4
Hyundai Tucson
Hyundai Tucson, 2021-05, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 110 kW; rida: 119 013 km. Automobilį galima apžiūrėti: ERTONA IR KO, UA…
Hyundai Tucson: generationer, produktionsår og annoncer.
4
Hyundai Tucson, 2021-05, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 110 kW; rida: 119 013 km. Automobilį galima apžiūrėti: ERTONA IR KO, UA…
4
Hyundai Tucson, 2023-11, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 44 132 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2024-02, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 100 kW; rida: 57 520 km. 29 mėn. gamintojo garantija. Automobilį galim…
4
Hyundai Tucson, 2022-05, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 40 620 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2022-12, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 68 395 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2023-08, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 31 323 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2025-04, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 118 kW; rida: 17 921 km. 42 mėn. gamintojo garantija. Automobilį galima…
4
Hyundai Tucson, 2024-01, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 34 574 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
4
Hyundai Tucson, 2024-11, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.6 l, 195 kW; rida: 24 551 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 62 …
Hyundai Tucson er en af de mest populære kompakte crossover-SUV'er i Europa og Litauen, rost for sit rige udstyr, rummelige kabine og lange fabriksgaranti. Vi ser nærmere på de to nyeste generationer — TL (2015–2020) og NX4 (fra 2020 og frem): hvad er forskellene, hvilke motorer og udstyrsniveauer er mest almindelige, og hvad skal man tjekke ved køb af en brugt.
Den første Tucson kom på markedet i 2004, og fra 2009 til 2015 blev den i Europa erstattet af ix35. Tucson-navnet vendte tilbage i 2015 sammen med TL-generationen. Biler til det europæiske marked produceres primært på Hyundai-fabrikken i Nošovice i Tjekkiet, og teknikken er tæt beslægtet med søstermodellen Kia Sportage.
Tucson konkurrerer mod Volkswagen Tiguan, Toyota RAV4, Nissan Qashqai og Kia Sportage. I mange europæiske lande yder Hyundai en 5-års garanti uden kilometertalbegrænsning på nye biler, som følger med til næste ejer, hvis bilen er serviceret efter fabrikkens anvisninger. Derfor kan det ved køb af en nyere Tucson betale sig at tjekke, om garantien stadig gælder.
TL-generationen (2015–2020) er en velbygget, rummelig og praktisk crossover med et traditionelt instrumentbord med fysiske knapper. I 2018 gennemgik den et facelift: nye lygter og kølergrill, et separat multimedietakskærm i kabinen, 1.6 CRDi erstattede 1.7 CRDi, og topmodellen 2.0 CRDi fik et 48 V mildhybrid-system.
NX4-generationen (fra 2020 og frem) skiller sig ud med et markant design — kørelysene er integreret i kølergrillen. Kabinen byder på et digitalt instrumenthus og berøringsfølsomme betjeningselementer, og modelprogrammet blev udvidet med en fuld hybrid og en plug-in-hybrid. I 2024 fik modellen et facelift: redesignet front og kabine med et nyt instrumentpanel.
Til et strammere budget er en TL efter 2018-faceliftet et rigtig godt valg, mens NX4 er for dem, der ønsker et moderne interiør, hybriddrivlinje og den resterende fabriksgaranti.
I TL-generationen er de mest almindelige benzinmotorer 1.6 GDi (132 hk) og 1.6 T-GDi (177 hk) samt dieselmotorerne 1.7 CRDi (115–141 hk) og fra 2018 1.6 CRDi (115–136 hk). Den kraftigste dieselmotor er 2.0 CRDi (136–185 hk).
I NX4-generationen finder man 1.6 T-GDi (150 eller 180 hk, ofte med 48 V mildhybrid-system), HEV-hybrid (ca. 230 hk), PHEV plug-in-hybrid (ca. 265 hk, altid med firehjulstræk) og 1.6 CRDi-diesel (115–136 hk).
