Porsche Cayman: generácie 987, 981 a 718, motory a výbavy
Porsche Cayman je dvosedový kupé s uprostredným umiestnením motora, často označovaný za jeden z najlepšie ovládaných športových automobilov. Prehliadame, čím sa líšia generácie 987, 981 a 718, aké motory a výbavy nájdete na trhu s použitými vozidlami a čo je potrebné skontrolovať pred nákupom.
Cayman krátko
Cayman je uzavretý brat Boxsteru: motor je umiestnený za sedadlami, pred zadnou nápravou, preto je automobil dobre vyvážený a veľmi presne reaguje na riadenie. Má dve batožinové priestory – vpredu a vzadu pod otvoreným zadným víkom – preto je každodenne pohodlnejší, ako by ste od športového vozidla očakávali.
Do dnes bolo vyrobených tri generácie: 987 (2005–2012), 981 (2013–2016) a 718 (od roku 2016). Na trhu s použitými vozidlami je Cayman často považovaný za racionálnejšiu voľbu oproti 911 – jazdný komfort je podobný, ale údržba je zvyčajne lacnejšia.
981 a 718 – čím sa líšia
Generácia 981 (2013–2016) dostala ľahší karosériu, dlhšiu rozchod kolies a interiér v štýle 911 s vysokou strednou konzolou. Jej šesťvalcové atmosférické motory sú oceňované pre zvuk a rovnomerný nárast výkonu, preto sú v dobrom stave 981 na trhu s použitými vozidlami veľmi vyhľadávané a verzia GT4 zvlášť dobre udržiava hodnotu.
Generácia 718 (od roku 2016) vzhľadom vyzerá podobne, no základné a S verzie dostali štvorvalcové turbomotory. Sú výkonnejšie a úsporné, ale časť kupujúcich chýba zvuk šesťvalcového motora. Neskôr verzie GT4 a GTS 4.0 opäť dostali 4.0 l šesťvalcový atmosférický motor.
987 Cayman je dnes najlacnejšia možnosťou. Automobily z roku 2009 dostali priamovstrekové motory a prevodovku PDK, preto sú medzi staršími modelmi často lepším výberom.
Motory a prevodovky
V prvej generácii 987 Cayman S pôvodne mal 3,4 l (cca 295 kW), základný Cayman 2,7 l (cca 245 kW) motor, a po obnovení v roku 2009 – 3,4 l (cca 320 kW) a 2,9 l (cca 265 kW). Lahší Cayman R mal cca 330 kW.
Vo generácii 981 Cayman má 2,7 l (cca 275 kW), Cayman S – 3,4 l (cca 325 kW), GTS – cca 340 kW, a GT4 – 3,8 l (cca 385 kW) šesťvalcový motor. V generácii 718 Cayman a Cayman T majú 2,0 l turbomotor (cca 300 kW), Cayman S – 2,5 l (cca 350 kW), starší GTS – cca 365 kW, GTS 4,0 – cca 400 kW, GT4 – cca 420 kW, a GT4 RS – cca 500 kW.
Prevodovky sú ručné alebo automatické: v generácii 987 do roku 2009 Tiptronic, neskôr 7-stupňová PDK. 981 GT4 bol iba s ručnou prevodovkou, ale 718 GT4 neskôr dostal aj PDK. Všetky verzie sú poháňané zadnými kolami.
Čo overiť pri kúpe použitého Cayman
V starších modeloch 987 (do roku 2009) sú známe problémy s ložiskom medzi valcami (IMS) a vrypmi v stienkach valcov, preto je nutné overiť u Porsche specialistu. Diagnostika tiež ukáže, či motor nebol prevyťahaný – to je zvlášť dôležité pre automobily s ručnou prevodovkou.
PDK prevodovka má rýchlo a bez trzás prevádzať prevodové stupne, zatiaľ čo mechanická prevodovka nesmie skripať. Predné radiátory zadržujú listy a blato, preto môžu rdiať – stojí za to pozrieť sa cez otvory v prednej nárazníku.
Skontrolujte stav pneumatík, brzdy a podvozku, spodok karosérie a predný nárazník: ukážu, či auto nebolo často používané na okruhu alebo nebolo v nehode. Verzie GTS a GT4 sú zvlášť dôležité pre servisnú históriu v Porsche servise alebo u špecialistu.
