Yrityksille: paketit, API ja tuonti →

Audi 100 C3

Henkilöautot · Valmistus 1982–1991

Audi 100 C3, valmistettu 1982–1991. Ilmoitukset ja tiedot.

MAINOS Internetinė parduotuvė per 72 val. — internetines-parduotuves.lt

Sukupolvet 2 sukupolvea

Audi 100 C3 myytävänä

Kaikki ilmoitukset →

Hinta, €

Vuosimalli

Ajettu, km

Teho, kW

Myyjä

Varusteet

Lisää varusteita
Ulkopuoli
Elektroniikka
Sisätilat
Ääni ja kuva
Turvallisuus
Varkaudenesto
Muut edut
Ei vielä ilmoituksia.
MAINOS Site SEO AI Audit — free SEO audit
Audi 100
Kuva: Mr.choppers, CC BY-SA 3.0
Audi

Audi 100: C3 ja C4 sukupolvet, moottorit ja versiot

Audi 100 on Audi:n keskiluokan auto, jota valmistettiin 1968–1994 ja joka on Audi A6:n edeltäjä. Suomessa tavataan useimmiten C3- ja C4-sukupolvia, jotka arvostetaan tilavuudestaan, luotettavuudestaan ja sinkitystä koristaan. Katsotaan, miten ne eroavat toisistaan, mitkä moottorit ovat yleisimpiä ja mitä tarkistaa ostettaessa tällaisen ikäisen auton.

Audi 100 lyhyesti

Audi 100 valmistettiin neljän sukupolven ajan: C1 (1968–1976), C2 (1976–1982), C3 (1991–1991) ja C4 (1990–1994). Vuonna 1994 uudistettu C4 nimettiin uudelleen Audi A6:ksi. Nykyään käytetyn markkinan autoja löytyy lähes yksinomaan C3- ja C4-autoja, kun taas aikaisempia sukupolvia ostavat useimmiten keräilijät.

Audi 100 oli saatavana sedan- ja farmarimallina — Avant — sekä etu- tai jatkuvan nelivetoisen quattro-vetoisena. Se on tilava, mukava ja yksinkertainen rakenteinen auto, jota Suomessa arvostettiin pitkään luotettavuudestaan ja helppoudestaan korjata. Kuitenkin jopa nuorimmallakin on jo yli 30 vuotta, joten jokaisen auton kunto vaihtelee huomattavasti.

C3 ja C4 — miten ne eroavat

C3 (1982–1991) erottui erittäin pyöreällä korilla — sen ilmanvastuskerroin oli noin 0,30, mikä oli tuolloin ennätysmallinen sarjatuotantoon. Myöhemmät C3-autot saivat kokonaan sinkityn korin, ja vuonna 1988 mallistoa uudistettiin. Tämän sukupolven pohjalta kehitettiin myös hienostuneempi Audi 200.

C4 (1990–1994) — huomattavasti uudistettu C3: erilainen etu- ja takaosa, modernimpi sisustus, parempi turvallisuus. Tässä sukupolvessa esiteltiin V6-bensiinimoottorit ja urheilullinen S4-versio, ja suosituimmaksi dieselmoottoriksi tuli 2.5 TDI.

Arkipäiväiseen ajamiseen käytännöllisempi C4-sukupolvi — se on uudempi ja useimmiten paremmassa kunnossa. C3:ta valitsevat ne, jotka pitävät sen klassisesta suunnittelusta, tai ne, jotka etsivät yksinkertaisinta ja halvimpaa autoa.

Moottorit ja vaihteistot

C3-sukupolvessa tavallisimmat moottorit ovat neli- ja viisisylinterisiä 1.8–2.3 bensiinimoottoreita sekä viisisylinterisiä diesel- ja turbodieselmoottoreita. Vuodesta 1989 lähtien tarjolla oli 2.5 TDI (noin 120 hv) — yksi ensimmäisistä kevyistä automobiileista, joissa oli suoraa ruiskutusta varustettu turbodieselmoottori.

C4-sukupolvessa tavallisimmat moottorit ovat 2.0 (yleensä noin 100–115 hv) ja viisisylinteriset 2.3 (noin 133 hv) bensiinimoottorit, 2.6 ja 2.8 V6 (noin 150 ja 174 hv) moottorit sekä viisisylinteriset 2.4 D ja 2.5 TDI (noin 115 hv) dieselmoottorit. Urheilullinen S4 sai viisisylinterisen 2.2 turboahdettu moottorin (noin 230 hv), myöhemmin myös 4.2 V8:n.

Yleisimmin tavattava vaihteisto on viisivaihteinen manuaalivaihteisto, harvemmin automaattivaihteisto. Quattro-versiot ovat varustettu jatkuvalla nelivetoisella vaihteistolla, joka on erityisen arvostettu talvella.

Mitä tarkistaa ostettaessa käytettyä Audi 100

Kymmenien vuosien ja korjausten jälkeen korroosiota autoa voi ruostua — yleensä ongelmia ovat pohjalevyt, ovien alapuoliset osat ja tavarataljan lattia. Kaikki varhaiset C3-autot eivät ole kokonaan korroosiota, joten niitä kannattaa tarkastaa erityisen huolellisesti. Kysy, onko autoa maalattu.

Tällaisen ikäisen auton osat, kuten kumiset osat, letkut, alustan osat ja ohjausjouset, on yleensä vaihdettava. Tarkista, ettei moottori vuoda öljyä ja toimi tasaisesti kylmänä, ja 2.5 TDI:n tapauksessa — käynnistyköön helposti ja älä savuta. Keskuslukko toimii pneumatiikalla, joten sen pumppujen ja putkien vikat eivät ole harvinaisia.

