Audi A4 allroad quattro: generacje B8 i B9, silniki i różnice względem Avant
Audi A4 allroad quattro — kombi A4 Avant o podwyższonym prześwicie ze standardowym napędem quattro i elementami ochronnymi nadwozia. Przyglądamy się, czym różni się od zwykłego A4 Avant, czym różnią się generacje B8 i B9, które silniki są najczęstsze i co sprawdzić, kupując używane allroad.
A4 allroad w skrócie
A4 allroad quattro pojawiło się po raz pierwszy w 2009 r. (generacja B8), a w 2016 r. zastąpiła je wersja generacji B9. To nie osobny model, lecz kombi A4 Avant przystosowane do gorszych dróg: o kilka centymetrów podwyższony prześwit, plastikowe osłony nadkoli i progów, inne zderzaki i atrapa chłodnicy oraz zawsze — napęd na wszystkie koła.
W odróżnieniu od większego A6 allroad, A4 allroad nie ma pneumatycznego zawieszenia — stosowane jest zwykłe sprężynowe zawieszenie, więc obsługa jest prostsza i tańsza. Wnętrze, bagażnik i większość wyposażenia są takie same jak w A4 Avant, dlatego allroad często wybierają ci, którym potrzebne jest kombi, ale muszą dużo jeździć po drogach szutrowych lub zimą.
Generacje B8 i B9 — czym się różnią
A4 allroad generacji B8 (2009–2016) ma stały napęd quattro z centralnym dyferencjałem. W 2012 r. auto przeszło lifting: zmieniono reflektory, elementy wnętrza i silniki. Dziś to najtańszy sposób na zakup allroad, ale większość egzemplarzy ma już duży przebieg.
A4 allroad generacji B9 (od 2016 r.) jest lżejsze, cichsze i nowocześniejsze, często z wirtualnym kokpitem i większą liczbą systemów wspomagających jazdę. Większość wersji czterocylindrowych ma quattro z technologią ultra: standardowo napędzane są przednie koła, a tylne dołączają się automatycznie, gdy jest to potrzebne. Diesle V6 zachowały stały napęd quattro.
Po liftingu w 2019 r. B9 otrzymało nowy wygląd, dotykowy ekran multimediów zamiast obrotowego kontrolera oraz nowe oznaczenia silników (np. 40 TDI, 45 TFSI). W wersji allroad często jest tryb „offroad” Audi drive select, ułatwiający jazdę po szutrze i zjazd ze stromego zbocza.
Silniki i skrzynie biegów
W generacji B8 najczęstsze są diesle 2.0 TDI (najczęściej około 170–190 AG) i 3.0 TDI V6 (około 240–245 AG), a benzynowy 2.0 TFSI (około 211–225 AG) spotykany jest rzadziej. 2.0 TDI często łączono z 6-biegową skrzynią manualną, a mocniejsze silniki — z 7-biegowym S tronic.
W generacji B9 przed liftingiem — 2.0 TDI (około 150–190 AG), 3.0 TDI V6 (około 218–272 AG) i 2.0 TFSI (około 252 AG). Po 2019 r. — 40 TDI (około 190–204 AG), 45 i 50 TDI z V6 (około 231 i 286 AG) oraz 45 TFSI (około 245–265 AG). Nowsze silniki mają układ mild hybrid, a diesle wykorzystują płyn AdBlue.
W generacji B9 silniki czterocylindrowe są najczęściej łączone z 7-biegową dwusprzęgłową skrzynią S tronic, a V6 TDI — z 8-biegową automatyczną skrzynią tiptronic.
Co sprawdzić, kupując używane A4 allroad
To, co dotyczy A4 Avant, odnosi się także do allroad: wczesne silniki 2.0 TFSI generacji B8 słynęły ze zwiększonego zużycia oleju, w 3.0 TDI V6 łańcuchy rozrządu znajdują się z tyłu silnika, a skrzynia S tronic powinna zmieniać biegi płynnie, bez uderzeń i szarpania. W dieslach sprawdź filtr cząstek stałych (DPF), zawór EGR i układ AdBlue.
Allroad wyróżnia zawieszenie i podwozie. Jeśli auto dużo jeździło po drogach szutrowych, obejrzyj osłony, tuleje zawieszenia i amortyzatory, a na spodzie szukaj śladów uderzeń. W napędzie quattro ważne jest, aby wszystkie opony były tego samego rozmiaru i podobnie zużyte; zapytaj też o wymianę oleju w skrzyni biegów i dyferencjałach.
