JAC T8: mellemstor pick-up, motorer og hvad man skal vide i Europa
JAC T8 (i Kina — Shuailing T8) — en mellemstor pick-up, som JAC har produceret siden 2018. Siden 2023 er den blevet eksporteret til Europa og sælges under forskellige navne. Vi kigger på motorerne, udstyrsversionerne og hvad man skal vide som køber.
T8 kort fortalt
T8 — en mellemstor pick-up, der bygger på samme platform som den mindre JAC T6. Den tilbydes med en kortere og længere lastplads (1520 mm og 1810 mm lang), 4×2 og 4×4 drivværk.
I Kina blev den introduceret i 2018, og siden 2023 er den blevet eksporteret til Europa. I forskellige lande har den forskellige navne, så det er vigtigt for køberen at vide, at det er samme bil.
Navne i Europa
I Italien sælges T8 af DR Automobiles som DR PK8 (svarer til JAC T8 Pro) og EVO Cross 4 (svarer til basis-T8), begge med 2,0 l turbodiesel (ca. 136 hk). Cirelli Motor Company solgte den i 2023–2025 som Cirelli 8 Pick-up.
I Schweiz sælges den fra 2025 under navnet JAC med en 2,4 l turbobenzinmotor (204 hk).
Motorer og drivværk
I Kina tilbydes tre motorer: 2,0 l turbodiesel (138 hk og 320 Nm), 2,0 l turbobenzin (190 hk) og 2,4 l turbobenzin. I denne markedsføring havde alle versioner kun en seks-trins manuel gearkasse, 4×2 og 4×4.
Der er også en elversion, kaldet i3-T330 eller T8 EV — med en 67,2 kWh LFP-batteri, 110 kW motor og 330 km NEDC rækkevidde. Tilbuddet af versioner, der tilbydes i Europa, varierer efter land og importør.
Hvad man skal tjekke, når man køber T8
Find out who the importer is, what the warranty covers, and where you can get service and parts. Since the T8 is sold under several names, it's important that parts are purchased according to the original JAC name.
Check the cargo area and the vehicle for damage, test the 4×4 drivetrain, and check the diesel engine's start-up. In the electric version, the battery condition is crucial.
Udstyr
Udstyrnavne varierer efter marked og importer; vi beskriver efter motor.
Pagal variklį
Fra 2018 og nyereDu kan vælge mellem en 2,0-liters diesel, turbobenzinmotorer og en elektrisk version.
- Lasteplads på 1520 mm eller 1810 mm i længde
- 4×2 eller 4×4 drivtræk
- Udstyr varierer efter marked og importer
Sammenligning af versioner
| 2,0 l dyzelis | 2,0 l benzinas | 2,4 l benzinas | T8 EV | |
|---|---|---|---|---|
| Hvem er den rigtige? | Til arbejde og økonomisk kørsel | Til dynamisk kørsel | Til den kraftfulde variant | Til bykørsel og korte ture |
| Ydeevne / kørsel | Ca. 138 hk (Kina) | Ca. 190 hk | Ca. 204 hk (Schweiz) | 110 kW, 330 km NEDC |
| Gearkasse | 6-trins manuel (Kina) | 6-trins manuel (Kina) | Efter marked | Elektrisk gearkasse |
| Pris i brugtmarkedet (relativt) | €€ | €€ | €€ | €€€ |
De fleste købere vil vælge diesel til arbejdet; den kraftigere benzinversion er velegnet til dynamisk kørsel, mens den elektriske version kun er egnet til korte ture.
Fordele
- To længdevalg på lastpladsen
- Valg mellem 4×2 og 4×4 driv
- Vælg mellem diesel-, benzin- og elmotorer
- Elversion til by- og kommunalt arbejde
Ulemper
- Sælges under forskellige navne i Europa, hvilket gør det svært at finde reservedele
- Få uafhængige pålidelighedsdata
- Nogle markeder har kun manuel gearkasse
Ofte stillede spørgsmål
Er JAC T8 og DR PK8 det samme?
Ja. DR PK8 svarer til JAC T8 Pro, og EVO Cross 4 svarer til den basale T8.
Hvilken motor har T8?
I Kina findes der en 2,0 l turbo diesel (138 hk), en 2,0 l turbo benzin (190 hk) og en 2,4 l turbo benzin. De tilbudte varianter i Europa varierer efter land.
Er der en elversion af T8?
Ja. Den kaldes i3-T330 eller T8 EV, med en 67,2 kWh batteri og en NEDC-rækkevidde på 330 km.
Opdateret 2026-10-21 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat





























