For virksomheder: pakker, API og import →

Nissan X-Trail

Biler · Produktion 2001–

Nissan X-Trail: generationer, produktionsår og annoncer.

ANNONCE Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Generationer 4 generationer

Nissan X-Trail til salg 4 annoncer

Alle annoncer →

Pris, €

Årgang

Kilometer, km

Effekt, kW

Brændstof

Gearkasse

Karrosseri

Stand

Land

Sælger

Udstyr

Mere udstyr
Eksteriør
Elektronik
Interiør
Lyd og billede
Sikkerhed
Tyverisikring
Andre fordele
Nissan X-Trail4

Nissan X-Trail

201895 348 kmDieselAutomatisk96 kWSUV / terrængbil

Nissan X-Trail, 2018-03, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 96 kW; rida: 95 348 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garantija. Auto…

🇱🇹 Šiauliai · ID 245
14.400 €
Nissan X-Trail4

Nissan X-Trail

202514 099 kmBenzinAutomatisk120 kWSUV / terrængbil

Nissan X-Trail, 2025-01, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.5 l, 120 kW; rida: 14 099 km. 88 000 km arba 16 mėn. gamintojo garantija. Au…

🇱🇹 Šiauliai · ID 268
25.900 €
Nissan X-Trail4

Nissan X-Trail

202425 979 kmHybridAutomatisk116 kWSUV / terrængbil

Nissan X-Trail, 2024-06, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.5 l, 116 kW; rida: 25 979 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garan…

🇱🇹 Šiauliai · ID 288
29.900 €
Nissan X-Trail4

Nissan X-Trail

202612 198 kmHybridAutomatisk116 kWSUV / terrængbil

Nissan X-Trail, 2026-03, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.5 l, 116 kW; rida: 12 198 km. 17 mėn. gamintojo garantija. Automob…

🇱🇹 Šiauliai · ID 292
30.900 €
ANNONCE Internet Solutions — IT services for business since 2011
Nissan X-Trail
Foto: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Nissan

Nissan X-Trail: T31, T32 og T33 generationer, motorer og udstyr

Nissan X-Trail er en mellemklasse SUV, der er blevet produceret siden 2001 og værdsat for sin rummelige kabine og firehjulstræk. Vi ser på, hvordan T31, T32 og T33 generationerne adskiller sig, hvilke motorer der er mest almindelige, hvordan udstyrsniveauerne varierer og hvad man skal tjekke, før man køber en brugt X-Trail.

X-Trail kort fortalt

De første to X-Trail generationer (T30 og T31) var kantede og havde et ægte SUV-udseende. Den i 2014 introducerede T32 generation blev mere afrundet og lignede mere Qashqai: den deler platform og meget teknologi med den, men er større og kan have syv sæder.

X-Trail vælges ofte af familier, der har brug for en stor bagagerum og en behagelig kabine, samt dem, der værdsætter firehjulstræk om vinteren eller i byområder. 4x4-systemet driver normalt forhjulene, og baghjulene aktiveres kun når det er nødvendigt, så X-Trail er mere egnet til glatte veje og små stier end til alvorlig terrænkørsel.

Hvilken generation skal man vælge

T31 generationen (2007–2014) beholdt den kantede form og en simpel, solid konstruktion. Den findes ofte med en 2.0 dCi diesel og firehjulstræk. Det er en billig måde at få et rummeligt 4x4, men de fleste biler er gamle og har mange kilometer på uret, så teknisk stand er vigtigere end udstyrsniveau.

T32 generationen (2014–2022) — den mest populære på brugtbilsmarkedet. Interiøret er mere moderne, køretøjet mere komfortabelt, og for en ekstra pris kunne man bestille en tredje sæderække. Den opdaterede version fra 2017 fik et nyt frontparti, bedre interiørmaterialer og flere hjælpesystemer til kørsel.

T33 generationen (fra 2022) sælges i Europa kun med elektrificerede motorer — enten en let hybrid eller e-POWER-systemet, hvor elmotoren driver hjulene, og benzinmotoren primært producerer elektricitet. Denne generation er dyrere og endnu ikke så almindelig på brugtbilsmarkedet.

Motorer og gearkasser

I T31 generationen var den mest almindelige motor en 2.0 dCi diesel (ca. 150–173 hk), sjældnere var der 2.0 og 2.5 benzinmotorer. Dieselmotorerne blev kombineret med en 6-trins manuel eller automatisk gearkasse, mens benzinmotorerne ofte blev kombineret med en trinløs Xtronic CVT-gearkasse.

I T32 generationen var den mest almindelige motor en 1.6 dCi diesel (130 hk). Benzinmotorerne var 1.6 DIG-T (163 hk), senere 1.3 DIG-T (160 hk) med en 7-trins dobbeltkoblet gearkasse. Efter opdateringen i 2017 kom en kraftigere 2.0 dCi (ca. 177 hk), og i 2019 blev 1.6 dCi erstattet af en 1.7 dCi (150 hk). Gearkasserne var 6-trins manuel eller Xtronic CVT.

