Audi R8: Type 42 un Type 4S paaudzes, dzinēji un versijas
Audi R8 ir vidusmotora sporta auto, kas ražots no 2006. līdz 2024. gadam un kļuvis par Audi sporta tehnoloģiju vitrīnu. Latvijā tas ir retums un visbiežāk tiek ievests no citām Eiropas valstīm vai ASV. Apskatām, ar ko atšķiras abas paaudzes, kādi bija V8 un V10 dzinēji un ātrumkārbas, kā arī to, kas obligāti jāpārbauda pirms pirkšanas.
R8 īsumā
R8 ražots divās paaudzēs: pirmā (Type 42) — 2006.–2015. g., otrā (Type 4S) — 2015.–2024. g. Abas paaudzes piedāvātas kupejas un Spyder — kabrioleta ar mīksto jumtu — virsbūvēs. Dzinējs atrodas aiz sēdekļiem, un lielākajai daļai versiju ir quattro pilnpiedziņa.
R8 tiek uzskatīts par vienu no ikdienas lietošanai ērtākajiem superauto: laba redzamība, ērta sēdpozīcija un ierastā Audi salona vadība. Otrā paaudze tehniski ir tuva Lamborghini Huracán — abiem modeļiem ir kopīga platforma un V10 dzinējs.
Type 42 un Type 4S — ar ko atšķiras
Pirmā paaudze sākumā tika piedāvāta tikai ar 4.2 V8 dzinēju, bet 2009. gadā parādījās V10. Agrīnajiem auto bija 6 pakāpju manuālā ātrumkārba ar atvērtu metāla kulisi vai robotizētā R tronic, bet pēc 2012. gada atjauninājuma R tronic nomainīja 7 pakāpju S tronic ar dubulto sajūgu.
Otrajai paaudzei ir tikai 5.2 V10 dzinējs un 7 pakāpju S tronic ātrumkārba. Tās virsbūve izgatavota no alumīnija un oglekļa šķiedras, tāpēc ir izturīgāka un vieglāka, bet salonā uzstādīts digitālais mērinstrumentu panelis Audi virtual cockpit. No 2017. gada tika piedāvātas arī aizmugurējo riteņu piedziņas versijas, bet 2019. gadā modelis tika atjaunināts.
Pirmā paaudze ir lētāka un vienkāršāka, turklāt V8 ar manuālo ātrumkārbu entuziasti novērtē tīrās braukšanas sajūtas dēļ. Otrā paaudze ir ātrāka un modernāka, bieži vien ar mazāku nobraukumu, taču arī krietni dārgāka.
Dzinēji un ātrumkārbas
Pirmajā paaudzē tika piedāvāti 4.2 FSI V8 (ap 420–430 ZS) un 5.2 FSI V10 (ap 525 ZS) dzinēji, savukārt ierobežotās sērijas GT un vēlākās V10 plus versijas attīstīja ap 550–560 ZS.
Otrajā paaudzē — tikai 5.2 FSI V10: bāzes versijai bija ap 540 ZS (pēc atjauninājuma — ap 570 ZS), V10 plus — ap 610 ZS, V10 performance — ap 620 ZS. Aizmugurējo riteņu piedziņas versijām (RWS, vēlāk RWD) bija ap 540–570 ZS.
Abu paaudžu dzinējiem nav turbokompresoru — tas ir viens no iemesliem, kāpēc R8 tik ļoti novērtē entuziasti. Pirmajā paaudzē var izvēlēties starp manuālo, R tronic vai S tronic ātrumkārbu, otrajā — tikai S tronic.
Kas jāpārbauda, pērkot lietotu R8
R tronic ātrumkārbas sajūgs dilst diezgan ātri, īpaši braucot pilsētā — pajautājiet, kad tas mainīts, un palūdziet tā nolietojumu pārbaudīt ar diagnostikas iekārtu. Manuālā ātrumkārba un S tronic tiek uzskatītas par izturīgākām, taču arī S tronic eļļa ir regulāri jāmaina.
Magnētiskās piekares (Magnetic Ride) amortizatori ar gadiem var sākt tecēt — apskatiet, vai uz tiem nav eļļas. Priekšpusē uzstādītie radiatori uzkrāj netīrumus un lapas, bet akmentiņi var tos sabojāt. Ja auto ir keramiskie bremžu diski, novērtējiet to stāvokli — to maiņa ir ļoti dārga.
Noteikti pārbaudiet auto vēsturi: daļa R8 izmantoti trasēs vai cietuši avārijās, bet alumīnija virsbūves remonts ir sarežģīts un dārgs. Ja auto ievests no ASV, noskaidrojiet, vai tas nav bijis bojāts, bet nobraukumu pārbaudiet pēc oficiālā servisa ierakstiem.
Versijas
R8 komplektāciju gandrīz nav — versijas atšķiras ar dzinēja jaudu, piedziņu un virsbūvi. Lielākā daļa bija pieejamas gan kupejas, gan Spyder virsbūvēs.
