Audi R8: Type 42 och Type 4S generationer, motorer och utrustningsnivåer
Audi R8 — en sportbil med mittmonterad motor, tillverkad 2006–2024 och som blivit Audi:s visningsfönster för sportteknik. I Litauen är den sällsynt och oftast importerad från andra europeiska länder eller USA. Vi tittar på vad som skiljer de två generationerna åt, vilka V8- och V10-motorer och växellådor som fanns och vad du måste kontrollera innan du köper.
R8 kort
R8 har tillverkats i två generationer: den första (Type 42) — 2006–2015, den andra (Type 4S) — 2015–2024. Båda generationerna erbjöds som coupé och Spyder — kabriolett med mjukt tak. Motorn är monterad bakom sätet, och de flesta utrustningsnivåer har fyrhjulsdrift quattro.
R8 anses vara en av de mest bekväma superbilarna för daglig användning: bra sikt, bekväm sittställning och den vanliga Audi-inredningen. Den andra generationen är tekniskt nära besläktad med Lamborghini Huracán — båda modellerna delar plattform och V10-motor.
Type 42 och Type 4S — vad skiljer dem åt
Den första generationen erbjöds ursprungligen endast med en 4.2 V8-motor, och 2009 kom V10. De tidiga bilarna hade en 6-växlad manuell låda med öppen metallkuliss eller den robotiserade R tronic, och efter uppdateringen 2012 ersattes R tronic av en 7-växlad S tronic med dubbla koppel.
Andra generationen har endast 5.2 V10-motorn och en 7-växlad S tronic-låda. Karossen är tillverkad av aluminium och kolfiber, vilket gör den starkare och lättare, och i kabinen finns en digital instrumentpanel, Audi virtual cockpit. Från 2017 erbjöds även bakhjulsdrivna versioner, och 2019 års modell uppdaterades.
Första generationen är billigare och enklare, och V8 med manuell låda uppskattas av entusiaster för sin rena körkänsla. Andra generationen är snabbare och modernare, ofta med färre körda mil, men också betydligt dyrare.
Motorer och växellådor
I första generationen erbjöds 4.2 FSI V8 (cirka 420–430 hk) och 5.2 FSI V10 (cirka 525 hk) motorer, medan begränsade GT och senare V10 plus-versioner hade cirka 550–560 hk.
I andra generationen finns endast 5.2 FSI V10: basversionen hade cirka 540 hk (efter uppdatering cirka 570 hk), V10 plus cirka 610 hk, V10 performance cirka 620 hk. Bakhjulsdrivna versioner (RWS, senare RWD) hade cirka 540–570 hk.
Motorer i båda generationerna saknar turbokompressorer – det är en av anledningarna till att R8 uppskattas av entusiaster. I första generationen kan man välja mellan manuell, R tronic eller S tronic-låda, i andra generationen endast S tronic.
Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad R8
R tronic-lådans växlar slits snabbt, särskilt i stadstrafik – fråga när den byttes och be om att kontrollera slitage med diagnostikutrustning. Manuell låda och S tronic anses vara mer hållbara, men S tronic-lådans olja måste också bytas regelbundet.
Magnetiska fjäderben (Magnetic Ride) kan börja läcka olja — kontrollera att det inte finns olja på dem. Framför är radiatorerna placerade och kan samla upp smuts och löv, och småsten kan skada dem. Om bilen har keramiska bromsskivor, bedöm deras tillstånd — byte är mycket dyrt.
Kontrollera alltid bilens historia: vissa R8 har använts på banor eller varit inblandade i olyckor, och reparationer av aluminiumkarossen är komplicerade och dyra. Om bilen är importerad från USA, ta reda på om den inte har skadats, och kontrollera körhistoriken enligt officiella serviceanteckningar.
Versioner
Det finns nästan inga olika utrustningsnivåer på R8 — versionerna skiljer sig åt i motorstyrka, växellåda och kaross. De flesta fanns både som coupé och Spyder.