Pyydä rekisteröinti- ja teknisen tarkastuksen asiakirjoja, ja vertaa VIN-numeroita. Joitakin salongin ja korin osia on vaikea löytää, joten kannattaa valita mahdollisimman täydellinen ja alkuperäinen auto.

MAINOS Site SEO AI Audit: Every SEO issue on your site

Versiot

Audi 100:n varustetasoja kutsuttiin eri nimillä markkinoilla ja vuosien mukaan (esim. C3:ssä — CC tai CD), joten mainitsemme yleisimmin tavattavat korin, moottorin ja vaihteiston versiot.

Audi 100 sedanas

C3 ja C4

Yleisimmin tavattava versio on tilava neliovinen sedan, jossa on suuri tavaratalja.

  • Yleensä 2.0–2.3 litraiset bensiinimoottorit tai viisisylinteriset dieselit
  • Yksinkertainen ja helppo korjata tekniikka
  • Tilava takapenkki

Audi 100 Avant

C3 ja C4

Kombi — käytännöllisin versio perheelle ja tavaroille.

  • Suuri tavaratalja, C3:ssä — kalteva takaosa
  • Usein — kattoon kiinnitetyt tavarataljan poikitankot
  • Monet samoista moottoreista kuin sedanissa

quattro

C3 ja C4

Pysyvä neliveto — hyvä talvi- ja huonoissa olosuhteissa.

  • Neljän pyörän veto
  • Usein — voimakkaammilla moottoreilla
  • Suurempi polttoaineenkulutus ja monimutkaisempi vaihteisto

2.5 TDI

C3 (vuodesta 1989) ja C4

Viisi sylinteriä turbodiesel — säästävintä ja monen arvioima versio.

  • Noin 115–120 hv ja suuri vääntömomentti
  • Pienet polttoaineenkulutukset tällaisen kokoiselle autolle
  • Hyvin hoidettu moottori kestää hyvin paljon

S4

C4 (1991–1994)

Urheilullinen versio quattro-vetoisella, vuonna 1994 uudelleen nimettiin S6:ksi.

  • Viisi sylinteriä 2.2 turbo (noin 230 hv) tai 4.2 V8
  • Neljän pyörän veto quattro
  • Harvinainen, harrastajien ja keräilijöiden arvostama

Yleisimpien versioiden vertailu

SedanasAvantquattro2.5 TDI
Kelle sopiiArkipäiväiseen ajamiseenPerheelle ja tavaroilleTalvella ja huonoilla teilläPaljon ajaville
KorimalliSedanasKombiSedani tai AvantSedani tai Avant
VaihteistoEtupyörätEtupyörätKaikki pyörätEtupyörät
Moottori (yleensä)2.0–2.3, 2.4 D2.0–2.6, 2.5 TDI2.3–2.82.5 TDI
Hinta käytettyjen markkinoilla (suhteellisesti)€€€€€€

Monen ostajan paras parasvalinta C4-sedani tai Avant 2.3 tai 2.5 TDI-moottorilla. Quattro on hyvä valinta, jos talviin tartunta on tärkeä, mutta tällaisen ikäisen auton kannalta tärkeintä on silti runko ja teknisen tilan kunto.

Plussat

  • Tilava sisustus ja suuri tavaratila
  • Myöhempien C3- ja C4-autojen sinkitty runko
  • Yksinkertainen ja helppo korjata tekniikka
  • Luotettavat viisi sylinterin bensiinimoottorit ja 2.5 TDI-moottorit

Miinukset

  • Ikä — ruoste ja kuluneet osat
  • Vanhojen bensiinimoottorien suuret polttoaineenkulutukset
  • Yhä vaikeampi löytää joitakin sisustuksen ja runko-osia

Usein kysytyt kysymykset

Mitä eroa on Audi 100:n ja Audi A6:n välillä?

1994 Audi 100 C4 uudistettiin ja nimettiin uudelleen Audi A6:ksi (C4). Tekniikka pysyi pääosin samana, mutta A6 sai uuden etu- ja takapään, uudistetun sisustuksen ja osan uusista moottoreista.

Mikä Audi 100-sukupolvi on paras ostettavaksi?

Arkipäiväiseen ajamiseen valitaan useimmiten C4-sukupolvi — se on uudempi, turvallisempi ja tarjoaa enemmän moottorivaihtoehtoja. C3 on hyvä valinta, jos pidät sen suunnittelusta ja löydät hyvin hoidetun, ruostumattoman auton.

Mikä Audi 100-moottori on luotettavin?

Useimmiten ylistetään viisi sylinterin 2.3 bensiinimoottoria ja 2.5 TDI-dieseliä — ne ovat yksinkertaisia ja, hyvin hoidetut, kestävät hyvin pitkään. Kuitenkin tällaisen ikäisen auton kannalta on tärkeämpää tietyn moottorin kunto ja huoltohistoria kuin sen tyyppi.

Voiko Audi 100 rekisteröidä historialliseksi ajoneuvoksi?

Yli 30 vuotta vanhoja autoja, jotka täyttävät historiallisten ajoneuvojen vaatimukset (alkuperäisyys ja kunto), voidaan rekisteröidä historiallisiksi. Kaikki C3- ja C4-sukupolvien Audi 100 ovat jo saavuttaneet tämän vuosisadan.

Päivitetty 2026-10-09 · Varustetasot ja varusteet vaihtelevat markkinan ja vuosimallin mukaan — tarkista kyseisen auton varusteet. · Käännetty automaattisesti

Kommentit

Audi 100-mallista ei ole vielä kommentteja. Kerro kokemuksesi.

Kirjaudu kommentoidaksesi

Muut mallit Audi

Audi →
MAINOS Internet Solutions — IT services for business since 2011