I T33 generationen bruges en 1.5 VC-Turbo benzinmotor med variabel kompressionsforhold. Den lette hybridversion har ca. 163 hk og forhjulstræk, mens e-POWER har ca. 204 hk, og versionen med to elmotorer e-4ORCE har ca. 213 hk og firehjulstræk.

Hvad man skal tjekke, når man køber en brugt X-Trail

Xtronic CVT gearbox — en af de største risici ved brugte X-Trail. Under en testkørsel skal du være opmærksom på, om der er træk i accelerationen, vibrationer eller rysten, og spørg, om CVT-olie er blevet skiftet. I dieselbiler med manuel gearkasse skal du kontrollere koblingspedalen og dobbeltmasse-svingskiven.

Mange bybiler med diesel skal have deres partikelfilter (DPF) og EGR-ventil kontrolleret. I 4x4-versioner skal du teste drejninger på stedet — rysten eller knirkelyde kan indikere slid på bagakselens dele. I T30- og T31-serierne skal du undersøge understellet og hjulhusene for korrosion.

I syv-sædere skal du kontrollere mekanismen til at folde tredje række sæder. For alle biler — kontrollér rækkene efter tekniske serviceoplysninger, og karrosseriet for malede dele og ujævne spalter.

ANNONCE Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Udstyr

Navne og udstyr varierer efter marked og år; vi angiver de mest almindelige udstyrsversioner i Europa.

Visia

T32-serien

Basisudstyr — simpelt og det billigste.

  • Ofte de mest enkle felger
  • Manuel klimaanlæg eller simpel klimaanlægskontrol
  • Enklere lydsystem uden navigation

Acenta

T32-serien

Den populære midterste variant med mere komfortudstyr.

  • Letmetalfelger
  • Dobbeltzoned klimaanlæg
  • Ofte — parkeringssensorer og automatiske blinklys

N-Connecta

T32-serien

Mere teknologi for en smart pris.

  • Multimediesystem med navigation
  • Ofte — 360° kamera (Around View Monitor)
  • Ofte — panoramisk tag

Tekna

T32-serien

Den højeste udstyrsversion for komfortelskere.

  • Enkeltesæder, ofte opvarmede
  • Ofte — LED-fyr og større hjul
  • Ofte — elektrisk styret bagagerumslåg

Tekna ir Tekna+

T33 generation

De mest luksuriøse versioner af den nyeste generation.

  • Luksuriøsere interiørudstyr
  • Ofte — projektionsskærm og 360° kamera
  • Mange hjælpesystemer til kørsel, ofte med ProPILOT

Sammenligning af udstyrsversioner fra T32 generationen

VisiaAcentaN-ConnectaTekna
Hvem passer bilen tilTil den mindste budgetTil daglig familie brugTil teknologi-entusiasterTil komfort
Hjulstørrelser (ofte)16–17 tommer17 tommer18 tommer18–19 tommer
InteriøretStof, grundlæggende udstyrStof, dobbeltklimatstyringNavigationssystem, ofte 360° kameraLæder, opvarmede sæder
Pris på brugtbilsmarkedet (relativt)€€€€€€€

Mange købere vælger bedst Acenta eller N-Connecta med dieselmotor og manuel gearkasse eller en godt vedligeholdt CVT. Tekna er et godt valg, hvis komfort er vigtigt, mens Visia er det billigste alternativ.

Fordele

  • Rummelig interiør og stor bagagerum
  • Der findes en syv-sæders version
  • Firehjulstræk er almindeligt
  • Behagelig og blød kørsel

Ulemper

  • Xtronic CVT-gearkassens pålidelighed
  • Dieselmotorer er følsomme over for korte bykørsler
  • 1.6 dCi-motoren er for svag til en tung bil

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken generation af X-Trail er bedst at købe brugt?

For de fleste købere er T32 efter 2017-opdateringen det bedste valg: mere moderne interiør, mere sikkerhedsudstyr og større udvalg. T31 passer til et mindre budget, mens T33 er for dem, der søger hybridteknologi.

Er X-Trail med CVT-gearkasse pålidelig?

CVT-gearkassens pålidelighed afhænger meget af vedligeholdelsen. Vælg en bil med dokumenteret vedligeholdelseshistorie, og sørg for, at der ikke er træk eller rystelser, når du prøvekører. Hvis du er i tvivl, er en manuel gearkasse det sikreste valg.

Har X-Trail syv sæder?

T32 og T33 kunne fås med en tredje sæderække, men de fleste biler er fem-sædere. Den tredje sæderække er velegnet til børn eller korte ture, men når den er udtrukket, bliver bagagerummet meget mindre.

Hvad er forskellen på X-Trail og Qashqai?

X-Trail er større – længere, med mere plads bagtil og i bagagerummet, og den kan også fås med syv sæder. Qashqai er mere kompakt og ofte mere økonomisk, så den passer bedre til byen.

Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat

Kommentarer

Ingen kommentarer om Nissan X-Trail endnu. Del din erfaring.

Log ind for at kommentere

Andre modeller Nissan

Nissan →
ANNONCE AI Blog Autopilot — your blog writes itself