Range Rover Sport: generacje L494 i L461, silniki i wykończenia
Range Rover Sport — sportowy i nieco mniejszy brat większego Range Rovera, łączący luksusny wnętrze z prawdziwymi możliwościami terenowymi. Przeglądamy najczęściej spotykane w użyciu generację L494, najnowszą L461, popularne silniki, wykończenia i to, co należy sprawdzić przed zakupem.
Range Rover Sport krótko
Range Rover Sport produkowany jest od 2005 roku. Wszystkie generacje mają napęd na wszystkie koła, większość samochodów — pneumatyczne zawieszenie i system trybów jazdy Terrain Response, dzięki czemu pokonuje znacznie trudniejsze przeszkody niż większość luksusowych SUV-ów. W generacji L494 można było zamówić trzeci rząd siedzeń (5+2).
W użyciu ten model ceniony jest za imponujący wygląd, komfort i możliwości terenowe. Ma jednak nie najlepszą reputację w kwestii niezawodności, dlatego historia serwisowa i dokładna inspekcja są tutaj szczególnie ważne.
L320, L494 i L461 — czym się różnią
Pierwsza generacja (L320, 2005–2013) oparta na Discovery 3: solidna, ale ciężka. Po modernizacji w 2009 roku otrzymała bardziej nowoczesne wnętrze i nowe silniki, w tym 3.0 TDV6 diesla. Dziś jest to najtańsza opcja, ale większości samochodów potrzebne są znaczne inwestycje.
Druga generacja (L494, 2013–2022) — najpopularniejszy na rynku używanych. Karoseria z aluminium pozwoliła znacznie zmniejszyć masę, a wnętrze stało się bardziej podobne do dużego Range Rovera. Na koniec 2017 roku zmodernizowana wersja otrzymała nowe reflektory, system Touch Pro Duo z dwoma dotykowymi ekranami i ładowalny hybrydę P400e.
Trzecia generacja (L461, od 2022 r.) — jeszcze bardziej minimalistyczny design, z dużym wygiętym ekranem, silnikami lekkiego hybrydu i ładowalnymi hybrydami, które na jednym ładowaniu przejeżdżają znacznie dalej niż poprzednie. Na rynku używanych ich jeszcze niewiele.
Silniki i skrzynie biegów
W generacji L494 najczęściej spotykane są 3.0 V6 diesle — TDV6 (około 258 KM) i SDV6 (około 292–306 KM), a także 4.4 SDV8 (około 339 KM) i 2.0 SD4 (około 240 KM). Benzynowe — 3.0 V6 i 5.0 V8 z kompresorem (wersja SVR — około 550–575 KM), ładowalny hybryd P400e, a w ostatnich latach produkcji — nowe 3.0 rzędowe sześciocylindrowe silniki Ingenium z lekkim hybrydem (np. P400, D300).
W generacji L461 oferowane są 3.0 rzędowe sześciocylindrowe diesle (D250, D300, D350), benzynowy P400, ładowalne hybrydy (P440e, P510e), silnik 4.4 V8 P530 i najsilniejsza wersja SV.
Wszystkie wersje mają 8-biegową automatyczną skrzynię biegów ZF. Wiele samochodów ma także reduktor (dwubiegową skrzynię rozdzielczą), która pomaga na bezdrożach i przy holowaniu ciężkiego przyczepy — można holować do 3,5 t.
Co sprawdzić przy zakupie używanego Range Rovera Sport
Pneumatyczna zawieszenie — najczęstsza przyczyna kosztów: sprawdź, czy samochód nie opada po nocy, czy zmienia wysokość i czy nie ma ostrzeżeń. Zwróć również uwagę na błędy elektroniczne, zawieszanie multimediów i wilgoć w salonie, która może być spowodowana zablokowanymi kanałami odprowadzania wody.
W silnikach 3.0 TDV6 i SDV6 występują uszkodzenia łożysk korbowodu, zwłaszcza jeśli olej jest rzadko wymieniany, a w 2.0 Ingenium dieslach — rozciąganie łańcucha rozrządu. W samochodach diesla sprawdź również filtr cząstek stałych (DPF), system EGR i AdBlue.
Karoseria z aluminium, dlatego jej remont po wypadku jest bardziej skomplikowany — sprawdź szczeliny między elementami i grubość farby. Jeśli samochód jeździł po bezdrożach, sprawdź dolną część, a stan porównaj z zapisami serwisowymi.
