Porsche Cayman: 987, 981 og 718 generationer, motorer og udstyrsversioner
Porsche Cayman — en todækket sportsvogn med midtmonteret motor, ofte kaldet en af de bedst styrbare sportsbiler. Vi kigger på, hvordan 987, 981 og 718 generationerne adskiller sig, hvilke motorer og udstyrsversioner der findes på det brugte marked og hvad du skal tjekke, før du køber.
Cayman kort fortalt
Cayman er Boxster's lukkede søsterbil: Motoren er monteret bag sæderne, foran bagakselen, så bilen er godt balanceret og reagerer præcist på styre. Den har to bagagerum — foran og bagved det åbne bagklap — så den er mere praktisk til daglig brug end man skulle tro af en sportsbil.
Der er indtil videre produceret tre generationer: 987 (2005–2012), 981 (2013–2016) og 718 (fra 2016). På det brugte marked betragtes Cayman ofte som et mere rationelt valg end 911 — kørekomforten er lignende, men vedligeholdelsen er normalt billigere.
981 og 718 — hvad er forskellen
981 generationen (2013–2016) fik en lettere karosseri, længere hjulbase og en salon i 911-stil med høj midterkonsol. Dens atmosfæriske sekscylindrede motorer er berømte for deres lyd og jævne kraftudvikling, så en 981 i god stand er meget efterspurgt på det brugte marked, og GT4-versionen bevarer særligt godt sin værdi.
718 generationen (fra 2016) ligner udadtil, men de basale og S-versioner fik firecylindrede turbomotorer. De er kraftigere og mere økonomiske, men nogle købere savner lyden af sekscylindrede motorer. Senere fik GT4- og GTS 4.0-versionerne igen en 4.0-liters atmosfærisk sekscylindret motor.
987 er i dag den billigste måde at få fat i en Cayman. Bilerne fra 2009 fik direkte indsprøjtede motorer og PDK-gearkasse, så de ofte er det bedste valg blandt de ældre modeller.
Motorer og gearkasser
I 987-modellen havde Cayman S oprindeligt en 3.4 l (ca. 295 hk) motor, den basale Cayman en 2.7 l (ca. 245 hk) motor, og efter opdateringen i 2009 fik de henholdsvis 3.4 l (ca. 320 hk) og 2.9 l (ca. 265 hk). Den lettere Cayman R havde ca. 330 hk.
I 981-modellen har Cayman en 2.7 l (ca. 275 hk) motor, Cayman S en 3.4 l (ca. 325 hk), GTS ca. 340 hk, og GT4 en 3.8 l (ca. 385 hk) sekscylindret motor. I 718-modellen har Cayman og Cayman T en 2.0 l turbomotor (ca. 300 hk), Cayman S en 2.5 l (ca. 350 hk), den tidlige GTS ca. 365 hk, GTS 4.0 ca. 400 hk, GT4 ca. 420 hk, og GT4 RS ca. 500 hk.
Gearkasserne er enten manuelle eller automatiske: I 987-modellen var det Tiptronic indtil 2009, derefter en 7-trins PDK. 981 GT4 havde kun manuel gearkasse, mens 718 GT4 senere fik PDK. Alle versioner er baghjulstrukne.
Hvad man skal tjekke, når man køber en brugt Cayman
I de ældre 987-modeller (indtil 2009) er der kendte problemer med mellemakselbæringen (IMS) og indskæringer i cylindervæggene, så det er vigtigt at få bilen tjekket af en Porsche-specialist. Diagnosen viser også, om motoren er blevet drejet for højt op i omdrejningstallet – det er særligt vigtigt for biler med manuel gearkasse.
PDK-gearkassen skal skifte hurtigt og uden stød, mens den manuelle gearkasse ikke skal slirre. Forreste radiatorer samler blade og snavs, så de kan ruste — det er værd at kigge igennem bufferenes huller.
Tjek dækkene, bremsene og affjedringen, kølerens underside og forreste buffer: De afslører, om bilen ikke har været brugt meget på banen eller har været i ulykker. GTS- og GT4-versionerne er særligt afhængige af servicehistorik hos Porsche eller hos en specialist.
