Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

Porsche Cayenne 9PA

Henkilöautot · Valmistus 2002–2010

Porsche Cayenne 9PA, valmistettu 2002–2010. Ilmoitukset ja tiedot.

MAINOS Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Sukupolvet 3 sukupolvea

Porsche Cayenne 9PA myytävänä

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
Ei vielä ilmoituksia.
MAINOS Internet Solutions — IT services for business since 2011
Porsche Cayenne
Kuva: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Porsche

Porsche Cayenne: 92A ja 9YA sukupolvet, moottorit ja mallit

Porsche Cayenne on suuri maasturi, joka yhdistää päivittäisen mukavuuden Porsche-ajoon. Tarkastelemme käytetyn markkinan yleisimpiä 92A ja 9YA sukupolvia, suosituimpia moottoreita, malleja ja sitä, mitä on tärkeää tarkistaa ennen ostamista.

Cayenne lyhyesti

Cayennea on valmistettu vuodesta 2002 lähtien ja siitä on tullut yksi Porsche-mallien suosituimmista. Kaikki mallit ovat nelivetoisia, ja vuodesta 2019 lähtien on tarjolla myös matalampi kattoinen Cayenne Coupé. Teknisesti Cayenne muistuttaa Volkswagen Touaregia ja Audi Q7:ää, mutta on säädetty urheilullisemmaksi.

Käytetyn markkinan Cayenne arvostetaan ajettavuudestaan, laadukkaasta sisustuksesta ja suhteellisen hyvän arvonsäilyvyydestä. Toisaalta varavoimalaiteet, renkaat ja jarrujärjestelmät ovat kalliita, ja valinnaisen varustelun luettelo on niin pitkä, että kaksi samaa mallia voi erota huomattavasti.

Minkä sukupolven valita

Ensimmäinen sukupolvi (9PA, 2002–2010) on nykyään halpa, mutta vanhentunut: useimmille autoille tarvitaan huomattavia investointeja jousitukseen, jäähdytysjärjestelmään ja elektroniikkaan.

Toinen sukupolvi (92A, 2010–2017) on kevyempi, modernimpi ja suosituin käytetyn markkinan. Siinä oli tarjolla dieselmoottoreita, ja vuonna 2014 tapahtunut päivitys toi uusia V6-moottoreita kahdella turboahdolla ja latautuvan hybridin S E-Hybrid.

Kolmas sukupolvi (9YA, vuodesta 2017 loppuun) tarjoaa modernimman sisustuksen kosketusohjauksilla, valinnaisesti takapyörän ohjauksen, ja tarjolla on vain bensiini- ja hybridimoottorit. Vuoden 2023 päivitys sai uuden digitaalisen mittariston, valinnaisesti matkustajan näytön ja parannellut moottorit.

Moottorit ja vaihteistot

92A-sukupolvessa tavallisimmin kohdataan Cayenne Diesel (3.0 V6, noin 240–262 hv), sekä Cayenne S Diesel (4.2 V8, noin 382–385 hv). Bensiinimoottorit ovat Cayenne (3.6 V6), Cayenne S (päivitykseen asti — 4.8 V8, myöhemmin — 3.6 V6 kahdella turboahdolla, noin 420 hv), GTS ja Turbo (4.8 V8 kahdella turboahdolla, noin 500–520 hv).

9YA-sukupolvessa — Cayenne (3.0 V6 turboahdolla, noin 340–353 hv), Cayenne S (vuoteen 2023 asti — 2.9 V6, myöhemmin — 4.0 V8), E-Hybrid (noin 462–470 hv), GTS ja Turbo 4.0 V8, ja tehokkaimmat ovat Turbo S E-Hybrid ja Turbo GT. Tässä sukupolvessa ei ole dieselmoottoreita.

92A- ja 9YA-sukupolvien autot käyttävät 8-vaihteista Tiptronic S -automaattivaihteistoa (joitakin varhaisia 92A-malleja on myös manuaalivaihteisto). Ilmapohjainen jousitus oli monille versioille valinnainen, mutta käytettyjen autojen tarjonnassa se on yleinen.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä Cayennea

92A-dieselautoissa tarkista hiukkassuodatin (DPF), EGR-järjestelmä, uudemmissa myös AdBlue, ja suuritehoisissa moottoreissa kysy jakoketjuista. Tämä on sama 3.0 TDI -moottori kuin Audi- ja Volkswagen-autoissa.

Ilmapäästöjä ja PASM-ammortisaattoreita, jotka ovat kuluneet pitkään — tarkista, onko auto pysähtynyt tasaisesti yön jälkeen ja onko korkeuden vaihtamisessa virheitä. Jarruja ja suuria renkaita on kallista, joten arvioi niiden kunto heti, ja keramiikkajarrujen (PCCB) levyt tulisi tarkastaa asiantuntijan toimesta.

Koska varusteet vaihtelevat paljon, vertaa auton varustelua VIN-koodin tietojen kanssa ja tarkista, toimivatko kaikki valitut toiminnot. Tarkista ajokirja palveluista ja kysy hybridiautoista akun kunnosta.

