For virksomheder: pakker, API og import →

Audi R8 I

Biler · Produktion 2006–2015

Audi R8 I, produceret 2006–2015. Annoncer og information.

ANNONCE Site AI Audit: What to fix on your website

Generationer 2 generationer

Audi R8 I til salg

Alle annoncer →

Pris, €

Årgang

Kilometer, km

Effekt, kW

Sælger

Udstyr

Mere udstyr
Eksteriør
Elektronik
Interiør
Lyd og billede
Sikkerhed
Tyverisikring
Andre fordele
Ingen annoncer endnu.
ANNONCE Site SEO AI Audit — free SEO audit
Audi R8
Foto: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Audi

Audi R8: Type 42 og Type 4S generationer, motorer og udgaver

Audi R8 — en midtmotorsportsvogn, produceret fra 2006 til 2024 og blevet Audi's udstillingsvindue for sportsteknologi. I Danmark er den sjælden og ofte importeret fra andre europæiske lande eller USA. Vi ser på, hvordan de to generationer adskiller sig, hvilke V8- og V10-motorer og gearkasser der er, og hvad der er vigtigt at tjekke før køb.

R8 kort fortalt

R8 er produceret i to generationer: den første (Type 42) fra 2006 til 2015, og den anden (Type 4S) fra 2015 til 2024. Begge generationer er tilgængelige som coupé og Spyder — cabriolet med blødt tag. Motoren er placeret bag sæderne, og de fleste udgaver har firehjulstræk quattro.

R8 vurderes som en af de mest komfortable superbiler til daglig brug: god synlighed, behagelig siddeposition og den velkendte Audi-interiørstyring. Den anden generation er teknisk tæt på Lamborghini Huracán — begge modeller deler platform og V10-motor.

Type 42 og Type 4S — hvad er forskellen

Den første generation blev oprindeligt tilbudt med en 4.2 V8-motor, og i 2009 kom V10-motoren. De tidlige biler havde en 6-trins manuel gearkasse med åben metalkulisse eller den robotiserede R tronic, og efter 2012-opdateringen erstattede R tronic en 7-trins S tronic med dobbeltkobling.

Anden generation har kun en 5.2 V10-motor og en 7-trins S tronic-gearkasse. Karrosseriet er fremstillet af aluminium og kulstof, så den er stærkere og lettere, og der er monteret en digital instrumentbræt Audi virtual cockpit i kabinen. Fra 2017 blev der tilbudt baghjulstræk, og i 2019 blev modellen opdateret.

Første generation er billigere og mere simpel, og V8 med manuel gearkasse er populær blandt entusiaster på grund af det rene kørefornemmelse. Anden generation er hurtigere og mere moderne, ofte med færre kørte kilometer, men også betydeligt dyrere.

Motorer og gearkasser

I første generation tilbydes 4.2 FSI V8 (ca. 420–430 hk) og 5.2 FSI V10 (ca. 525 hk) motorer, mens de begrænsede GT og senere V10 plus-versioner havde ca. 550–560 hk.

I anden generation er der kun 5.2 FSI V10: basismodellen havde ca. 540 hk (efter opdateringen ca. 570 hk), V10 plus havde ca. 610 hk, og V10 performance havde ca. 620 hk. Baghjulstræksversionerne (RWS, senere RWD) havde ca. 540–570 hk.

Motorerne i begge generationer har ingen turbokompressorer — det er en af grundene til, at R8 er så højt værdsat blandt entusiaster. I første generation kan man vælge mellem manuel, R tronic eller S tronic gearkasse, mens der i anden generation kun er S tronic.

Hvad man skal tjekke, når man køber en brugt R8

R tronic-gearkassen kan slites hurtigt, især i bykørsel — spørg, hvornår den blev udskiftet, og bed om at få den tjekket med diagnostisk udstyr. Den manuelle gearkasse og S tronic anses for at være mere holdbare, men S tronic-olie skal også skiftes regelmæssigt.

Magnetiske fjeder (Magnetic Ride) støddæmpere med metal kan begynde at lække — tjek, om der er olie på dem. Foran er der monteret radiatorer, der samler mudder og blade, og små sten kan beskadige dem. Hvis bilen har keramiske bremseplader, vurder deres tilstand — udskiftning er meget dyrt.

Tjek altid bilens historie: nogle R8 er blevet kørt på baner eller har været i ulykker, og reparation af aluminiumskarrosseriet er kompliceret og dyrt. Hvis bilen er importeret fra USA, find ud af, om den er blevet beskadiget, og tjek servicehistorikken hos den officielle service.

