Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

Nissan X-Trail T33

Henkilöautot · Valmistus 2021–

Nissan X-Trail T33, valmistettu 2021–. Ilmoitukset ja tiedot.

MAINOS Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Sukupolvet 4 sukupolvea

Nissan X-Trail T33 myytävänä 3 ilmoitusta

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Polttoaine

Vaihteisto

Korityyppi

Kunto

Maa

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
Nissan X-Trail4

Nissan X-Trail

202514 099 kmBensiiniAutomaatti120 kWMaastoauto / SUV

Nissan X-Trail, 2025-01, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.5 l, 120 kW; rida: 14 099 km. 88 000 km arba 16 mėn. gamintojo garantija. Au…

🇱🇹 Šiauliai · ID 268
25 900 €
Nissan X-Trail4

Nissan X-Trail

202425 979 kmHybridiAutomaatti116 kWMaastoauto / SUV

Nissan X-Trail, 2024-06, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.5 l, 116 kW; rida: 25 979 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garan…

🇱🇹 Šiauliai · ID 288
29 900 €
Nissan X-Trail4

Nissan X-Trail

202612 198 kmHybridiAutomaatti116 kWMaastoauto / SUV

Nissan X-Trail, 2026-03, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 1.5 l, 116 kW; rida: 12 198 km. 17 mėn. gamintojo garantija. Automob…

🇱🇹 Šiauliai · ID 292
30 900 €
MAINOS Site SEO AI Audit — free SEO audit
Nissan X-Trail
Kuva: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Nissan

Nissan X-Trail: T31, T32 ja T33 sukuppeleet, moottorit ja varustelut

Nissan X-Trail on keskiluokan maasturi, jota on valmistettu vuodesta 2001 lähtien ja jota arvostetaan tilavasta sisustuksesta ja kaikkien pyörien vetämisestä. Katsomme, miten T31, T32 ja T33 sukupelit eroavat toisistaan, mitkä moottorit ovat yleisimpiä, miten varustelut eroavat ja mitä tarkistaa ennen kuin ostetaan käytetty X-Trail.

X-Trail lyhyesti

Ensimmäiset kaksi X-Trail sukupolvea (T30 ja T31) olivat kulmikkaat ja todellisia maastureita. Vuonna 2014 esitelty T32 sukupolvi tuli pyöreämpi ja lähempänä Qashqaita: se jaksaa alustan ja paljon tekniikkaa, mutta on suurempi ja voi olla seitsemänpaikkainen.

X-Trailia valitaan usein perheille, jotka tarvitsevat tilavaa tavaratilaa ja mukavaa sisustusta, sekä niille, joille kaikki pyörien vetäminen on tärkeää talvella tai kaupungin ulkopuolella. 4x4-järjestelmä vetää tavallisesti etupyöriä, ja takapyöriä käytetään vain tarvittaessa, joten X-Trail sopii paremmin liukkaille teille ja hiekkatielle kuin vaikeaan maastoon.

Minkä sukupolven valita

T31 sukupolvi (2007–2014) säilytti kulmikkaan muotoilun ja yksinkertaisen, vankan rakenteen. Se on yleensä varustettu 2.0 dCi dieselmoottorilla ja kaikkien pyörien vetämisellä. Tämä on edullinen tapa hankkia tilava 4x4, mutta monet autot ovat jo vanhoja ja paljon ajettuja, joten tekninen kunto on tärkeämpää kuin varustelu.

T32-korinen (2014–2022) — suosittuimpia käytettyjen markkinoilla. Sisustus on modernimpi, ajokki mukavampi, ja lisämaksusta voit tilata kolmas istuinrivi. Vuoden 2017 päivitys sai uuden etupään, laadukkaammat sisustuksen materiaalit ja enemmän ajovaroitusjärjestelmiä.

T33-korinen (vuodesta 2022) myydään Euroopassa vain sähköistetyillä moottoreilla — kevyellä hybridillä tai e-POWER-järjestelmällä, jossa pyörät pyörivät sähkömoottorilla, ja bensiinimoottori tuottaa pääasiassa sähköä. Tämä korinen on kalliimpi ja käytettyjen markkinoilla ei vielä niin yleinen.

Moottorit ja vaihteistot

T31-korisessa yleisimmin 2.0 dCi diesel (noin 150–173 hv), harvemmin 2.0 ja 2.5 bensiinimoottorit. Dieselit olivat yhdistettyjä 6-vaihteisen manuaalisen tai automaattisen vaihteiston kanssa, bensiinimoottorit usein pakottoman Xtronic CVT-vaihteiston kanssa.

T32-korisessa yleisimmin 1.6 dCi diesel (130 hv). Bensiinimoottorit — 1.6 DIG-T (163 hv), myöhemmin 1.3 DIG-T (160 hv) 7-vaihteisen kaksoiskytkimen vaihteiston kanssa. Vuoden 2017 päivityksen jälkeen tuli voimakkaampi 2.0 dCi (noin 177 hv), ja vuonna 2019 1.6 dCi korvasi 1.7 dCi (150 hv). Vaihteistot — 6-vaihteinen manuaalinen tai Xtronic CVT.

T33-korisessa käytetään 1.5 VC-Turbo bensiinimoottoria muuttuvalla puristussuhteella. Kevyen hybridin versio on noin 163 hv ja etuvetoinen, e-POWER noin 204 hv, ja kaksi sähkömoottoria e-4ORCE -versio noin 213 hv ja kaikki pyörät vetävät.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä X-Trailia

Xtronic CVT-vaihteisto — yksi suurimmista käytetyn X-Trailin riskeistä. Testiajoissa tarkkaile, onko kiihtyessä nykimistä, värinää tai kolahtelua, ja kysy, onko vaihdettu CVT-nestettä. Dieselmoottoreissa manuaalivaihteisissa autoissa tarkista kytkin ja kaksoismassan vaihteisto.

