Audi R8: generacje Type 42 i Type 4S, silniki i wersje
Audi R8 to supersamochód z umieszczonym centralnie silnikiem, produkowany w latach 2006–2024, który stał się wizytówką sportowych technologii marki Audi. W Polsce jest to rzadki widok, najczęściej sprowadzany z innych krajów europejskich lub USA. Przyglądamy się różnicom między dwiema generacjami, silnikom V8 i V10 oraz skrzyninom biegów, a także temu, co koniecznie trzeba sprawdzić przed zakupem.
R8 w pigułce
R8 produkowano w dwóch generacjach: pierwsza (Type 42) w latach 2006–2015, druga (Type 4S) w latach 2015–2024. Obie generacje oferowano jako coupé oraz Spyder, czyli kabriolet z miękkim dachem. Silnik zamontowano za fotelami, a większość wersji posiada napęd na cztery koła quattro.
R8 uchodzi za jeden z najwygodniejszych w codziennym użytkowaniu supersamochodów: zapewnia dobrą widoczność, komfortową pozycję za kierownicą oraz standardową dla Audi obsługę kokpitu. Druga generacja jest technicznie spokrewniona z Lamborghini Huracán — oba modele dzielą płytę podłogową oraz silnik V10.
Type 42 a Type 4S — czym się różnią
Pierwsza generacja początkowo była oferowana wyłącznie z silnikiem 4.2 V8, a w 2009 roku pojawiło się V10. Wczesne egzemplarze miały 6-biegową skrzynię manualną z odsłoniętą metalową kulisą lub zrobotyzowaną przekładnię R tronic, natomiast po liftingu z 2012 roku R tronic zastąpiono 7-biegową skrzynią dwusprzęgłową S tronic.
Druga generacja posiada wyłącznie silnik 5.2 V10 oraz skrzynię S tronic o 7 przełożeniach. Jej nadwozie wykonano z aluminium i włókna węglowego, dzięki czemu jest sztywniejsze i lżejsze, a we wnętrzu zagościł cyfrowy zestaw wskaźników Audi virtual cockpit. Od 2017 roku oferowano również wersje z napędem na tylną oś, a w 2019 roku model przeszedł lifting.
Pierwsza generacja jest tańsza i prostsza konstrukcyjnie, a odmiana V8 ze skrzynią manualną jest ceniona przez pasjonatów za czyste wrażenia z jazdy. Druga generacja jest szybsza i nowocześniejsza, często ma mniejszy przebieg, ale jest też znacznie droższa.
Silniki i skrzynie biegów
W pierwszej generacji oferowano silniki 4.2 FSI V8 (ok. 420–430 KM) oraz 5.2 FSI V10 (ok. 525 KM), natomiast limitowane odmiany GT oraz późniejsze V10 plus rozwijały ok. 550–560 KM.
W drugiej generacji znajdziemy wyłącznie motor 5.2 FSI V10: wersja bazowa dysponowała mocą ok. 540 KM (po liftingu ok. 570 KM), V10 plus miała ok. 610 KM, a V10 performance ok. 620 KM. Wersje z napędem na tył (RWS, później RWD) generowały ok. 540–570 KM.
Silniki w obu generacjach nie posiadają doładowania turbosprężarkami — to jeden z powodów, dla których R8 jest tak cenione przez miłośników motoryzacji. W pierwszej generacji można wybierać między skrzynią manualną, R tronic a S tronic, w drugiej — wyłącznie S tronic.
Co sprawdzić przed zakupem używanego R8
Sprzęgło w skrzyni R tronic zużywa się dość szybko, zwłaszcza podczas jazdy w mieście — zorientuj się, kiedy było wymieniane, i poproś o sprawdzenie jego stopnia zużycia za pomocą komputera diagnostycznego. Skrzynia manualna oraz S tronic uchodzą za trwalsze, jednak olej w S tronic również trzeba wymieniać regularnie.
Amortyzatory zawieszenia magnetycznego (Magnetic Ride) z biegiem lat mogą zaczynać cieknąć — sprawdź, czy nie widać na nich śladów oleju. Chłodnice zamontowane z przodu gromadzą brud i liście, a uderzenia kamieni mogą je uszkodzić. Jeśli auto posiada ceramiczne tarcze hamulcowe, oceń ich stan — ich wymiana jest bardzo kosztowna.
Koniecznie sprawdź historię pojazdu: część egzemplarzy R8 była użytkowana na torach lub uczestniczyła w wypadkach, a naprawy aluminiowego nadwozia są skomplikowane i kosztowne. W przypadku auta sprowadzonego z USA upewnij się, że nie było mocno uszkodzone, a przebieg zweryfikuj na podstawie wpisów z autoryzowanego serwisu.
Wersje
R8 praktycznie nie posiada tradycyjnych wersji wyposażeniowych — poszczególne odmiany różnią się mocą silnika, rodzajem napędu oraz typem nadwozia. Większość z nich występowała zarówno jako coupé, jak i Spyder.
