Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

Volvo XC60

Henkilöautot · Valmistus 2008–

Volvo XC60: sukupolvet, valmistusvuodet ja ilmoitukset.

MAINOS Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Sukupolvet 2 sukupolvea

Volvo XC60 myytävänä 5 ilmoitusta

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Polttoaine

Vaihteisto

Korityyppi

Kunto

Maa

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
Volvo XC604

Volvo XC60

2011277 000 kmDieselManuaali120 kWMaastoauto / SUV

Volvo XC60, 2011-11, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: mechaninė; variklis: 2.0 l, 120 kW; rida: 277 000 km. Galimas automobilio pristatymas apžiūrai. Automob…

🇱🇹 Šiauliai · ID 322
8 500 €
Volvo XC604

Volvo XC60

2019107 079 kmDieselAutomaatti140 kWMaastoauto / SUV

Volvo XC60, 2019-12, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 140 kW; rida: 107 079 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garantija. Automo…

🇱🇹 Šiauliai · ID 262
23 500 €
Volvo XC604

Volvo XC60

2021168 978 kmDieselAutomaatti145 kWMaastoauto / SUV

Volvo XC60, 2021-03, visureigis / krosoveris. Kuras: dyzelinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 145 kW; rida: 168 978 km. 6 000 km arba 6 mėn. pardavėjo garantija. Automo…

🇱🇹 Šiauliai · ID 269
26 500 €
Volvo XC604

Volvo XC60

202390 378 kmHybridiAutomaatti293 kWMaastoauto / SUV

Volvo XC60, 2023-05, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas / elektra; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 293 kW; rida: 90 378 km. Važiavimo vien elektra atstumas: 67 km. …

🇱🇹 Šiauliai · ID 298
37 800 €
Volvo XC604

Volvo XC60

202583 201 kmBensiiniAutomaatti184 kWMaastoauto / SUV

Volvo XC60, 2025-03, visureigis / krosoveris. Kuras: benzinas; pavarų dėžė: automatinė; variklis: 2.0 l, 184 kW; rida: 83 201 km. 6 mėn. gamintojo garantija. Automobilį galima apži…

🇱🇹 Šiauliai · ID 299
39 900 €
MAINOS Internet Solutions — IT services for business since 2011
Volvo XC60
Kuva: Vauxford, CC BY-SA 4.0
Volvo

Volvo XC60: I ja II sukupolvet, moottorit ja varustelut

Volvo XC60 on keskikokoinen premium-luokan maastoauto, joka arvostetaan turvallisuudestaan, mukavuudestaan ja skandinaavisesta sisustuksestaan. Katsomme molempia sukupolvia – I (2008–2017) ja II (vuodesta 2017): miten ne eroavat, mitkä moottorit ovat suosituimpia, miten varustelut eroavat ja mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä.

XC60 lyhyesti

XC60 esiteltiin vuonna 2008 ja se nopeasti nousi Volvo:n myydyimmäksi malliksi. Se on pienempi ja helpommin hallittavissa kuin XC90, mutta istuimissa ja tavaratilassa on riittävästi tilaa perheelle, ja monilla versioilla on kaikki pyörät vetävä (AWD).

XC60 on erityisen tunnettu turvallisuudestaan: jo ensimmäinen sukupolvi sai City Safety -järjestelmän, joka pysäyttää auton automaattisesti pienillä nopeuksilla, ja toinen sukupolvi sai lisää ajovahvistusjärjestelmiä. Tämä on premium-luokan auto, joten varausosat ja korjaukset ovat kalliimpia kuin tavallisempien merkkien autojen.

I ja II sukupolvi – miten ne eroavat

Ensimmäinen sukupolvi (2008–2017) perustuu samaan alustaan kuin Volvo S80, V70 ja XC70. Vuonna 2013 se päivitettiin: ulkonäkö ja sisustusdetalit muuttuivat, ja myöhemmin tuli taloudellisempia nelisylinterisiä Drive-E -moottoreita. Tämä on hyvä tapa hankkia tilava ja turvallinen maastoauto, mutta useimmat autot ovat jo ajaneet huomattavan matkan.

Toinen sukupolvi (vuodesta 2017) on rakennettu SPA-alustalle, kuten myös suurempi XC90. Se erottuu pystysuuntaisella Sensus-kosketusnäytöllä, hienommalla sisustuksella ja vain nelisylinterisillä 2.0 l moottoreilla, joista osa on latautuvia hybridejä. Vuoden 2021 päivitys toi Google-palveluilla toimivan multimedian, ja vuonna 2025 malli päivitettiin uudelleen.

Pienemmälle budjetille kannattaa valita ensimmäinen sukupolvi vuoden 2013 päivityksen jälkeen, parhaiten Drive-E-moottorilla. Jos moderni sisustus, uusimmat turvallisuusjärjestelmät ja pienemmät polttoaineenkulutukset ovat tärkeitä, valitse toinen sukupolvi.

Moottorit ja vaihteistot

Ensimmäisessä sukupolvessa vallitsevat viisisylinteriset dieselmoottorit D3, D4 ja D5 (2.0–2.4 l, noin 136–215 hv); vuodesta 2014 lähtien niitä on vähitellen täydennetty nelisylinterisillä 2.0 l Drive-E-moottoreilla. Bensiinimoottoreista yleisimpiä ovat T5 ja kuusisylinterinen T6.

Toisessa sukupolvessa on vain 2.0 l nelisylinterisiä moottoreita: dieselmoottorit D4 (190 hv) ja D5 (235 hv), bensiinimoottorit T5 ja T6, latautuvat hybridit T6 ja T8 (myöhemmin Recharge). Vuodesta 2020 lähtien on otettu käyttöön kevyet hybridit B4, B5 ja B6, ja dieselmoottorit poistetaan vähitellen valikoimasta.