Monet kaupunkiautoina käytetyt dieselmoottorit tarkistetaan kiinteiden hiukkasten suodattimesta (DPF) ja EGR-venttiilistä. 4x4-versioissa testaa paikallaan pysähtymiset — kolahtelu tai nykiminen voi viitata takaveto-osien kulumiseen. T30- ja T31-sarjoissa tarkista pohja ja kaaret korroosiota varten.

Seitsemänpaikkaisissa versioissa tarkista kolmannen istuerivin taivutusmekanismi. Kaikille autoille — renkaat tarkista teknisen tarkastuksen ja huoltokirjojen mukaan, ja runko — maalattujen osien ja epätasaisuuksien vuoksi.

MAINOS Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Varustelut

Nimet ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosien mukaan; luetellaan Euroopassa yleisesti tavattavat varustelut.

Visia

T32-sarja

Perusvarustus — yksinkertainen ja halvin.

  • Useimmiten yksinkertaisemmat rengasmitat
  • Manuaalinen ilmastointi tai yksinkertainen ilmastonsäätö
  • Yksinkertaisempi äänijärjestelmä ilman navigointia

Acenta

T32-sarja

Suosittu keskivaihtoehto lisää mukavuusvarusteita.

  • Kevyiden seosten rengasmitat
  • Kaksivyöhykkeinen ilmastonsäätö
  • Usein — parkkipaikan anturit ja automaattiset ajovalot

N-Connecta

T32-sarja

Enemmän teknologiaa järkevään hintaan.

  • Multimediasysteemi navigaatiolla
  • Usein — 360°-näkymäkamera (Around View Monitor)
  • Usein — panoramakatto

Tekna

T32-sarja

Korkein varustelutaso mukavuuden ystäville.

  • Yksipaikkaiset istuimet, usein lämpimät
  • Usein — LED-ajovalot ja suurempi ratti
  • Usein — sähköisesti ohjattava tavaratilan kansi

Tekna ir Tekna+

T33 sukupolvi

Hienoimmat uusimman sukupolven versiot.

  • Hienompi sisustus
  • Usein — projektiokangas ja 360°-näkymäkamera
  • Monia apuvaihtoehtoja ajamiseen, usein ProPILOTin kanssa

T32 sukupolven varustelujen vertailu

VisiaAcentaN-ConnectaTekna
Kenelle sopiiPienimmälle budjetillePäivittäiseen perheenkäyttöönTeknologian ystävilleMukavuuteen
Renkaat (yleensä)16–17 tuuman17 tuuman18 tuuman18–19 tuuman
SisustusVerhoilu, perusvarusteetVerhoilu, kaksivyöhykkeen ilmastointiNavigointi, usein 360° kameraNahka, lämpimät istuimet
Käytettyjen autojen hinta (suhteellisesti)€€€€€€€

Monen ostajan paras parasvalinta on Acenta tai N-Connecta dieselimoottorilla ja manuaalivaihteistolla tai hyvin hoidettu CVT. Tekna on hyvä valinta, jos mukavuus on tärkeää, mutta Visia on paras vaihtoehto, jos halutaan edullisin vaihtoehto.

Plussat

  • Tilava sisustus ja suuri tavaratila
  • Saatavana seitsemänpaikkainen versio
  • Nelivetoinen versio on yleinen
  • Mukava ja pehmeä ajokki

Miinukset

  • Xtronic CVT-vaihteiston luotettavuus
  • Dieselimoottorit ovat herkkiä lyhyille ajomatkoille kaupungissa
  • 1.6 dCi-moottori on heikko kuormitetulle autolle

Usein kysytyt kysymykset

Mikä X-Trail-sukupolvi on paras ostettavaksi?

Monelle ostajalle paras valinta on T32 vuoden 2017 jälkeen päivityksen jälkeen: modernimpi sisustus, enemmän turvavarusteita ja laaja valikoima. T31 sopii pienemmälle budjetille, mutta T33 on paras valinta, jos halutaan hybridi-teknologiaa.

Onko X-Trail CVT-vaihteistolla luotettava?

CVT-vaihteiston luotettavuus riippuu suuresti huollosta. Valitse auto, jolla on dokumentoitu huoltohistoria, ja varmista testiajon aikana, että ei ole nykähtelyä tai vääntymistä nopeuden noustessa. Jos epäilet, turvallisempi valinta on manuaalivaihteisto.

Onko X-Trailissa seitsemän istuinta?

T32- ja T33-malleissa oli saatavana kolmas istuinrivi, mutta useimmat autot ovat viisipaikkaisia. Kolmas rivi sopii lapsille tai lyhyille matkoille, mutta sen avaaminen pienentää tavaratilan tilavuutta huomattavasti.

Mitä eroa on X-Trailin ja Qashqain välillä?

X-Trail on suurempi – pidempi, takaistuinten rivi ja tavaratila ovat tilavampia, ja siinä voi olla myös seitsemän istuinta. Qashqai on kompaktimpi ja usein taloudellisempi, joten se sopii paremmin kaupunkiautoiksi.

Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

Nissan X-Trail-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit Nissan

Nissan →
MAINOS Talkmio — AI live chat for your website 24/7