Renault Megane: III ja IV sukupolvet, moottorit ja varustelut
Renault Megane on ranskalainen kompaktiauto, joka on suosittu Liettuassa taloudellisten dieselmoottorien ja edullisen hinnan vuoksi käytettyjen autojen markkinoilla. Katsomme, miten III ja IV sukupolvet eroavat toisistaan, mitkä moottorit ovat yleisimpiä, miten varustelut eroavat ja mitä tarkistaa ennen ostamista.
Megane lyhyesti
Megane (valmistajan kirjoitusasu — Mégane) on valmistettu vuodesta 1995 lähtien ja kilpailee Volkswagen Golfin, Ford Focusin tai Peugeot 308:n kanssa. III ja IV sukupolvet tarjoavat hatchback- ja farmarimallit — Megane Grandtour. III sukupolvi valmistettiin myös kolmiovisten kupeina ja kupe-kabrioletteina, kun taas IV sukupolvi on saatavilla myös sedanina.
Meganea arvostetaan mukavasta, pehmeästä ajosta, pienistä dieselmoottorien kulutuksista ja siitä, että käytettyjen autojen markkinoilla se on yleensä halvempi kuin samanikäiset saksalaiset kilpailijat. Urheilulliseen ajamiseen kiinnostuneille on R.S.-versiot, joilla on omat uskolliset faniensa.
III ja IV sukupolvi — miten ne eroavat
III sukupolvi (2008–2016) on yksinkertaisempi ja halvempi, joten käytettyjen autojen markkinoilla sen tarjonta on suurin. Tuotantokauden aikana se päivitettiin useita kertoja: myöhemmät autot saivat modernimpia moottoreita, kuten 1.2 TCe, ja hieman uudistetun ulkonäön. Se on käytännöllinen ja edullinen päivittäisauto, mutta useimmat esimerkit ovat jo kulkeneet huomattavan matkan.
Neljäs sukupolvi (vuodesta 2016) on pidempi, levempi ja huomattavasti modernimpi: ilmeikäs C-muotoiset LED-päivävalot, korkeammissa varusteluissa suuri pystysuuntainen kosketusnäyttö ja lisää ajovaroitusjärjestelmiä. Vuoden 2020 päivityksessä autot saivat uudistetut LED-valot, uudemman multimediasysteemin, ja valikoimaan lisättiin latautuva hybridi E-Tech.
Vuodesta 2022 valmistettu Megane E-Tech Electric on kokonaan erilainen auto – sähköinen maastoauto, joten sitä ei pidä sekoittaa tavalliseen Meganeen.
Moottorit ja vaihteistot
Kolmannessa sukupolvessa suosituin oli 1.5 dCi diesel (noin 85–110 hv), lisäksi löytyi tehokkaampia 1.9 dCi ja 1.6 dCi (noin 130 hv). Bensiinimoottorit olivat 1.6 16V ilman turboa (noin 110 hv), myöhemmin 1.4 TCe ja 1.2 TCe turboa käyttäen.
Neljännessä sukupolvessa perustana ovat 1.2 TCe ja vuodesta 2018 lähtien 1.3 TCe bensiinimoottorit (noin 115–160 hv) sekä 1.5 dCi / Blue dCi dieselit (noin 90–115 hv). Tehokkaammat dieselit ovat 1.6 dCi, myöhemmin 1.7 Blue dCi (noin 130–165 hv). GT-versio sai 1.6 TCe (noin 205 hv), ja Megane R.S. sai 1.8 TCe (noin 280–300 hv).
Vaihteistot ovat manuaalisia tai automaattisia EDC (kaksinkertaiset kytkimet). 1.5 dCi:n ja pienempien bensiinimoottorien kanssa käytetään usein kuivaa kytkintä EDC: se on taloudellinen, mutta ei pidä jatkuvasta ajamisesta kapeilla teillä ja karkeasta liikkeestä.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä Meganea
1.5 dCi-moottori kestää pitkään, joselle vaihdetaan öljyä ajoissa, mutta huonolla huollolla siihen voi ilmaantua paineistusvuotoja. Kysy huoltohistoriasta ja kysy, kuuleeko moottorista kolahteluja. Dieselautojen, jotka ovat paljon ajaneet kaupungissa, tarkista kovaosafilteri (DPF) ja EGR-venttiili.
Varhaisimpien 1.2 TCe-moottoreiden (noin 2012–2016) heikko kohta on lisääntyneet öljynkulut, jotka voivat vahingoittaa jakeluketjua ja moottoria itseään. Kysy, onko öljyntaso tarkistettu säännöllisesti ja onko moottoria korjattu.
EDC-vaihteisto pitää vaihtaa sujuvasti — vääntyminen liikkuessa tai kolahduksia vaihtamisen yhteydessä osoittavat sankojen tai ohjauslohkon ongelmia. Neljännessä sukupolvessa tarkista, reagoiiko multimediasysteemi ja kosketusnäyttö nopeasti. Kaikille autoille tarkista ajokunto teknisen tarkastuksen ja huoltokirjojen mukaan, ja korin osalta tarkista maalatut osat.