MAINOS Site AI Audit: What to fix on your website

Versiot

Porsche jakaa Cayennen versioihin moottorin mukaan; varusteet riippuvat paljon valittavista paketeista.

Cayenne

92A, 9YA

Perusversio — useimmille päivittäisille tarpeille se riittää.

  • V6-bensiinimoottori
  • Teräsjousitus, valinnainen — ilmapäästöjä
  • Usein — 19–20 tuuman rengasmitat

Cayenne Diesel

92A

Suosituin 92A-versio käytettyjen markkinoilla — taloudellisin.

  • 3.0 V6 TDI, noin 240–262 hv
  • Suuri ajettu matka yhdellä tankilla
  • Sopii perävaunun vetämiseen (jopa 3,5 t)

Cayenne S

92A, 9YA

Tehokkaampi versio — yleisin valinta bensiinimoottoreiden joukossa.

  • 92A — 4.8 V8 tai 3.6 V6, 9YA — 2.9 V6 tai 4.0 V8
  • Suurempia jarruja kuin perusmallissa
  • Usein — ilmapohjainen alusta

E-Hybrid

92A (S E-Hybrid), 9YA

Ladattava hybridi — taloudellinen kaupungissa, voimakas kaupungin ulkopuolella.

  • V6 bensiinimoottori ja sähkömoottori
  • Lyhyet matkat voidaan ajaa pelkällä sähköllä
  • Pienempi tavaratila akun takia

GTS

92A, 9YA

Urheilullisin perusmalli matalammalla alustalla ja urheilullisella varustuksella.

  • Urheilullinen alusta ja pakoputkisto
  • Useimmiten — Alcantara-istuinverhoilu
  • 92A — V8 tai V6, 9YA — 4.0 V8

Turbo

92A, 9YA

Voimakkain perusmalli V8-moottorilla.

  • 4.8 tai 4.0 V8 kaksiturboilla
  • Perusmallin ilmapohjainen alusta
  • Korkeimmat ylläpitokustannukset

9YA-sukupolvien vertailu

CayenneCayenne E-HybridCayenne SCayenne GTS
Kenelle sopiiArkipäiväkäyttöönSäännöllisesti kuormaamaan kykyisetTeho ja mukavuus tasapainossaUrheilulliseen ajamiseen
Renkaat (yleensä)19–20 tuuman19–20 tuuman20–21 tuuman21 tuuman
SisustusPerusmalliPerusmalliPerusmalli, usein lisävarusteitaUrheilulliset istuimet, Alcantara
Moottori3.0 V6, noin 340–353 hv3.0 V6 ja sähkömoottori, noin 462–470 hv2.9 V6 (vuoteen 2023 asti) tai 4.0 V84.0 V8
Käytettyjen markkinoiden hinta (suhteellisesti)€€€€€€€€

Monelle ostajalle sopivin perusmallinen Cayenne tai E-Hybrid — niiden teho riittää päivittäiseen käyttöön ja varastointiin. Cayenne S ja GTS ovat hyviä valintoja, jos haluat enemmän tehoa ja urheilullisempaa ajamista.

Plussat

  • Erinomainen ohjaus suuressa maasturissa
  • Laadukas sisustus ja kokoonpano
  • Säilyttää arvon melko hyvin
  • Voit vetää jopa 3,5 tonnin perävaunua

Miinukset

  • Kalliit varavoimalaiteosat, renkaat ja jarrujärjestelmät
  • Pitkä varustelistaus — autot ovat hyvin erilaisia
  • 9YA-mallissa ei ole dieselmoottoreita

Usein kysytyt kysymykset

Mikä Cayenne-sukupolvi on paras ostettavaksi?

Monille ostajille paras kompromissi on 2015–2017 mallin uudistettu 92A-sukupolvi tai varhaiset 9YA-autot. 92A tarjoaa dieselmoottorin ja edullisemman hinnan, kun taas 9YA tarjoaa modernimman sisustuksen ja uudemman tekniikan.

Onko Cayenne Diesel ostamisen arvoinen?

Kyllä, jos ajat paljon kaupunkialueella — 3.0 TDI on taloudellisin Cayenne-moottori ja sopii hyvin perävaunun vetämiseen. Valitse auto, jolla on selkeä huoltohistoria, ja tarkista kovaosien suodatin sekä jakovärit.

Miten Cayenne ja Cayenne Coupé eroavat toisistaan?

Cayenne Coupélla on jyrkempi katto, joten se näyttää urheilullisemmalta, mutta takana on hieman vähemmän tilaa päälle ja matkustamo on pienempi. Moottorit ja tekniikka ovat kuitenkin samat.

Onko käytetyn Cayenne E-Hybridin ostaminen arvoista?

On, jos voit lataa auton säännöllisesti — silloin päivittäiset lyhyet matkat voidaan ajella sähköllä. Ennen ostamista kysy akun tilasta ja tarkista, toimiiko lataus.

Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

Porsche Cayenne-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit Porsche

Porsche →
MAINOS Talkmio — AI live chat for your website 24/7