Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

Ford Mustang

Henkilöautot · Valmistus 2004–

Ford Mustang: sukupolvet, valmistusvuodet ja ilmoitukset.

MAINOS Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Sukupolvet 3 sukupolvea

Ford Mustang myytävänä

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
Ei vielä ilmoituksia.
MAINOS AI Blog Autopilot — your blog writes itself
Ford Mustang
Kuva: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Ford

Ford Mustang: S197, S550 ja S650 sukuppeleet, moottorit ja varustelut

Ford Mustang on legendaarinen yhdysvaltalainen urheiluauto, jota on valmistettu vuodesta 1964 lähtien, ja se on myyty virallisesti Euroopassa vuodesta 2015 lähtien. Katsomme, miten S197, S550 ja S650 sukupelit eroavat toisistaan, mitkä moottorit ja varustelut ovat yleisimpiä ja mitä on tärkeää tarkistaa, sillä suuri osa Suomessa myytävistä Mustangeista on tuotu Yhdysvalloista.

Mustang lyhyesti

Mustang on takavetoinen nelipaikkainen auto, jota valmistetaan kupé (fastback) ja kabrioletti-korilla. Pitkään se oli tarkoitettu vain Pohjois-Amerikan markkinoille, joten vanhemmat Euroopassa tavattavat autot ovat usein tuotu Yhdysvalloista. Kuudennesta sukupolvesta (S550) lähtien Mustangista tuli maailmanlaajuinen malli, ja se aloitettiin myymään virallisesti myös Euroopassa.

Ostajat valitsevat Mustangin sen ulkonäön, V8-moottorin äänen ja suuren tehon vuoksi kohtuulliseen hintaan. Kuitenkin se ei ole kovin käytännöllinen arki-auto: takaistuimet ovat matalat, ja V8-moottori kuluttaa paljon polttoainetta.

Mustang Mach-E on täysin erilainen, sähköinen crossover, joka jaksaa vain nimen klassisen Mustangin kanssa. Tässä artikkelissa emme puhu siitä.

Minkä sukupolven valita

S197 (2005–2014) erottuu retro-tyylisestä suunnittelusta, joka muistuttaa 1970-luvun Mustangia, ja yksinkertaisesta taka-akselista. Autoa päivitettiin vuonna 2010, ja vuodesta 2011 lähtien siihen tuli uudet moottorit: 3.7 V6 ja 5.0 V8. Tämä on halvin tapa hankkia Mustang V8-moottorilla, mutta lähes kaikki tällaiset autot on tuotu Yhdysvalloista, joten niiden historia on tärkeämpää kuin varustelu.

S550 (2015–2023) — ensimmäinen Mustang, jossa on itsenäinen taka-akselisto, moderni sisustus ja virallinen myynti Euroopassa. Se on suosituin sukupolvi käytettyjen markkinoilla. Vuoden 2018 päivityksessä auto sai uuden etupään, tehokkaamman V8-moottorin, 10-vaihteisen automaattivaihteiston ja mahdollisuuden valita digitaalinen mittaristo.

S650 (vuodesta 2023 alkaen) on teknisesti lähellä S550:ta, mutta sillä on kokonaan uusi sisustus suurilla näytöillä. Euroopassa se myydään pääasiassa V8-moottorilla, ja käytettyjen markkinoilla se on vielä harvinainen ja kallis.

Moottorit ja vaihteistot

S197-sukupolvessa vuoteen 2010 asti oli 4.0 V6- ja 4.6 V8-moottorit, myöhemmin 3.7 V6 (noin 305 hv) ja 5.0 V8 (noin 412–420 hv). Tehokkaimmat olivat Shelby GT500 kompressorilla varustetulla V8-moottorilla.

S550-sukupolvessa Euroopassa oli tarjolla kaksi moottoria: nelisylinterinen 2.3 EcoBoost turbo (317 hv, päivityksen jälkeen 290 hv) ja 5.0 V8 (421 hv, päivityksen jälkeen 450 hv). Erityisversiot Bullitt ja Mach 1 tarjosivat noin 460 hv. Yhdysvalloissa oli tarjolla myös 3.7 V6 vuoteen 2017 asti, ja Yhdysvalloissa myydyillä versioilla oli hieman erilainen teho kuin eurooppalaisilla.

Kaikissa sukupolvissa voi valita 6-vaihteisen manuaalivaihteiston. S550:ssä oli 6-vaihteinen automaatti vuoteen 2017 asti, ja vuodesta 2018 alkaen 10-vaihteinen automaatti, joka käytetään myös S650-sukupolvessa.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä Mustangia

Jos autolla on tuotu Yhdysvalloista, tarkista sen historia VIN-koodin avulla: huutokauppakuva, onnettomuudet ja mahdollinen tulvavaurio. Tarkista koria, maalatut osat ja ilmataskut, ja ruoste tai kosteus mattojen alla voi merkitä, että auto on ollut tulvassa.

Yhdysvaltain versiot poikkeavat eurooppalaisista ajovaloista, multimediatoiminnoista ja muista pienistä yksityiskohdista, joten ne on usein muutettu — kysy, mitä ja miten on muutettu. Rekisteröidessä Suomessa maksetaan päästöveroa, joka on suurempi suurten CO2-päästöjen V8-autoille.

