Audi A4 allroad quattro: generácie B8 a B9, motory a rozdiely od Avant
Audi A4 allroad quattro je univerzálny automobil A4 Avant s vyšším vozovým priestorom, štandardným pohonom quattro a ochrannými detailmi karosérie. Pozrieme, čím sa líši od bežného A4 Avant, čím sa líšia generácie B8 a B9, ktoré motory sú najčastejšie a čo overiť pri kúpe použitého allroad.
A4 allroad krátko
A4 allroad quattro sa prvýkrát objavil v roku 2009 (generácia B8), a v roku 2016 ho nahradila verzia generácie B9. Nie je to samostatný model, ale univerzálny A4 Avant, prispôsobený pre horšie cesty: o niekoľko centimetrov vyšší vozový priestor, plastové ochranné prvky kolových oblúkov a podvozku, iné nárazníky a lišty a vždy – pohon všetkých kolies.
Na rozdiel od väčšieho A6 allroad nemá A4 allroad pneumatickú podvesenie – používa sa bežná pružinová podvesenie, preto je údržba jednoduchšia a lacnejšia. Interiér, batožinový priestor a väčšina výbavy sú rovnaké ako u A4 Avant, preto si allroad často vyberajú tí, ktorí potrebujú univerzálny automobil, ale musia často jazdiť po neupravených cestách alebo v zime.
Generácie B8 a B9 – čím sa líšia
Generácia B8 A4 allroad (2009–2016) má stály pohon quattro s centrálnym diferenciálom. V roku 2012 bol automobil obnovený: vymenené svetlomety, detaily interiéru a motory. Dnes je to najlacnejšia možnosť získať allroad, no väčšina automobilov už má vysoký nájazd.
B9 generácie A4 allroad (od roku 2016) je ľahší, tichší a modernší, často s virtuálnym displejom a viacom pomocnými systémami pre jazdu. Veľa verzií s štyrmi valcami má quattro s ultra technológiou: predné kolesá sú obyčajne poháňané, zadné sa pripojia automaticky, keď je to potrebné. V6 dyzely si zachovali stály pohon quattro.
V roku 2019 obnovená B9 generácia dostala nový vzhľad, citlivý multimediálny displej namesto otáčavacieho ovládača a nové názvy motorov (napr., 40 TDI, 45 TFSI). Verzia allroad často obsahuje režim Audi drive select „offroad“, ktorý pomáha jazdiť po neupravených cestách a zjazd z strmého svahu.
Motory a prevodovky
V B8 generácii sú najčastejšie 2.0 TDI dyzely (obvykle okolo 170–190 kW) a 3.0 TDI V6 (okolo 240–245 kW), benzínový 2.0 TFSI (okolo 211–225 kW) je menej častý. 2.0 TDI je často kombinovaný s 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, silnejšie motory s 7-stupňovou S tronic.
V B9 generácii pred obnovením — 2.0 TDI (okolo 150–190 kW), 3.0 TDI V6 (okolo 218–272 kW) a 2.0 TFSI (okolo 252 kW). Po roku 2019 — 40 TDI (okolo 190–204 kW), 45 a 50 TDI s V6 (okolo 231 a 286 kW) a 45 TFSI (okolo 245–265 kW). Novšie motory majú systém ľahkého hybridu, dyzely používajú AdBlue tekutinu.
V B9 generácii motory s štyrmi valcami sú často kombinované s 7-stupňovou S tronic dvojitou spojkou, V6 TDI s 8-stupňovou tiptronic automatickou prevodovkou.
Čo overiť pri kúpe použitého A4 allroad
To, čo platí pre aktuálne A4 Avant, platí aj pre allroad: rané motory 2.0 TFSI osemého B8 generácie boli známe vyššími spotrebami oleja, rozvodný reťazec motora 3.0 TDI V6 je na zadnej strane motora, a prevodovka S tronic by mala prechádzať hladko, bez trzanie a zadrhania. Pri dieselových vozidlách skontrolujte filtr pevných častíc (DPF), EGR ventil a systém AdBlue.
Charakteristika allroad — podvozok a spodok. Ak vozidlo často jazdilo po neupravených cestách, skontrolujte ochranné prvky, vložky podvozku a tlumiče, a na spodku hľadajte známky nárazov. quattro pohon je dôležitý, aby všetky pneumatiky boli rovnakej veľkosti a rovnako opotrebované; opýtajte sa aj o výmenu oleja v prevodovke a diferenciáli.
