For virksomheder: pakker, API og import →

Audi A4 Allroad B8

Biler · Produktion 2009–2016

Audi A4 Allroad B8, produceret 2009–2016. Annoncer og information.

ANNONCE Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Generationer 2 generationer

Audi A4 Allroad B8 til salg

Alle annoncer →

Pris, €

Årgang

Kilometer, km

Effekt, kW

Sælger

Udstyr

Mere udstyr
Eksteriør
Elektronik
Interiør
Lyd og billede
Sikkerhed
Tyverisikring
Andre fordele
Ingen annoncer endnu.
ANNONCE Talkmio — AI live chat for your website 24/7
Audi A4 Allroad
Foto: Dinkun Chen, CC BY-SA 4.0
Audi

Audi A4 allroad quattro: B8 og B9 generationer, motorer og forskelle fra Avant

Audi A4 allroad quattro — en A4 Avant stationcar med forhøjet grundklare, standard quattro-drift og beskyttelsesdetaljer på karrosseriet. Vi ser på, hvordan den adskiller sig fra den almindelige A4 Avant, hvordan B8 og B9 generationerne adskiller sig, hvilke motorer der er mest almindelige, og hvad man skal tjekke, når man køber en brugt allroad.

A4 allroad kort fortalt

A4 allroad quattro blev introduceret første gang i 2009 (B8 generationen), og i 2016 blev den afløst af B9 generationen. Det er ikke en separat model, men en A4 Avant stationcar, der er tilpasset værre veje: grundklaren er forhøjet med nogle centimeter, plastikbeskyttelse på hjularkene og stødstængerne, andre støddæmpere og fjederben, og altid firehjulstræk.

Modsat den større A6 allroad har A4 allroad ikke luftfjeder — der anvendes den almindelige fjederophængning, såvedligeholdelsen er enklere og billigere. Interiøret, bagagerummet og de fleste udstyr er de samme som i A4 Avant, så allroad vælges ofte af dem, der har brug for en stationcar, men skal køre meget på grusveje eller om vinteren.

B8 og B9 generation — hvordan de adskiller sig

B8 generationens A4 allroad (2009–2016) har permanent quattro-drift med central differential. I 2012 blev bilen opdateret: nye lys, interiørdetaljer og motorer. I dag er det den billigste måde at få en allroad på, men de fleste biler har allerede mange kilometer på uret.

B9-generationens A4 allroad (fra 2016) er lettere, stille og mere moderne, ofte med et virtuelt instrumentbræt og flere hjælpesystemer til kørsel. De fleste firecylindrede versioner har quattro med ultra-teknologi: forhjulene drives normalt, mens baghjulene kobles automatisk, når det er nødvendigt. V6-dieselmotorerne beholder permanent quattro-drift.

Den opdaterede B9 fra 2019 fik et nyt udseende, en berøringsfølsom multimedieskærm i stedet for en drejeknap og nye motorbetegnelser (f.eks. 40 TDI, 45 TFSI). Allroad-versionen har ofte Audi drive select-regimet „offroad“, der hjælper med at køre på ujævnt terræn og klare stejle skråninger.

Motorer og gearkasser

I B8-generationen er 2.0 TDI-dieselmotorer (typisk omkring 170–190 hk) og 3.0 TDI V6 (omkring 240–245 hk) mest almindelige. Benzinmotoren 2.0 TFSI (omkring 211–225 hk) ses sjældnere. 2.0 TDI kombineres ofte med en 6-trins manuel gearkasse, mens de kraftigere motorer bruger 7-trins S tronic.

I B9-generationen, før opdateringen, var der 2.0 TDI (omkring 150–190 hk), 3.0 TDI V6 (omkring 218–272 hk) og 2.0 TFSI (omkring 252 hk). Efter 2019 er der 40 TDI (omkring 190–204 hk), 45 og 50 TDI med V6 (omkring 231 og 286 hk) samt 45 TFSI (omkring 245–265 hk). De nyere motorer har et let hybrid-system, og dieselmotorerne bruger AdBlue-væske.

I B9-generationen kombineres firecylindrede motorer ofte med en 7-trins S tronic-dobbeltkoblet gearkasse, mens V6 TDI bruger en 8-trins tiptronic-automatisk gearkasse.

Hvad man skal tjekke, når man køber en brugt A4 allroad

Hvad der gælder for A4 Avant, gælder også for allroad: De tidlige B8-generationers 2.0 TFSI-motorer var kendt for øget olieforbrug, 3.0 TDI V6-motorerne har fordelingskæden bag på motoren, og S tronic-gearkassen skal skifte glat, uden stød og træk.

