För företag: paket, API och import →

Porsche Cayenne 9PA

Bilar · Tillverkning 2002–2010

Porsche Cayenne 9PA, tillverkad 2002–2010. Annonser och information.

ANNONS Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Generationer 3 generationer

Porsche Cayenne 9PA till salu

Alla annonser →

Pris, €

Årsmodell

Mätarställning, km

Effekt, kW

Säljare

Utrustning

Mer utrustning
Exteriör
Elektronik
Interiör
Ljud och bild
Säkerhet
Stöldskydd
Övriga fördelar
Inga annonser ännu.
ANNONS Site SEO AI Audit — free SEO audit
Porsche Cayenne
Foto: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Porsche

Porsche Cayenne: 92A och 9YA generationer, motorer och utrustningsnivåer

Porsche Cayenne — en stor SUV som kombinerar vardagsbekvämlighet med sportigt Porsche-körande. Vi tittar på de vanligaste 92A och 9YA generationerna på begagnatmarknaden, populära motorer, utrustningsnivåer och vad du måste kontrollera innan du köper.

Cayenne kort

Cayenne har tillverkats sedan 2002 och har blivit en av de mest sålda Porsche-modellerna. Alla versioner har fyrhjulsdrift, och sedan 2019 erbjuds även den lägre Cayenne Coupé med lägre tak. Tekniskt sett är Cayenne nära besläktad med Volkswagen Touareg och Audi Q7, men med en sportigare inställning.

På begagnatmarknaden uppskattas Cayenne för sitt körande, högkvalitativa interiör och relativt bra värdebevarande. Å andra sidan är reservdelar, däck och bromsar dyra, och listan över tillval är så lång att två bilar av samma modell kan skilja sig mycket.

Vilken generation ska man välja

Första generationen (9PA, 2002–2010) är billig idag, men åldras: de flesta bilarna behöver betydande investeringar i fjäderupphängning, kylsystem och elektronik.

Andra generationen (92A, 2010–2017) — lättare, modernare och mest populär på begagnatmarknaden. Den erbjöd dieselmotorer, och 2014 års uppdatering introducerade nya V6-motorer med dubbla turbokompressorer och laddhybriden S E-Hybrid.

Tredje generationen (9YA, från slutet av 2017) har en modernare interiör med känsligare kontroller, valfritt bakhjulsdrift, och erbjuder endast bensin- och hybridmotorer. 2023 års uppdaterade version fick ett nytt digitalt instrumentpanel, valfritt passagerarskärm och förbättrade motorer.

Motorer och växellådor

I 92A-generationen är Cayenne Diesel (3.0 V6, cirka 240–262 hk) vanligast, liksom Cayenne S Diesel (4.2 V8, cirka 382–385 hk). Bensinmotorer inkluderar Cayenne (3.6 V6), Cayenne S (före uppdateringen – 4.8 V8, senare – 3.6 V6 med två turbokompressorer, cirka 420 hk), GTS och Turbo (4.8 V8 med två turbokompressorer, cirka 500–520 hk).

I 9YA-generationen finns Cayenne (3.0 V6 med turbokompressor, cirka 340–353 hk), Cayenne S (före 2023 – 2.9 V6, senare – 4.0 V8), E-Hybrid (cirka 462–470 hk), GTS och Turbo med 4.0 V8, och de mest kraftfulla – Turbo S E-Hybrid och Turbo GT. Det finns inga dieselmotorer i denna generation.

Bilar från 92A och 9YA generationerna har en 8-växlad Tiptronic S automatväxellåda (vissa tidiga 92A-modeller har även manuell). Pneumatisk fjädring var valfritt för många versioner, men är vanligt att hitta i begagnade bilar.

Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad Cayenne

I 92A Diesel-bilar bör du kontrollera partikelfiltret (DPF), EGR-systemet, och i nyare modeller även AdBlue, och i motorer med hög miltal fråga om fördelningskedjor. Det är samma 3.0 TDI-motor som i Audi och Volkswagen-bilar.

Luftfjädring och adaptiva PASM-dämpare med livstidsgaranti — kontrollera om bilen står jämnt efter natten och om höjden ändras utan fel. Bromsarna och stora däckstorlekar är dyra, så bedöm deras skick direkt, och keramiska bromsskivor (PCCB) bör undersökas av en specialist.

Eftersom utrustningen skiljer sig mycket, jämför bilens utrustningsnivå med VIN-kodens uppgifter och kontrollera att alla valbara funktioner fungerar. Jämför körhistoriken med serviceanteckningarna, och för hybridbilar, fråga om batteriets skick.

