For virksomheder: pakker, API og import →

Audi 100

Biler · Produktion 1982–1994

Audi 100: generationer, produktionsår og annoncer.

ANNONCE Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Generationer 2 generationer

Audi 100 til salg

Alle annoncer →

Pris, €

Årgang

Kilometer, km

Effekt, kW

Sælger

Udstyr

Mere udstyr
Eksteriør
Elektronik
Interiør
Lyd og billede
Sikkerhed
Tyverisikring
Andre fordele
Ingen annoncer endnu.
ANNONCE Internet Solutions — IT services for business since 2011
Audi 100
Foto: Mr.choppers, CC BY-SA 3.0
Audi

Audi 100: C3 og C4 generationer, motorer og udstyrsvarianter

Audi 100 er en mellemklassebil fra Audi, produceret fra 1968 til 1994 og forløberen for Audi A6. I Danmark møder man oftest C3 og C4 generationerne, som værdsættes for deres plads, holdbarhed og zinkbelægning. Vi ser på, hvordan de adskiller sig, hvilke motorer der er mest almindelige og hvad man skal tjekke, når man køber en bil i den alder.

Audi 100 kort fortalt

Audi 100 blev produceret i fire generationer: C1 (1968–1976), C2 (1976–1982), C3 (1982–1991) og C4 (1990–1994). I 1994 blev den opdaterede C4 omdøbt til Audi A6. På det brugte marked findes der i dag næsten udelukkende C3 og C4 biler, mens de tidligere generationer ofte købes af samlere.

Audi 100 blev tilbudt som sedan og stationcar — Avant — med forhjulstræk eller permanent firehjulstræk quattro. Det er en rummelig, komfortabel og simpel bil, som i Danmark har været værdsat for sin holdbarhed og nemme vedligeholdelse. Alligevel er selv den yngste model mere end 30 år gammel, så tilstanden varierer meget fra bil til bil.

C3 og C4 — hvad er forskellen

C3 (1982–1991) skilte sig ud med en meget strømlinet karrosseri — dens luftmodstandskoefficient var omkring 0,30, hvilket på det tidspunkt var rekordlavt for en serieproduceret bil. Senere C3 biler fik en helt zinkbelagt karrosseri, og i 1988 blev modellen opdateret. Denne generation var også grundlaget for den mere luksuriøse Audi 200.

C4 (1990–1994) — en betydelig opdatering af C3: anderledes front og bagende, mere moderne interiør, større sikkerhed. Denne gang kom der V6-benzinmotorer og den sportslige S4-version, mens 2.5 TDI blev den mest populære diesel.

Den mest praktiske C4-generation til daglig brug — den er nyere og ofte i bedre stand. C3 vælges af dem, der kan lide dens klassiske design, eller dem, der søger den enkleste og billigste bil.

Motorer og gearkasser

I C3-generationen møder man oftest fire- og femcylindrede 1.8–2.3 benzinmotorer, samt femcylindrede diesler og turbodiesler. Fra 1989 blev der tilbudt 2.5 TDI (ca. 120 hk) — en af de første lette bilers turbodiesler med direkte indsprøjtning.

I C4-generationen er de mest almindelige 2.0 (ofte ca. 100–115 hk) og femcylindrede 2.3 (ca. 133 hk) benzinmotorer, 2.6 og 2.8 V6 (ca. 150 og 174 hk) motorer samt femcylindrede 2.4 D og 2.5 TDI (ca. 115 hk) diesler. Den sportslige S4 havde en femcylindret 2.2 turbomotor (ca. 230 hk), senere også en 4.2 V8.

Ofte møder man en femtrins manuel gearkasse, sjældnere en automatisk. Quattro-versionerne har permanent firehjulstræk, hvilket er særligt værdsat om vinteren.

Hvad man skal tjekke, når man køber en brugt Audi 100

Et ubehandlet karrosseri efter flere årtier og reparationer kan ruste — oftest på hjulbuer, dørbund og bagagerumsbund. Ikke alle tidlige C3-biler har et fuldstændigt zinkbehandlet karrosseri, så det er vigtigt at undersøge dem særligt grundigt. Spørg, om karrosseriet ikke er blevet svetset.

I en bil af denne alder er det ofte nødvendigt at skifte gummi- og slangedele, affjedring og servostyring. Tjek, om motoren ikke lækker olie og kører jævnt, når den er kold, og i tilfælde af 2.5 TDI — om den starter let og ikke ryger. Den centrale lås styres pneumatisk, så skader på dens pumpe og slanger er ikke ualmindelige.

