Ford Mustang: generácie S197, S550 a S650, motory a výbavy
Ford Mustang — legendárny americký športový automobil, vyrábaný od roku 1964, oficiálne v Európe predávaný od roku 2015. Prehľadneme, čím sa líšia generácie S197, S550 a S650, ktoré motory a verzie sú najčastejšie a čo je potrebné skontrolovať, pretože značná časť Mustangov predávaných na Slovensku je dovezených z USA.
Mustang krátko
Mustang je zadne poháňaný štvormiestny automobil, vyrábaný v karosérii kupé (fastback) a kabriolet. Po dlhú dobu bol určený len pre trh v Severnej Amerike, preto staršie automobily v Európe sú často dovezené z USA. Od šiestej generácie (S550) sa Mustang stal svetovým modelom a začal sa oficiálne predávať aj v Európe.
Zákazníci si Mustang vyberajú pre vzhľad, zvuk motora V8 a veľkú výkonnosť za pomerne dostupnú cenu. Avšak nie je to veľmi praktický automobil na každodenné použitie: zadné sedadlá sú nízke a motor V8 spotrebuje veľa paliva.
Mustang Mach-E je úplne iný, elektrický SUV, ktorý s klasickým Mustangom má spoločné len meno. V tomto článku ho nebudeme spomínať.
Ktorú generáciu vybrať
S197 (2005–2014) sa vyznačuje retro dizajnom, pripomínajúcim Mustang z 70. rokov, a jednoduchým zadným zavesením s tuhou osou. V roku 2010 bol automobil obnovený a od roku 2011 dostal nové motory — 3.7 V6 a 5.0 V8. Je to najlacnejšia možnosť získať Mustang s motorom V8, ale takmer všetky tieto automobily sú dovezené z USA, preto je ich história dôležitejšia ako výbava.
S550 (2015–2023) — prvý Mustang s nezávislým zadným zavesením, moderným interiérom a oficiálnym predajom v Európe. Je to najobľúbenejší generácia na trhu s použitými vozidlami. V roku 2018 obnovené automobily dostali nový predný čel, výkonnejší V8, 10-stupňovú automatickú prevodovku a možnosť vybrať si digitálny priemyselný panel.
S650 (od roku 2023) je technicky podobný S550, ale má úplne nový interiér s veľkými displejmi. V Európe sa predáva hlavne s motorom V8 a na trhu s použitými vozidlami je stále vzácny a drahý.
Motory a prevodovky
V generácii S197 do roku 2010 boli motory 4.0 V6 a 4.6 V8, neskôr 3.7 V6 (okolo 305 k) a 5.0 V8 (okolo 412–420 k). Najvýkonnejšie boli Shelby GT500 s kompresorovým V8.
V generácii S550 sa v Európe ponúkali dva motory: štvorvalcový 2.3 EcoBoost turbo (317 k, po obnovení 290 k) a 5.0 V8 (421 k, po obnovení 450 k). Špeciálne verzie Bullitt a Mach 1 mali okolo 460 k. Na trhu v USA do roku 2017 bol tiež 3.7 V6, a výkon verzií v USA sa trochu líši od európskych.
Vo všetkých generáciách je možné vybrať si 6-stupňovú manuálnu prevodovku. S550 do roku 2017 mal 6-stupňovú automatickú prevodovku, od roku 2018 10-stupňovú automatickú prevodovku, ktorá sa používa aj v generácii S650.
Čo overiť pri kúpe použitého Mustangu
Ak sa automobil bol privezený z USA, skontrolujte jeho históriu podľa VIN kódu: fotografie z aukciov, nehody a možné poškodenie vodou. Prehľadnite priestory karosérie, lakovanie detailov, stav vzduchových podušiek a rzia alebo vlhkosť pod koberecmi môže znamenáť, že automobil bol zaplavený.
Verzie z USA sa líšia od európskych svetlami, multimediálnymi nastaveniami a ďalšími drobnosťami, preto sa často prestavujú — opýtajte sa, čo a ako bolo zmenené. Pri registrácii na Slovensku sa platí daň z emisií, ktorá je pre automobily s veľkým množstvom CO2, napr. V8, vyššia.
Ide o silný automobil, preto ohodnotte stav pneumatík, brzdy, prevodovku a podvozok, ako aj geometriu kolies. Silne opotrebované zadné pneumatiky alebo prehriate brzdy ukazujú agresívne jazdenie. Automatická prevodovka má prechádzať hladko, bez rázov.
Výbava a verzie
Výbava Mustangu sa často označuje podľa motora a špeciálnych verzií, zatiaľ čo vybavenie sa líši podľa trhu a rokov; uvádzame najčastejšie stretnuté verzie.