V8
Type 42 (2006–2015)Pirmā un lētākā R8 versija — entuziastu novērtēta līdzsvara un skaņas dēļ.
- 4.2 FSI V8, ap 420–430 ZS
- Bieži — manuālā ātrumkārba vai R tronic
- quattro pilnpiedziņa
V10
Type 42 (2009–2015)Jaudīgāka pirmās paaudzes versija ar Lamborghini izcelsmes V10 dzinēju.
- 5.2 FSI V10, ap 525 ZS
- Bieži — LED priekšējie lukturi un magnētiskā piekare
- Piedāvāta arī Spyder virsbūvē
V10 plus
Type 42 (no 2013. g.) un Type 4SVieglāka un jaudīgāka versija, vairāk orientēta uz trasi.
- Ap 550 ZS (Type 42) vai 610 ZS (Type 4S)
- Bieži — oglekļa šķiedras detaļas un keramiskās bremzes
- Cietāka piekare, sporta sēdekļi
V10
Type 4S (2015–2024)Bāzes otrās paaudzes versija ar modernāku salonu.
- 5.2 FSI V10, ap 540–570 ZS
- 7 pakāpju S tronic un quattro pilnpiedziņa
- Digitālais mērinstrumentu panelis
RWS / RWD
Type 4S (no 2017. g.)Aizmugurējo riteņu piedziņas versija tiem, kas vēlas dzīvāku braukšanu.
- Ap 540–570 ZS
- Vieglāka, jo nav priekšējo riteņu piedziņas
- Prasa vairāk vadītāja pieredzes, īpaši uz slapja seguma
V10 performance
Type 4S (2019–2024)Jaudīgākā atjauninātās otrās paaudzes versija.
- Ap 620 ZS
- Bieži — oglekļa šķiedras detaļas un keramiskās bremzes
- Sportiskāki iestatījumi un lielāki diski
Galveno versiju salīdzinājums
| V8 (Type 42) | V10 (Type 42) | V10 (Type 4S) | V10 performance | |
|---|---|---|---|---|
| Kam piemērots | Braukšanas priekam par zemāku cenu | Jaudas un skaņas cienītājiem | Modernam ikdienas superauto | Maksimālai veiktspējai |
| Dzinējs | 4.2 V8, apmēram 420–430 ZS | 5.2 V10, apmēram 525 ZS | 5.2 V10, apmēram 540–570 ZS | 5.2 V10, apmēram 620 ZS |
| Ātrumkārba | Manuālā, R tronic vai S tronic | Manuālā, R tronic vai S tronic | S tronic | S tronic |
| Salons | Analogais mērinstrumentu panelis | Analogais mērinstrumentu panelis | Digitālais mērinstrumentu panelis | Digitālais mērinstrumentu panelis, sportiska apdare |
| Cena lietotu auto tirgū (relatīvi) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Pirmās paaudzes V8 — pieejamākais veids, kā tikt pie R8, īpaši ar manuālo vai S tronic kārbu. Otrā paaudze ar V10 piemērota tiem, kas vēlas modernāku, ātrāku un parasti mazāk brauktu auto.
Priekšrocības
- Atmosfēriskais V8 vai V10 dzinējs un izcila skaņa
- Ērts superauto ikdienas lietošanai
- Pilnpiedziņa quattro vairumā versiju
- Kvalitatīvs, labi pazīstams Audi salons
Trūkumi
- Ļoti dārga apkope, riepas un bremzes
- R tronic kārbas sajūga nodilums
- Mazs bagāžnieks un zems klīrenss
Biežāk uzdotie jautājumi
Kuru R8 paaudzi ir vērts izvēlēties?
Ja svarīgākā ir cena un braukšanas sajūtas — pirmās paaudzes V8 vai V10, vēlams ar manuālo vai S tronic kārbu. Ja vēlaties modernāku salonu, lielāku jaudu un mazāku nobraukumu — otrās paaudzes V10.
Vai Audi R8 ir piemērots ikdienas braukšanai?
Vairāk nekā vairums superauto: tas ir ērts, laba pārredzamība uz sāniem, un quattro piedziņa palīdz sliktākos apstākļos. Tomēr bagāžnieks priekšā ir neliels, bet zems klīrenss un plati riteņi traucē uz sliktiem ceļiem.
Ar ko atšķiras R tronic un S tronic?
R tronic ir robotizētā kārba ar vienu sajūgu — tā pārslēdzas lēnāk, jūtami raustās un ātrāk nodeldē sajūgu. S tronic ir divi sajūgi, pārslēdzas ātri un plūdeni, tāpēc vairumam pircēju ir labāka izvēle.
Atjaunināts 2026-10-09 · Komplektācijas un aprīkojums atšķiras atkarībā no tirgus un izlaiduma gada — konkrētā auto aprīkojumu pārbaudiet. · Tulkots automātiski





