Verzie
Porsche výbavy veľmi závisia od individuálne objednanej výbavy; uvádzame základné verzie a ich typickú výbavu.
Cayman
987, 981, 718Základná verzia je najjednoduchšia a najlacnejšia na údržbu.
- Najslabší motor
- Menšie kolesá a brzdy
- Často – balíček Sport Chrono
Cayman S
987, 981, 718Silnejšia a najpopulárnejšia verzia na trhu s použitými vozidlami.
- Silnejší motor a silnejšie brzdy
- Často – adaptívna podvozok PASM
- Často – kolesá 19–20 palcov
Cayman T
718, od roku 2019Lahšia verzia základného motora určená pre vodiča.
- Nižšia PASM podvesenie a športový výfuk
- Kratšia prevodovka
- Zjednodušené vybavenie interiéru
Cayman GTS
981, 718Najsilnejšia každodenná verzia s najväčším množstvom športového vybavenia.
- Štandardný balíček Sport Chrono
- Interiér z Alcantary
- Čierne vonkajšie detaily
Cayman GT4
981, 718Verzia prispôsobená pre trate, ktorá si veľmi dobre udržiava hodnotu.
- Atmosférický šesťvalec
- Veľký zadný krídlo a aerodynamický balíček
- Nižšia, tuhšia podvesenie
Porovnanie verzií série 718
| 718 Cayman | Cayman S | Cayman GTS 4.0 | Cayman GT4 | |
|---|---|---|---|---|
| Komu je vhodné | Pre každodenné športové jazdenie | Viac výkonu každý deň | Pre milovníkov šesťvalcov | Pre trate a zbierky |
| Rádce pri výbere (často) | 18–20 palcov | 19–20 palcov | 20 palcov | 20 palcov |
| Motor | 2.0 l turbo, okolo 300 kW | 2.5 l turbo, okolo 350 kW | 4.0 l, okolo 400 kW | 4.0 l, okolo 420 kW |
| Interiér | Štandardný | Často športové sedadlá | Interiér z Alcantary | Často sedačky typu sport |
| Cena na trhu s použitými vozidlami (pomerne) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Na každodenné použitie sa najviac vyplatí 718 Cayman alebo Cayman S. Ak je dôležitý zvuk šesťvalcového motora, je vhodné vybrať si GTS 4.0 alebo 981 verziu, a GT4 je pre tých, ktorí jazdia na okruhu.
Výhody
- Vynikajúca ovládaťnosť a vyvážené podvozok
- Dve batožinové priestory – pohodlné na každý deň
- Obvykle lacnejšie na údržbu ako 911
- Dobrý zotrvať hodnotu, zvlášť GTS a GT4
Nevýhody
- Len dve miesta
- Drahšia údržba a náhradné diely ako u bežného vozidla
- Štyri valce 718 znievajú menej dojímavo
Časté otázky
Čo Cayman odlišuje od Boxster?
Technika a motory sú takmer rovnaké, ale Cayman je kupé so stálym strechou, zatiaľ čo Boxster je kabriolet. Cayman má pevnejšiu karosériu a zadný batožinový priestor je dostupný cez otvoriteľný zadný panel.
Ktorá generácia Cayman je najlepšia na kúpu starého vozidla?
Pre väčšinu je najlepším výberom generácia 981: moderná, s atmosférickými šesťvalcovými motormi a bez problémov starších motorov 987. 718 je vhodný pre tých, ktorým je dôležite novšia výbava a väčšia výkonnosť, zatiaľ čo 987 je pre menší rozpočet, ak je auto skontrolované od odborníka.
Je Cayman vhodný na každodenné použitie?
Áno, ak stačí dve miesta. Dve batožinové priestory umožňujú zabrať batožinu na víkend, a väčšina verzií jazdí dostatočne pohodlne. V zime sú potrebné dobré zimné pneumatiky a kvôli nízkemu karosériu je treba dbať na hlboký sneh a vysoké okraje.
Čo vybrať — PDK alebo mechanickú prevodovku?
PDK je rýchlejšia a pohodlnejšia v meste, zatiaľ čo mechanická prevodovka je viac cenená nadšencami a často lepšie udržiava hodnotu, zvlášť v verziách GTS a GT4. Pri kúpe auta s mechanickou prevodovkou nevynechajte diagnostiku, či motor nebol otáčaný príliš vysokými otáčkami.
Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky





























