JAC T8: keskikoko pikup, moottorit ja mitä tietää Euroopassa
JAC T8 (Kiinassa — Shuailing T8) — keskikoko pikup, jonka JAC on valmistanut vuodesta 2018 lähtien. Vuodesta 2023 lähtien se on viety Eurooppaan ja myyty useilla nimillä. Katsotaan moottoreita, versioita ja mitä ostajalle on tärkeää tietää.
T8 lyhyesti
T8 — keskikoko pikup, joka perustuu samaan alustaan kuin pienempi JAC T6. Se tarjoaa lyhyemmän ja pidemmän tavaratilan (1520 mm ja 1810 mm pitkä), 4×2 ja 4×4 vaihteistot.
Kiinan markkinoilla se esiteltiin vuonna 2018, ja vuodesta 2023 lähtien se on viety Eurooppaan. Eri maissa se tunnetaan eri nimillä, joten ostajalle on tärkeää tietää, että kyseessä on sama auto.
Nimet Euroopassa
Italialla T8 myydään DR Automobilesina DR PK8 (vastaa JAC T8 Pro) ja EVO Cross 4 (vastaa perus-T8), molemmat 2,0 l turbo-dieselillä (noin 136 hv). Cirelli Motor Company myi sitä vuosina 2023–2025 nimellä Cirelli 8 Pick-up.
Sveitsissä vuodesta 2025 lähtien se myydään JAC-nimellä 2,4 l turbo-bensiinimoottorilla (204 hv).
Moottorit ja vaihteistot
Kiinan markkinoilla tarjotaan kolmea moottoria: 2,0 l turbo-diesel (138 hv ja 320 Nm), 2,0 l turbo-bensiini (190 hv) ja 2,4 l turbo-bensiini. Tässä markkinassa kaikki versiot olivat varustettu kuusiportaisella manuaalivaihteistolla, 4×2 ja 4×4.
On myös sähköinen versio, nimeltään i3-T330 tai T8 EV — 67,2 kWh LFP-akulla, 110 kW moottorilla ja 330 km NEDC-käyntimatkalla. Euroopassa tarjottujen versioiden valikoima vaihtelee maasta ja tuojasta.
Mitä tarkistaa ostettaessa T8
Selvitä, kuka on tuontija, minkälainen takuu ja missä voit tehdä huoltoa ja hankkia osia. Koska T8 myydään usealla nimellä, on tärkeää, että osat ostetaan alkuperäisen JAC-nimen mukaan.
Tarkista kuormatila ja ajoneuvo vaurioista, tarkista 4×4-veto ja dieselmoottorin käynnistys. Sähköversiossa on tärkeää akun kunto.
Varustelut
Varustelujen nimet vaihtelevat markkinan ja tuontijan mukaan; esittelemme kuvaukset moottorin mukaan.
Pagal variklį
Vuodelta 2018 ja uudemmatValinta on 2,0 l dieselistä, turbo-bensiinimoottoreista ja sähköversiosta.
- Kuormatila 1520 mm tai 1810 mm pitkä
- 4×2 tai 4×4-veto
- Varustus vaihtelee markkinan ja tuontijan mukaan
Versioiden vertailu
| 2,0 l dyzelis | 2,0 l benzinas | 2,4 l benzinas | T8 EV | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Työhön ja taloudellisempaan ajamiseen | Dynaamisempaan ajamiseen | Tehokkaampaan versioon | Kaupunkiajoon ja lyhyille matkoille |
| Käynti / kulutus | Noin 138 hv (Kiinassa) | Noin 190 hv | Noin 204 hv (Sveitsissä) | 110 kW, 330 km NEDC |
| Vaihteisto | 6-vaihteinen manuaali (Kiinassa) | 6-vaihteinen manuaali (Kiinassa) | Markkinoiden mukaan | Sähköinen vaihteisto |
| Käytettyjen autojen hinta (suhteellisesti) | €€ | €€ | €€ | €€€ |
Useimmat ostajat valitsevat dieselmoottorin työhön; tehokkaampi bensiinimoottori sopii dynaamisempaan ajamiseen, ja sähköinen on vain lyhyille matkoille.
Plussat
- Kaksi kuormatilan pituuden vaihtoehtoa
- 4×2 ja 4×4 vaihtoehdot
- Valitse diesel-, bensiini- ja sähkömoottorit
- Sähköversio kaupunkiautoille ja kunnallisille ajoneuvoille
Miinukset
- Euroopassa myytävänä useilla nimillä, mikä vaikeuttaa osien hankintaa
- Vähän riippumattomia luotettavuustietoja
- Joissain markkinoilla vain manuaalivaihteisto
Usein kysytyt kysymykset
Onko JAC T8 ja DR PK8 sama auto?
Kyllä. DR PK8 vastaa JAC T8 Proa, ja EVO Cross 4 on perusmallinen T8.
Mikä T8:n moottori on?
Kiinassa on 2,0 litran turbo-diesel (138 hv), 2,0 litran turbo-bensiini (190 hv) ja 2,4 litran turbo-bensiini. Euroopassa tarjolla olevat vaihtoehdot vaihtelevat maasta riippuen.
Onko sähköinen T8?
Kyllä. Se tunnetaan nimellä i3-T330 tai T8 EV, 67,2 kWh akulla ja 330 km NEDC-käyntimatkalla.
Päivitetty 2026-10-21 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