ANNONCE Svetainė jūsų verslui per 48 val. — svetainesverslui.lt

Versioner

Der er næsten ingen forskellige udstyrsniveauer på R8 — versionerne adskiller sig ved motorens effekt, gearkasse og karrosseri. De fleste af dem var både coupé og Spyder.

V8

Type 42 (2006–2015)

Den første og billigste R8-version — elsket af entusiaster for sin balance og lyd.

  • 4.2 FSI V8, omkring 420–430 hk
  • Ofte — manuel gearkasse eller R tronic
  • Firehjulstræk quattro

V10

Type 42 (2009–2015)

En kraftigere version af første generation med en V10-motor af Lamborghini-oprindelse.

  • 5.2 FSI V10, omkring 525 hk
  • Ofte — LED-forlygter og magnetisk fjeder
  • Tilgængelig med Spyder-karrosseri

V10 plus

Type 42 (fra 2013) og Type 4S

En lettere og kraftigere udgave, mere orienteret mod banen.

  • Ca. 550 hk (Type 42) eller 610 hk (Type 4S)
  • Ofte med karbonfibersdetaljer og keramiske bremser
  • Hårdere afhjulning og sportsæder

V10

Type 4S (2015–2024)

Den grundlæggende anden generationsmodel med et mere moderne interiør.

  • 5.2 FSI V10, ca. 540–570 hk
  • 7-trins S tronic og quattro gearkasse
  • Digital instrumentbræt

RWS / RWD

Type 4S (fra 2017)

Baghjulstrækningsversion for dem, der ønsker en mere levende køreoplevelse.

  • Ca. 540–570 hk
  • Lette, da den ikke har forhjulstræk
  • Kræver mere erfaring fra føreren, især på vådt vejlag

V10 performance

Type 4S (2019–2024)

Den mest kraftfulde opdaterede anden generation.

  • Omkring 620 hk
  • Ofte med karbonfibersdetaljer og keramiske bremser
  • Sportyere indstillinger og større hjul

Sammenligning af hovedversionerne

V8 (Type 42)V10 (Type 42)V10 (Type 4S)V10 performance
Hvem er den rigtige for?Komfortabel kørsel til en lavere prisFor dem, der elsker kraft og lydDet moderne daglige superbilFor maksimal ydeevne
Motor4.2 V8, omkring 420–430 hk5.2 V10, omkring 525 hk5.2 V10, omkring 540–570 hk5.2 V10, omkring 620 hk
GearkasseManuelt, R tronic eller S tronicManuelt, R tronic eller S tronicS tronicS tronic
InteriøretAnaloge instrumenterAnaloge instrumenterDigitalt instrumentbrætDigitalt instrumentbræt, sportssæde
Pris på brugt bilmarkedet (relativt)€€€€€€€€€

Den første generation af V8 er den mest tilgængelige måde at få en R8 på, især med manuel eller S tronic gearkasse. Den anden generation med V10 er velegnet til dem, der ønsker en mere moderne, hurtigere og generelt mindre kørt bil.

Fordele

  • Atmosfærisk V8 eller V10 motor og enestående lyd
  • En behagelig superbil til daglig brug
  • Firehjulstræk quattro i de fleste versioner
  • En kvalitets- og velkendt Audi-interiør

Ulemper

  • Meget dyrt vedlige, dæk og bremser
  • R tronic gearkasseproblemer
  • Lille bagagerum og lav frisøjning

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken R8 bør man vælge?

Hvis prisen og køreoplevelsen er det vigtigste, så er første generationens V8 eller V10 med manuel eller S tronic gearkasse det bedste valg. Hvis du vil have en mere moderne interiør, større effekt og lavere profil, så er anden generationens V10 det bedste valg.

Er Audi R8 egnet til daglig kørsel?

Mere end de fleste superbiler: den er komfortabel, godt synlig fra siden, og quattro-drift hjælper i dårlige forhold. Alligevel er bagagerummet forrest lille, og lav frisøjning og brede dæk gør det svært på dårlige veje.

Hvad er forskellen på R tronic og S tronic?

R tronic er en robotiseret gearkasse med én koblingsplade – den skifter langsommere, føles trægt og skifter hurtigere. S tronic har to koblingsplader, skifter hurtigt og glat, derfor er det det bedste valg for de fleste købere.

Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat

Kommentarer

Ingen kommentarer om Audi R8 endnu. Del din erfaring.

Log ind for at kommentere

Andre modeller Audi

Audi →
ANNONCE PostRSS — automatic posting to social networks