Vaihteistot ovat useimmiten automaattisia: ensimmäisessä sukupolvessa 6-vaihteinen (Drive-E-moottoreilla 8-vaihteinen), toisessa sukupolvessa 8-vaihteinen. Kaikkien pyörien vetoa varmistaa elektronisesti ohjattava Haldex-tyyppinen differentiaali, joka tarvittaessa yhdistää takapyörät.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä XC60

Tarkista EGR-venttiili, hiilipölysuodattimen (DPF) ja jakoketjun vaihdon historiaa viisisylinterisissä dieselmoottoreissa — se on kallista, mutta välttämätöntä työtä. Automaattivaihteisto on vaihdettava sujuvasti, ilman nykäyksiä; kysy, onko vaihteiston öljy vaihdettu.

Kaikkien pyörien välityksen voiteluun on vaihdettava öljyä säännöllisesti — laiminlyöty järjestelmä voi lakata yhdistämästä takapyöriä oikein. XC60 on raskas auto, joten tarkista huolellisesti jousitus, amortisaattorit ja jarrujärjestelmä.

Toisella kerralla tarkista multimediasysteemien ja apujärjestelmien toiminta (ohjelmistopäivitys auttaa usein), ilmapohjainen jousitus, jos sellainen on, ja lataushybrideillä akun kunto ja latauslaitteet. Tarkista rengasvaihto teknisen tarkastuksen ja huoltokirjan mukaan.

MAINOS Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Varustelut

Nimet ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosien mukaan; luetellaan Euroopassa yleisesti tavattavat varustelut.

Kinetic

Ensimmäinen sukupolvi

Ensimmäisen sukupolven perusvarustelu.

  • Ilmastointi
  • City Safety -automaattijarrutusjärjestelmä
  • Usein — kevytmetallivanteet

Momentum

Ensimmäinen ja toinen sukupolvi

Suosituin valinta — hyvä varustelu ja hinta-suhde.

  • Kevytmetallivanteet
  • Usein — parkkipaikanantajat ja navigointijärjestelmä
  • Toisella kerralla — Sensus kosketusnäyttö

Summum

Ensimmäinen sukupolvi

Parhaimmillaan ensimmäinen sukupolvi.

  • Yksinkertainen sisustus.
  • Usein — sähköisesti säätöiset istuimet.
  • Usein — ksenonvalot.

R-Design

Ensimmäinen ja toinen sukupolvi

Urheilullinen versio.

  • Urheilulliset puskurit ja isommat rengasmitat.
  • Urheilulliset istuimet ja ohjauspyörä.
  • Usein — korkeampi alusta.

Inscription

Toinen sukupolvi.

Toisen sukupolven elegantti varustus mukavuuden ystäville.

  • Puusisustus.
  • Yksittäiset istuimet.
  • Lisää kromidetalleja, usein isommat rengasmitat.

Plus / Ultimate

Toinen sukupolvi, vuodesta 2022–2023.

Uudemmat varustelut, jotka korvaavat Momentum-, Inscription- ja R-Design-mallit.

  • Multimedia Google-palveluilla
  • Enemmän vakiovarustusta kuin aiemmin
  • Ultimate — usein panoramakatto ja 360° kamera

Toisen sukupolven varustelujen vertailu

MomentumInscriptionR-Design
Kelle sopiiRationaalille ostajalleMukavuuteen ja loistoonUrheilullinen ulkonäkö
Renkaat (yleensä)18 tuuman19 tuuman19–20 tuuman
UlkonäköKromidetalitEnemmän kromia, erilaiset ruututMustat koristelut, urheiluvärit
MallistoPerusvarustusPuu ja nahkaUrheilupaikat, metallivärit
Käytettyjen markkinahinta (suhteellisesti)€€€€€

Monelle ostajalle sopivin vaihtoehdot ovat Momentum tai Inscription D4- tai B4-moottorilla. Lataavan hybridin kannattaa valita vain, jos sinulla on paikka lataa sitä säännöllisesti.

Plussat

  • Korkea turvallisuusaste ja paljon apujärjestelmiä
  • Mukavat istuimet ja hiljainen mallisto
  • Usein – kaikki pyörät vetävät
  • Laadukas, skandinaavista tyyliä edustava mallisto

Miinukset

  • Kalliimmat varat ja korjaukset
  • Vanhempien viiden sylinterin dieselien huolto on kallista pitkän ajon jälkeen
  • II sukupolven multimedian ja elektronikan voi joskin olla ongelmallista

Usein kysytyt kysymykset

Mikä XC60-sukupolvi on paras ostettavaksi käytettyinä?

Jos budjetti sallii, kannattaa valita II sukupolvi – se on modernimpi, turvallisempi ja taloudellisempi. Pienemmälle budjetille sopii I sukupolvi vuoden 2013 jälkeen päivitettynä, mutta tällaisen auton tulee olla luotettava huoltohistoria.

Onko kaikilla XC60-malleilla kaikki pyörät vetävät?

Ei. Osassa versioita, erityisesti D3-, D4- tai B4-moottoreilla, voi olla vain etuveto. Tarkista ennen ostamista auton asiakirjat tai AWD-merkki takaluukussa.

Onko XC60 T8-lataushybridi ostettava?

Kyllä, jos voit ladata sitä päivittäin ja ajat useimmiten lyhyitä matkoja – silloin voit ajaa suurimman osan matkoista sähköllä. Ilman latausta T8 muuttuu raskaksi bensiinimoottoriksi, joten arvioi tapasi ja tarkista akun kunto ennen ostamista.

Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

Volvo XC60-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit Volvo

Volvo →
MAINOS PostRSS — automatic posting to social networks