For virksomheder: pakker, API og import →

Volvo XC60

Biler · Produktion 2008–

Volvo XC60: generationer, produktionsår og annoncer.

ANNONCE Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Generationer 2 generationer

Volvo XC60 til salg 5 annoncer

Alle annoncer →

Pris, €

Årgang

Kilometer, km

Effekt, kW

Brændstof

Gearkasse

Karrosseri

Stand

Land

Sælger

Udstyr

Mere udstyr
Eksteriør
Elektronik
Interiør
Lyd og billede
Sikkerhed
Tyverisikring
Andre fordele
Volvo XC604

Volvo XC60

2011277 000 kmDieselManuel120 kWSUV / terrængbil

Volvo XC60, 2011-11, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: mechaninė; variklis: 2.0 l, 120 kW; rida: 277 000 km. Galimas automobilio pristatymas apžiūrai. Automob…

🇱🇹 Šiauliai · ID 322
8.500 €
Volvo XC604

Volvo XC60

2019107 079 kmDieselAutomatisk140 kWSUV / terrængbil

Volvo XC60, 2019-12, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 140 kW; rida: 107 079 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garantija. Automo…

🇱🇹 Šiauliai · ID 262
23.500 €
Volvo XC604

Volvo XC60

2021168 978 kmDieselAutomatisk145 kWSUV / terrængbil

Volvo XC60, 2021-03, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 145 kW; rida: 168 978 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garantija. Automo…

🇱🇹 Šiauliai · ID 269
26.500 €
Volvo XC604

Volvo XC60

202390 378 kmHybridAutomatisk293 kWSUV / terrængbil

Volvo XC60, 2023-05, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 293 kW; rida: 90 378 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 67 km. …

🇱🇹 Šiauliai · ID 298
37.800 €
Volvo XC604

Volvo XC60

202583 201 kmBenzinAutomatisk184 kWSUV / terrængbil

Volvo XC60, 2025-03, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 184 kW; rida: 83 201 km. 6 mėn. gamintojo garantija. Automobilį galima apži…

🇱🇹 Šiauliai · ID 299
39.900 €
ANNONCE AI Blog Autopilot — your blog writes itself
Volvo XC60
Foto: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Volvo

Volvo XC60: 1. og 2. generation, motorer og udstyr

Volvo XC60 er en mellemstor premium SUV, der værdsættes for sin sikkerhed, komfort og skandinaviske stil i interiøret. Vi kigger på begge generationer — 1. (2008–2017) og 2. (fra 2017): Hvad er forskellen, hvilke motorer er mest populære, hvordan adskiller udstyrsvalgene sig, og hvad skal man tjekke, når man køber brugt.

XC60 kort fortalt

XC60 blev introduceret i 2008 og blev hurtigt Volvos mest solgte model. Den er mindre og lettere at manøvrere end XC90, men der er plads nok i interiøret og bagagerummet til en familie, og de fleste versioner har firehjulstræk (AWD).

XC60 er særligt kendt for sin sikkerhed: Allerede første generation havde standard City Safety — et automatisk bremse-system til lave hastigheder, og anden generation fik endnu flere hjælpesystemer til kørsel. Det er en premium-bil, så reservedele og reparationer er dyrere end for almindelige mærker.

1. og 2. generation — hvad er forskellen

1. generation (2008–2017) blev bygget på samme platform som Volvo S80, V70 og XC70. I 2013 blev den opdateret: Udseende og interiørdetaljer blev ændret, og senere kom de mere økonomiske firecylindrede Drive-E motorer. Det er en god måde at få en rummelig og sikker SUV på, men de fleste biler er nu kørt en del.

Anden generation (fra 2017) bygget på SPA-platformen, ligesom den større XC90. Den skiller sig ud ved sin lodrette berøringsfølsomme Sensus-skærm, en mere luksuriøs interiør og kun firecylindrede 2.0 l motorer, herunder opladelige hybrider. Opdateringen i 2021 bragte Google-drevne multimediefaciliteter, og modellen opdateres igen i 2025.

For et mindre budget er det værd at vælge første generation efter opdateringen i 2013, bedst med Drive-E-motoren. Hvis en moderne interiør, de nyeste sikkerhedssystemer og lavere brændstofforbrug er vigtigt, så vælg anden generation.

Motorer og gearkasser

I første generation dominerer femcylindrede dieselmotorer D3, D4 og D5 (2.0–2.4 l, omkring 136–215 hk); fra 2014 blev de gradvist suppleret med firecylindrede 2.0 l Drive-E-motorer. Blandt benzinmotorerne er T5 og sekscylindrede T6 de mest almindelige.

I anden generation er der kun firecylindrede 2.0 l motorer: dieselmotorer D4 (190 hk) og D5 (235 hk), benzinmotorer T5 og T6, opladelige hybrider T6 og T8 (senere Recharge). Fra 2020 blev der introduceret lette hybrider B4, B5 og B6, og dieselmotorerne blev gradvist fjernet fra sortimentet.

