Pro firmy: tarify, API a import →

Audi 100 C3

Osobní auta · Výroba 1982–1991

Audi 100 C3, vyráběno 1982–1991. Inzeráty a informace.

REKLAMA Svetainė jūsų verslui per 48 val. — svetainesverslui.lt

Generace 2 generace

Audi 100 C3 — inzeráty

Všechny inzeráty →

Cena, €

Rok

Nájezd, km

Výkon, kW

Prodejce

Výbava

Další výbava
Exteriér
Elektronika
Interiér
Audio a video
Bezpečnost
Zabezpečení
Další výhody
Zatím žádné inzeráty.
REKLAMA PostRSS — automatic posting to social networks
Audi 100
Foto: Mr.choppers, CC BY-SA 3.0
Audi

Audi 100: generace C3 a C4, motory a výbavy

Audi 100 je středně velký automobil značky Audi, vyráběný v letech 1968–1994 a stal se předchůdcem modelu Audi A6. V Česku se nejčastěji setkáte s generacemi C3 a C4, které jsou ceněny pro svůj prostor, spolehlivost a pozinkovaný karosářský plech. Podíváme se, čím se liší, které motory jsou nejčastější a co zkontrolovat při nákupu tak starého vozidla.

Audi 100 stručně

Audi 100 byla vyráběna ve čtyřech generacích: C1 (1968–1976), C2 (1976–1982), C3 (1982–1991) a C4 (1990–1994). V roce 1994 byla aktualizovaná generace C4 přejmenována na Audi A6. Na trhu s použitými vozy se dnes téměř výhradně vyskytují vozy generací C3 a C4, zatímco starší generace si nejčastěji pořizují sběratelé.

Audi 100 byla nabízena v karosářských verzích sedan a kombi — Avant, s pohonem předních kol nebo stálým pohonem všech kol quattro. Jedná se o prostorný, pohodlný a jednoduchý automobil, který byl v Česku dlouho ceněn pro svou spolehlivost a snadný servis. Přestože ani nejmladšímu exempláři není méně než 30 let, stav každého vozidla se velmi liší.

C3 a C4 — čím se liší

C3 (1982–1991) se vyznačovala velmi aerodynamickým karosářským plechem — jeho koeficient odporu vzduchu byl kolem 0,30, což bylo v té době rekordně nízké pro sériový automobil. Pozdější vozy C3 dostaly úplně pozinkovaný karosářský plech a v roce 1988 byl model aktualizován. Na základě této generace byl vyvinut i luxusnější Audi 200.

C4 (1990–1994) — výrazně vylepšený C3: jiný předek a záda, modernější interiér, větší bezpečnost. V této generaci přišli V6 benzínové motory a sportovní verze S4, zatímco nejpopulárnějším naftovým motorem se stal 2.5 TDI.

Pro každodenní jízdu je praktičtější generace C4 — je novější a často je v lepším stavu. C3 si vybírají ti, kterým se líbí jeho klasický design, nebo ti, kteří hledají nejjednodušší a nejlevnější auto.

Motory a převodovky

V generaci C3 se nejčastěji setkáváme s čtyř- a pětiválcovými benzínovými motory 1.8–2.3, dále s pětiválcovými naftovými motory a turbodiesely. Od roku 1989 byl nabízen 2.5 TDI (cca 120 kW) — jeden z prvních lehkých automobilů s turbodieselem s přímým vstřikováním.

V generaci C4 jsou nejčastější 2.0 (obvykle kolem 100–115 kW) a pětiválcové 2.3 (cca 133 kW) benzínové motory, 2.6 a 2.8 V6 (cca 150 a 174 kW) motory a pětiválcové naftové motory 2.4 D a 2.5 TDI (cca 115 kW). Sportovní S4 měl pětiválcový turbodmychadlový motor 2.2 (cca 230 kW), později i 4.2 V8.

Nejčastěji se setkáváme s pětistupňovou manuální převodovkou, méně často s automatickou. Verze Quattro mají stálý pohon všech kol, který je zvláště ceněn v zimě.

Co zkontrolovat při koupi použitého Audi 100

Po několika desetiletích a opravách může být neocínovaný karoserie rzi. Nejčastěji se to týká prahů, kolařských oblouků, spodní části dveří a podlahy zavazadlového prostoru. Ne všechny starší modely C3 nemají úplně ocínovaný karoserie, proto je třeba je prohlédnout zvláště pečlivě. Zeptáte se, zda nebyla karoserie přelakována.

U tak starého auta je třeba často vyměňovat gumové díly, hadice, ložiska podvozku a servopřevody. Zkontrolujte, zda motor netěsní olej a rovnoměrně pracuje i za studena, a v případě 2.5 TDI – zda snadno startuje a nekouří. Centrální zámky jsou ovládány pneumaticky, proto jsou poruchy čerpadla a hadic neřídké.