Gearkasserne omfatter en 6-trins manuel, en 7-trins dobbeltkoblingsgearkasse (7DCT) eller en klassisk automatgearkasse (TL med 2.0 CRDi, NX4 i hybrider). Firehjulstræk (i NX4-generationen kaldet HTRAC) fås med de kraftigere motorer, men de fleste biler er forhjulsstrukne.
På dieseler, der har kørt meget i byen, bør partikelfilteret (DPF) og EGR-ventilen tjekkes. 7DCT-gearkassen skal skifte blødt uden ryk og vibrationer; på biler med manuel gearkasse skal koblingen og svinghjulet tjekkes efter.
For benzinmotorer med direkte indsprøjtning (GDi, T-GDi) er det vigtigt, at olien er skiftet rettidigt — forhør dig om servicehistorikken, og undersøg, om motoren forbruger meget olie. På firehjulstrukne versioner skal man sikre sig, at 4x4-koblingen fungerer uden mislyd ellerstød.
På NX4-modeller bør man tjekke funktionen af infotainmentsystemet og assistentsystemerne, på hybrider om der er fejlmeddelelser, og på PHEV-modeller ladeudstyret. Restgaranti, servicehistorik og tilbagekaldelseskampagner kan tjekkes hos en autoriseret Hyundai-forhandler ved hjælp af bilens VIN-nummer.
Hyundais udstyrsbetegnelser varierer fra land til land og årgang; vi angiver her de navne, der bruges i Tyskland, og som ofte ses på importerede biler i Litauen.
Mellemste TL-udstyrsniveau og det mest almindelige valg.
Topudstyrsniveau i TL-serien til komfortelskere.
Basisudstyrsniveau for NX4.
Den mest populære NX4-udstyrsvariant — en god balance mellem pris og udstyr.
Topmodellen i NX4-serien med det maksimale komfortudstyr.
En sportsligt udseende version uden decideret sportsmotor.
| Select | Trend | Prime | N Line | |
|---|---|---|---|---|
| Hvem passer den til | Til den rationelle køber | Til den daglige familiebrug | Til komfortelskere | Til det sporty udseende |
| Fælge (ofte) | 17" | 17–18 tommer | 18–19 tommer | 19 tommer |
| Kabine | Standard | Mere komfortudstyr | Ofte læder, ventilerede sæder | Sportssæder, N Line-pakke |
| Pris på brugtmarkedet (relativt) | € | €€ | €€€ | €€€ |
For de fleste købere er det bedste valg Trend med 1.6 T-GDi eller hybridmotoren. Prime er værd at vælge for komforten, N Line for udseendet, og plug-in-hybriden kun, hvis man har et sted at lade den op regelmæssigt.
For de fleste købere er det bedste valg TL efter ansigtsløftningen i 2018: gennemarbejdet og billigere end NX4. Hvis en moderne kabine, hybridtræklinje og resterende fabriksgaranti er vigtigt, skal du vælge NX4.
Disse modeller er bygget på samme platform og deler lignende motorer og gearkasser. Forskellene ligger i design, kabineudstyr, udstyrsvarianter og garantivilkår: Hyundai har 5 år uden kilometerbegrænsning, Kia 7 år eller 150.000 km.
Til dem der primært kører i byen, er 1.6 T-GDi eller hybriden (HEV) bedst, mens 1.6 CRDi-diaselen passer bedst til langdistancelkørsel. Plug-in-hybriden (PHEV) kan kun betale sig, hvis man har mulighed for at lade den op hver dag.
Oftest ja – 5-års garantien overføres til den næste ejer, hvis bilen første gang blev solgt i Europa og er blevet serviceret efter fabrikkens forskrifter. Tjek de nøjagtige betingelser og den resterende garanti hos en autoriseret Hyundai-forhandler ved hjælp af VIN-nummeret.
Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat
Ingen kommentarer om Hyundai Tucson endnu. Del din erfaring.
Log ind for at kommentereVi bruger nødvendige cookies, for at hjemmesiden kan fungere. Med dit samtykke bruger vi også cookies til analyse og annoncemåling — for at forstå, hvordan hjemmesiden bruges, og måle vores annonceresultater. Læs mere