Pro firmy: tarify, API a import →

Audi R8

Osobní auta · Výroba 2006–2024

Audi R8: generace, roky výroby a inzeráty.

REKLAMA Site AI Audit: What to fix on your website

Generace 2 generace

Audi R8 — inzeráty

Všechny inzeráty →

Cena, €

Rok

Nájezd, km

Výkon, kW

Prodejce

Výbava

Další výbava
Exteriér
Elektronika
Interiér
Audio a video
Bezpečnost
Zabezpečení
Další výhody
Zatím žádné inzeráty.
REKLAMA Internet Solutions — IT services for business since 2011
Audi R8
Foto: © M 93, CC BY-SA 3.0 de
Audi

Audi R8: Generace Type 42 a Type 4S, motory a výbavy

Audi R8 je sportovní vůz s středovým motorem, vyráběný v letech 2006–2024 a stal se výkladním sklem Audi sportovních technologií. V Litvě je vzácný a často se dováží z jiných evropských zemí nebo USA. Podíváme se, čím se liší dvě generace, jaké byly motory V8 a V10, převodovky a co je třeba zkontrolovat před nákupem.

R8 krátce

R8 se vyráběl ve dvou generacích: první (Type 42) v letech 2006–2015, druhá (Type 4S) v letech 2015–2024. Obe generace byly dostupné jako kupé a Spyder – kabriolet se měkkým střešním plátnem. Motor je umístěn za sedadly a většina verzí má pohon všech kol quattro.

R8 je považován za jeden z nejpohodlnějších supervůzů pro každodenní použití: dobrý výhled, pohodlné sedadlo a obvyklé ovládání interiéru Audi. Druhá generace je technicky blízká Lamborghini Huracán – oba modely sdílejí společnou platformu a motor V10.

Type 42 a Type 4S – čím se liší

První generace byla původně dostupná pouze s motorem 4.2 V8, v roce 2009 přibyl motor V10. Rané vozy měly 6stupňovou manuální převodovku s otevřenou kovovou kulisou nebo robotizovanou R tronic, po roce 2012 byla R tronic nahrazena 7stupňovou S tronic s dvojitým spojením.

Druhá generace má pouze motor 5.2 V10 a sedmistupňovou převodovku S tronic. Karoserie je vyrobena z hliníku a uhlíkového vlákna, takže je pevnější a lehčí, a v interiéru je digitální přístrojová deska Audi virtual cockpit. Od roku 2017 jsou nabízeny i verze s pohonem zadních kol, a model z roku 2019 prošel faceliftem.

První generace je levnější a jednodušší, a motor V8 s manuální převodovkou je oblíbený pro čistý pocit řízení. Druhá generace je rychlejší a modernější, často má méně najetých kilometrů, ale také je podstatně dražší.

Motory a převodovky

V první generaci jsou nabízeny motory 4.2 FSI V8 (cca 420–430 k) a 5.2 FSI V10 (cca 525 k), zatímco omezené verze GT a pozdější verze V10 plus měly cca 550–560 k.

Ve druhé generaci je pouze motor 5.2 FSI V10: základní verze měla cca 540 k (po faceliftu cca 570 k), V10 plus cca 610 k, V10 performance cca 620 k. Verze s pohonem zadních kol (RWS, později RWD) měly cca 540–570 k.

Motory obou generací nemají turbodmychadla – to je jedna z příčin, proč je R8 tak oblíbený mezi nadšenci. V první generaci si lze vybrat mezi manuální převodovkou, R tronic nebo S tronic, ve druhé generaci pouze S tronic.

Co zkontrolovat při nákupu použitého R8

Převodovka R tronic se rychle opotřebuje, zejména při jízdě v městském provozu – zeptejte se, kdy byla vyměněna, a požádejte o kontrolu opotřebení diagnostickým zařízením. Manuální převodovka a S tronic jsou považovány za odolnější, ale olej v S tronic je také třeba pravidelně měnit.

Magnetické tlumiče (Magnetic Ride) mohou začít prosakovat olej – zkontrolujte, zda na nich není oleje. Přední chladiče sbírají bláto a listí, a malé kameny je mohou poškodit. Pokud má auto keramické brzdy, ohodnoceňte jejich stav – jejich výměna je velmi drahá.

Vždy zkontrolujte historii auta: některé R8 byly používány na okruhu nebo byly v nehodě, a opravy hliníkového karoserie jsou složité a drahé. Pokud je auto dovezeno z USA, zjistěte, zda nebylo poškozeno, a stav zkontrolujte podle záznamů oficiálního servisu.

