Porsche Cayman: 987, 981 och 718 generationer, motorer och versioner
Porsche Cayman — en tvåsitsig kupé med mittmonterad motor, ofta kallad en av de bäst styrda sportbilarna. Vi tittar på vad som skiljer 987, 981 och 718 generationerna, vilka motorer och versioner som finns på begagnatmarknaden och vad du måste kontrollera innan du köper.
Cayman kort
Cayman är Boxster:s stängda syster: motorn är monterad bakom sätena, framför bakaxeln, så bilen är välbalanserad och svarar mycket precis på ratten. Den har två bagageutrymmen — fram och bakom den öppningsbara bakluckan — så den är mer praktisk än vad man kan förvänta sig av en sportbil.
Hittills har tre generationer producerats: 987 (2005–2012), 981 (2013–2016) och 718 (från 2016). På begagnatmarknaden anses Cayman ofta vara ett mer rationellt val än 911 — körglädjen är liknande, men underhållet är vanligtvis billigare.
981 och 718 — vad skiljer dem åt
981 generationen (2013–2016) fick en lättare kaross, längre hjulbas och en interiör i 911-stil med hög centralkonsol. Dess sexcylindriga atmosfäriska motorer uppskattas för sin ljudbild och jämna kraftökning, så välskötta 981 modeller är mycket eftertraktade på begagnatmarknaden, och GT4-versionen behåller sitt värde särskilt bra.
718 generationen (från 2016) ser likadan ut, men bas- och S-versionerna fick fyra cylindriga turbomotorer. De är kraftfullare och mer ekonomiska, men en del köpare saknar ljudet från sexcylindriga motorer. Senare fick GT4- och GTS 4.0-versionerna återigen en 4.0-liters sexcylindrig atmosfärisk motor.
987 är idag det billigaste sättet att köpa en Cayman. Bilar från 2009 fick direktinsprutade motorer och PDK-lådan, så de är ofta ett bättre val bland de äldre modellerna.
Motorer och växellådor
I 987-modellen hade Cayman S ursprungligen en 3.4 l (ca 295 hk) motor, basmodellen Cayman en 2.7 l (ca 245 hk), och efter uppdateringen 2009 en 3.4 l (ca 320 hk) respektive 2.9 l (ca 265 hk). Den lättare Cayman R hade cirka 330 hk.
I 981-modellen har Cayman en 2.7 l (ca 275 hk) motor, Cayman S en 3.4 l (ca 325 hk), GTS cirka 340 hk, och GT4 en 3.8 l (ca 385 hk) sexcylindrig motor. I 718-modellen har Cayman och Cayman T en 2.0 l turbomotor (ca 300 hk), Cayman S en 2.5 l (ca 350 hk), den tidiga GTS cirka 365 hk, GTS 4.0 cirka 400 hk, GT4 cirka 420 hk, och GT4 RS cirka 500 hk.
Växellådor – manuell eller automat: I 987-modellen fanns Tiptronic fram till 2009, därefter en 7-växlad PDK. 981 GT4 fanns endast med manuell låda, medan 718 GT4 senare fick PDK. Alla versioner är bakhjulsdrivna.
Vad man bör kolla när man köper en begagnad Cayman
I de äldre 987-modellerna (före 2009) är det kända problem med mellanaxellager (IMS) och cylinderväggsbristningar, så det är viktigt att få en specialistkontroll hos Porsche. Diagnosen visar också om motorn har körts med för höga varvtal – detta är särskilt viktigt för bilar med manuell växellåda.
PDK-växellådan ska växla snabbt och smärtfritt, medan manuella växellådor ska vara smidiga. Framre radiatorer samlar löv och smuts, så de kan rosta – det är värt att kolla genom buffertöppningarna.
Kontrollera däckens, bromsarnas och fjäderupphängningens skick, bilens underrede och framre buffert: de avslöjar om bilen har använts mycket på bana eller varit med om en olycka. GTS- och GT4-versionerna är särskilt beroende av servicehistorik hos Porsche eller en specialist.