ANNONS Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Versioner

Porsche delar upp Cayenne inte i utrustningsnivåer, utan i versioner efter motor; utrustningen beror mycket på valbara paket.

Cayenne

92A, 9YA

Basversionen — för de flesta dagliga behoven räcker den.

  • V6 bensinmotor
  • Stålfjädring, valfritt — luftfjädring
  • Ofta — 19–20 tums fälgar

Cayenne Diesel

92A

Den mest populära 92A-versionen på begagnadmarknaden — den mest ekonomiska.

  • 3.0 V6 TDI, cirka 240–262 hk
  • Stor körsträcka på en tank
  • Lämplig för att dra släp (upp till 3,5 ton)

Cayenne S

92A, 9YA

Starkare version — det vanligaste valet bland bensinmotorer.

  • 92A — 4.8 V8 eller 3.6 V6, 9YA — 2.9 V6 eller 4.0 V8
  • Större bromsar än basversionen
  • Oftast — luftfjädring

E-Hybrid

92A (S E-Hybrid), 9YA

Laddhybrid — ekonomisk i staden, kraftfull utanför staden.

  • V6 bensinmotor och elmotor
  • Kortare sträckor kan köras enbart på el
  • Mindre bagageutrymme på grund av batteriet

GTS

92A, 9YA

Sportigast standardversion med lägre fjäderbänkar och sportig inredning.

  • Sportfjäderbänkar och avgasutsläppssystem
  • Oftast — Alcantara inredning
  • 92A — V8 eller V6, 9YA — 4.0 V8

Turbo

92A, 9YA

Kraftigast standardversion med V8-motor.

  • 4.8 eller 4.0 V8 med två turbokompressorer
  • Standard luftfjädring
  • Största underhållskostnader

Jämförelse av 9YA-generationen

CayenneCayenne E-HybridCayenne SCayenne GTS
Vem passar denFör daglig körningFör dem som regelbundet lastarBalans mellan effekt och komfortFör sportig körning
Däck (vanligtvis)19–20 tum19–20 tum20–21 tum21 tum
InteriörStandardStandardStandard, ofta med mer utrustningSportiga säten, Alcantara
Motor3.0 V6, cirka 340–353 hk3.0 V6 och elmotor, cirka 462–470 hk2.9 V6 (till 2023) eller 4.0 V84.0 V8
Pris i begagnatmarknaden (relativt)€€€€€€€€

För de flesta köpare är den basala Cayenne eller E-Hybrid det bästa valet — deras effekt räcker till vardagsbruk. Cayenne S och GTS är värda att överväga om du vill ha mer effekt och sportigare körning.

Fördelar

  • Mycket precis styrning i klassen för stora SUV:ar
  • Kvalitativ inredning och montering
  • Håller relativt bra värdet
  • Kan dra upp till 3,5 ton släp

Nackdelar

  • Dyra reservdelar, däck och bromsar
  • En lång lista över tillval — bilarna skiljer sig mycket åt
  • Det finns inga dieselmotorer i 9YA-serien

Vanliga frågor

Vilken generation av Cayenne är bäst att köpa begagnad?

För många köpare är det bästa kompromisset 2015–2017 års uppdaterade 92A-serien eller de tidiga 9YA-bilarna. 92A erbjuder en dieselmotor och en mer överkomlig pris, medan 9YA har en modernare interiör och nyare teknik.

Är det värt att köpa en Cayenne Diesel?

Ja, om du kör mycket utanför staden — 3.0 TDI är den mest ekonomiska Cayenne-motorn och passar bra för att dra en släpvagn. Välj en bil med en tydlig servicehistorik och kontrollera partikelfiltret och fördelningskedjorna.

Vad skiljer Cayenne och Cayenne Coupé åt?

Cayenne Coupé har en brantare taklinje, vilket gör den mer sportig, men det finns mindre plats för huvudet bak och bagageutrymmet är mindre. Motorerna och tekniken är i princip desamma.

Är det värt att köpa en begagnad Cayenne E-Hybrid?

Det är värt det om du kan ladda bilen regelbundet — då kan du köra dagliga korta sträckor på el. Innan du köper, fråga om batteriets tillstånd och kontrollera att laddningen fungerar.

Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt

Kommentarer

Inga kommentarer om Porsche Cayenne ännu. Dela din erfarenhet.

Logga in för att kommentera

Andra modeller Porsche

Porsche →
ANNONS Site AI Audit — free website audit