Pre firmy: tarify, API a import →

Audi 100

Osobné autá · Výroba 1982–1994

Audi 100: generácie, roky výroby a inzeráty.

REKLAMA AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Generácie 2 generácie

Audi 100 — inzeráty

Všetky inzeráty →

Cena, €

Rok

Nájazd, km

Výkon, kW

Predajca

Výbava

Ďalšia výbava
Exteriér
Elektronika
Interiér
Audio a video
Bezpečnosť
Zabezpečenie
Ďalšie výhody
Zatiaľ žiadne inzeráty.
REKLAMA Talkmio — AI live chat for your website 24/7
Audi 100
Foto: Mr.choppers, CC BY-SA 3.0
Audi

Audi 100: generácie C3 a C4, motory a výbavy

Audi 100 je vyššia stredná trieda Audi, vyrábaná v rokoch 1968 – 1994 a stala sa priamym predchodcom Audi A6. Na Slovensku najčastejšie stretávame generácie C3 a C4, ktoré sú cenené pre svoj priestor, spoľahlivosť a cínovaný karosériu. Pozrieme sa, čím sa odlišujú, ktoré motory sú najčastejšie a čo overiť pri kúpe takého starého vozidla.

Audi 100 krátko

Audi 100 bola vyrábaná v štyroch generáciách: C1 (1968 – 1976), C2 (1976 – 1982), C3 (1982 – 1991) a C4 (1990 – 1994). V roku 1994 bola obnovená generácia C4 premenovaná na Audi A6. Dnes na trhu s použitými vozidlami sa prakticky nachádzajú iba vozidlá generácie C3 a C4, zatiaľ čo staršie generácie si najčastejšie kupujú zbieratelia.

Audi 100 bola ponúknutá v karosérii sedana a kombi — Avant, s predným alebo stálym pohonom všetkých kolies quattro. Je to priestorné, pohodlné a jednoduché vozidlo, ktoré bolo na Slovensku dlho cenené pre svoju spoľahlivosť a ľahký servis. Avšak ani najmladšiemu exempláru je už viac ako 30 rokov, preto stav každého vozidla je veľmi rôzny.

C3 a C4 — čím sa odlišujú

C3 (1982 – 1991) sa vyznačovala veľmi aerodynamickým karosériou — jej odporový koeficient bol približne 0,30, čo bolo vtedy rekordne malé pre sériové vozidlo. Neskoršie vozidlá C3 dostali úplne cínovaný karosériu a v roku 1988 bol model obnovený. Na základe tejto generácie bol vytvorený aj luxusnejší Audi 200.

C4 (1990–1994) — výrazne obnovená C3: iný predný a zadný časť, modernší interiér, väčšia bezpečnosť. V tejto generácii pribudli V6 benzínové motory a športová verzia S4, zatiaľ čo najobľúbenejší diesel sa stal 2.5 TDI.

Pre každodenné jazdy je praktickejšia generácia C4 — je novšia a často je v lepšom stave. C3 si vyberú tí, ktorým sa páči jej klasický dizajn, alebo tí, ktorí hľadajú najjednoduchšie a najlacnejšie auto.

Motory a prevodovky

V generácii C3 sa najčastejšie stretávame s štvorvalcovými a päťvalcovými benzínovými motormi 1.8–2.3, ale aj päťvalcovými dieselmi a turbodieselmi. Od roku 1989 bol ponúkaný 2.5 TDI (okolo 120 kW) — jeden z prvých turbodieselov pre ľahké automobily s priamym vstrekovaním.

V generácii C4 sú najčastejšie 2.0 (často okolo 100–115 kW) a päťvalcové 2.3 (okolo 133 kW) benzínové motory, 2.6 a 2.8 V6 (okolo 150 a 174 kW) motory a päťvalcové 2.4 D a 2.5 TDI (okolo 115 kW) diesel motory. Športová verzia S4 mala päťvalcový 2.2 turbomotor (okolo 230 kW), neskôr aj 4.2 V8.

Najčastejšie sa stretávame s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, menej často s automatickou. Verzie Quattro majú stály pohon všetkých kolies, ktorý je zvlášť cenený v zime.

Čo overiť pri kúpe použitého Audi 100

Po niekoľkých desaťročí a oprav niecinkovaný karosériový plech môže rdiať – najčastejšie sa to týka podlahy, dverí, kolesných oblúkov a zadnej časti. Nie všetky staršie C3 nemajú úplne cinkovaný karosériový plech, preto ich treba pečlivo prehliadnuť. Zistite, či sa karoséria nikdy neopravovala.

U takýchto starších vozidiel je potrebné vymeniť gumené diely, hadice, podvozkové prvky a riadidlá. Overte, či motor netekie olejom a rovnomerne pracuje aj na chladno, a v prípade 2.5 TDI – či sa ľahko rozbehne a nečadí. Centrálny zámek je ovládaný pneumaticky, preto poškodenia jeho čerpadla a potrubí nie sú nič neobvyklé.