Versioner
Porsche-udstyr er meget afhængigt af individuel bestilt udstyr; vi angiver de grundlæggende versioner og deres karakteristiske udstyr.
Cayman
987, 981, 718Den grundlæggende version er den nemmeste og billigste at vedligeholde.
- Den mindst kraftfulde motor
- Små hjul og bremser
- Ofte — Sport Chrono-pakken
Cayman S
987, 981, 718Den mest kraftfulde og populære version på brugtbilsmarkedet.
- En kraftigere motor og kraftigere bremser
- Ofte — adaptiv affjedring PASM
- Ofte — 19–20 tommers hjul
Cayman T
718, fra 2019En lettere, køretøjsorienteret version af den grundlæggende motor.
- Lavere PASM-fjeder og sportudstød
- Kortere gearskifte
- Enkelere interiørudstyr
Cayman GTS
981, 718Den mest kraftfulde dagligdagsversion med mest sportsudstyr.
- Standard Sport Chrono-pakke
- Alcantara-interiørbeklædning
- Sortmalede eksteriørdetaljer
Cayman GT4
981, 718En track-tilpasset version, der holder sin værdi godt.
- Atmosfærisk sekscylindret motor
- Stor bageste stabilisator og aerodynamisk pakke
- Lavere, stivere fjeder
Sammenligning af 718-generationsversioner
| 718 Cayman | Cayman S | Cayman GTS 4.0 | Cayman GT4 | |
|---|---|---|---|---|
| Hvem passer den til | Til daglig sportskørsel | Mere kraft hver dag | Til elskere af sekscylindrede motorer | Til spor og samlere |
| Hjulstørrelser (ofte) | 18–20 tommer | 19–20 tommer | 20 tommer | 20 tommer |
| Motor | 2.0 l turbo, ca. 300 hk | 2.5 l turbo, ca. 350 hk | 4.0 l, ca. 400 hk | 4.0 l, ca. 420 hk |
| Interiøret | Standard | Oftest sportsæder | Alcantara interiør | Oftest sportssæder af kupe-type |
| Pris (relativt) på brugtmarkedet | € | €€ | €€€ | €€€ |
Til daglig brug er 718 Cayman eller Cayman S mest hensigtsmæssig. Hvis du værdsætter lyden af en sekscylindret motor, så vælg GTS 4.0 eller 981, mens GT4 er for dem, der kører på banen.
Fordele
- Fremragende håndtering og balanceret kørsel
- To bagagerum — praktisk til daglig brug
- Som regel billigere at vedligeholde end 911
- Beholder værdien godt, især GTS og GT4
Ulemper
- Kun to sæder
- Dyrere vedligeholdelse og dele end en almindelig bil
- 718's firecylindrede motorer lyder ikke så imponerende
Ofte stillede spørgsmål
Hvad er forskellen mellem Cayman og Boxster?
Teknikken og motorerne er næsten ens, men Cayman er en coupé med fast tag, mens Boxster er en cabriolet. Cayman har en stivere karosseri, og bagagerummet nås gennem en åbning i bagklappen.
Hvilken Cayman-generation er bedst at købe brugt?
For mange er den bedste valgmulighed 981-generationen: moderne, med sekscylindrede atmosfæriske motorer og uden de ældre 987-motoreres problemer. 718 er velegnet til dem, der vægter nyere udstyr og større effekt, mens 987 passer til en mindre budget, hvis bilen er kontrolleret af en specialist.
Er Cayman egnet til daglig brug?
Ja, hvis to sæder er nok. De to bagagerum giver plads til ugeendens bagage, og de fleste versioner kører tilstrækkeligt komfortabelt. Om vinteren er gode vinterdæk nødvendige, og på grund af den lave karosseri skal man passe på dyb sne og høje kantsten.
Hvad skal man vælge — PDK eller manuel gearkasse?
PDK er hurtigere og mere behagelig i byen, mens den manuelle gearkasse er mere værdsat af entusiaster og ofte bevarer sin værdi bedre, især i GTS- og GT4-versionerne. Når man køber en bil med manuel gearkasse, skal man sørge for at diagnosticere, om motoren ikke er blevet drejet i for høje omdrejninger.
Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat





