V8
Type 42 (2006–2015)Pierwsza i zarazem najtańsza wersja R8 — ceniona przez miłośników za doskonały balans i brzmienie.
- 4.2 FSI V8, ok. 420–430 KM
- Często ze skrzynią manualną lub R tronic
- Napęd na cztery koła quattro
V10
Type 42 (2009–2015)Mocniejsza odmiana pierwszej generacji z silnikiem V10 pochodzącym z Lamborghini.
- 5.2 FSI V10, ok. 525 KM
- Często wyposażona w reflektory LED oraz zawieszenie magnetyczne
- Oferowana również z nadwoziem Spyder
V10 plus
Type 42 (od 2013 r.) i Type 4SLżejsza i mocniejsza wersja, mocniej nastawiona na jazdę torową.
- Ok. 550 KM (Type 42) lub 610 KM (Type 4S)
- Często z elementami z włókna węglowego i hamulcami ceramicznymi
- Sztywniejsze zawieszenie, fotele kubełkowe
V10
Type 4S (2015–2024)Bazowa wersja drugiej generacji z nowocześniejszym wnętrzem.
- 5.2 FSI V10, ok. 540–570 KM
- 7-biegowa skrzynia S tronic i napęd quattro
- Cyfrowy zestaw wskaźników
RWS / RWD
Type 4S (od 2017 r.)Wersja z napędem na tylną oś dla szukających bardziej angażujących wrażeń z jazdy.
- Ok. 540–570 KM
- Lżejsza, ponieważ pozbawiona napędu przedniej osi
- Wymaga większych umiejętności od kierowcy, szczególnie na mokrej nawierzchni
V10 performance
Type 4S (2019–2024)Najmocniejsza odmiana zmodernizowanej drugiej generacji.
- Ok. 620 KM
- Często z elementami z włókna węglowego i hamulcami ceramicznymi
- Bardziej sportowe strojenie i większe felgi
Porównanie głównych wersji
| V8 (Type 42) | V10 (Type 42) | V10 (Type 4S) | V10 performance | |
|---|---|---|---|---|
| Dla kogo jest ten samochód | Dla przyjemności z jazdy w niższej cenie | Dla fanów mocy i dźwięku | Dla nowoczesnego superauta na co dzień | Dla maksymalnych osiągów |
| Silnik | 4.2 V8, ok. 420–430 KM | 5.2 V10, ok. 525 KM | 5.2 V10, ok. 540–570 KM | 5.2 V10, ok. 620 KM |
| Skrzynia biegów | Mechaniczna, R tronic lub S tronic | Mechaniczna, R tronic lub S tronic | S tronic | S tronic |
| Wnętrze | Zegary analogowe | Zegary analogowe | Cyfrowy zestaw wskaźników | Cyfrowy zestaw wskaźników, wykończenie sportowe |
| Cena na rynku wtórnym (względnie) | € | €€ | €€€ | €€€ |
Pierwsza generacja z V8 to najbardziej przystępny cenowo sposób na zakup R8, zwłaszcza ze skrzynią mechaniczną lub S tronic. Druga generacja z silnikiem V10 jest odpowiednia dla tych, którzy chcą nowocześniejszego, szybszego i zazwyczaj mniej wyjeżdżonego auta.
Zalety
- Wolnossący silnik V8 lub V10 i wyjątkowe brzmienie
- Superauto wygodne w codziennym użytkowaniu
- Napęd na cztery koła quattro w większości wersji
- Wysokiej jakości, dobrze znane wnętrze Audi
Wady
- Bardzo wysokie koszty utrzymania, opon i hamulców
- Zużycie sprzęgła w skrzyni R tronic
- Mały bagażnik i niski prześwit
Najczęściej zadawane pytania
Którą generację R8 warto wybrać?
Jeśli najważniejsza jest cena i wrażenia z jazdy – pierwsza generacja z V8 lub V10, najlepiej ze skrzynią mechaniczną lub S tronic. Jeśli zależy Ci na nowocześniejszym wnętrzu, większej mocy i mniejszym przebiegu – druga generacja V10.
Czy Audi R8 nadaje się do codziennej jazdy?
Lepiej niż większość superaut: jest wygodne, zapewnia dobrą widoczność na boki, a napęd quattro pomaga w gorszych warunkach. Bagażnik z przodu jest jednak mały, a niski prześwit i szerokie koła utrudniają jazdę po kiepskich drogach.
Czym różni się R tronic od S tronic?
R tronic to zrobotyzowana skrzynia z jednym sprzęgłem – zmienia biegi wolniej, wyraźnie szarpie i szybciej zużywa sprzęgło. S tronic ma dwa sprzęgła, zmienia biegi szybko i płynnie, dlatego dla większości kupujących jest lepszym wyborem.
Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie





