Allroads særlige træk er køretøjet og underkanten. Hvis bilen har kørt meget på grusveje, skal du tjekke beskyttelserne, fjederbenene og støddæmperne, og på undersiden skal du se efter stødtegn. quattro-hjulstræk er vigtigt, at alle dæk er af samme størrelse og slidt ens; spørg også om olieskift i gearkassen og differentialet.

Plastikbeskyttelserne på hjularkene og skridspladerne skjuler små ridser godt, men der kan samle sig mudder under dem — tjek, om der ikke er korrosion. Mange allroad-modeller importeres fra udlandet, så tjek riden efter service- og tekniske inspektionsoplysninger.

ANNONCE AI Blog Autopilot — your blog writes itself

Versioner efter motor

A4 allroad sælges ofte som en separat version med ekstraudstyrspakker, så vi angiver de mest almindelige versioner efter motor; udstyret varierer efter marked og år.

2.0 TDI quattro

B8-generationen

Den mest almindelige og økonomiske B8-generation.

  • Oftest omkring 170–190 hk
  • Ofte — 6-trins manuel gearkasse
  • Permanent quattro-hjulstræk

3.0 TDI quattro

B8-generationen

Den kraftigste B8-generationens diesel med V6-motor.

  • Omkring 240–245 hk
  • 7-trins S tronic-gearkasse
  • Ofte — mere komfortudstyr

2.0 TDI / 40 TDI quattro

B9-generationen

Den mest populære B9-generationsmotor.

  • Omkring 150–204 hk
  • Ofte 7-trins S tronic
  • quattro med ultra-teknologi

45 TFSI quattro

B9-generationen (fra 2019)

Benzinversionen for dem, der kører lidt om året.

  • Omkring 245–265 hk
  • 7-trins S tronic
  • Ofte — let hybrid-system

50 TDI quattro

B9-generationen (fra 2019)

Den mest kraftfulde allroad med V6-dieselmotor.

  • Omkring 286 hk
  • 8-trins tiptronic automatgear
  • Kontinuerlig quattro-gir og 48 V let hybrid

Sammenligning af B9-generationsversioner

2.0 TDI (iki 2019 m.)40 TDI45 TFSI50 TDI
Hvem passer den tilTil en mindre budgetTil de fleste købereTil mindre årlige kørselTil hyppige lange ture
YdeevneCa. 150–190 hkCa. 190–204 hkOmkring 245–265 hkOmkring 286 hk
GearkasseOftest S tronic7-trins S tronic7-trins S tronic8-trins tiptronic
quattro typequattro ultraquattro ultraquattro ultraPermanent quattro
MultimedieMMI med drejebar kontrolInstrumentbrætInstrumentbrætInstrumentbræt
Pris i brugtmarkedet (relativt)€€€€€€€€

For de fleste købere er 40 TDI det bedste valg – økonomisk og tilstrækkeligt kraftigt. 50 TDI er værd at overveje, hvis du kører meget på motorveje eller trækker en hængerkøretøj, mens 45 TFSI er ideelt, hvis du ikke kører meget om året.

Fordele

  • Højere frihøjde end A4 Avant – mere behageligt på grusveje og om vinteren
  • Altid med quattro-drift
  • Enklere afhjulning end A6 allroad, uden luftfjeder
  • Kvalitetsindretning og rummelig bagagerum

Ulemper

  • Dyrere på brugtmarkedet end en lignende A4 Avant
  • Lidt højere brændstofforbrug end A4 Avant
  • Ikke en sand terrængkøretøj – egner sig kun til let terræn

Ofte stillede spørgsmål

Hvad adskiller A4 allroad fra A4 Avant?

Allroad har højere frihøjde, plastikbeskyttelse på karrosseriet, en anden udseende og altid quattro-drift. Indretningen, bagagerummet og motorerne er i princippet de samme, men A4 Avant findes også med forhjulstræk og et meget bredere motorudvalg.

Har A4 allroad en pneumatisk fjeder?

Nej — i modsætning til A6 allroad har A4 allroad en almindelig fjeder, og i nogle biler med adaptive støddæmpere. Derfor er vedligeholdelsen enklere, og fjederreparationen billigere.

Er det værd at vælge allroad i stedet for A4 Avant quattro?

Det er værd, hvis du kører meget på grusveje, bor på landet eller ofte rejser om vinteren — den større frihøjde er her meget fordelagtig. Hvis du kører mest på asfalt, vil A4 Avant quattro være lidt mere økonomisk og ofte billigere.

Opdateret 2026-10-09 · Udstyrsniveauer og udstyr varierer efter marked og årgang — tjek udstyret i den konkrete bil. · Automatisk oversat

Kommentarer

Ingen kommentarer om Audi A4 Allroad endnu. Del din erfaring.

Log ind for at kommentere

Andre modeller Audi

Audi →
ANNONCE Talkmio — AI live chat for your website 24/7