V8
Type 42 (2006–2015)Den första och billigaste R8-versionen — uppskattad av entusiaster för sin balans och ljud.
- 4.2 FSI V8, cirka 420–430 hk
- Ofta — manuell växellåda eller R tronic
- Fyrhjulsdrift quattro
V10
Type 42 (2009–2015)En kraftfullare version av första generationen med en V10-motor från Lamborghini.
- 5.2 FSI V10, cirka 525 hk
- Ofta — LED-framlyktor och magnetisk fjäderben
- Tillgänglig även med Spyder-kaross
V10 plus
Type 42 (från 2013) och Type 4SEn lättare och kraftfullare version, mer inriktad på banan.
- Ungefär 550 hk (Typ 42) eller 610 hk (Typ 4S)
- Ofta — kolfibersdetaljer och keramiska bromsar
- Hårdare fjäderupphängning, sportiga säten
V10
Typ 4S (2015–2024)Basversionen av andra generationen med ett modernare interiör.
- 5.2 FSI V10, ungefär 540–570 hk
- 7-växlad S tronic och quattro-växellåda
- Digital instrumentpanel
RWS / RWD
Typ 4S (från 2017)Version med bakhjulsdrift för dem som vill ha en livligare körning.
- Ungefär 540–570 hk
- Lättare, eftersom den saknar framhjulsdrift
- Kräver mer erfarenhet från föraren, särskilt på våt vägbana
V10 performance
Typ 4S (2019–2024)Den mest uppdaterade versionen av andra generationen.
- Runt 620 hk
- Ofta — kolfibersdetaljer och keramiska bromsar
- Sportigare inställningar och större hjul
Jämförelse av huvudversionerna
| V8 (Type 42) | V10 (Type 42) | V10 (Type 4S) | V10 performance | |
|---|---|---|---|---|
| Vem passar den? | För en bekvämare körning till ett lägre pris | För dem som älskar effekt och ljud | Ett modernt dagligt superbil | För maximal prestanda |
| Motor | 4.2 V8, runt 420–430 hk | 5.2 V10, runt 525 hk | 5.2 V10, runt 540–570 hk | 5.2 V10, runt 620 hk |
| Växellåda | Manuell, R tronic eller S tronic | Manuell, R tronic eller S tronic | S tronic | S tronic |
| Interiör | Analoga instrument | Analoga instrument | Digital instrumentpanel | Digital instrumentpanel, sportig inredning |
| Pris i begagnade marknaden (relativt) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Första generationens V8 — det mest tillgängliga sättet att köpa en R8, särskilt med manuell eller S tronic-växellåda. Andra generationen med V10 passar de som vill ha en modernare, snabbare och oftast mindre körda bil.
Fördelar
- Atmosfärisk V8 eller V10-motor och unik ljudbild
- En bekväm superbil för dagligt bruk
- Fyrcylindrig drift quattro i de flesta versioner
- En kvalitets- och välkänd Audi-interiör
Nackdelar
- Mycket dyrt underhåll, däck och bromsar
- R tronic växellådans kopplingsslip
- Liten bagageutrymme och låg markfrigång
Vanliga frågor
Vilken R8 ska man välja?
Om priset och körkänslan är det viktigaste – första generationens V8 eller V10, bäst med manuell eller S tronic växellåda. Om du vill ha en modernare interiör, mer effekt och lägre körhöjd – andra generationens V10.
Är Audi R8 lämplig för daglig körning?
Mer än de flesta superbilar: den är bekväm, syns bra från sidan och quattro drivlinan hjälper i sämre väglag. Dock är bagageutrymmet fram inte stort och låg markfrigång samt breda däck gör det svårt på dåliga vägar.
Vad skiljer R tronic och S tronic åt?
R tronic är en robotiserad växellåda med en koppling – den växlar långsammare, känns trög och lägger på kopplingen snabbare. S tronic har två kopplingar, växlar snabbt och smidigt, därför är den ett bättre val för de flesta köpare.
Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt





