Požiadajte o registračné a technické prehliadkové dokumenty a porovnajte čísla VIN. Niektoré detaily karosérie a interiéru je stále ťažšie nájsť, preto je lepšie vybrať si čo najkompletnéjsie a originálnejšie vozidlo.

REKLAMA Internet Solutions: SaaS ir IT paslaugos verslui

Verzie

Názvy výbavy Audi 100 sa líšili podľa trhu a rokov (napr. C3 vtedy – CC alebo CD), preto uvádzame najčastejšie stretnuté verzie karosérie, motora a prevodovky.

Audi 100 sedanas

C3 a C4

Najčastejšie stretnutá verzia je priestranný štvordverový sedan s veľkým kufrom.

  • Najčastejšie 2.0–2.3 benzínové alebo päťvalcové dieselové motory
  • Jednoduchá, ľahko opraviteľná technika
  • Priestranné zadné sedadlá

Audi 100 Avant

C3 a C4

Kombi – najpraktickejšia verzia pre rodinu a náklad.

  • Veľký kufor, u C3 s úzkym zadným oknom
  • Často – priečky na streche kufra
  • Veľa rovnakých motorov ako u sedanu

quattro

C3 a C4

Permanentný pohon všetkých koles – dobrá priľnavosť v zime a na zle udržiavaných cestách.

  • Pohon všetkých kolies
  • Často — s výkonnejšími motormi
  • Vyššie spotreby paliva a zložitejšia prevodovka

2.5 TDI

C3 (od 1989 r.) a C4

Päťvalcový turbodiesel — najúspornejšia a mnohými oceňovaná verzia.

  • Priemerne 115–120 kW a veľký krútiaci moment
  • Nízke spotreby paliva pre takýto veľký automobil
  • Dobrý motor s nízkou prevádzkou prejde veľké kilometre

S4

C4 (1991–1994)

Športová verzia s pohonom všetkých kolies quattro, v roku 1994 premenovaná na S6.

  • Päťvalcový 2.2 turbo (priemerne 230 kW) alebo 4.2 V8
  • Pohon všetkých kolies quattro
  • Riadka, oceňovaná nadšencami a zbierateľmi

Porovnanie najčastejších verzií

SedanasAvantquattro2.5 TDI
Komu je vhodnýIdeálne pre každodenné jazdyPre rodinu a nákladPre zimu a zlé cestyPre veľkých jazdcov
KarosériaSedanasKombiSedán alebo AvantSedán alebo Avant
PrevodovkaPredné kolesáPredné kolesáVšetky kolesáPredné kolesá
Motor (často)2.0–2.3, 2.4 D2.0–2.6, 2.5 TDI2.3–2.82.5 TDI
Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne)€€€€€€

Najlepší výber pre väčšinu kupujúcich je sedan alebo Avant s 2.3 alebo 2.5 TDI motorom. Quattro je dobrý výber, ak je v zimných podmienkach dôležitá prevádzka, no u takého starého vozidla je najdôležitejšie stav károv a techniky.

Výhody

  • Priestorný interiér a veľký kufr
  • Neskoršie modely C3 a C4 majú pozinkovaný karosériu
  • Jednoduchá, ľahko opraviteľná technika
  • Spoločne s 2.5 TDI motorom sú spoľahlivé aj päťvalcové benzínové motory

Nevýhody

  • Vek je rzia a opotrebované diely
  • Veľké spotreby starších benzínových motorov
  • Stále je ťažšie nájsť niektoré diely interiéru a karosérie

Časté otázky

Čo je rozdiel medzi Audi 100 a Audi A6?

V roku 1994 bol obnovený Audi 100 C4 premenovaný na Audi A6 (C4). Technika zostala prakticky rovnaká, no A6 dostal iný prednú a zadnú časť, obnovený interiér a niektoré nové motory.

Ktorá generácia Audi 100 je najlepšia na kúpu?

Pre každodenné jazdy sa najčastejšie vyberá generácia C4 – je novšia, bezpečnejšia a ponúka viac možností motorov. Generácia C3 je dobrý výber, ak sa vám páči jej dizajn a nájdete dobre udržiavaný, nerziaľový vozidlo.

Ktorý motor Audi 100 je najspoľahlivejší?

Najčastejšie chválený je päťvalcový 2.3 benzínový a 2.5 TDI naftový motor – sú jednoduché a, ak sú dobre udržiavané, prejazdia veľmi veľa. No u takého starého vozidla je dôležitejšie stav konkrétneho motora a jeho údržbová história ako jeho typ.

Je možné zaregistrovať Audi 100 ako historické vozidlo?

Autá staršie ako 30 rokov, ktoré splňujú požiadavky na historické vozidlá (originalita a stav), je možné zaregistrovať ako historické. Všetky Audi 100 generácie C3 a C4 už tento vek dosiahli.

Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky

Komentáre

Zatiaľ žiadne komentáre k Audi 100. Podeľte sa o skúsenosti.

Prihláste sa a komentujte

Ďalšie modely Audi

Audi →
REKLAMA Talkmio — AI live chat for your website 24/7