Audi R8: Typy 42 a 4S generácie, motory a verzie
Audi R8 je športový automobil s uprostredným motorom, ktorý sa vyrába od roku 2006 do 2024 a stal sa výkladným oknom Audi športových technológií. Na Slovensku je vzácny a často sa dováža z iných európskych krajín alebo USA. Prehliadneme, čím sa líšia dve generácie, aké boli motory V8 a V10, prevodovky a čo je potrebné skontrolovať pred nákupom.
R8 krátko
R8 sa vyrába v dvoch generáciách: prvá (Typ 42) v rokoch 2006–2015, druhá (Typ 4S) v rokoch 2015–2024. Obe generácie sú dostupné ako kupé a Spyder – kabriolet so sklápacím stropom. Motor je umiestnený za sedadlami a väčšina verzií má pohon všetkých kolies quattro.
R8 je považovaný za jeden z najpohodlnejších superautomobilov na každodenné použitie: dobrý výhľad, pohodlné sedadlo a obvyklé ovládanie interiéru Audi. Druhá generácia je technicky blízka Lamborghini Huracán – obe modely zdieľajú spoločnú platformu a motor V10.
Typ 42 a Typ 4S – čím sa líšia
Prvá generácia bola pôvodne dostupná iba s motorom 4.2 V8, v roku 2009 pribudol motor V10. Rané modely mali 6-stupňovú manuálnu prevodovku s otvorenou kovovou páčkou alebo robotizovanú R tronic, po roku 2012 bol R tronic nahradený 7-stupňovou S tronic s dvoma spojkami.
Druhá generácia má iba 5.2 V10 motor a 7-stupňovú prevodovku S tronic. Jej karoséria je vyrobená z hliníka a uhlíkového vlákna, preto je pevnejšia a ľahšia, a v interiéri je digitálny displej Audi virtual cockpit. Od roku 2017 sú ponúkané aj verzie s pohonom na zadné kolesá, a model z roku 2019 bol obnovený.
Prvá generácia je lacnejšia a jednoduchšia, ale V8 s manuálnou prevodovkou je obľúbený pre čistý pocit jazdy. Druhá generácia je rýchlejšia a modernejšia, často má menej najazdených kilometrov, ale je aj výrazne drahšia.
Motory a prevodovky
V prvej generácii sú ponúkané motory 4.2 FSI V8 (okolo 420–430 kW) a 5.2 FSI V10 (okolo 525 kW), zatiaľ čo limitované verzie GT a neskoršie verzie V10 plus mali okolo 550–560 kW.
Vo druhej generácii je iba 5.2 FSI V10: základná verzia mala okolo 540 kW (po obnovení okolo 570 kW), V10 plus okolo 610 kW, V10 performance okolo 620 kW. Verzie s pohonom na zadné kolesá (RWS, neskôr RWD) mali okolo 540–570 kW.
Motory oboch generácií nemajú turbodúchadlá – to je jedna z príčin, prečo je R8 tak obľúbený medzi nadšencami. V prvej generácii sa dajú vybrať medzi manuálnou, R tronic alebo S tronic prevodovkou, vo druhej generácii iba S tronic.
Čo overiť pri kúpe použitého R8
Prevodovka R tronic sa rýchlo opotrebuje, zvlášť pri jazde v meste – opýtajte sa, kedy bola vymenená, a požiadajte o overenie jej stavu diagnostickým zariadením. Manuálna prevodovka a S tronic sú považované za spoľahlivejšie, ale olej v S tronic je tiež nutné pravidelne vymieňať.
Magnetické odpruženia (Magnetic Ride) môžu začať tecť po niekoľkých rokoch - skontrolujte, či na nich nie je olej. Predné radiátory zadržujú blato a listy, a malé kameňky ich môžu poškodiť. Ak má auto keramické brzdy, ohodnotte ich stav - ich výmena je veľmi drahá.
Vždy skontrolujte históriu auta: niektoré R8 boli používané na okruhoch alebo boli v nehode, a oprava hliníkového karosérie je zložitá a drahá. Ak auto bolo dovezené z USA, zistite, či nebolo poškodené, a históriu skontrolujte podľa záznamov oficiálneho servisu.
Verzie
Verzie R8 sa prakticky nelíšia - verzie sa líšia výkonom motora, prevodovkou a karosériou. Veľa z nich bolo dostupných s kupé i Spyder karosériou.
V8
Typ 42 (2006–2015)Prvá a najlacnejšia verzia R8 - obľúbená medzi nadšencami pre svoj balanc a zvuk.