Plastikowe osłony nadkoli i progów dobrze ukrywają drobne zarysowania, ale pod nimi może gromadzić się błoto — sprawdź, czy nie ma korozji. Wiele allroad jest sprowadzanych z zagranicy, dlatego przebieg weryfikuj na podstawie wpisów z serwisów i badań technicznych.
Wersje według silnika
A4 allroad jest najczęściej oferowane jako osobna wersja z dodatkowymi pakietami wyposażenia, dlatego podajemy najczęstsze wersje według silnika; wyposażenie różni się w zależności od rynku i rocznika.
2.0 TDI quattro
Generacja B8Najczęstszy i najoszczędniejszy wybór w generacji B8.
- Najczęściej około 170–190 AG
- Często — 6-biegowa skrzynia manualna
- Stały napęd quattro
3.0 TDI quattro
Generacja B8Najmocniejszy diesel w generacji B8 z silnikiem V6.
- Około 240–245 AG
- 7-biegowa skrzynia S tronic
- Często — więcej wyposażenia komfortowego
2.0 TDI / 40 TDI quattro
Generacja B9Najpopularniejszy silnik generacji B9.
- Około 150–204 AG
- Najczęściej 7-biegowy S tronic
- quattro z technologią ultra
45 TFSI quattro
Generacja B9 (od 2019 r.)Wersja benzynowa dla tych, którzy rocznie pokonują niewiele kilometrów.
- Około 245–265 AG
- 7-biegowy S tronic
- Często — układ mild hybrid
50 TDI quattro
Generacja B9 (od 2019 r.)Najmocniejszy allroad z dieslem V6.
- Około 286 AG
- 8-biegowa automatyczna skrzynia tiptronic
- Stały napęd quattro i 48 V mild hybrid
Porównanie wersji generacji B9
| 2.0 TDI (iki 2019 m.) | 40 TDI | 45 TFSI | 50 TDI | |
|---|---|---|---|---|
| Dla kogo | Dla mniejszego budżetu | Dla większości kupujących | Dla mniejszych rocznych przebiegów | Dla częstych długich tras |
| Moc | Około 150–190 AG | Około 190–204 AG | Około 245–265 AG | Około 286 AG |
| Skrzynia biegów | Najczęściej S tronic | 7-biegowy S tronic | 7-biegowy S tronic | 8-biegowy tiptronic |
| Typ quattro | quattro ultra | quattro ultra | quattro ultra | Stały napęd quattro |
| Multimedia | MMI z pokrętłem | Ekran dotykowy | Ekran dotykowy | Ekran dotykowy |
| Cena na rynku wtórnym (względnie) | € | €€ | €€ | €€€ |
Większości kupujących najlepiej pasuje 40 TDI — oszczędny i wystarczająco mocny. 50 TDI warto wybrać, jeśli dużo jeździsz autostradami lub holujesz przyczepę, a 45 TFSI — jeśli rocznie przejeżdżasz niewiele.
Zalety
- Większy prześwit niż w A4 Avant — wygodniej na szutrówkach i zimą
- Zawsze z napędem quattro
- Prostsze zawieszenie niż w A6 allroad, bez poduszek pneumatycznych
- Dobrej jakości wnętrze i pojemny bagażnik
Wady
- Na rynku wtórnym droższy od podobnego A4 Avant
- Nieco większe zużycie paliwa niż w A4 Avant
- To nie SUV — nadaje się tylko do lekkiego off-roadu
Najczęściej zadawane pytania
Czym różni się A4 allroad od A4 Avant?
Allroad ma większy prześwit, plastikowe osłony nadwozia, inny wygląd i zawsze — napęd quattro. Wnętrze, bagażnik i silniki są zasadniczo takie same, ale A4 Avant można znaleźć również z napędem na przednie koła oraz ze znacznie szerszym wyborem silników.
Czy A4 allroad ma pneumatyczne zawieszenie?
Nie — inaczej niż w A6 allroad, A4 allroad ma zwykłe sprężynowe zawieszenie, a w niektórych egzemplarzach — z adaptacyjnymi amortyzatorami. Dzięki temu jego serwisowanie jest prostsze, a naprawa zawieszenia tańsza.
Czy warto wybrać allroad zamiast A4 Avant quattro?
Warto, jeśli dużo jeździsz po szutrówkach, mieszkasz na wsi lub często podróżujesz zimą — większy prześwit bardzo się tu przydaje. Jeśli jeździsz głównie po asfalcie, A4 Avant quattro będzie nieco oszczędniejszy i często tańszy.
Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie





























