För företag: paket, API och import →

Nissan X-Trail

Bilar · Tillverkning 2001–

Nissan X-Trail: generationer, tillverkningsår och annonser.

ANNONS Site AI Audit: What to fix on your website

Generationer 4 generationer

Nissan X-Trail till salu 4 annonser

Alla annonser →

Pris, €

Årsmodell

Mätarställning, km

Effekt, kW

Drivmedel

Växellåda

Karosstyp

Skick

Land

Säljare

Utrustning

Mer utrustning
Exteriör
Elektronik
Interiör
Ljud och bild
Säkerhet
Stöldskydd
Övriga fördelar
Nissan X-Trail4

Nissan X-Trail

201895 348 kmDieselAutomat96 kWSUV / terrängbil

Nissan X-Trail, 2018-03, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 96 kW; rida: 95 348 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garantija. Auto…

🇱🇹 Šiauliai · ID 245
14 400 €
Nissan X-Trail4

Nissan X-Trail

202514 099 kmBensinAutomat120 kWSUV / terrängbil

Nissan X-Trail, 2025-01, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.5 l, 120 kW; rida: 14 099 km. 88 000 km arba 16 mėn. gamintojo garantija. Au…

🇱🇹 Šiauliai · ID 268
25 900 €
Nissan X-Trail4

Nissan X-Trail

202425 979 kmHybridAutomat116 kWSUV / terrängbil

Nissan X-Trail, 2024-06, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.5 l, 116 kW; rida: 25 979 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garan…

🇱🇹 Šiauliai · ID 288
29 900 €
Nissan X-Trail4

Nissan X-Trail

202612 198 kmHybridAutomat116 kWSUV / terrängbil

Nissan X-Trail, 2026-03, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.5 l, 116 kW; rida: 12 198 km. 17 mėn. gamintojo garantija. Automob…

🇱🇹 Šiauliai · ID 292
30 900 €
ANNONS Internet Solutions — IT services for business since 2011
Nissan X-Trail
Foto: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Nissan

Nissan X-Trail: T31, T32 och T33 generationer, motorer och utrustningsnivåer

Nissan X-Trail är en medelstor SUV som producerats sedan 2001 och uppskattas för sin rymliga inredning och fyrhjulsdrift. Vi tittar på vad som skiljer T31, T32 och T33 generationerna åt, vilka motorer som är vanligast, hur utrustningsnivåerna skiljer sig och vad man bör kolla innan man köper en begagnad X-Trail.

X-Trail kort

De två första X-Trail generationerna (T30 och T31) var kantiga och hade en äkta SUV-utseende. 2014 års T32 generation blev mer rundad och liknar Qashqai: de delar plattform och mycket teknik, men är större och kan ha sju sittplatser.

X-Trail väljs ofta av familjer som behöver mycket bagageutrymme och en bekväm inredning, samt av dem som värdesätter fyrhjulsdrift på vintern eller i terräng. 4x4-systemet driver vanligtvis framhjulen och kopplar in bakhjulen endast vid behov, så X-Trail passar bättre för halka och grusvägar än för allvarlig terrängkörning.

Vilken generation ska man välja

T31 generationen (2007–2014) behöll den kantiga formen och den enkla, robusta konstruktionen. Den hittas oftast med 2.0 dCi dieselmotor och fyrhjulsdrift. Det är ett billigt sätt att få ett rymligt 4x4, men de flesta bilar är gamla och har många körda mil, så teknisk skick är viktigare än utrustningsnivå.

T32 generationen (2014–2022) — den mest populära på begagnadsmarknaden. Interiören är modernare, bilen mer bekväm, och för en extra kostnad kunde man beställa en tredje rad säten. År 2017 fick den uppdaterade versionen en ny front, högre kvalitet på interiörmaterial och fler hjälpsystem för körning.

T33 generationen (från 2022) säljs i Europa endast med elektrifierade motorer — en lätt hybrid eller e-POWER-system, där hjulen drivs av en elmotor, och bensinmotorn främst producerar elektricitet. Denna generation är dyrare och ännu inte lika vanlig på begagnadsmarknaden.

Motorer och växellådor

I T31 generationen var den vanligaste 2.0 dCi dieseln (cirka 150–173 hk), mindre vanligt — 2.0 och 2.5 bensinmotorer. Dieslarna kombinerades med en 6-växlad manuell eller automatisk låda, bensinmotorerna ofta med en tröglös Xtronic CVT-låda.

I T32 generationen var den vanligaste 1.6 dCi dieseln (130 hk). Bensinmotorerna — 1.6 DIG-T (163 hk), senare 1.3 DIG-T (160 hk) med en 7-växlad dubbelkopplingslåda. Efter uppdateringen 2017 kom en starkare 2.0 dCi (cirka 177 hk), och 2019 ersattes 1.6 dCi av 1.7 dCi (150 hk). Växellådor — 6-växlad manuell eller Xtronic CVT.

