Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

Audi R8

Henkilöautot · Valmistus 2006–2024

Audi R8: sukupolvet, valmistusvuodet ja ilmoitukset.

MAINOS Talkmio LiveChat: AI live chat for your website, 24/7

Sukupolvet 2 sukupolvea

Audi R8 myytävänä

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
Ei vielä ilmoituksia.
MAINOS Site AI Audit — free website audit
Audi R8
Kuva: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Audi

Audi R8: Type 42 ja Type 4S sukupolvet, moottorit ja mallit

Audi R8 on keskimoottorinen urheiluauto, jota valmistettiin vuosina 2006–2024 ja joka on Audi urheiluteknologian näyteikkuna. Se on harvinainen Liettuassa ja useimmiten tuotu muista Euroopan maista tai Yhdysvalloista. Tutustumme kahteen sukupolveen, niiden V8- ja V10-moottoreihin, vaihteistoihin ja siihen, mitä on tärkeää tarkistaa ennen ostamista.

R8 lyhyesti

R8 valmistettiin kahdessa sukupolvessa: ensimmäinen (Type 42) vuosina 2006–2015 ja toinen (Type 4S) vuosina 2015–2024. Molemmat sukupolvet olivat saatavilla kupé- ja Spyder-korimalleina, joilla on pehmeä katto. Moottori on sijoitettu istuinten taakse, ja suurin osa malleista on varustettu kaikkiin pyöriin vaikuttavalla quattro-vaihteistolla.

R8 arvioidaan yhdeksi mukavimmista päivittäiseen käyttöön sopivista superautoista: hyvä näkyvyys, mukava istuin ja tavallinen Audi-ohjauspöytä. Toinen sukupolvi on teknisesti lähellä Lamborghini Huracánia – molemmat mallit jakavat saman alustan ja V10-moottorin.

Type 42 ja Type 4S – miten ne eroavat

Ensimmäinen sukupolvi oli aluksi saatavilla vain 4.2 V8 -moottorilla, mutta vuonna 2009 tuli saataville myös V10. Varhaiset autot olivat varustettu 6-vaihteisella manuaalisella vaihteistolla, jossa oli avokulmainen metallikulissi tai robotisoitu R tronic, ja vuoden 2012 päivityksen jälkeen R tronic korvattiin 7-vaihteisella S tronic -vaihteistolla, jossa on kaksi kytkintä.

Toinen sukupolvi on saatavana vain 5.2 V10-moottorilla ja 7-vaihteisella S tronic-vaihteistolla. Sen korin on valmistettu alumiinista ja hiilikuituista, joten se on kestävämpi ja kevyempi, ja ohjaamossa on digitaalinen Audi virtual cockpit -näyttö. Vuodesta 2017 lähtien on ollut saatavana myös takavetoinen versio, ja mallia päivitettiin vuonna 2019.

Ensimmäinen sukupolvi on halvempi ja yksinkertaisempi, ja V8-mekaanisella vaihteistolla varustettu malli on suosittu puhtaan vaihtamisen tunteen takia. Toinen sukupolvi on nopeampi ja modernimpi, usein vähemmän ajettu, mutta myös huomattavasti kalliimpi.

Moottorit ja vaihteistot

Ensimmäisessä sukupolvessa on saatavana 4.2 FSI V8 (noin 420–430 hv) ja 5.2 FSI V10 (noin 525 hv) moottorit, ja rajattu GT sekä myöhemmin V10 plus -versiot tuottavat noin 550–560 hv.

Toisessa sukupolvessa on vain 5.2 FSI V10: perusversio tuottaa noin 540 hv (päivityksen jälkeen noin 570 hv), V10 plus noin 610 hv, ja V10 performance noin 620 hv. Takavetoiset versiot (RWS, myöhemmin RWD) tuottavat noin 540–570 hv.

Molemmat sukupolvet käyttävät turbolaitteettomia moottoreita, mikä on yksi syy siihen, miksi R8 on suosittu harrastajien keskuudessa. Ensimmäisessä sukupolvessa vaihteistoina on saatavana mekaaninen, R tronic tai S tronic, toisessa vain S tronic.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä R8

R tronic-vaihteiston kytkin voi kulua nopeasti, erityisesti kaupunkiajoissa — kysy, milloin se on vaihdettu, ja pyydä sen kulumista tarkistamaan diagnostisella laitteella. Mekaaninen vaihteisto ja S tronic pidetään kestävämpinä, mutta S tronicin öljyä on myös vaihdettava säännöllisesti.

Magnetiin pakopin magneettijousetukset voivat alkaa vuotaa — tarkista, onko niissä öljyä. Etupuskissa olevat jäähdyttimet keräävät mutaa ja lehtiä, ja pienet kivet voivat vahingoittaa niitä. Jos auto on keramiikkijarrut, arvioi niiden kunto — niiden vaihtaminen on erittäin kallista.

Tarkista aina auton historia: osa R8-autoista on käytetty radalla tai on ollut onnettomuuksissa, ja alumiinikorjaus on monimutkainen ja kallis. Jos auto on tuotu Yhdysvalloista, selvitä, onko se vahingoittunut, ja tarkista historia virallisten huoltokirjojen perusteella.