Varustelut
Nimet ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosien mukaan; luetellaan Euroopassa yleisesti tavattavat varustelut.
Expression
Neljäs sukupolviYksinkertaisempi kolmannen sukupolven varustelu on halvin vaihtoehto.
- Usein — teräsrenkaat
- Ilmastointi
- Yksinkertaisempi äänijärjestelmä
Dynamique
Neljäs sukupolviSuosituin kolmannen sukupolven varustelu lisävarusteilla.
- Usein — kevytmetallirenkaat
- Usein — automaattinen ilmastonohjaus ja nopeudenpito
- Usein — Carminat TomTom-navigointi
Zen
Neljäs sukupolviPääasiallinen neljännen sukupolven varustelu, joka riittää useimmille ostajille.
- Usein — kevytmetallirenkaat
- Usein — automaattinen ilmastonsäätö ja parkkipaikan anturit
- Kortti tavallisen avaimen sijasta
Intens
Neljäs sukupolviTehokkaampi versio, jossa on enemmän teknologiaa.
- Usein — suuri pystysuuntainen multimedianäyttö
- Usein — digitaalinen mittaristo
- Usein — ajotilojen valinta ja sisustuksen valaistus
GT Line / R.S. Line
Neljäs sukupolviUrheilullinen ulkonäköinen versio tavallisilla moottoreilla; uudistuksen jälkeen vuonna 2020 tunnetaan nimellä R.S. Line.
- Urheilulliset puskurit ja isommat renkaat
- Urheilulliset istuimet ja verhoilu
- Usein — LED-etsinvalot
GT ir R.S.
Neljäs sukupolviVoimakkain versio ajamisen mukavuudelle.
- GT — noin 205 hv, R.S. — noin 280–300 hv
- Usein — neljän pyörän vetotekniikka 4Control
- Ylellisempi auto ja urheilullinen sisustus
Neljännen sukupolven varustelujen vertailu
| Zen | Intens | GT Line / R.S. Line | R.S. | |
|---|---|---|---|---|
| Kenen autolle sopii | Päivittäiseen ajamiseen | Mukavuuteen ja teknologiaan | Urheilulliseen ulkonäköön | Ajokelpoisuuteen |
| Renkaat (yleensä) | 16 tuuman | 16–17 tuuman | 17–18 tuuman | 18–19 tuuman |
| Sisustus | Perusmalli | Lisää mukavuusvarusteita, suurempi näyttö | Urheilulliset istuimet | Urheilulliset istuimet, R.S. varustelu |
| Moottori (yleensä) | 1.2–1.3 TCe, 1.5 dCi | 1.2–1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi | 1.3 TCe, 1.5–1.7 dCi | 1.8 TCe, 280–300 hv |
| Kustannukset käytetyn markkinan (suhteellisesti) | € | €€ | €€ | €€€ |
Monelle ostajalle paras valinta on Zen tai Intens 1.3 TCe tai 1.5 dCi moottorilla. GT Line tai R.S. Line kannattaa valita ulkonäön takia, mutta R.S. vain jos etsit todella urheilullista autoa.
Plussat
- Mukava ja pehmeä ajokäyttö
- Taloudelliset dieselmoottorit
- Käytetyn markkinan yleensä halvempi kuin saksalaiset kilpailijat
- Suuri tarjonta, varusteet löytyvät helposti
Miinukset
- Menettää arvonsa nopeammin kuin saksalaiset kilpailijat
- Kesäkuumissa EDC-vaihteisto on herkkä ajamiseen kamppailuissa
- Varhaisimpien 1.2 TCe-moottorien öljynkulutus
Usein kysytyt kysymykset
Mikä Megane-sukupolvi on paras ostettavaksi?
Jos budjetti on rajattu — myöhäisemmät III-sukupolven autot 1.5 dCi tai 1.6 dCi dieselillä ja selkeä huoltohistoria. Jos haluat modernimman sisustuksen ja enemmän turvajärjestelmiä, valitse IV-sukupolvi, parhaiten vuodelta 2018 alkaen, jolloin tuli 1.3 TCe-moottori.
Onko 1.5 dCi-moottori luotettava?
Tämä on yksi Renaultin yleisimmistä ja taloudellisimmista dieselmoottoreista, mutta se on herkkä öljynvaihtoväleille. Valitse auto, jolla on selkeä huoltohistoria ja välttäkää ne, joiden öljy vaihdetaan harvoin.
Mitä eroa on Megane ja Megane Grandtour välillä?
Grandtour on farmariauto, jolla on huomattavasti suurempi tavaratila, joten se sopii perheille ja paljon matkustaville. Moottorit ja varustelut ovat pääosin samat kuin hatchback-mallissa.
Onko kannattavaa valita Megane EDC-vaihteistolla?
On, jos vaihteisto toimii sujuvasti ja ajat paljon kaupunkialueella. Testiajon aikana kokeile lähtöä paikasta ja hitaasti ajamista kamppailussa — nykiminen osoittaa, että vaihteisto saattaa tarvita korjausta.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























