För företag: paket, API och import →

Audi A4 Allroad

Bilar · Tillverkning 2009–2024

Audi A4 Allroad: generationer, tillverkningsår och annonser.

ANNONS Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Generationer 2 generationer

Audi A4 Allroad till salu

Alla annonser →

Pris, €

Årsmodell

Mätarställning, km

Effekt, kW

Säljare

Utrustning

Mer utrustning
Exteriör
Elektronik
Interiör
Ljud och bild
Säkerhet
Stöldskydd
Övriga fördelar
Inga annonser ännu.
ANNONS AI Blog Autopilot — your blog writes itself
Audi A4 Allroad
Foto: Dinkun Chen, CC BY-SA 4.0
Audi

Audi A4 allroad quattro: B8 och B9 generationer, motorer och skillnader från Avant

Audi A4 allroad quattro — en höjd A4 Avant kombi med standard quattro drivning och skyddsdetaljer på karossen. Vi tittar på vad som skiljer den från den vanliga A4 Avant, vad som skiljer B8 och B9 generationerna, vilka motorer som är vanligast och vad man ska kontrollera när man köper en begagnad allroad.

A4 allroad kortfattat

A4 allroad quattro introducerades först 2009 (B8 generationen), och 2016 ersattes den av B9 generationen. Det är inte en separat modell, utan en A4 Avant kombi som är anpassad för tuffare vägar: några centimeter högre markfrigång, plastskydd på hjulhus och stötfångare, andra buffertar och skärmar samt alltid fyrhjulsdrift.

Till skillnad från den större A6 allroad saknar A4 allroad pneumatisk fjäderupphängning — en vanlig fjäderupphängning används, vilket gör underhållet enklare och billigare. Interiören, bagageutrymmet och de flesta tillbehör är samma som i A4 Avant, så allroad väljs ofta av dem som behöver en kombi men måste köra mycket på grusvägar eller vintertid.

B8 och B9 generation — vad skiljer dem åt

B8 generationens A4 allroad (2009–2016) har permanent quattro drivning med central differensial. 2012 uppdaterades bilen: nya strålkastare, interiördetaljer och motorer. Idag är det det billigaste sättet att köpa en allroad, men de flesta bilar har redan hög körsträcka.

B9-generationens A4 allroad (från 2016) är lättare, tystare och mer modern, ofta med virtuellt instrumentpanel och fler hjälpsystem för körning. De flesta fyra cylindriga versioner har quattro med ultra-teknologi: vanligtvis framhjulsdrift, men bakhjulen kopplas automatiskt när det behövs. V6-dieslarna har kvar den permanenta quattro-kopplingen.

2019 års uppdaterade B9 fick ett nytt utseende, en känslig multimediaskärm istället för en roterande kontroll och nya motorbeteckningar (t.ex. 40 TDI, 45 TFSI). I Allroad-versionen finns ofta Audi drive select-läget „offroad“, som hjälper till att köra på grusvägar och klättra uppför branta sluttningar.

Motorer och växellådor

I B8-generationen är de vanligaste motorerna 2.0 TDI-dieslar (oftast omkring 170–190 hk) och 3.0 TDI V6 (cirka 240–245 hk), medan den bensin-drivna 2.0 TFSI (cirka 211–225 hk) är mindre vanlig. 2.0 TDI kombineras ofta med en sexväxlad manuell låda, medan de kraftfullare motorerna har en sjuväxlad S tronic.

I B9-generationen före uppdateringen fanns 2.0 TDI (cirka 150–190 hk), 3.0 TDI V6 (cirka 218–272 hk) och 2.0 TFSI (cirka 252 hk). Efter 2019 års uppdatering finns 40 TDI (cirka 190–204 hk), 45 och 50 TDI med V6 (cirka 231 och 286 hk) samt 45 TFSI (cirka 245–265 hk). De nyare motorerna har ett lätt hybrid-system, och dieslarna använder AdBlue-vätska.

I B9-generationen kombineras fyra cylindriga motorer ofta med en sjuväxlad S tronic-dubbelkopplingslåda, medan V6 TDI har en åttaväxlad tiptronic-automatlåda.

Vad man bör kontrollera när man köper en begagnad A4 allroad

Det som gäller A4 Avant gäller också allroad: de tidiga B8-modellerna med 2.0 TFSI-motorer var kända för ökade oljekostnader, 3.0 TDI V6 har fördelningen av drivlinan bak, och S tronic-lådan ska växla smidigt, utan ryck och stötar. Kontrollera partikelfiltret (DPF), EGR-ventilen och AdBlue-systemet på dieselfordon.