Tämä on voimakas auto, joten arvioi renkaiden, jarrujen, vaihteiston ja jousituksen kunto sekä pyörän geometria. Erityisen kuluneet takarenkaat tai ylikuumentuneet jarut voivat merkitä aggressiivista ajotyyliä. Automaattivaihteisto tulee vaihtaa sujuvasti, ilman nykäyksiä.

MAINOS Site AI Audit: What to fix on your website

Varustelut ja versiot

Mustangin varustelut merkitään yleensä moottorin ja erityisversioiden mukaan, ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuoden mukaan; luetellaan yleisesti tavattavat versiot.

V6

S197-sukupolvi

Edullisin S197-sukupolven versio kuusisylinterisellä moottorilla.

  • 4.0 tai 3.7 V6-moottori
  • Usein — yksinkertaisemmat varusteet ja pienemmät renkaat
  • Pienemmät ylläpitokustannukset kuin V8-moottorilla

EcoBoost

S550-sukupolvi

Nelisylinterinen turbo-versio niille, joille ulkonäkö on tärkeintä.

  • 2.3 EcoBoost turbo-moottori
  • Pienemmät polttoaineenkulutus kuin V8-moottorilla
  • Usein — 18–19 tuuman renkaat

GT

S197-, S550- ja S650-mallistot

Suosituin versio 5.0 V8-moottorilla.

  • 5.0 V8-moottori
  • Usein — Brembo-jarrut
  • Usein — aktiivinen pakoputkistojärjestelmä säätöävällä äänenvoimakkuudella

Premium

S197- ja S550-mallistot (Yhdysvaltain markkinat)

Yhdysvaltain markkinoille suunniteltu, usein maahantuotu versio.

  • Yksivärinen sisustus
  • Paranneltu äänijärjestelmä
  • Usein — lämmitettävät ja ilmastoidut istuimet

Bullitt

S550-sukupolvi

Rajoitetun sarjan versio, joka muistuttaa samannimistä elokuvaa.

  • 5.0 V8, noin 460 hv
  • Vain manuaalivaihteisto pallovipulla
  • Useimmiten tummanvihreä tai musta väri

Mach 1

S550-sukupolvi

Urheilullisin virallisesti Euroopassa myyty S550-versio.

  • 5.0 V8, noin 460 hv
  • Paranneltu jäähdytysjärjestelmä ja ajoneuvo
  • Osia otettu Shelby-malleista

VI sukupolven (S550) mallien vertailu

EcoBoostGTBullittMach 1
Kenelle sopiiTyylikkäämpiä ja pienempiä kustannuksiaV8-äänelle ja teholleKeräilijöilleUrheilulliseen ajamiseen
Moottori2.3 EcoBoost, 290–317 hv5.0 V8, 421–450 hv5.0 V8, noin 460 hv5.0 V8, noin 460 hv
VaihteistoMekaaninen tai automaattiMekaaninen tai automaattiAinoastaan mekaaninenMekaaninen tai automaatti
Rengasvalikoima (yleensä)18–19 sarja19 sarja19 sarja19 sarja
Kustannukset käytetyn markkinoilla (suhteellisesti)€€€€€€€€€

Monille ostajille loogisin valinta on päivitetty (2018–2023) GT V8-moottorilla. EcoBoost sopii, jos ulkonäkö ja pienemmät kustannukset ovat tärkeitä, ja Bullitt sekä Mach 1 ovat harvinaisempia versioita innokkaille.

Plussat

  • Karismaattinen ulkonäkö ja V8-moottorin ääni
  • Suuri teho suhteellisen edulliseen hintaan
  • S550-sarjasta lähtien virallisesti myyty Euroopassa
  • Monia varakappaleita ja kehitysmahdollisuuksia

Miinukset

  • Suuret polttoaineenkulutus ja kallis vakuutus
  • Monia Yhdysvalloista tuotuja autoja, joilla on onnettomuushistoria
  • Kapeat takaistuimet, rajallinen käytännöllisyys

Usein kysytyt kysymykset

Mikä Mustang on paras ostettavaksi käytetynä?

Monen ostajan parasvalinta valinta — 2018–2023 S550-korisen GT 5.0 V8: se on voimakkaampi kuin aikaisemmat, sillä on modernimpi vaihteisto ja itsenäinen taka-akselisto. Eurooppalainen versio on helpompi rekisteröidä ja huoltaa kuin Yhdysvalloista tuotu.

Onko arvokasta ostaa Mustang Yhdysvalloista?

Tällaiset autot ovat usein halvemmat, mutta monilla niistä on ollut onnettomuuksia tai tulvia. Tarkista auton historia VIN-koodin, huutokaupan kuvien ja korin geometrian perusteella ennen ostamista, ja arvioi myös valojen ja muiden osien sovituskustannukset.

Onko Mustang 2.3 EcoBoost-moottorilla arvokasta huomioida?

Kyllä, jos ulkonäkö ja pienemmät kustannukset ovat tärkeimmät: korin ja alustan osalta auto on sama, mutta se kuluttaa vähemmän polttoainetta. Mutta se puuttuu V8-äänestä, jonka takia monet valitsevat Mustangin, joten käytetyn markkinan EcoBoost on usein halvempi.

Kuinka paljon polttoainetta Mustang V8 kuluttaa?

Se riippuu ajotavasta, mutta sekoitetulla ajolla usein noin 12–15 l/100 km, kaupungissa enemmän. EcoBoost-versio kuluttaa yleensä muutamia litroja vähemmän.

Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

Ford Mustang-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit Ford

Ford →
MAINOS Internet Solutions — IT services for business since 2011