Audi A4 allroad quattro: B8- ja B9-sukupolvet, moottorit ja erotukset Avant-mallista
Audi A4 allroad quattro on korkeampi Audi A4 Avant -malli, jossa on standardina quattro-ajo ja suojaavat korin osat. Selvitämme, miten se eroaa tavallisesta A4 Avantista, miten B8- ja B9-sukupolvet eroavat toisistaan, mitkä moottorit ovat yleisimpiä ja mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä allroadia.
A4 allroad lyhyesti
Audi A4 allroad quattro esiteltiin ensimmäisen kerran vuonna 2009 (B8-sukupolvi), ja vuonna 2016 se korvattiin B9-sukupolvella. Se ei ole erillinen malli, vaan A4 Avant -malli, joka on sovitettu huonompiin teihin: korkeampi maavara, muoviset pyöränkaaret ja alustasuojat, erilaiset puskurit ja kaaret sekä aina neliveto.
Toisin kuin suurempi A6 allroad, A4 allroadilla ei ole ilmapohjaista jousitusta – käytetään tavallista jousitusta, joten huolto on yksinkertaisempaa ja halvempaa. Sisusta, tavaratila ja suurin osa varusteista ovat samat kuin A4 Avantissa, joten allroadia valitaan usein ne, jotka tarvitsevat farmaria, mutta joutuvat ajamaan paljon sorateillä tai talvella.
B8- ja B9-sukupolvet – miten ne eroavat
B8-sukupolven A4 allroad (2009–2016) on varustettu jatkuvalla quattro-ajolla ja keskusdifferentialilla. Vuonna 2012 auto päivitettiin: uusitut ajovalot, sisustan osat ja moottorit. Nykyään tämä on halvin tapa hankkia allroadia, mutta suurin osa autoista on jo kulkeneet paljon.
B9-korisen A4 allroad (vuodesta 2016) on kevyempi, hiljaisempi ja nykypäisempi, usein virtuaalisen ohjauspaneelin ja lisää ajovahvistusjärjestelmien kanssa. Useimmat nelisylinteriset versiot ovat quattro ultra -tekniikalla: tavallisesti etuvetoinen, mutta takapyörät liittyvät automaattisesti tarvittaessa. V6-dieselit säilyttivät jatkuvan quattro-vaihteiston.
2019 uudistettu B9 sai uuden ulkonäön, kosketusnäytön multimediasysteemin ja uudet moottorinimikkeet (esim. 40 TDI, 45 TFSI). Allroad-versiossa on usein Audi drive select -tila "offroad", joka auttaa ajamaan soralla ja laskeutumaan jyrkiltä rinteiltä.
Moottorit ja vaihteistot
B8-korisen yleisimmät moottorit ovat 2.0 TDI -dieselit (yleensä noin 170–190 hv) ja 3.0 TDI V6 (noin 240–245 hv), bensiinimoottori 2.0 TFSI (noin 211–225 hv) on harvinaisempi. 2.0 TDI yhdistetään usein 6-vaihteiseen manuaalivaihteistoon, ja tehokkaammat moottorit 7-vaihteiseen S tronic -vaihteistoon.
B9-korisen uudistuksen jälkeen moottorit ovat 2.0 TDI (noin 150–190 hv), 3.0 TDI V6 (noin 218–272 hv) ja 2.0 TFSI (noin 252 hv). Vuodesta 2019 lähtien 40 TDI (noin 190–204 hv), 45 ja 50 TDI V6 (noin 231 ja 286 hv) sekä 45 TFSI (noin 245–265 hv). Uudemmat moottorit käyttävät kevyen hybridijärjestelmän ja dieselit AdBlue-nestettä.
B9-korisen nelisylinteriset moottorit yhdistetään yleensä 7-vaihteiseen S tronic -kaksinkertaisiin vaihteistoon, ja V6 TDI 8-vaihteiseen tiptronic-automaattiin.
Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä A4 allroadia
Tai, mitä A4 Avant ja allroad ovat ajankohtaisia: varhaiset B8-sarjan 2.0 TFSI-moottorit olivat tunnettuja lisääntyneistä öljynkulutuksista, 3.0 TDI V6 jakeluketju on moottorin takana, ja S tronic-vaihteisto pitää vaihtaa sujuvasti, ilman kolkkoja ja nykäyksiä. Diesel-autoja tarkistaa kovaosafilteri (DPF), EGR-venttiili ja AdBlue-järjestelmä.
Allroadin ominaisuus on alusta ja pohja. Jos auto on ajettu paljon sorateillä, tarkista suojat, jousitusasennukset ja iskulaitteet, ja etsi pohjasta kolkkoja merkkejä. quattro-ajoon on tärkeää, että kaikki renkaat ovat samankokoiset ja kuluneet tasaisesti; kysy myös vaihteiston ja eronlaskun öljynvaihdosta.