Allroads unika egenskap är karossen och underredet. Om bilen har kört mycket på grusvägar, kontrollera skydden, fjäderbenen och stötdämparna, och leta efter skador på undersidan. quattro-driften kräver att alla däck är av samma storlek och liknande slitage; fråga också om oljebyte i växellådan och differentialen.

Plastskydd på hjulhus och stötfångare döljer små repor, men under dem kan det samlas smuts — kontrollera om det finns korrosion. Många allroad-modeller importeras från utlandet, så kontrollera körhistoriken enligt service- och tekniska kontrolluppgifter.

ANNONS Internet Solutions: SaaS ir IT paslaugos verslui

Versioner efter motor

A4 allroad säljs oftast som en separat version med extra utrustningspaket, så vi anger de vanligaste versionerna efter motor; utrustningen skiljer sig efter marknad och år.

2.0 TDI quattro

B8-modellen

Den vanligaste och mest ekonomiska valmöjligheten för B8-modellen.

  • Oftast omkring 170–190 hk
  • Ofta — 6-växlad manuell låda
  • Permanent quattro-drift

3.0 TDI quattro

B8-modellen

Den kraftigaste B8-dieseln med V6-motor.

  • Oftast omkring 240–245 hk
  • 7-växlad S tronic-låda
  • Ofta — mer komfortutrustning

2.0 TDI / 40 TDI quattro

B9-modellen

Den mest populära B9-motorn.

  • Ungefär 150–204 hk
  • Oftast 7-växlad S tronic
  • quattro med ultra-teknologi

45 TFSI quattro

B9-generationen (från 2019)

Bensinversionen för de som inte kör så mycket per år.

  • Ungefär 245–265 hk
  • 7-växlad S tronic
  • Ofta — ett lätt hybrid-system

50 TDI quattro

B9-generationen (från 2019)

Den mest kraftfulla allroad med V6-dieselmotor.

  • Ungefär 286 hk
  • 8-växlad tiptronic automatlåda
  • Permanent quattro-drift och 48 V lätt hybrid

Jämförelse av B9-versioner

2.0 TDI (iki 2019 m.)40 TDI45 TFSI50 TDI
Vem passar den?För mindre budgetFör de flesta köpareFör lägre årliga körsträckorFör längre resor
EffektCirka 150–190 hkCirka 190–204 hkUngefär 245–265 hkUngefär 286 hk
VäxellådaOftast S tronic7-växlad S tronic7-växlad S tronic8-växlad tiptronic
quattro typquattro ultraquattro ultraquattro ultraPermanent quattro
MultimediaMMI med roterande kontrollInstrumentpanelInstrumentpanelInstrumentpanel
Pris från marknaden (relativt)€€€€€€€€

För de flesta köpare är 40 TDI det bästa valet – ekonomiskt och tillräckligt kraftfullt. 50 TDI är värt att överväga om du ofta kör på motorvägar eller släpar en släpvagn, medan 45 TFSI passar om du inte kör så mycket per år.

Fördelar

  • Högre markfrigång än A4 Avant – bättre på grusvägar och vintertid
  • Alltid med quattro-drift
  • Enklare fjädring än A6 allroad, utan pneumatiska fjädringar
  • Kvalitativt inredning och rymlig bagageutrymme

Nackdelar

  • Dyrare på begagnadmarknaden än en liknande A4 Avant
  • Lätt högre bränsleförbrukning än A4 Avant
  • Inte en riktig terrängbil – passar bäst på lätt terräng

Vanliga frågor

Hur skiljer sig A4 allroad från A4 Avant?

Allroad har högre markfrigång, plastskydd på karossen, annan utseende och alltid quattro-drift. Inredning, bagageutrymme och motorer är i princip desamma, men A4 Avant finns också med framhjulsdrift och ett mycket bredare motorutbud.

Har A4 allroad en pneumatisk fjäderupphängning?

Nej — till skillnad från A6 allroad har A4 allroad en vanlig fjäderupphängning, i vissa bilar med adaptiva stötdämpare. Därför är underhållet enklare och fjäderupphängningsreparationer billigare.

Är det värt att välja allroad istället för A4 Avant quattro?

Det är värt om du åker mycket på grusvägar, bor på landet eller ofta reser på vintern – den större markfrigången är här mycket fördelaktig. Om du främst åker på asfalt, kommer A4 Avant quattro att vara något mer ekonomisk och ofta billigare.

Uppdaterad 2026-10-09 · Utrustningsnivåer och utrustning skiljer sig mellan marknader och årsmodeller — kontrollera utrustningen i den aktuella bilen. · Automatiskt översatt

Kommentarer

Inga kommentarer om Audi A4 Allroad ännu. Dela din erfarenhet.

Logga in för att kommentera

Andra modeller Audi

Audi →
ANNONS Talkmio — AI live chat for your website 24/7