Bed om registrerings- og teknisk inspektionsdokumenter, og sammenlign VIN-numrene. Det kan være svært at finde visse salondetaljer og karrosseridel, så det er vigtigt at vælge en så komplet og original bil som muligt.

ANNONCE Site AI Audit: What to fix on your website

Udgaver

Audi 100's udstyrsniveauer varierede efter marked og år (f.eks. C3 kaldte det CC eller CD), så vi angiver de mest almindelige karrosseri-, motor- og gearudgaver.

Audi 100 sedanas

C3 og C4

Den mest almindelige udgave er en rummelig fire-dørs sedan med stort bagagerum.

  • Ofte 2.0–2.3 benzinmotorer eller femcylindrede dieselmotorer
  • Enkel, let reparerbar teknologi
  • Rummelig bageste sæde

Audi 100 Avant

C3 og C4

Stationcar — den mest praktiske udgave til familien og lasten.

  • Stort bagagerum, i C3 kaldte det med en skrå bagende
  • Ofte — tværstænger på tagbagerummet
  • Mange af de samme motorer som sedanen

quattro

C3 og C4

Permanent firehjulstræk — god greb på vinter og dårlige veje.

  • Firehjulstræk
  • Oftest med kraftigere motorer
  • Højere brændstofforbrug og mere kompliceret transmission

2.5 TDI

C3 (fra 1989) og C4

En femcylindret turbodiesel er den mest økonomiske og mest værdsatte version.

  • Ca. 115–120 hk og stort drejningsmoment
  • Lavt brændstofforbrug for en bil af denne størrelse
  • En godt vedligeholdt motor kører meget langt

S4

C4 (1991–1994)

Sportversion med quattro firehjulstræk, omdøbt til S6 i 1994

  • En femcylindret 2.2 turbo (ca. 230 hk) eller 4.2 V8
  • Firehjulstræk quattro
  • Sjælden, værdsat af entusiaster og samlere

Sammenligning af de mest almindelige versioner

SedanasAvantquattro2.5 TDI
Hvem den passer tilIdeel til daglig kørselTil familie og lastTil vinter og dårlige vejeTil dem der kører meget
KarrosseriSedanasStationcarSedan eller AvantSedan eller Avant
GearkasseForhjulstrækForhjulstrækFirehjulstrækForhjulstræk
Motor (ofte)2.0–2.3, 2.4 D2.0–2.6, 2.5 TDI2.3–2.82.5 TDI
Pris på brugtmarkedet (relativt)€€€€€€

De fleste køberes bedste valg er C4 sedan eller Avant med 2.3 eller 2.5 TDI motor. Quattro er et godt valg, hvis du har brug for god greb i vinter, men på en bil af denne alder er køretøjets og teknikens tilstand mest vigtig.

Fordele

  • Rummeligt interiør og stor bagagerum
  • Senere C3 og C4 biler har en zinkbelagt karosseri
  • Enkel, let reparerbar teknologi
  • Robuste femcylindrede benzinmotorer og 2.5 TDI motorer

Ulemper

  • Alderen — rust og slidte dele
  • Høje brændstofforbrug for gamle benzinmotorer
  • Det bliver sværere at finde visse interiør- og karosseridel

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er forskellen på Audi 100 og Audi A6?

I 1994 blev Audi 100 C4 omdøbt til Audi A6 (C4). Teknikken forblev stort set den samme, men A6 fik en ny front og bagende, et opdateret interiør og nogle nye motorer.

Hvilken generation af Audi 100 er bedst at købe?

Til daglig kørsel vælger man ofte C4 generationen — den er nyere, sikrere og har flere motorvalg. C3 er et godt valg, hvis du kan lide dens design og finder en godt vedligeholdt, ikke rustet bil.

Hvilken Audi 100 motor er mest pålidelig?

De femcylindrede 2.3 benzinmotorer og 2.5 TDI dieselmotorer roser man ofte — de er enkle og, godt vedligeholdt, kører meget langt. Men på en bil af denne alder er den konkrete motors tilstand og vedligeholdelseshistorie vigtigere end dens type.

Kan man registrere en Audi 100 som en historisk transportmiddel?

Biler, der er ældre end 30 år og opfylder kravene for historiske transportmidler (originalitet og stand), kan registreres som historiske. Alle Audi 100 fra C3- og C4-serien har nået denne alder i dette århundrede.

Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat

Kommentarer

Ingen kommentarer om Audi 100 endnu. Del din erfaring.

Log ind for at kommentere

Andre modeller Audi

Audi →
ANNONCE Site SEO AI Audit — free SEO audit