- 4.2 FSI V8, približne 420–430 kW
- Často - mechanická prevodovka alebo R tronic
- Pohon všetkých kolies quattro
V10
Typ 42 (2009–2015)Silnejšia verzia prvej generácie s motorom V10 z Lamborghini.
- 5.2 FSI V10, približne 525 kW
- Často - predné svetlá LED a magnetické odpruženie
- Dostupné aj s karosériou Spyder
V10 plus
Typ 42 (od roku 2013) a Typ 4SLahšia a silnejšia verzia, viac orientovaná na trať.
- Okolo 550 k (Typ 42) alebo 610 k (Typ 4S)
- Často – detaily z uhlíkového vlákna a keramické brzdy
- Tužšia podvesenie, športové sedadlá
V10
Typ 4S (2015–2024)Základná verzia druhej generácie so modernejším interiérom.
- 5.2 FSI V10, okolo 540–570 k
- 7-stupňová prevodovka S tronic a quattro
- Digitálny priemyselný panel
RWS / RWD
Typ 4S (od roku 2017)Verzia s pohonom zadných kol pre tých, ktorí chcú živšie jazdenie.
- Okolo 540–570 k
- Lahšia, pretože nemá pohon predných kol
- Vyžaduje viac skúseností od vodiča, zvlášť na mokrom povrchu
V10 performance
Typ 4S (2019–2024)Najlepšia aktualizovaná verzia druhej generácie.
- Priblížne 620 k
- Často – detaily z uhlíkového vlákna a keramické brzdy
- Športnejšie nastavenia a väčšie pneumatiky
Porovnanie základných verzií
| V8 (Type 42) | V10 (Type 42) | V10 (Type 4S) | V10 performance | |
|---|---|---|---|---|
| Pre koho je to vhodné | Pohodlné jazdenie za menšiu cenu | Milovníkom výkonu a zvuku | Modernému každodennému superautu | Najväčšiemu výkonu |
| Motor | 4.2 V8, priblížne 420–430 k | 5.2 V10, priblížne 525 k | 5.2 V10, priblížne 540–570 k | 5.2 V10, priblížne 620 k |
| Prevodovka | Manuálna, R tronic alebo S tronic | Manuálna, R tronic alebo S tronic | S tronic | S tronic |
| Interiér | Analógové prístroje | Analógové prístroje | Digitálny displej | Digitálny displej, športové vybavenie |
| Cena na trhu s použitými vozidlami (relatívne) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Prvá generácia V8 je najprístupnejší spôsob, ako získať R8, zvlášť s manuálnou alebo S tronic prevodovkou. Druhá generácia s V10 je vhodná pre tých, ktorí chcú modernejšie, rýchlejšie a obyčajne menej prejazdené vozidlo.
Výhody
- Atmosférický V8 alebo V10 motor a výnimočný zvuk
- Pohodlný superautomobil pre každodenné použitie
- Pohon všetkých kolies quattro v väčšine verzií
- Kvalitný, dobře známy interiér Audi
Nevýhody
- Veľmi drahá údržba, pneumatiky a brzdy
- Problémy s prevodovkou R tronic
- Malý kufr a nízka svetlá výška
Časté otázky
Ktorú R8 by ste mali vybrať?
Ak je najdôležitejšia cena a jazdný pocit, tak prvá generácia V8 alebo V10, najlepšie s manuálnou alebo S tronic prevodovkou. Ak chcete modernejší interiér, väčšiu výkonnosť a nižšiu výšku jazdy, tak druhá generácia V10.
Či je Audi R8 vhodný pre každodenné jazdy?
Viac ako väčšina superáut: je pohodlný, dobre sa vidí do strán, a quattro pohon pomáha v horších podmienkach. Napriek tomu je kufr vpredu malý, a nízka svetlá výška a široké kolesá komplikujú jazdu po horších cestách.
Aké sú rozdiely medzi R tronic a S tronic?
R tronic je robotizovaná prevodovka s jednou spojkou – prepína pomalšie, cíti sa trhanie a rýchlejšie sa znižuje. S tronic má dve spojky, prepína rýchlo a hladko, preto je pre väčšinu kupujúcich lepším výberom.
Aktualizované 2026-10-09 · Výbavové stupne a výbava sa líšia podľa trhu a modelového roka — výbavu konkrétneho auta si overte. · Preložené automaticky





