Požádejte o registrační a technické prohlídkové doklady a porovnejte čísla VIN. Některé detaily karoserie a interiéru jsou stále těžší najít, proto je lepší vybrat si co nejkompletnější a originálnější auto.

REKLAMA Site AI Audit: What to fix on your website

Verze

Názvy výbavových úrovní Audi 100 se lišily podle trhu a let (např. u C3 to bylo CC nebo CD), proto uvádíme nejčastěji se vyskytující verze karoserie, motoru a převodovky.

Audi 100 sedanas

C3 a C4

Nejčastěji se vyskytující verze je prostorný čtyřdveřový sedan s velkým zavazadlovým prostorem.

  • Nejčastěji 2.0–2.3 benzínové nebo pětiválcové naftové motory
  • Jednoduchá, snadno opravitelná technika
  • Prostorné zadní sedadlo

Audi 100 Avant

C3 a C4

Kombi – nejpraktičtější verze pro rodinu a náklad.

  • Velký zavazadlový prostor, u C3 s mírně skloněnou zadní částí
  • Často – příčky na střeše zavazadlového prostoru
  • Většina stejných motorů jako u sedanu

quattro

C3 a C4

Permanentní pohon všech kol – dobrá přilnavost v zimě a na špatných silnicích.

  • Pohon všech kol
  • Často — s výkonnějšími motory
  • Větší spotřeba paliva a složitější převodovka

2.5 TDI

C3 (od 1989) a C4

Pětiválcový turbodiesel — nejúspornější a mnohými oceňovaná verze.

  • Přibližně 115–120 k a velký točivý moment
  • Nízká spotřeba paliva pro auto této velikosti
  • Dobře udržovaný motor vydrží velmi dlouho

S4

C4 (1991–1994)

Sportovní verze s pohonem quattro, v roce 1994 přejmenována na S6.

  • Pětiválcový 2.2 turbo (přibližně 230 k) nebo 4.2 V8
  • Pohon všech kol quattro
  • Vzácná, mezi nadšenci a sběrateli oceňovaná

Porovnání nejčastějších verzí

SedanasAvantquattro2.5 TDI
Komu je vhodnéIdeální pro každodenní jízduPro rodinu a nákladPro zimu a špatné silnicePro ty, kteří hodně jezdí
KaroserieSedanasKombiSedan nebo AvantSedan nebo Avant
PřevodovkaPřední kolaPřední kolaVšechny kolaPřední kola
Motor (nejčastěji)2.0–2.3, 2.4 D2.0–2.6, 2.5 TDI2.3–2.82.5 TDI
Cena na trhu s ojetými auty (přibližně)€€€€€€

Největší část kupujících si vybere C4 sedan nebo Avant s motorem 2.3 nebo 2.5 TDI. Quattro je dobrá volba, pokud je důležitá trakce v zimě, ale u tak starého auta je nejdůležitější stav karoserie a techniky.

Výhody

  • Prostorný interiér a velký kufr
  • Karoserie pozdějších modelů C3 a C4 je pozinkovaná
  • Jednoduchá, snadno opravitelná technika
  • Spolehlivé pětiválcové benzínové motory a 2.5 TDI

Nevýhody

  • Věk – rez a opotřebované díly
  • Vysoká spotřeba paliva u starších benzínových motorů
  • Stále těžší najít některé interiérové a karosářské díly

Časté otázky

Jaký je rozdíl mezi Audi 100 a Audi A6?

V roce 1994 byla Audi 100 C4 přejmenována na Audi A6 (C4). Technika zůstala prakticky stejná, ale A6 dostala jiný předek a zadní část, zmodernizovaný interiér a část nových motorů.

Která generace Audi 100 je nejlepší na koupi?

Pro každodenní jízdu se nejčastěji vybírá generace C4 – je novější, bezpečnější a nabízí více výběru motorů. C3 je dobrá volba, pokud se vám líbí její design a najdete dobře udržovaný, neopotřebovaný vůz.

Který motor Audi 100 je nejspolehlivější?

Nejčastěji chválení jsou pětiválcové 2.3 benzín a 2.5 TDI diesel – jsou jednoduché a při dobré údržbě ujedou hodně. Nicméně u tak starého vozu je důležitější stav konkrétního motoru a jeho údržbová historie než jeho typ.

Lze zaregistrovat Audi 100 jako historické vozidlo?

Automobily starší 30 let, které splňují požadavky na historická vozidla (originalita a stav), lze zaregistrovat jako historická. Všechny Audi 100 generace C3 a C4 tento věk již dosáhly.

Aktualizováno 2026-10-09 · Výbavové stupně a výbava se liší podle trhu a modelového roku — výbavu konkrétního vozu si ověřte. · Přeloženo automaticky

Komentáře

Zatím žádné komentáře k Audi 100. Podělte se o zkušenosti.

Přihlaste se a komentujte

Další modely Audi

Audi →
REKLAMA AI Blog Autopilot — your blog writes itself