Wersje wyposażenia
Nazwy i wyposażenie różnią się w zależności od rynku i roku; podajemy najczęściej spotykane w Europie wersje wyposażenia.
SE
L494, L461Bazowa wersja wyposażenia, w której jest już sporo wyposażenia.
- Jednobarwne wnętrze i elektrycznie regulowane fotelki
- Nawigacja i system multimedialny z ekranem dotykowym
- Często — kamera cofania
HSE
L494, L461Najpopularniejsza wersja wyposażenia — więcej komfortu i wyposażenia.
- Leciejska skóra i bardziej wygodne fotelki
- System audio Meridian
- Często — panoramiczny dach
HSE Dynamic
L494Wersja HSE o sportowym wyglądzie.
- Sportowe zderzaki i ciemne elementy zewnętrzne
- Często — 21-calowe alufelgi
- Często — czerwone wsporniki hamulcowe
Autobiography Dynamic
L494Najwyższy standardowy wyposażenie z największą ilością dodatków.
- Luksusowe wykończenie wnętrza
- Często — 21–22-calowe alufelgi
- Najwięcej komfortu i systemów wspomagających jazdę
SVR
L494Wersja sportowa z 5.0 V8 turbodoładowanym silnikiem.
- Około 550–575 KM
- Sportowe fotele i system wydechowy
- Duże zużycie paliwa i kosztowna eksploatacja
Dynamic SE / Dynamic HSE
L461Najnowsze generacje wyposażeń o sportowym wyglądzie.
- Sportowy wygląd zewnętrzny
- Duży ekran multimedialny
- Lekkie hybrydy lub hybrydy z podładowaniem
Porównanie wersji L494
| SE | HSE | HSE Dynamic | Autobiography Dynamic | |
|---|---|---|---|---|
| Dla kogo | Ceny i wyposażenie | Komfort | Sportowy wygląd | Najwięcej luksusu |
| Opony (najczęściej) | 19–20 cali | 20 cali | 21 cali | 21–22 cali |
| Wnętrze | Jednolity | Luksusowe wykończenie, system audio Meridian | Detale sportowe | Najbardziej luksusowe wykończenie |
| Cena na rynku używanych (w przybliżeniu) | € | €€ | €€ | €€€ |
Dla większości kupujących najlepszym wyborem jest HSE lub HSE Dynamic z silnikiem SDV6 lub nowszym D300. Autobiography Dynamic warto wybrać ze względu na wyposażenie, a SVR — tylko jeśli przygotowani jesteście na wysokie koszty paliwa i konserwacji.
Zalety
- Luksusowe wnętrze i imponujący wygląd
- Prawdziwe możliwości terenowe bez drogi
- Można holować przyczepę o masie do 3,5 t
- Szeroki wybór silników
Wady
- Nie najlepsza reputacja w zakresie niezawodności
- Kosztowny remont pneumatycznego zawieszenia i elektroniki
- Wysokie zużycie paliwa z silnikami V8
Najczęściej zadawane pytania
Która generacja Range Rover Sport jest najlepsza do kupna używanego samochodu?
Dla wielu kupujących — 2018–2022 r. zmodernizowana generacja L494: nowocześniejszy wnętrze, więcej wyposażenia i duży wybór silników. L461 jest nowsza i nowocześniejsza, ale na rynku używanych jeszcze rzadka i znacznie droższa.
W czym różni się Range Rover Sport od Range Rovera?
Range Rover Sport jest krótszy, niższy i bardziej sportowo wyprofilowany, natomiast duży Range Rover jest skoncentrowany na maksymalnym komforcie i przestrzeni na tylnych siedzeniach. Technika i silniki często są wspólne.
Czy Range Rover Sport jest niezawodny?
Wielkość znaczy: dobrze utrzymane samochody sprawiają mniej kłopotów, ale pneumatyczne zawieszenie, elektronika i niektóre silniki wysokoprężne mogą wymagać kosztownych napraw. Przed zakupem konieczna jest diagnostyka i przegląd w serwisie.
Zaktualizowano 2026-10-09 · Wersje wyposażenia różnią się w zależności od rynku i rocznika — sprawdź wyposażenie konkretnego auta. · Przetłumaczono automatycznie





























