Porsche Cayman: 987, 981 og 718 generasjoner, motorer og utstyrsversjoner
Porsche Cayman — en todørs kupé med midtmotor, ofte kalt en av de beststyrte sportsbiler. Vi ser på hva som skiller 987, 981 og 718 generasjonene, hvilke motorer og utstyrsversjoner du finner på bruktmarkedet, og hva du må sjekke før du kjøper.
Cayman kort fortalt
Cayman er den lukkede broren til Boxster: motoren er montert bak setene, foran bakakselen, slik at bilen er godt balansert og svært presist i styre. Den har to bagasjerom — foran og bak med en hekkklapp — og er derfor mer praktisk enn man skulle tro av en sportsbil.
Til nå er det produsert tre generasjoner: 987 (2005–2012), 981 (2013–2016) og 718 (fra 2016). På bruktmarkedet regnes Cayman ofte som et mer rasjonelt valg enn 911 — kjørekomforten er lik, men driftskostnadene er vanligvis lavere.
981 og 718 — hva er forskjellene
981 generasjonen (2013–2016) fikk en lettere karosseri, lengre akselavstand og en salong i 911-stil med høy midtkonsoll. De seks sylindrede atmosfæremotorene er verdsatt for sin lyd og jevne kraftøkning, så en 981 i god stand er svært ettertraktet på bruktmarkedet, og GT4-versjonen beholder verdien særlig godt.
718 generasjonen (fra 2016) ser lik ut ute, men de grunnleggende og S-versjonene fikk fire sylindrede turbomotorer. Disse er kraftigere og mer økonomiske, men noen kjøpere savner lyden av seks sylindre. Senere fikk GT4 og GTS 4.0-versjonene tilbake den 4.0 l seks sylindrede atmosfæremotoren.
987 er i dag den billigste måten å kjøpe Cayman. Bilene fra 2009 fikk direkteinnsprøytede motorer og PDK-gearkasse, så de er ofte det beste valget blant de eldre modellene.
Motorer og gearkasser
I 987-modellen hadde Cayman S opprinnelig en 3.4 l (ca. 295 hk) motor, mens basismodellen Cayman hadde en 2.7 l (ca. 245 hk) motor. Etter oppdateringen i 2009 fikk de henholdsvis 3.4 l (ca. 320 hk) og 2.9 l (ca. 265 hk). Den lettere Cayman R hadde ca. 330 hk.
I 981-modellen har Cayman en 2.7 l (ca. 275 hk) motor, Cayman S en 3.4 l (ca. 325 hk), GTS ca. 340 hk, og GT4 en 3.8 l (ca. 385 hk) seksylindret motor. I 718-modellen har Cayman og Cayman T en 2.0 l turbomotor (ca. 300 hk), Cayman S en 2.5 l (ca. 350 hk), den tidlige GTS ca. 365 hk, GTS 4.0 ca. 400 hk, GT4 ca. 420 hk, og GT4 RS ca. 500 hk.
Gearkasser: mekanisk eller automatisk. I 987-modellen var det Tiptronic før 2009, og senere en 7-trinns PDK. 981 GT4 hadde kun mekanisk gearkasse, mens 718 GT4 senere fikk også PDK. Alle versjoner er bakhjulsdrevne.
Hva du bør sjekke når du kjøper en brukt Cayman
I de eldre 987-modellene (før 2009) er det kjent med problemer med mellomaksellageret (IMS) og sylinderveggskader, så det er viktig å få bilen sjekket av en Porsche-spesialist. Diagnostikk kan også vise om motoren har blitt kjørt for høyt omdreiningstall – dette er spesielt viktig for biler med mekanisk gearkasse.
PDK-gearkassen skal skifte raskt og uten støt, mens manuellgearkassen skal være glatt. Foranliggende radiatorer samler blader og smuss, og kan ruste — det er verdt å sjekke gjennom buffertåpene.
Sjekk dekk, bremser og fjæring, underkroppen og forbufferen: de avslører om bilen har blitt brukt mye på bane eller vært i ulykke. GTS- og GT4-versjonene er spesielt avhengige av servicehistorikk hos Porsche eller en spesialist.
Versjoner
Porsche-utstyr er svært avhengig av individuelt bestilt utstyr; vi oppgir de grunnleggende versjonene og deres karakteristiske utstyr.