MAINOS Svetainė jūsų verslui per 48 val. — svetainesverslui.lt

Versiot

R8-malleissa on melkein mitään varusteita — versiot eroavat moottorin teholla, vaihteistolla ja korilla. Useimmat niistä olivat sekä kupé- että Spyder-koreja.

V8

Type 42 (2006–2015)

Ensimmäinen ja halvin R8-versio — harrastajien arvostama tasapainonsa ja äänensä vuoksi.

  • 4.2 FSI V8, noin 420–430 hv
  • Usein — manuaalivaihteisto tai R tronic
  • Kaikkien pyörien neliveto quattro

V10

Type 42 (2009–2015)

Ensimmäisen sukupolven voimakkaampi versio Lamborghinin perintöisellä V10-moottorilla.

  • 5.2 FSI V10, noin 525 hv
  • Usein — LED-etujärjestelmät ja magneettijousitus
  • Tarjolla myös Spyder-kori

V10 plus

Type 42 (vuodesta 2013) ja Type 4S

Kevyempi ja tehokkaampi versio, joka on suunniteltu enemmän rataa varten.

  • Noin 550 hv (Type 42) tai 610 hv (Type 4S)
  • Usein hiilikuituosia osia ja keramiikka-jarrut
  • Kovempi alusta ja urheilulliset istuimet

V10

Type 4S (2015–2024)

Perusmalli toisen sukupolven versiosta, jossa modernimpi sisustus.

  • 5.2 FSI V10, noin 540–570 hv
  • 7-vaihteinen S tronic ja quattro-vaihteisto
  • Digitaalinen mittaristo

RWS / RWD

Type 4S (vuodesta 2017 alkaen)

Takavetoinen versio niille, jotka haluavat elävämpää ajamista.

  • Noin 540–570 hv
  • Kevempi, sillä ei ole etuvetoa
  • Vaatii enemmän ajokokemusta, erityisesti märällä pinnalla

V10 performance

Type 4S (2019–2024)

Paras päivitys toisen sukupolven mallista.

  • Noin 620 hv
  • Usein hiilikuituosia osia ja keramiikka-jarrut
  • Urheilullisemmat asetukset ja suurempi renkaat

Perusmallien vertailu

V8 (Type 42)V10 (Type 42)V10 (Type 4S)V10 performance
Kelle sopiiAjokelpoisuutta pienemmällä hinnallaTeho- ja äänen ystävilleModernille päivittäisautolleSuurimpaan tehokkuuteen
Moottori4.2 V8, noin 420–430 hv5.2 V10, noin 525 hv5.2 V10, noin 540–570 hv5.2 V10, noin 620 hv
VaihteistoMechaninen, R tronic tai S tronicMechaninen, R tronic tai S tronicS tronicS tronic
SisustusAnalogiset mittaritAnalogiset mittaritDigitaalinen mittaristoDigitaalinen mittaristo, urheilullinen sisustus
Käytettyjen markkinahinta (suhteellisesti)€€€€€€€€€

Ensimmäisen sukupolven V8 on edullisin tapa hankkia R8, erityisesti manuaalivaihteistolla tai S tronic -vaihteistolla. Toinen sukupolvi V10 sopii niille, jotka haluavat modernimman, nopeamman ja yleensä vähemmän ajettua autoa.

Plussat

  • Ilmanpaineistettu V8 tai V10 moottori ja ainutlaatuinen ääni
  • Käytännöllinen superauto päivittäiseen käyttöön
  • Neliveto quattro useimmissa versioissa
  • Laadukas, hyvin tunnettu Audi-sisustus

Miinukset

  • Erittäin kallis huolto, renkaat ja jarrujärjestelmä
  • R tronic-vaihteiston kytkimen kuluminen
  • Pieni tavaratila ja matala maavara

Usein kysytyt kysymykset

Minkä R8-mallin kannattaa valita?

Jos tärkeintä on hinta ja ajokokemus — ensimmäinen sukupolvi V8 tai V10, parhaiten manuaalivaihteisella tai S tronic-vaihteistolla. Jos haluat modernimman sisustuksen, enemmän tehoa ja matalampia kulutuksia — toisen sukupolven V10.

Sopiiiko Audi R8 päivittäiseen ajamiseen?

Enemmän kuin useimmat superautot: se on mukava, näkyy hyvin sivuilta, ja quattro-ajo auttaa huonoissa olosuhteissa. Tavaratila on kuitenkin pieni, matala maavara ja leveät renkaat vaikeuttavat huonoilla teillä.

Miten R tronic ja S tronic eroavat?

R tronic on robotisoitu vaihteisto yhdellä kytkimellä — se vaihtaa hitaammin, tuntuu hieman nykimältä ja vaihtaa kytkimen nopeammin. S tronicillä on kaksi kytkintä, se vaihtaa nopeasti ja sujuvasti, joten se on useimmille ostajille parempi valinta.

Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

Audi R8-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit Audi

Audi →
MAINOS Site AI Audit — free website audit