Plastové ochranné prvky kolových oblúkov a podvozku skvele skryjú drobné škrábance, ale pod nimi sa môže hromadiť blato – skontrolujte, či nie je korózia. Veľa allroad je dovezených z iných krajín, preto riad skontrolujte podľa záznamov o servise a technickej kontrole.
Verzie podľa motora
A4 allroad sa najčastejšie predáva ako samostatná verzia s doplnkovými balíčkami výbavy, preto uvádzame najčastejšie verzie podľa motora; výbava sa líši podľa trhu a rokov.
2.0 TDI quattro
Generácia B8Najčastejšie a najekonomičnejšie riešenie osemého generácie B8.
- Najčastejšie okolo 170–190 kW
- Často – 6-stupňová manuálna prevodovka
- Stále quattro pohon
3.0 TDI quattro
Generácia B8Najsilnejší dyzel generácie B8 s motorom V6.
- Okolo 240–245 kW
- 7-stupňová prevodovka S tronic
- Často – viac komfortnejšia výbava
2.0 TDI / 40 TDI quattro
Generácia B9Najpopulárnejší motor generácie B9.
- Priemerne 150–204 kW
- Často 7-stupňová prevodovka S tronic
- quattro s ultra technológiou
45 TFSI quattro
Generácia B9 (od roku 2019)Benzínová verzia pre tých, ktorí za rok neujazdia príliš mnoho.
- Priemerne 245–265 kW
- 7-stupňová prevodovka S tronic
- Často — systém ľahkého hybridu
50 TDI quattro
Generácia B9 (od roku 2019)Najsilnejší allroad s V6 naftovým motorom.
- Priemerne 286 kW
- 8-stupňová automatická prevodovka tiptronic
- Permanentný pohon quattro a 48 V ľahký hybrid
Porovnanie verzií generácie B9
| 2.0 TDI (iki 2019 m.) | 40 TDI | 45 TFSI | 50 TDI | |
|---|---|---|---|---|
| Pre koho je vhodný | Pre menší rozpočet | Väčšine kúpcu | Pre menšie ročné nájazdy | Pre časté dlhé cesty |
| Výkon | Priblížne 150–190 kW | Priblížne 190–204 kW | Priemerne 245–265 kW | Priemerne 286 kW |
| Prevodovka | Často S tronic | 7-stupňová prevodovka S tronic | 7-stupňová prevodovka S tronic | 8-stupňová tiptronic |
| quattro typ | quattro ultra | quattro ultra | quattro ultra | Permanentný quattro |
| Multimédia | MMI s otáčavým ovládačom | Diagnostický displej | Diagnostický displej | Diagnostický displej |
| Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne) | € | €€ | €€ | €€€ |
Pre väčšinu kupujúcich je najlepšie 40 TDI – ekonomické a dostatočne výkonné. 50 TDI je vhodné vybrať, ak často jazdíte po diaľnici alebo vlečete príves, a 45 TFSI – ak za rok neujazdíte príliš mnoho.
Výhody
- Vyššia svetelná výška ako u A4 Avant – pohodlnejšie v teréne a v zime
- Vždy so štyrmi pohonom
- Jednoduchší podvozok ako u A6 allroad, bez pneumatických kolien
- Kvalitný interiér a priestranný kufrík
Nevýhody
- Na trhu s použitými vozidlami drahšie ako podobný A4 Avant
- Trochu vyššie spotreby paliva ako u A4 Avant
- Nie je terénne vozidlo – vhodné len pre ľahký terén
Časté otázky
Čo odlišuje A4 allroad od A4 Avant?
Allroad má vyššiu svetelnú výšku, plastové ochranné lišty karosérie, iný vzhľad a vždy štyri pohon. Interiér, kufrík a motory sú podstatne rovnaké, no A4 Avant je možné nájsť aj s predným pohonom a s výrazne širším výberom motorov.
Či má A4 allroad pneumatikové odpruženie?
Nie — na rozdiel od A6 allroad má A4 allroad obyčajné pružinové odpruženie, v niektorých vozidlách s adaptívnymi tlmičmi. Preto je jeho údržba jednoduchšia a opravy odpruženia lacnejšie.
Je vhodné vybrať si allroad miesto A4 Avant quattro?
Je vhodné, ak často jazdíte po neasfaltovaných cestách, žijete na vidieku alebo často cestujete v zime – vyššia svetelná výška tu veľmi pomáha. Ak jazdíte prevažne po asfaltu, bude A4 Avant quattro trochu ekonomičnejší a často lacnejší.
Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky





