V6
Generácia S197Najlacnejšia verzia generácie S197 s šesťvalcovým motorom.
- 4,0 alebo 3,7 V6 motor
- Často — jednoduchšia výbava a menšie kolesá
- Menšie náklady na údržbu než u V8
EcoBoost
Generácia S550Štyri valce turbo verzia pre tých, ktorým je najdôležitejší vzhľad.
- 2,3 EcoBoost turbo motor
- Menšie spotreby paliva než u V8
- Často — kolesá 18–19 palcov
GT
Generácie S197, S550 a S650Najobľúbenejšia verzia s 5.0 V8 motorom.
- 5.0 V8 motor
- Často — brzdy Brembo (S550 a S650)
- Často — aktívny výfukový systém s regulovateľným hlukom
Premium
Generácie S197 a S550 (trh USA)Verzia s bohatým vybavením pre trh USA, často sa vyskytuje medzi dovoznými automobilmi.
- Jednoduché interiérové vybavenie
- Lepšia zvuková sústava
- Často — vyhriaté a chladené sedadlá
Bullitt
Generácia S550Verzia s obmedzeným nákladom, venovaná filmu so stejným názvom.
- 5.0 V8, približne 460 k
- Len mechanická prevodovka so sférovým páčikom
- Častejšie tmavozelená alebo čierna farba
Mach 1
Generácia S550Najšportovejšia verzia S550 oficiálne predávaná v Európe.
- 5.0 V8, približne 460 k
- Vylepšený chladiaci systém a prevodovka
- Niektoré detaily prevzaté z verzií Shelby
Porovnanie verzií VI generácie (S550)
| EcoBoost | GT | Bullitt | Mach 1 | |
|---|---|---|---|---|
| Pre koho je to | Štýlové a pre menšie náklady | V8 zvuk a výkon | Pre zbierateľov | Pre športové jazdenie |
| Motor | 2.3 EcoBoost, 290–317 k | 5.0 V8, 421–450 k | 5.0 V8, približne 460 k | 5.0 V8, približne 460 k |
| Prevodovka | Manuálna alebo automatická | Manuálna alebo automatická | Len manuálna | Manuálna alebo automatická |
| Pneumatika (často) | 18–19 kol. | 19 kol. | 19 kol. | 19 kol. |
| Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Pre väčšinu kupujúcich je logický výber obnovený (2018–2023) GT s motorom V8. EcoBoost je vhodný, ak je dôležitý vzhľad a nižšie náklady, zatiaľ čo Bullitt a Mach 1 sú vzácnejšie verzie pre nadšencov.
Výhody
- Charizmatický vzhľad a zvuk motora V8
- Veľká výkonnosť za pomerne dostupnú cenu
- Od série S550 sa oficiálne predáva v Európe
- Veľa náhradných dielov a možností vylepšenia
Nevýhody
- Veľké spotreby paliva a drahý poistenie
- Veľa vozidiel z USA s históriou nehôd
- Úzke zadné sedadlá, obmedzená praktickosť
Časté otázky
Ktorý Mustang je najlepší pri kúpe použitého?
Preferovaný výber pre mnohých kupujúcich je GT 5. generácie z rokov 2018–2023 s motorom 5.0 V8: je výkonnejší ako predchádzajúce verzie, má modernšiu prevodovku a nezávislé zadné zavesenie. Európsku verziu je jednoduchšie registrovať a udržiavať ako tu, ktorá bola dovezená z USA.
Či je výhodné kúpiť Mustang z USA?
Takéto automobily sú často lacnejšie, ale značná časť z nich prešla haváriami alebo záplavami. Pred nákupom skontrolujte históriu podľa VIN kódu, fotografie z aukcie a geometriu karosérie, a tiež odhadnite náklady na prispôsobenie svetlometov a ďalších detailov.
Či je Mustang s motorom 2.3 EcoBoost hodný pozornosti?
Áno, ak je najdôležitejší vzhľad a nižšie náklady: karoséria a podvozok sú rovnaké, ale automobil spotrebuje menej paliva. Ale chýba mu zvuk V8, pre ktorý si mnohí vyberajú Mustang, preto je na trhu s použitými vozidlami EcoBoost často lacnejší.
Koľko paliva spotrebuje Mustang V8?
Záleží od jazdného štýlu, ale pri zmiešanom režime často okolo 12–15 l/100 km, v meste viac. Verzia EcoBoost obvykle spotrebuje o niekoľko litrov menej.
Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky





