Muoviset pyöränkaaret ja rinteiden suojat peittävät pienet naarmut hyvin, mutta niiden alla voi kerääntyä mutaa — tarkista, ettei ole ruostetta. Monia allroad-autoja tuodaan ulkomailta, joten tarkista historia palvelu- ja teknisten tarkastusten perusteella.
Versiot moottorin mukaan
A4 allroad myydään usein erillisenä versiona lisävarusteiden paketteineen, joten luetellaan yleisimmät versiot moottorin mukaan; varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosien mukaan.
2.0 TDI quattro
B8-sarjaYleisimmin ja taloudellisin B8-sarjan valinta.
- Yleensä noin 170–190 hv
- Usein 6-vaihteinen manuaalivaihteisto
- Pysyvä quattro-ajo
3.0 TDI quattro
B8-sarjaTehokkain B8-sarjan diesel V6-moottorilla.
- Noin 240–245 hv
- 7-vaihteinen S tronic-vaihteisto
- Usein enemmän mukavuusvarusteita
2.0 TDI / 40 TDI quattro
B9-sarjaSuosituin B9-sarjan moottori.
- Noin 150–204 hv
- Useimmiten 7-vaihteinen S tronic
- quattro ultra-teknologialla
45 TFSI quattro
B9-sarja (vuodesta 2019)Bensiiniversio niille, jotka eivät aja paljon vuodessa.
- Noin 245–265 hv
- 7-vaihteinen S tronic
- Usein kevyen hybridijärjestelmän kanssa
50 TDI quattro
B9-sarja (vuodesta 2019)Tehokkain allroad V6-dieselmootorilla.
- Noin 286 hv
- 8-vaihteinen tiptronic-automaatti
- Pysyvä quattro-vaihteisto ja 48 V kevytsähköhybridijärjestelmä
B9-sarjan versioiden vertailu
| 2.0 TDI (iki 2019 m.) | 40 TDI | 45 TFSI | 50 TDI | |
|---|---|---|---|---|
| Kenelle sopii | Pienemmälle budjetille | Useimmat ostajat | Pienemmille vuosikilometreille | Usein pitkille matkoille |
| Teho | Noin 150–190 hv | Noin 190–204 hv | Noin 245–265 hv | Noin 286 hv |
| Vaihteisto | Useimmiten S tronic | 7-vaihteinen S tronic | 7-vaihteinen S tronic | 8-vaihteinen tiptronic |
| quattro-tyyppi | quattro ultra | quattro ultra | quattro ultra | Pysyvä quattro |
| Multimedia | MMI pyörivällä ohjausyksiköllä | Käyttöliittymä | Käyttöliittymä | Käyttöliittymä |
| Käytettyjen markkinoiden hinta (suhteellisesti) | € | €€ | €€ | €€€ |
Monille ostajille 40 TDI on paras vaihtoehto – taloudellinen ja riittävän tehokas. 50 TDI on hyvä valinta, jos ajat paljon moottoritietä tai vetät perävaunua, ja 45 TFSI, jos ajat vuodessa vähän.
Plussat
- Suurempi maavara kuin A4 Avant – mukavampi sorateillä ja talvella
- Aina neliveto
- Yksinkertaisempi alusta kuin A6 allroad, ilman ilmapäällisiä
- Laadukas sisustus ja tilava tavaratila
Miinukset
- Käytettyjen markkinoiden hinta on korkeampi kuin vastaavalla A4 Avantilla
- Hieman korkeammat polttoaineenkulut kuin A4 Avantilla
- Ei kaikkitietävä – sopii vain kevyille teille
Usein kysytyt kysymykset
Mitä A4 allroad eroaa A4 Avantista?
Allroadilla on suurempi maavara, muoviset korin suojat, erilainen ulkonäkö ja aina neliveto. Sisustus, tavaratila ja moottorit ovat periaatteessa samat, mutta A4 Avantia voi löytää myös etuvetoisena ja huomattavasti laajemman moottorivalikoiman kanssa.
Onko A4 allroadilla ilmapäästöjä?
Ei — toisin kuin A6 allroad, A4 allroadilla on tavallinen jousitus, joissain autoissa adaptiivisilla amortisaattoreilla. Siksi sen huolto on yksinkertaisempaa ja jousituksen korjaus halvempaa.
Onko kannattavaa valita allroad A4 Avant quattro:n sijaan?
On, jos ajat paljon sorateitä, asut maaseudulla tai matkustat usein talvella – suurempi maavara on tässä erittäin hyödyllinen. Jos ajat pääasiassa asfalttia, A4 Avant quattro on hieman taloudellisempi ja usein halvempi.
Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti





