REKLAMA Svetainė jūsų verslui per 48 val. — svetainesverslui.lt

Verze

U R8 prakticky neexistují výbavy – verze se liší výkonem motoru, převodovkou a karoserií. Většina z nich byla dostupná jak jako kupé, tak jako Spyder.

V8

Type 42 (2006–2015)

První a nejlevnější verze R8 – oblíbená mezi nadšenci pro svůj balanc a zvuk.

  • 4.2 FSI V8, asi 420–430 kW
  • Často – mechanická převodovka nebo R tronic
  • Pohon všech kol quattro

V10

Type 42 (2009–2015)

Silnější verze první generace s motorem V10 od Lamborghini.

  • 5.2 FSI V10, asi 525 kW
  • Často – LED přední světla a magnetická tlumiče
  • Nabízena také s karoserií Spyder

V10 plus

Type 42 (od roku 2013) a Type 4S

Lehčí a výkonnější verze, více orientovaná na trať.

  • Přibližně 550 k (Typ 42) nebo 610 k (Typ 4S)
  • Často – detaily z uhlíkového vlákna a keramické brzdy
  • Tužší podvozek, sportovní sedadla

V10

Typ 4S (2015–2024)

Základní verze druhé generace s modernějším interiérem.

  • 5,2 FSI V10, přibližně 540–570 k
  • Sedmistupňová převodovka S tronic a quattro
  • Digitální přístrojová deska

RWS / RWD

Typ 4S (od roku 2017)

Verze s pohonem zadních kol pro ty, kteří chtějí živější jízdu.

  • Přibližně 540–570 k
  • Lehčí, protože nemá pohon předních kol
  • Vyžaduje více zkušeností řidiče, zejména na mokrém povrchu

V10 performance

Typ 4S (2019–2024)

Nejlepší aktualizovaná verze druhé generace.

  • Přibližně 620 k.
  • Často – detaily z uhlíkového vlákna a keramické brzdy
  • Sportovní nastavení a větší kola

Porovnání základních verzí

V8 (Type 42)V10 (Type 42)V10 (Type 4S)V10 performance
Komu je vhodnýPohodlné řízení za menší cenuMilovníkům výkonu a zvukuModernímu každodennímu superautuNejvyššímu výkonu
Motor4.2 V8, přibližně 420–430 k5.2 V10, přibližně 525 k5.2 V10, přibližně 540–570 k5.2 V10, přibližně 620 k
PřevodovkaMechanická, R tronic nebo S tronicMechanická, R tronic nebo S tronicS tronicS tronic
InteriérAnalogové přístrojeAnalogové přístrojeDigitální displejDigitální displej, sportovní výbava
Cena na trhu s ojetými vozy (přibližně)€€€€€€€€€

První generace V8 je nejdostupnější způsob, jak získat R8, zejména s manuální nebo S tronic převodovkou. Druhá generace s V10 je vhodná pro ty, kteří chtějí modernější, rychlejší a obecně méně ujetý automobil.

Výhody

  • Atmosférický motor V8 nebo V10 a unikátní zvuk
  • Pohodlný superautomobil pro každodenní použití
  • Pohon všech kol quattro ve většině verzí
  • Kvalitní a dobře známý interiér Audi

Nevýhody

  • Velmi drahá údržba, pneumatiky a brzdy
  • Problémy s převodovkou R tronic
  • Malý kufr a nízká světlá výška

Časté otázky

Kterou R8 bych měl vybrat?

Pokud je nejdůležitější cena a jízda – první generace V8 nebo V10, nejlépe s manuální nebo S tronic převodovkou. Pokud chcete modernější interiér, větší výkon a nižší náklady – druhá generace V10.

Je Audi R8 vhodný pro každodenní jízdu?

Víc než většina superaut – je pohodlný, dobře se vidí do stran a quattro pohon pomáhá v horších podmínkách. Nicméně kufr je malý a nízká světlá výška a široké pneumatiky ztěžují jízdu po špatných silnicích.

V čem se liší R tronic a S tronic?

R tronic je robotizovaná převodovka s jednou spojkou – přepíná pomaleji, cítí se trhnutí a rychleji se opotřebuje. S tronic má dvě spojky, přepíná rychle a hladce, proto je pro většinu kupujících lepší volbou.

Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky

Komentáře

Zatím žádné komentáře k Audi R8. Podělte se o zkušenosti.

Přihlaste se a komentujte

Další modely Audi

Audi →
REKLAMA Talkmio — AI live chat for your website 24/7