Versioner
Porsche-utrustningen varierar mycket beroende på individuellt beställd utrustning; vi anger de grundläggande versionerna och deras typiska utrustning.
Cayman
987, 981, 718Basversionen är den lättaste och billigaste att underhålla.
- Den minst kraftfulla motorn
- Mindre hjul och bromsar
- Ofta – Sport Chrono-paketet
Cayman S
987, 981, 718Den kraftfullaste och mest populära versionen på begagnadmarknaden.
- En kraftfullare motor och kraftigare bromsar
- Ofta – adaptiv fjäderupphängning PASM
- Ofta – 19–20 tums hjul
Cayman T
718, från 2019Lättare, basmotorsversion för förare.
- Lägre PASM-fjäder och sportutblås
- Kortare växellåda
- Förenklad interiör
Cayman GTS
981, 718Den mest kraftfulla dagliga versionen med mest sportutrustning.
- Standard Sport Chrono-paket
- Alcantara-interiör
- Svarta exteriördetaljer
Cayman GT4
981, 718Spårversion som behåller sitt värde mycket bra.
- Atmosfärisk sexcylindrig motor
- Stor bakspoiler och aerodynamikpaket
- Lägre, hårdare fjäder
Jämförelse av 718-generationerna
| 718 Cayman | Cayman S | Cayman GTS 4.0 | Cayman GT4 | |
|---|---|---|---|---|
| Vem passar den | För daglig sportig körning | Mer kraft varje dag | Sexcylindriga motorer för entusiaster | Bana och samlarobjekt |
| Vanliga tillbehör | 18–20 tums fälgar | 19–20 tums fälgar | 20 tums fälgar | 20 tums fälgar |
| Motor | 2.0-liters turbo, cirka 300 hk | 2.5-liters turbo, cirka 350 hk | 4.0-liters, cirka 400 hk | 4.0-liters, cirka 420 hk |
| Interiör | Standardutrustning | Ofta sportssäten | Alcantara inredning | Ofta sportssäten av kupétyp |
| Pris (relativt) på begagnadsmarknaden | € | €€ | €€€ | €€€ |
För daglig användning är 718 Cayman eller Cayman S bäst. Om sexcylindrig motors ljud är viktigt, välj GTS 4.0 eller 981, och GT4 är för dem som kör på bana.
Fördelar
- Utmärkt hantering och balanserad körning
- Två bagageutrymmen — praktiskt för daglig användning
- Vanligtvis billigare att underhålla än 911
- Behåller värdet bra, särskilt GTS och GT4
Nackdelar
- Endast två sittplatser
- Dyrare underhåll och reservdelar än en vanlig bil
- 718:s fyrcylindriga motorer låter inte lika imponerande
Vanliga frågor
Hur skiljer sig Cayman från Boxster?
Tekniken och motorerna är nästan identiska, men Cayman är en kupé med fast tak, medan Boxster är en cabriolet. Cayman har en stelare kaross och bagageutrymmet nås genom en öppningsbar baklucka.
Vilken Cayman-generation är bäst att köpa begagnad?
För många är den bästa valet 981-generationen: modern, med sexcylindriga atmosfäriska motorer och utan de äldre 987-motorernas problem. 718 passar de som värdesätter nyare utrustning och mer effekt, medan 987 passar den som har en mindre budget, förutsatt att bilen är kontrollerad av en specialist.
Är Cayman lämplig för daglig körning?
Ja, om två platser räcker. De två bagageutrymmena gör att man kan ta med helgens bagage, och de flesta versioner körs tillräckligt bekvämt. På vintern krävs bra vinterdäck, och på grund av den låga karossen måste man vara försiktig med djup snö och höga kantstenar.
Vad ska man välja — PDK eller manuell växellåda?
PDK är snabbare och mer bekväm i staden, medan den manuella växellådan uppskattas mer av entusiaster och ofta behåller sitt värde bättre, särskilt i GTS- och GT4-versionerna. När man köper en bil med manuell växellåda, se till att diagnostiken kontrollerar att motorn inte har körts med för höga varvtal.
Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt





