Cayman
987, 981, 718Basisversjonen er den letteste og billigste å vedlikeholde.
- Den minst kraftige motoren
- Små hjul og bremser
- Ofte — Sport Chrono-pakken
Cayman S
987, 981, 718Den mest kraftige og populære versjonen på bruktmarkedet.
- Større motor og kraftigere bremser
- Ofte — adaptiv fjæring PASM
- Ofte — 19–20 tommers hjul
Cayman T
718, fra 2019Lettversjonen med basismotor, tilpasset sjåføren.
- Lavere PASM-fjæring og sportsutslipp
- Kortere skiftelengde
- Enklere interiørutstyr
Cayman GTS
981, 718Den mest kraftige daglige versjonen med mest sportsutstyr.
- Standard Sport Chrono-pakke
- Alcantara-interiør
- Svartfargete eksteriørdetaljer
Cayman GT4
981, 718Versjon tilpasset baner, som holder verdien godt.
- Atmosfærisk seksylindret motor
- Stor bakvinge og aerodynamisk pakke
- Lavere, hardere fjæring
Sammenligning av 718-generasjonene
| 718 Cayman | Cayman S | Cayman GTS 4.0 | Cayman GT4 | |
|---|---|---|---|---|
| Hvem passer den til | For daglig sportslig kjøring | Mer kraft hver dag | For elskere av seksylindrede motorer | For bilentusiaster og samlere |
| Vanligvis tilgjengelige farger | 18–20 tommer | 19–20 tommer | 20 tommer | 20 tommer |
| Motor | 2.0 l turbo, rundt 300 hk | 2.5 l turbo, rundt 350 hk | 4.0 l, rundt 400 hk | 4.0 l, rundt 420 hk |
| Interiør | Standard | Oftest sportsete | Alcantara interiør | Oftest sportsseter av kupe-type |
| Pris relativt på bruktbilmarkedet | € | €€ | €€€ | €€€ |
For daglig bruk er 718 Cayman eller Cayman S best. Hvis du setter pris på lyden av en seksylindret motor, bør du velge GTS 4.0 eller 981, mens GT4 er for de som kjører på bane.
Fordeler
- Utmerket håndtering og balansert kjøretøy
- To bagasjerom — praktisk for daglig bruk
- Vanligvis billigere å vedlikeholde enn 911
- Beholder verdien godt, spesielt GTS og GT4
Ulemper
- Kun to seter
- Dyrere vedlikehold og deler enn en vanlig bil
- 718 fire-sylindrede motorer lyder ikke like imponerende
Vanlige spørsmål
Hva skiller Cayman fra Boxster?
Teknikken og motorene er nesten like, men Cayman er en kupé med fast tak, mens Boxster er en kabriolet. Cayman har en stivere karosseri, og bagasjerommet nås gjennom en åpningsbar bakluke.
Hvilken Cayman-generasjon er best å kjøpe brukt?
For mange er den beste valget 981-generasjonen: moderne, med seks sylindrede atmosfæremotorer og uten de eldre 987-motorenes problemer. 718 passer de som setter pris på nyere utstyr og mer effekt, mens 987 passer de med mindre budsjett, forutsatt at bilen er sjekket av en spesialist.
Er Cayman egnet for daglig bruk?
Ja, hvis to seter er nok. To bagasjerom gir plass til helgens bagasje, og de fleste versjoner kjører ganske komfortabelt. Om vinteren er gode vinterdekk nødvendig, og på grunn av den lave karosseriet må man passe seg for dyp snø og høye snøfokker.
Hva velge – PDK eller manuell girkasse?
PDK er raskere og mer komfortabelt i byen, mens manuell girkasse er mer verdsatt av entusiaster og ofte beholder verdien bedre, spesielt i GTS- og GT4-versjonene. Når du kjøper en bil med manuell girkasse, sørg for å diagnostisere om motoren ikke har blitt drevet på for høye omdreininger.
Oppdatert 2026-10-09 · Utstyrsnivåer og utstyr varierer etter marked og årsmodell — sjekk utstyret i den aktuelle bilen. · Automatisk oversatt





