Gearkasserne er oftest automatiske: i første generation er der 6-trins (med Drive-E-motorer 8-trins), i anden generation 8-trins. Firehjulstrækket sikres af en elektronisk styret Haldex-type koblingsmekanisme, der kobler de bageste hjul til, når det er nødvendigt.

Hvad man skal tjekke, når man køber en brugt XC60

I femcylindrede dieselmotorer skal du kontrollere EGR-ventilen, partikelfilteret (DPF) og udskiftningshistorikken for fordelingsremmen – det er dyrt, men nødvendigt arbejde. Automatgearet skal skifte glat, uden stød; spørg, om det er blevet skiftet olie.

Alle hjultræksdifferentialer skal have olie skiftet periodisk – en forladt system kan stoppe med at koble baghjulene korrekt. XC60 er en tung bil, så kontroller grundigt fjederben, støddæmpere og bremser.

I anden generation skal du kontrollere multimedie- og hjælpesystemernes funktion (oftest hjælper softwareopdateringer), luftfjeder, hvis den er til stede, og ladbare hybrider – akkumulatorens tilstand og opladningsudstyr. Kontroller ridet efter tekniske inspektioner og serviceoptegnelser.

ANNONCE AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Udstyr

Navne og udstyr varierer efter marked og år; vi angiver de mest almindelige udstyrsversioner i Europa.

Kinetic

Første generation

Basisudstyr i første generation.

  • Klimakontrol
  • City Safety automatisk bremsefunktion
  • Ofte – letmetalfelger

Momentum

Første og anden generation

Den mest populære valgmulighed – god balance mellem udstyr og pris.

  • Letmetalfelger
  • Ofte – parkeringssensorer og navigation
  • I anden generation – Sensus berøringsskærm

Summum

Første generation

Den mest luksuriøse udgave af første generation.

  • Enkelt indvendig udstyr
  • Oftest — elektrisk justerbare sæder
  • Oftest — xenonlys på forlygterne

R-Design

Første og anden generation

Sporty udgave.

  • Sportspuffere og større felger
  • Sportssæder og rat
  • Oftest — mere luksuriøs affjedring

Inscription

Anden generation

Elegant udgave af anden generation til komfortelskere.

  • Træindvendig udstyr
  • Enkelt sæder
  • Flere kromdetaljer, ofte større felger

Plus / Ultimate

Anden generation, fra 2022–2023

Nyere udgaver, der erstatter Momentum, Inscription og R-Design.

  • Multimedia med Google-tjenester
  • Mere standardudstyr end tidligere
  • Ultimate — ofte panoramataget og 360°-kamera

Sammenligning af anden generations udstyr

MomentumInscriptionR-Design
Hvem passer det tilDen raske køberKomfort og luksusSporty udseende
Fælge (ofte)18-tommers19-tommers19–20-tommers
UdseendeKromdetaljerMere krom, andre kofangereSorte glansende detaljer, sportsbuffere
InteriøretStandardudstyrTræ og læderSportsæder, metaludstyr
Pris på brugt bilmarked (relativt)€€€€€

For de fleste købere er Momentum eller Inscription med D4 eller B4 motoren det bedste valg. En opladbar hybrid er kun værd at vælge, hvis du har mulighed for at oplade den regelmæssigt.

Fordele

  • Højt sikkerhedsniveau og mange hjælpesystemer
  • Behagelige sæder og stille interiør
  • Ofte — firehjulstræk
  • Kvalitetsfuldt, skandinavisk interiør

Ulemper

  • Dyrere reservedele og reparationer
  • Vedligeholdelse af ældre femcylindrede dieselmotorer kan være dyr efter lange kørsler
  • II generationens multimedie og elektronik kan være lidt stram

Ofte stillede spørgsmål

Hvilken XC60-generation er bedst at købe brugt?

Hvis budgettet tillader det, er det værd at vælge II generationen – den er mere moderne, sikrere og økonomisk. Til et mindre budget passer I generationen efter 2013-opdateringen, men sådan en bil skal have en pålidelig servicehistorie.

Har alle XC60 firehjulstræk?

Nej. Nogle versioner, især med D3, D4 eller B4 motorer, kan kun have forhjulstræk. Før du køber, tjek bilens dokumenter eller AWD-mærket på bagklappen.

Er det værd at købe XC60 T8 opladelig hybrid?

Det er værd, hvis du har mulighed for at oplade bilen hver dag og normalt kører korte strækninger – så kan du køre en stor del af turene på el. Uden opladning bliver T8 en tung benzinbil, så vurder dine vaner og tjek batteriets tilstand før du køber.

Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat

Kommentarer

Ingen kommentarer om Volvo XC60 endnu. Del din erfaring.

Log ind for at kommentere

Andre modeller Volvo

Volvo →
ANNONCE Internet Solutions — IT services for business since 2011