I T33 generationen används en 1.5 VC-Turbo bensinmotor med variabel kompression. Den lätta hybridversionen har cirka 163 hk och framhjulsdrift, e-POWER har cirka 204 hk, och versionen med två elmotorer e-4ORCE har cirka 213 hk och fyrhjulsdrift.

Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad X-Trail

Xtronic CVT-växellåda — en av de största riskerna med en begagnad X-Trail. Under provkörningen, observera om det finns någon stelhet, vibrationer eller slirning när du accelererar, och fråga om CVT-vätskan har bytts. I dieseldrivna bilar med manuell växellåda, kontrollera kugghjulen och dubbelmassan.

Många dieseldrivna bilar som har körts mycket i staden bör ha sin partikelfilter (DPF) och EGR-ventil kontrollerad. I 4x4-versioner, testa svängar från stillastående — slirning eller knarrande ljud kan indikera slitage på bakaxeln. I T30- och T31-modellerna, kontrollera bottenplåten och svetsarna för korrosion.

I sju-sitsiga versioner, kontrollera mekanismen för att vika ner tredje radens sätes. För alla bilar — kontrollera däcken enligt servicehistoriken, och karossen för målade detaljer och ojämna fogar.

ANNONS Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Utstyrningsnivåer

Namn och utrustning varierar beroende på marknad och år; vi anger de vanligaste utstyrningsnivåerna i Europa.

Visia

T32-modellen

Basutrustning — enkel och billigast.

  • Ofta enklare fälgar
  • Manuell klimatanläggning eller enkel klimatkontroll
  • Enklare ljudsystem utan navigation

Acenta

T32-modellen

Populär mellannivå med mer komfortutrustning.

  • Lätta legeringsfälgar
  • Dubbelzonig klimatkontroll
  • Ofta — parkeringssensorer och automatiska blinkers

N-Connecta

T32-modellen

Mer teknik för ett smart pris.

  • Multimediasystem med navigering
  • Ofta — 360° kamerorundsyn (Around View Monitor)
  • Ofta — panoramatak

Tekna

T32-modellen

Den högsta utrustningsnivån för komfortälskare.

  • Enskilda säten, ofta uppvärmda
  • Ofta — LED-strålkastare och större hjul
  • Ofta — elektriskt styrd bagagelucka

Tekna ir Tekna+

T33 generationen

De lyxigaste versionerna av den senaste generationen.

  • Lyxigare inredning
  • Ofta — projektionsskärm och 360° kamerorundsyn
  • Många hjälpsystem för körning, ofta med ProPILOT

Jämförelse av utrustningsnivåer för T32 generationen

VisiaAcentaN-ConnectaTekna
Vem passar denFör den minsta budgetenFör daglig familjebrukTeknikentusiasterKomfort
Däck (vanligtvis)16–17 tum17 tum18 tum18–19 tum
InteriörKlädsel, enkel utrustningKlädsel, dubbelzonad klimatanläggningNavigering, ofta 360° kameraLäder, uppvärmda sittplatser
Pris på begagnadmarknaden (relativt)€€€€€€€

Många köpares bästa val är Acenta eller N-Connecta med dieselmotor och manuell växellåda eller välskött CVT. Tekna är ett bra val om komfort är viktigt, medan Visia är det billigaste alternativet.

Fördelar

  • Rymligt interiör och stor bagageutrymme
  • Tillgänglig med sju sittplatser
  • Frekvent förekommande fyrhjulsdrift
  • Behaglig och mjuk körning

Nackdelar

  • Xtronic CVT-lådans tillförlitlighet
  • Dieselmotorer är känsliga för korta städerkörningar
  • 1.6 dCi-motorn är för svag för en tung bil

Vanliga frågor

Vilken generation av X-Trail är bäst att köpa begagnad?

För många köpare är T32 efter 2017 års uppdatering det bästa valet: modernare interiör, mer säkerhetsutrustning och ett brett utbud. T31 passar en mindre budget, medan T33 är för dem som söker hybridteknik.

Är X-Trail med CVT-växellåda pålitlig?

CVT-lådans tillförlitlighet beror mycket på underhållet. Välj en bil med dokumenterad servicehistoria och kontrollera under provkörningen att det inte finns några stötar eller ryckningar vid acceleration. Om du är osäker är en manuell växellåda ett säkrare val.

Har X-Trail sju sittplatser?

I T32 och T33 kunde man beställa en tredje rad med sittplatser, men de flesta bilarna är femsitsiga. Den tredje raden passar barn eller kortare resor, men när den är uppfälld blir bagageutrymmet mycket mindre.

Vad skiljer X-Trail och Qashqai åt?

X-Trail är större – längre, med mer utrymme bak och i bagageutrymmet, och kan dessutom ha sju sittplatser. Qashqai är mer kompakt och ofta mer ekonomisk, vilket gör den bättre lämpad för staden.

Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt

Kommentarer

Inga kommentarer om Nissan X-Trail ännu. Dela din erfarenhet.

Logga in för att kommentera

Andra modeller Nissan

Nissan →
ANNONS Site AI Audit — free website audit