna lub automatyczna | Tylko manualna | Manualna lub automatyczna |
| Felgi (najczęściej) | 18–19 col. | 19 col. | 19 col. | 19 col. |
| Cena na rynku wtórnym (względnie) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Dla większości nabywców najbardziej logicznym wyborem jest odświeżony (2018–2023 r.) GT z silnikiem V8. EcoBoost jest w porządku, jeśli liczą się wygląd i niższe koszty, a Bullitt i Mach 1 to rzadsze wersje dla entuzjastów.
Zalety
- Charyzmatyczny wygląd i dźwięk silnika V8
- Duża moc za stosunkowo przystępną cenę
- Od generacji S550 — oficjalnie sprzedawany w Europie
- Duża dostępność części zamiennych i możliwości modyfikacji
Wady
- Wysokie zużycie paliwa i drogie ubezpieczenie
- Wiele samochodów sprowadzonych z USA z historią wypadków
- Ciasne tylne siedzenia, ograniczona praktyczność
Najczęściej zadawane pytania
Który Mustang jest najlepszym wyborem na rynku wtórnym?
Dla wielu nabywców najlepszym wyborem jest 2018–2023 r. S550 GT z 5.0 V8: jest mocniejszy od poprzednich, ma nowocześniejszą skrzynię biegów i niezależne tylne zawieszenie. Wersję europejską łatwiej zarejestrować i serwisować niż sprowadzoną z USA.
Czy warto kupić Mustanga z USA?
Takie samochody są często tańsze, ale znaczna część z nich miała wypadki lub zalania. Przed zakupem sprawdź historię po numerze VIN, zdjęcia z aukcji i geometrię nadwozia, a także oceń koszty dopasowania reflektorów i innych części.
Czy Mustang z silnikiem 2.3 EcoBoost jest wart uwagi?
Tak, jeśli najważniejsze są wygląd i niższe koszty: nadwozie i podwozie są takie same, a samochód zużywa mniej paliwa. Brakuje mu jednak dźwięku V8, dla którego wielu wybiera Mustanga, dlatego na rynku wtórnym EcoBoost jest często tańszy.
Ile pali Mustang V8?
Zależy od stylu jazdy, ale w cyklu mieszanym często około 12–15 l/100 km, w mieście — więcej. Wersja EcoBoost zużywa zwykle o kilka litrów mniej.
Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie





























